Ухвала
від 05.11.2024 по справі 916/3460/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"05" листопада 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3460/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження за вх.№ 2-1634/24 по справі № 916/3460/23 за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕСЛА-МОНТАЖ" (59300, Чернівецька область, м.Кіцмань, вул.Незалежності, буд.64А, код ЄДРПОУ 35329474)

до відповідача Дочірнього підприємства "Херсонський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (73035, м.Херсон, вул.Поповича,23, код ЄДРПОУ 31918234)

про стягнення заборгованості 441 436,55грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕСЛА-МОНТАЖ" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Дочірнього підприємства "Херсонський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення 441 436,55 грн.

Рішенням від 20.12.2023р. суд позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕСЛА-МОНТАЖ" до Дочірнього підприємства "Херсонський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" задовольнив повністю.

18.01.2024 року судом видано відповідний наказ.

18.10.2024р. за вхідним № 2-1634/24 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА МОНТАЖ» ( адреса вулиця Незалежності,буд.64А, місто Кіцмань, Чернівецька область, 59300, ЄДРПОУ 35329474) надйшла заява про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 234-235, 334 Господарського процесуального кодексу України суд ухвалою від 18.10.2024р. прийняв заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕСЛА-МОНТАЖ" про заміну сторони у виконавчому провадженні та призначити розгляд на "05" листопада 2024 р., запропонував сторонам у випадку наявності пояснень (заперечень) стосовно заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні надати їх суду та іншим учасникам справи до судового засідання.

05.11.2024 р. представники учасників справи та заінтересованої особи у судове засідання не з`явились, про судове засідання були повідомлені належним чином.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що заява заінтересованої особи про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 20.12.2023р. по справі № 916/3460/23 позов задоволено повністю, стягнуто з Дочірнього підприємства «Херсонський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА-МОНТАЖ» основний борг в сумі 329 910 (Триста двадцять дев`ять тисяч дев`ятсот десять) грн. 78 коп., 3% річних в сумі 14 617 (Чотирнадцять тисяч шістсот сімнадцять) грн. 75 коп., інфляційні витрати в сумі 98 908 (Дев`яносто вісім тисяч дев`ятсот вісім) грн. 02 коп. та судовий збір в сумі 6 621 (Шість тисяч шістсот двадцять одна) грн. 55 коп.

26.02.2024 року Державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Криворучко Н.М. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № ВП № 74278475.

10.09.2024р. між ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» та ТОВ «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ» укладено Договір про відступлення права вимоги. Відповідно до умов якого ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» (надалі-Первісний кредитор) відступив право вимоги виконання зобов`язання за Договором №9 від 23.03.2021р.(надалі-Договір), в тому числі стягнення штрафних санкцій за порушення умов Договору на користь ТОВ «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ»(надалі-Новий кредитор), місцезнаходження: 01001, Україна, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок, 10, код ЄДРПОУ 44021255.

Відповідно до п.2.1. Договору відступлення права вимоги Первісний кредитор відступив, а Новий кредитор повністю прийняв на себе право вимоги, що належить Первісному кредиторові, і став кредитором за Договором № 9 від 23.03.2021р. (далі - Основний договір), укладеним між Первісним кредитором та Дочірнім підприємством «Херсонський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» код ЄДРПОУ 31918234 (далі - Боржник).

Відповідно до п.4.1. Договору про відступлення права вимоги сума відступлених прав вимоги станом на дату підписання цього Договору відповідно до рішення суду у справі №916/3460/23 від 20.12.2023р. становить - основний борг в сумі 329 910 (Триста двадцять дев`ять тисяч дев`ятсот десять) грн. 78 коп.; 3% річних в сумі 14 617 (Чотирнадцять тисяч шістсот сімнадцять) грн. 75 коп., інфляційні витрати в сумі 98 908 (Дев`яносто вісім тисяч дев`ятсот вісім) грн. 02 коп. та судовий збір в сумі 6 621 (Шість тисяч шістсот двадцять одна) грн. 55 коп.

Відповідно до п.1. ч.1. статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Частиною 1 ст.516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зміст Договору № 9 від 23.03.2021р. не містить обмежень щодо заміни кредитора (копія договору є в матеріалах справи).

Відповідно ст.514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Частинами 1, 2 та 3 статті 334 ГПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником; заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець; суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У рішенні у справі «Янголенко проти України» від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у Законі України «Про виконавче провадження» органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону «Про виконавче провадження»).

Разом із цим, ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання процесуального правонаступництва регламентовані частиною першою статті 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Правонаступництво - це перехід суб`єктивного права від однієї особи до іншої.

Правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи може мати місце у разі коли до правонаступника переходить певне право кредитора чи обов`язок боржника. Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов`язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов`язанні.

Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з її вибуттям, тобто підставою заміни боржника внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акту цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.

Отже, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.08.2020 у справі № 917/1339/16.

Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 01 березня 2021 року, справа № 201/16014/13-ц, ствердив, що підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва на стадії виконання рішення суду, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.

Таким чином, при вирішенні питання про заміну сторони у виконавчому провадженні необхідно встановити факт вибуття сторони виконавчого провадження та переходу до особи матеріальних прав і обов`язків вибулої сторони.

Суд зазначає, що регулювання відносин, що виникають у зв`язку із заміною сторони у зобов`язанні, заміною особи у відносинах щодо яких виник судовий спір, заміною сторони у виконавчому провадженні її правонаступником здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Законом України „Про виконавче провадження, Наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 р. „Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень і безпосередньо договором.

Згідно з п.1) ч.1 ст.512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Згідно з ч.1 ст.513 цього ж кодексу правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Відповідно до ст.516 цього ж кодексу заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Статтею 517 цього ж Кодексу встановлено, що первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.

Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникві доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.

Отже, враховуючи вищевикладене та на підставі вищевказаних норм, суд дійшов висновку, що до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ» (01001, м. Київ, вул. Володимирівська, 10, код ЄДРПОУ 44021255) перейшло право вимоги виконання (боржником) обов`язку за Договором № 9 від 23.03.2021р., укладеним між Первісним кредитором та Дочірнім підприємством «Херсонський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» код ЄДРПОУ 31918234 (далі - Боржник).

Згідно ч. 5 ст. 15 Закону України „Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

Згідно з ст.52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ст.334 цього ж кодексу у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Абзацами 1-4 пункту 1.4. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. " Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції передбачено, що за приписом статті 25 ГПК у разі, зокрема, реорганізації суб`єкта господарювання у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі його правонаступника. Господарським судам необхідно враховувати, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма даної особи. Зміна типу акціонерного товариства з приватного на публічне не є його реорганізацією (стаття 5 Закону України Про акціонерні товариства).

Водночас зміна найменування юридичної особи тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів, порядок проведення якої викладено у статті 29 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі коли така зміна сталася у процесі вирішення спору господарським судом, про неї обов`язково зазначається в описовій частині рішення (при цьому у мотивувальній частині, за необхідності, також зазначається нове найменування учасника судового процесу - наприклад, у разі задоволення позову до нього) або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи.

Якщо ж зміна найменування юридичної особи пов`язана зі зміною організаційно-правової форми юридичної особи (статті 104 - 108 Цивільного кодексу України), то йдеться про її реорганізацію, що потребує вчинення господарським судом процесуальної дії, зазначеної в частині третій статті 25 ГПК; крім того, про винесення відповідної ухвали зазначається в описовій частині рішення, прийнятого по суті справи.

Зазначеною статтею ГПК передбачено процесуальне правонаступництво у зв`язку не лише зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі заміни кредитора або боржника у зобов`язанні (статті відповідно 512 і 520 Цивільного кодексу України).

У разі заміни кредитора в зобов`язанні не в повному обсязі (у подільному зобов`язанні; в разі передачі новому кредитору права на стягнення неустойки окремо від передачі прав вимоги за основним зобов`язанням тощо) новий кредитор є правонаступником первісного кредитора лише в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу відповідних прав якщо інше не встановлено договором або за законом (стаття 514 Цивільного кодексу України); при цьому якщо правонаступником заявляються відповідні вимоги, то вважається, що позов подано кількома позивачами (стаття 23 ГПК).

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 25 ГПК допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення, і здійснюється господарським судом без виклику сторін у справі, якщо їх явка не зумовлена необхідністю з`ясування судом певних обставин, але з повідомленням сторін, оскільки інше суперечило б приписам частини другої статті 22 ГПК стосовно прав сторін у судовому процесі.

Про здійснену заміну учасника судового процесу обов`язково зазначається в описовій частині рішення суду, прийнятого по суті справи, навіть якщо раніше про це вже йшлося у відповідній ухвалі.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що у відповідності до договору про відступлення прав вимоги від 10.09.2024р., укладеного між ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» та ТОВ «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ», відповідно до умов якого ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» (надалі-Первісний кредитор) відступив право вимоги виконання зобов`язання за Договором № 9 від 23.03.2021р.(надалі-Договір), в тому числі стягнення штрафних санкцій за порушення умов Договору на користь ТОВ «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ»(надалі-Новий кредитор), місцезнаходження: 01001, Україна, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок, 10, код ЄДРПОУ 44021255, суд дійшов висновку про задоволення заяви ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» про заміну сторони виконавчому провадження та необхідність заміни стягувача на його процесуального правонаступника - ТОВ «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ» на стадії виконання рішення суду.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 52, 170, 233 235, 240, 334 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.512-519 ЦК України, ст.15 ЗУ «Про виконавче провадження»,суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву ТОВ «ТЕСЛА-МОНТАЖ» вх.№ 2-1634/24 від 02.05.2024 р. про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

2. Допустити заміну стягувача у виконавчому провадженні по справі № 916/3460/23 за рішенням Господарського суду Одеської області від 20.12.2023р. з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА-МОНТАЖ» (Чернівецька обл., Чернівецький р-н, місто Кіцмань, вул.Незалежності, будинок 6а, код ЄДРПОУ 35329474) на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ» (01001, м. Київ, вул. Володимирівська, 10, код ЄДРПОУ 44021255).

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду.

4. Копію ухвали направити учасникам процесу, заінтересованій особі «ТЕСЛА ЕЛЕКТРОМОНТАЖ» (01001, м. Київ, вул. Володимирівська, 10, код ЄДРПОУ 44021255), та державному виконавцю Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Криворучко Н.М. (виконавче провадження № ВП № 74278475).

Ухвала підписана ссуддею набрала законної сили 07.11.2024р.

Суддя Пінтеліна Тетяна Георгіївна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122867666
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3460/23

Ухвала від 05.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 18.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Рішення від 20.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Пінтеліна Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні