Рішення
від 29.10.2024 по справі 924/601/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" жовтня 2024 р. Справа № 924/601/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., за участю секретаря судового засідання Іщука О.М., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області

до 1. Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 142571,40 грн,

за участю прокурора: Ленчик В.М.

представники позивача: не з`явився

відповідача 1: не з`явилися

відповідача 2: Кукуріка Н.М.

Рішення ухвалюється 29.10.2024, оскільки у судовому засіданні 03.10.2024, 15.10.2024 оголошувалась перерва.

У судовому засіданні 29.10.2024 відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

встановив: керівник Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Шепетівської міської ради звернувся до суду з позовом до Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", в якому просив: визнати недійсними додаткові угоди №1 від 18.01.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023 до договору №21701796/2 від 10.01.2023; стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на користь Шепетівської міської ради грошові кошти в сумі 142372,86 гривні.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 08.07.2024 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 23.07.2024, яке у подальшому було відкладено на 21.08.2024, 29.08.2024, 17.09.2024, 24.09.2024 .

При цьому, у засіданні 21.08.2024 судом постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

У засіданні 17.09.2024 судом постановлено ухвалу про прийняття заяви прокурора про зміну предмета позову, згідно з якою просив: визнати недійсними додаткові угоди №1 від 18.01.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023 до договору №21701796 від 05.01.2023, стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на користь Шепетівської міської ради грошові кошти в сумі 142372,86 гривні.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 24.09.2024 прийнято заяву прокурора про зміну предмета позову від 20.09.2024, в якій просить: визнати недійсними додаткові угоди №1 від 18.01.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023 до договору №21701796 від 05.01.2023, стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" на користь Шепетівської міської ради грошові кошти в сумі 142571,40 гривні, закрито підготовче провадження та призначено справу № 924/601/24 до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що оспореними додатковими угодами всупереч інтересам держави безпідставно зменшено обсяг електричної енергії, поставленої за договором про постачання електричної енергії споживачу №21701796 від 05.01.2023, та збільшено її ціну без належного обґрунтування та документального підтвердження зміни тарифів у відповідний період та коливання ціни відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". При цьому отримана відповідачем за наслідками безпідставного збільшення ціни товару оплата за товар, який не був поставлений, підлягає стягненню на користь позивача. Як на правову підставу позову прокурор посилається на положення ст. ст. 6, 202, 203, 215, 216, 632, 1212 ЦК України, ст. ст. 179, 180 ГК України, ст. ст. 2, 5, 41 Закону України "Про публічні закупівлі", ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії", Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Відповідач - ТОВ "Хмельницькенергозбут" у відзиві на позовну заяву (від 19.07.2024) з позовними вимогами не погоджується. Зокрема, повідомило, що закупівля UA-2022-12-01-014008-a здійснювалась з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі (далі - Особливості), що було зазначено замовником. 08.12.2022 відповідачем за допомогою електронної системи було подано тендерну пропозицію відповідно до вимог тендерної документації. При цьому наголосило, що початком аукціону є 09.12.2022, а не 22.12.2022, як зазначено у позовній заяві. Звернуло увагу на те, що в розділі VІI „Додаткова інформація тендерної документації зазначено, що ціна електричної енергії включає в себе вартість послуг з передачі електричної енергії, яка становить 0,34564 грн за 1 кВт/год без ПДВ відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2021 №2454 Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК Укренерго на 2022 рік. 22.12.2022 рішенням уповноваженої особи Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради визнано ТОВ Хмельницькенергозбут переможцем торгів та 05.01.2023 між ним та Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №21701796, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178. Пояснило, що договір було підписано 05.01.2023, що зазначено в лівому верхньому куті договору №21701796 та у всіх його додатках; постачання електричної енергії здійснюється з 10.01.2023. Стверджує, що станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, строк виконання зобов`язань за договором. З аналізу положень законодавства та умов договору вважає, що внесення змін до договору на підставі пп. 7 п. 19 Особливостей та п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є правомірним у разі зміни тарифів на передачу електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди. Зауважує, що договір №21701796 був укладений 05.01.2023 за цінами, які були визначені станом на момент подання тендерної пропозиції 08.12.2022, що повністю відповідає положенням Особливостей, а тендерна пропозиція була подана до дати прийняття постанови НКРЕКП, якою змінювався тариф - 21.12.2022.

Щодо визнання недійсними додаткових угод №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023 звернуло увагу на те, що Особливостями на час дії воєнного стану знято обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та на періодичність такого підвищення. Зазначає, що коливання ціни підтверджено ціновими довідками №22-05/895 від 30.08.2023 та №22-05/1279 від 29.11.2023 Хмельницької торгово-промислової палати, які є належними та допустимими доказами. Додаткові угоди №5 та №6 укладені не за усною домовленістю, а на підставі звернення відповідача як постачальника до споживача з відповідним обґрунтуванням та наданням доказів наявності підстав для зміни істотних умов договору. З приводу довідки Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/394 від 01.05.2024, отриманої на запит Шепетівської окружної прокуратури, звертає увагу на те, що вказана довідка відображає виключно ціну електричної енергії без тарифу на передачу, який змінювався. Вказана довідка видана на дату укладення останньої додаткової угоди, а не на місяць. Крім того, вона лише додатково підтверджує, що вартість електричної енергії на ринку "на добу наперед" станом на 05.01.2023 (дата укладення договору) становила 3,51062 грн за кВт без ПДВ, а ТОВ "Хмельницькенергозбут" як у тендерній пропозиції, так і в договорі вказав ціну 3,22936 грн за кВт, що є більш вигідною для Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради. Станом на момент укладення додаткової угоди 18.01.2023 ціна на ринку "на добу наперед" становила 3,514,94 грн за кВт, без ПДВ, а в договорі вона залишилась незмінною 3,22936 грн за кВт.

З огляду на відсутність підстав для визнання додаткових угод №1, №5, №6 недійсними вважає, що вимога про стягнення коштів також не підлягає задоволенню.

Прокурор у відповіді на відзив ТОВ "Хмельницькенергозбут" (від 31.07.2024) зауважив, що передбачені Законом України "Про публічні закупівлі" процедури закупівель визначені з метою забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників, досягнення економії та ефективності, відтак ціна товару має визначальне значення і її необґрунтоване збільшення є прямим порушенням вимог законодавства та спробою уникнути наслідків публічного аукціону. Зазначив, що для участі в торгах ТОВ "Хмельницькенергозбут" подало тендерну пропозицію, в якій зазначило, що має можливість та погоджується поставити замовнику електричну енергію в кількості 603100 кВт/год за 2763821,55 грн; за результатами процедури відкритих торгів, у яких взяли участь три учасники, ТОВ "Хмельницькенергозбут" визнано переможцем як учасника із найнижчою ціновою пропозицією - 2587299 грн (ціна, зменшена на 7% відносно ціни, зазначеної в тендерній пропозиції). Робить висновок, що, беручи участь в торгах та зменшуючи цінову пропозицію, товариство оцінювало та приймало пов`язані з цим ризики, планувало свої дії та здійснювало комерційний розрахунок своєї цінової пропозиції з урахуванням наведеного. Підписуючи 05.01.2023 договір зі строком дії до 31.12.2023, товариство мало врахувати його умови, проте взяло на себе зобов`язання поставляти товар замовнику за узгодженою ціною. При цьому підстава для укладення додаткової угоди від 18.01.2023 №1-постанова НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 набрала чинності та була відома відповідачу до моменту укладення договору, тому жодних змін регульованих цін (тарифів) з моменту підписання договору по дату укладення зазначеної додаткової угоди не відбувалося. Відповідач мав час та можливість не укладати економічно невигідний для себе договір. Крім того, зазначив, що надані у підтвердження підстав для підняття ціни за додатковими угодами від 04.03.2023 №5 та від 30.11.2023 №6 довідки Хмельницької ТПП не містять відомостей, які дають можливість порівняти рівні цін та дійти висновку про збільшення ціни або її збільшення у відповідному розмірі.

Прокурор у письмових поясненнях від 23.10.2024 зокрема звернув увагу на недотриманні положень п. 4 ч. 3 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо процедури укладення додаткових угод. Акцентував увагу на тому, що між укладенням додаткової угоди №5 та №6 відносно попередніх угод не відбулося такого коливання ціни на ринку, яке б призвело до того, що умови договору стали вочевидь невигідні для відповідача та могли стати наслідком укладення додаткової угоди про збільшення ціни товару. Посилаючись на постанову Верховного Суду у справі № 918/694/23 від 28.08.2024, вважає безпідставним посилання відповідача на застосування Особливостей.

У письмових поясненнях від 23.10.2024, від 28.10.2024 ТОВ "Хмельницькенергозбут" підтримало позицію викладену у відзиві на позов, акцентувало увагу, що закупівля здійснювалась з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", якою на час дії воєнного стану знято обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та на періодичність такого підвищення. Стверджує, що внесення змін до договору, яке відбулося із застосуванням пп.2 та пп.7 п.19 Особливостей є правомірним у разі зміни тарифів на передачу електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди. Зазначає, що зміна істотних умов укладеного Договору про закупівлю відбувається у випадках, встановлених пунктом 19 Особливостей, у порядку та спосіб, передбачені пунктом 13.7 Договору про закупівлю від 05.01.2023 № 21701796 та порядком зміни умов договору про закупівлю в якому не передбачено чіткого строку щодо попередження про зміну ціни, а зазначено, що зміна договору допускається лише за згодою сторін.

Позивач - Шепетівська міська рада у засідання не з`явилася, у клопотаннях просила судове засідання провести за відсутності його представника, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач - Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради представника в судове засідання не направив, у клопотаннях просив розглядати справу за відсутності його представника.

Прокурор в засіданні суду підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові, відповіді на відзив.

Відповідач - ТОВ "Хмельницькенергозбут" підтримав свою позицію викладену у відзиві, письмових поясненнях, звернув увагу на висновки Верховного Суду викладені у постанові від 04.09.2024 у справі № 924/71/23 .

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2022-12-01-014008-а із закупівлі електричної енергії (вуличне освітлення) (ДК 021:2015:09310000-5) в кількості 603100 кВт/год зі строком поставки до 31.12.2023, очікувана вартість предмета закупівлі - 3618600 грн, джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет, кінцевий строк подачі тендерних пропозицій - 09.12.2022, дата проведення електронного аукціону та дата розкриття тендерних пропозицій - 09.12.2022.

У тендерній документації для процедури закупівлі «відкриті торги» по предмету закупівлі "Електрична енергія" код ДК 021:2015:09310000-5, затвердженій рішенням уповноваженої особи від 01.12.2022 протокол №98 зазначено, що тендерну документацію розроблено відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" та постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

Зокрема, у тендерній документації визначено: кількість поставки - 6031000 кВт/год, очікувана вартість - 3618600 грн. з ПДВ, строк поставки з 01.01.2023 по 31.12.2023 включно; вартість послуг з передачі електричної енергії становить 0,34564 грн за 1 кВт/год без ПДВ відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2021 №2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік", вартість послуг з розподілу замовник сплачуватиме самостійно.

Крім того, у тендерній документації визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону переможця процедури закупівлі; проект договору складається замовником з урахуванням особливостей предмету закупівлі (п.3.2 документації); договір про закупівлю укладається відповідно до норм ЦК України, ГК України з урахуванням положень ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", крім частин 3-5, 7, 8 ст. 41 Закону та Особливостей (п.3.2 документації); істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону ( п. 4.3 документації).

Згідно Реєстру отриманих тендерних пропозицій UA-2022-12-01-0140080-a зареєстровано наступних учасників: ТОВ "Хмельницькенергопостач", ТОВ "Хмельницькенергозбут", ТОВ "Енерджі Трейд Груп". ТОВ "Хмельницькенергозбут" подало свою тендерну пропозицію 08.12.2022.

ТОВ "Хмельницькенергозбут" у Тендерній пропозиції №Т-21-1222-1637 від 08.12.2022 (додаток 4 до оголошення про проведення процедури закупівлі) погодилося виконати вимоги замовника на умовах: 603100 кВт/год., 4,582692 грн за 1 кВт/год., загальна вартість пропозиції 2763821,55 грн., тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,34564 грн без ПДВ .

У гарантійному листі № Т-21-1222-1637/13 від 08.12.2022, адресованому Уповноваженій особі, ТОВ "Хмельницькенергозбут", як учасник закупівлі ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія, підтвердив, що ціна, яка пропонується, є актуальною та об`єктивною відповідно до ринкових цін згідно до норм чинного законодавства, та такою за яку погоджується виконати умови закупівлі згідно з вимогами замовника та надав згоду з умовами порядку зміни ціни протягом строку дії договору про закупівлю, зазначеними Законом України "Про публічні закупівлі", постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 .

09.12.2022 відбулось відкриття тендерних пропозицій учасників ТОВ "Хмельницькенергопостач", ТОВ "Хмельницькенергозбут", про що складено протокол розкриття тендерних пропозицій UA-2021-12-01-014008-а, в якому зазначено, що ТОВ "Хмельницькенергопостач" ( цінова пропозиція 2713950,00 грн ) відмовився від укладення договору.

Відповідно до протоколу №102 щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 22.12.2022 визначено переможцем відкритих торгів з особливостями згідно з предметом закупівлі: "Електрична енергія" з пропозицією 2587298,00 грн з ПДВ - ТОВ "Хмельницькенергозбут", ухвалено намір укласти договір про закупівлю з переможцем закупівлі.

05.01.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради (споживач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 21701796 ( надалі Договір).

У п. 1.2. Договору зазначено, що до нього застосовуються положення Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), інші чинні нормативно-правові акти, що регулюють постачання електричної енергії.

За цим Договором постачальник продає електричну енергію код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору ( п. 2.1. Договору).

Відповідно до п.п. 3.1, 3.4, 3.5 договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 10.01.2023 до 31.12.2023 включно, місце поставки: вулиці міста, с. Пліщин (згідно додатку 1), обсяг постачання електричної енергії - 603100 кВт /год.

Пунктом 5.1 договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 2587299,00 грн з ПДВ.

Спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції (п.5.2 договору).

Відповідно до п. 5.3 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.

Згідно з п. 5.4 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

У відповідності до п. 5.5 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору.

Як передбачено п. 5.6 договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 банківських днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії споживачем після завершення розрахункового періоду. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

У пп. 3 п. 7.2 договору передбачено обов`язок постачальника надавати споживачу інформацію про його права та обов`язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті постачальника і безкоштовно надається споживачу на його запит.

Пунктом 13.1 договору визначено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31 грудня 2023р., а в частині взятих на себе зобов`язань сторонами до їх повного виконання.

Відповідно до п. 13.2 договору постачальник зобов`язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає нові умови.

Згідно з п. 13.6 договору у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, при цьому така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару.

Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики та іншими уповноваженими органами та організаціями.

Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом.

Відповідно до п. 13.7 договору зміни істотних умов до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни, а саме: якщо протягом строку дії цього договору на підставі рішень суб`єктів владних повноважень буде змінено порядок державного регулювання ціни на предмет закупівлі, внаслідок чого виконання зобов`язань на умовах, встановлених цим договором, неминуче призведе до збитків постачальника внаслідок зниження ціни предмета закупівлі по відношенню до економічно обґрунтованої ціни за відсутності нормативно встановлених джерел покриття такої різниці, сторони зобов`язуються переглянути умови цього договору щодо ціни непоставленого предмета закупівлі з метою приведення її до економічно обґрунтованого рівня";

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону, а саме дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Відповідно до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток №1 до договору про постачання електричної енергії споживачу) від 05.01.2023 Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради приєдналося до умов цього договору на умовах комерційної пропозиції додаток №2. Початок постачання з 10.01.2023.

У додатку "А" до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради погоджено адреси об`єктів постачання електроенергії, види об`єктів, ЕІС - коди точок комерційного обліку, групи, класи.

У додатку №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 21701796 від 05.01.2023 "Комерційна пропозиція" сторони погодили: кількість електричної енергії - 603100 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. 3,22936 грн, тариф на передачу без ПДВ 0,34564 грн, тариф на розподіл без ПДВ немає, базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу - 3,575 грн, загальна вартість договору 2587299,00 грн.

У п. 1.1 додатку №2 (комерційної пропозиції) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ.

Листом №42 від 16.01.2023 ТОВ "Хмельницькенергозбут" повідомило Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, що у зв`язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,34564 грн/кВт/год до 0,38028 грн/кВт/год на період з 01.01.2023 по 31.03.2023, тариф в січні 2023 становитиме 4,33157 грн/кВт/год з ПДВ, зазначивши про викладення додатку №2 в новій редакції та долучивши відповідно додаткову угоду, Постанову НКРЕКП №1788 від 21.12.2022.

18.01.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", уклали додаткову угоду №1, в якій у зв`язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік ", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,34564 грн/кВт/год до 0,38028 грн/кВт/год на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно), за взаємною згодою, вирішили додаток до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти в новій редакції.

Так, у додатку № 2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год.

У п.1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, та становить 0,38028 грн без ПДВ.

29.03.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", уклали додаткову угоду №2, в якій зазначено, що у зв`язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,38028 грн/кВт/год. до 0,43025 грн/кВт/год. на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 (включно), за взаємною згодою, вирішили додаток до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти в новій редакції.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год.; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год, базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год;

3) кількість електричної енергії 589160 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,65961 грн/кВт/год.

Відповідно до п. 1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, та становить 0,43025 грн без ПДВ.

29.06.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №3, в якій у зв`язку із збільшенням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 0,43025 грн/кВт/год до 0,48510 грн/кВт/год на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно) відповідно до постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік вирішили додаток до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти в новій редакції.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год, базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год;

3) кількість електричної енергії 589160 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,65961 грн/кВт/год;

4) кількість електричної енергії 580456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,71446 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,45735 грн/кВт/год.

У п. 1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, за період з 01.07.2023 по 31.12.2023, який затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, становить 48,510 коп./кВт/год. без ПДВ.

Відповідно до інформаційної довідки №22-05/761 від 01.08.2023 Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: за січень 2023р. (з 01.01.2023 по 31.01.2023) 3466,83 грн/Мвт.год без ПДВ, за липень 2023р. (з 01.07.2023 по 31.07.2023) 3669,87 грн/Мвт.год без ПДВ , коливання ціни склало +5,86%.

04.08.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №4, в якій у зв`язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) у липні 2023 року, яка становить 3669,87 грн.Мвт.год без ПДВ в порівнянні з січнем 2023 року (3466,83 грн.Мвт.год без ПДВ), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати № 22-05/761 від 01.08.2023, за взаємною згодою вирішили: вартість електричної енергії у серпні 2023 року, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії встановити на рівні 4,68444 грн/кВт/год з ПДВ (п. 1.1 додаткової угоди); додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти у новій редакції.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год;

3) кількість електричної енергії 589160 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,65961 грн/кВт/год;

4) кількість електричної енергії 580456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,71446 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,45735 грн/кВт/год;

5) кількість електричної енергії 561456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,41860 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,90370 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,68444 грн/кВт/год.

У п. 1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, за період з 01.07.2023 по 31.12.2023, який затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, становить 48,510 коп./кВт/год. без ПДВ.

ТОВ "Хмельницькенергозбут" звернулось до Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради із листом від 04.09.2023 №444 в якому повідомило, що середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "На добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) у серпні 2023 року збільшилась та становить 4162,22 грн/Мвт.год без ПДВ в порівнянні з липнем 2023 року (3669,87 грн/Мвт.год.), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати, тариф за вересень 2023 року згідно договору становитиме 5,23498 грн/кВт/год з ПДВ, у зв`язку із чим просило підписати додаткову угоду. В листі зазначено про долучення до нього копії інформаційної довідки Хмельницької торгово-промислової палати від 30.08.2023, додаткової угоди та комерційної пропозиції.

Відповідно до інформаційної довідки №22-05/895 від 30.08.2023 Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: за липень 2023 року (з 01.07.2023 по 31.07.2023) 3669,87 грн/Мвт.год., за серпень 2023 року (з 01.08.2023 по 31.08.2023) 4162,23 грн/Мвт.год, коливання ціни: +13,42%.

04.09.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №5, в якій у зв`язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) у серпні 2023 року, яка становить 4162,23 грн/Мвт.год без ПДВ в порівнянні з липнем 2023 року (3669,87 грн/Мвт.год без ПДВ), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/895 від 30.08.2023, за взаємною згодою вирішили: вартість електричної енергії у вересні 2023 року, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії встановити на рівні 5,23498 грн/кВт/год з ПДВ (п. 1.1 додаткової угоди); додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти у новій редакції. (п. 1.2. додаткової угоди).

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год;

3) кількість електричної енергії 589160 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт*год; тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,65961 грн/кВт/год;

4) кількість електричної енергії 580456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,71446 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,45735 грн/кВт/год;

5) кількість електричної енергії 561456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,41860 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,90370 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,68444 грн/кВт/год;

6) кількість електричної енергії 520338 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,87738 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,36248 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 5,23498 грн/кВт/год.

У п. 1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, за період з 01.07.2023 по 31.12.2023, який затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, становить 48,510 коп./кВт/год. без ПДВ.

Листом від 30.11.2023 №636 ТОВ "Хмельницькенергозбут" повідомило Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, що середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "На добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) з 04.09.2023 по листопад (станом на 30.11.2023) збільшилась на 12,52%, що підтверджено довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 29.11.2023 та відповідно в зв`язку із цим запропонувало укласти додаткову угоду до договору. У листі зазначено про долучення до нього копії інформаційно-цінової довідки №22-05/1279 від 29.11.2023 Хмельницької торгово-промислової палати, додаткової угоди та комерційної пропозиції.

Відповідно до інформаційно-цінової довідки №22-05/1279 від 29.11.2023 Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: 04.09.2023 3872,81 грн/Мвт.год, за листопад (станом на 30.11.2023) 4357,80 грн/Мвт.год, коливання ціни: +12,52%.

30.11.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №6, в якій у зв`язку з коливанням ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), що відбулося з моменту останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023) та ціною на момент звернення постачальника листопад (станом на 30.11.2023) вирішили збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку на 12,52%, що підтверджено інформаційною довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/1279 від 29.11.2023, додаток (комерційна пропозиція) до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти у новій редакції. Даний додаток є невід`ємною частиною цієї додаткової угоди та договору (п. 1. додаткової угоди). Ця додаткова угода набирає чинності з 01.12.2023 і є невід`ємною частиною вищевказаного договору.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили:

1) кількість електричної енергії 603100 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,575 грн/кВт/год;

2) кількість електричної енергії 597312 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год;

3) кількість електричної енергії 589160 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,65961 грн/кВт/год;

4) кількість електричної енергії 580456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,71446 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,45735 грн/кВт/год;

5) кількість електричної енергії 561456 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,41860 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,90370 грн/кВт/год; всього сума з ПДВ 4,68444 грн/кВт/год;

6) кількість електричної енергії 520338 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,87738 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,36248 грн/кВт/год., всього сума з ПДВ 5,23498 грн/кВт/год;

7) кількість електричної енергії 493691 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 4,36283 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год., базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,84793 грн/кВт/год;, всього сума з ПДВ 5,81752 грн/кВт/год.

У п. 1.1 додатку №2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, за період з 01.07.2023 по 31.12.2023, який затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, становить 48,510 коп./кВт/год без ПДВ.

15.12.2023 сторони договору уклали додаткову угоду №7, відповідно до якої у зв`язку із зменшенням фактичної потреби у закупівлі товару за визначеним предметом закупівлі, а саме: «Електрична енергія», з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, дійшли згоди зменшити суму договору на 300000 грн (п. 1 додаткової угоди №7).

Згідно п. 2 додаткової угоди №7 викладено п. 5.1 розділу 5 "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" договору в наступній редакції: "Ціна цього договору становить 2287299,00 грн".

Відповідно до п. 3 додаткової угоди №7 сторонами погоджено додаток №1 "Комерційна пропозиція постачальника" до договору викласти в новій редакції, що додається та є невід`ємною частиною цієї додаткової угоди та договору.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція) сторони погодили: кількість електричної енергії 551532 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 4,36283 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,84793 грн/кВт/год; загальна вартість договору 2287299,00 грн.

28.12.2023 сторони договору уклали додаткову угоду №8 відповідно до якої у зв`язку із зменшенням фактичної потреби у закупівлі товару за визначеним предметом закупівлі, а саме: "Електрична енергія", з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, дійшли згоди зменшити суму договору на 487872,87 грн (п. 1 додаткової угоди № 8).

Згідно п. 2 додаткової угоди №8 викладено п. 5.1 розділу 5 "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" договору в наступній редакції: "Ціна цього договору становить 1799426,13 грн".

Відповідно до п. 3 додаткової угоди №8 сторонами погоджено додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору викласти в новій редакції.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція) сторони погодили: кількість електричної енергії 467662 кВт/год; ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 4,36283 грн/кВт/год; тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год; базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,84793 грн/кВт/год; загальна вартість договору 1799426,13 грн.

Сторонами на підставі договору про постачання електричної енергії №21701796 було складено акти прийняття-передавання товарної продукції, а саме: від 31.01.2023 за січень 2023 року на суму 53247,96 грн, від 28.02.2023 за лютий 2023 року на суму 77595,71 грн, від 31.03.2023 за березень 2023 року на суму 76863,67 грн, від 30.04.2023 за квітень 2023 року на суму 78788,47 грн, від 31.05.2023 за травень 2023 року на суму 93970,00 грн, від 30.06.2023 за червень 2023 року на суму 89464,28 грн, від 31.07.2023 за липень 2023 року на суму 103294,68 грн, від 30.09.2023 за вересень 2023 року на суму 188673,77 грн, від 31.10.2023 за жовтень 2023 року на суму 249813,06 грн, від 30.11.2023за листопад 2023 року на суму 275830,88 грн, від 31.12.2023 за грудень 2023 року на суму 329364,48 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" виставлено Управлінню житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради рахунки-фактури за фактично спожиту електричну енергію на загальну суму 1799426,13 грн, а саме: від 07.02.2023 на суму 53247,96 грн за січень 2023 року , від 27.02.2023 на суму 38477,33 грн за лютий 2023 року, від 07.03.2023. на суму 77595,71 грн (17914 кВт/год ) за лютий 2023 року, від 05.04.2023 на суму 76863,67 грн (17745 кВт/год ) за березень 2023 року, від 05.05.2023 на суму 78788,47 грн (17941 кВт/год.) за квітень 2023 року, від 05.06.2023 на суму 93970,00 грн (21398 кВт/год.) за травень 2023 року, від 29.06.2023 на суму 89464,28 грн (20372 кВт/год.) за червень 2023 року, від 02.08.2023 на суму 103294,68 грн (23174 кВт/год.) за липень 2023 року, від 01.09.2023 на суму 144041,84 грн (30749 кВт/год.) за серпень 2023 року, від 03.10.2023 на суму 188673,77 грн (36041 кВт/год.) за вересень 2023 року, від 01.11.2023 на суму 249813,06 грн (47720 кВт/год.) за жовтень 2023 року, від 04.12.2023р. на суму 275830,88 грн (52690 кВт/год.) за листопад 2023року, від 20.12.2023 року на суму 329364,48 грн (56616 кВт/год.) за грудень 2023 року.

Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради перераховано товариству з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" 1799426,13 грн за електроенергію згідно наступних платіжних доручень: №2 від 08.02.2023 на суму 53247,96 грн, №3 від 27.02.2023 на суму 38477,33 грн, №5 від 08.03.2023 на суму 77595,71 грн, №12 від 06.04.2023 на суму 76863,67 грн, №18 від 09.05.2023 на суму 78788,47 грн, №24 від 06.06.2023 на суму 93970,00 грн, №28 від 04.07.2023 на суму 89464,28 грн, №30 від 03.08.2023 на суму 103294,68 грн, №32 від 04.09.2023 на суму 144041,84 грн, №35 від 04.10.2023 на суму 188673,77 грн, №38 від 02.11.2023 на суму 249813,06 грн, №40 від 06.12.2023 на суму 275830,88 грн, №42 від 21.12.2023 на суму 329364,48 грн.

У звіті про виконання договору про закупівлю UA-2021-12-01-014008-а зазначено, що сума оплати за договором між Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" №21701796 склала 1799426,13 грн.

Керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради з листом №54-613-24 від 04.03.2024, у якому, з огляду на вивчення стану дотримання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" в діяльності органів місцевого самоврядування, укладенням 05.01.2023 договору із ТОВ "Хмельницькенергозбут" про постачання електроенергії, просив надати інформацію щодо фактично поставленого обсягу електроенергії та стану виконання умов договору постачальником.

У листі №54-2070вих-24 від 06.03.2024, адресованому Управлінню житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, керівник Шепетівської окружної прокуратури відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просив надати засвідчені копії: договору №21701796 від 05.01.2023 та усіх додаткових угод до договору; доданих до додаткових угод документів, що стали підставою для збільшення ціни електроенергії, висновків торгово-промислової палати, тощо; бухгалтерських документів про оплату послуг з постачання електричної енергії (накладних, платіжних доручень, тощо); актів приймання-передачі електричної енергії та повідомити чи вживалися та чи будуть вживатися ь .

У відповідь на наведені листи Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради надано Шепетівський окружній прокуратурі відповідно до листа від 07.03.2024 №01-19/127 - інформацію щодо фактичного поставленого обсягу електроенергії та стану виконання умов договору постачальником, згідно запропонованої таблиці та відповідно до листа №01-19/132 від 12.03.2024- витребувані документи.

В матеріалах справи наявний лист від 10.05.2024 № 54-3894 вих-24 керівника Шепетівської окружної прокуратури до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у якому з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді повідомив про можливе порушення законодавства під час здійснення закупівель UA-2022-12-01-0140080-a для вжиття передбачених законом контрольних заходів щодо додержання законодавства під час здійснення публічних закупівель та, за наявності на те підстав, вжиття заходів реагування.

У відповідь, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області листом від 04.06.2024 повідомлено, що інформацію, зазначену у листі, в межах компетенції, буде враховано в разі проведення заходів державного фінансового контролю, які передбачені ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ.

Керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради з листом від 17.05.2024 №54-4084 вих-24, у якому, зважаючи на те, що за результатами проведеного вивчення встановлено, що укладення деяких додаткових угод суперечить вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", просив повідомити, чи вживалися та чи будуть вживатися Управлінням заходи представницького характеру, у тому числі у судовому порядку.

У відповідь, листом №01-19/248 від 23.05.2024 Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради щодо стану дотримання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" повідомило Шепетівську окружну прокуратуру, зокрема, що постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 на час дії воєнного стану знято обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та на періодичність такого підвищення.

Керівник Шепетівської окружної прокуратури, зазначаючи про недотримання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" при укладенні договору від 05.01.2023 між управлінням ЖКУ Шепетівської міської ради та ТОВ "Хмельницькенергозбут" звернувся до Шепетівського міського голови та управління ЖКГ Шепетівської міської ради із листом від 03.06.2024 № 54-4574 вих.-24, в якому з метою встановлення підстав для вжиття заходів представницького характеру, просив повідомити чи вживались та чи будуть вживатися Шепетівською міською радою чи управлінням ЖКГ Шепетівської міської ради за наведеними у листі фактами заходи представницького характеру, у тому числі у судовому порядку, у випадку не вжиття заходів просив повідомити причини.

У відповідь Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради листом № 01-19/305 від 12.06.2024 повідомлено Шепетівську окружну прокуратуру, що під час дії воєнного стану питання зміни ціни за одиницю товару регулюється Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, згідно із якими обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10% не діють.

Шепетівська міська рада у відповідь на вищезазначений лист, посилаючись на те, що в бюджеті територіальної громади не передбачені видатки на сплату судового збору, повідомила, що радою не вживались та планується вживатись заходи представницького характеру шляхом пред`явлення позову про захист порушених прав, просили самостійно вжити заходи представницького характеру (лист від 11.06.2024).

Керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до Шепетівського міського голови із повідомленням від 14.06.2024 про встановлення підстав та намір відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" здійснювати представництво інтересів держави в особі Шепетівської міської ради в суді.

В матеріали справи прокурором надано лист від 23.04.2024 №54-3344 вих-24, адресований Хмельницькій торгово-промисловій палаті з проханням надати інформацію про ціну за 1МВт/год на ринку на добу наперед (РДН) станом на 05.01.2023, 10.01.2023, 18.01.2023, 29.03.2023, 29.06.2023, 04.08.2023, 04.09.2023, 30.11.2023 та відповідну інформаційно-цінову довідку №22-05/394 від 01.05.2024 Хмельницької торгово-промислової палати, згідно якої середньозважені ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) становлять: 05.01.2023 3510,62 грн.Мвт/год; 10.01.2023 3500,16 грн.Мвт/год.; 18.01.2023 3514,94 грн.Мвт/год; 29.03.2023 3221,62 грн.Мвт/год; 29.06.2023 2827,99 грн.Мвт/год; 04.08.2023 4188,13 грн.Мвт/год; 04.09.2023 3872,81 грн.Мвт/год; 30.11.2023 3961,56 грн.Мвт/год.

Крім того, в матеріалах справи наявні: скріни оператора ринку станом на 05.01.2023 (ціна РДН ОЕС України 3510,62 грн.Мвт/год), за липень 2023 (ціна РДН ОЕС України 3669,87 грн.Мвт/год), станом на 04.09.2023 (ціна РДН ОЕС України 3872,81 грн.Мвт/год), за листопад 2023 (ціна РДН ОЕС України 4357,80 грн.Мвт/год); Положення про Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 25.03.2021 №14; лист управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради від 09.09.2024 адресований Шепетівській окружній прокуратурі в якому повідомлено, що між управлінням та ТОВ "Хмельницькенергозбут" був укладений фактично договір №21702796 від 05.01.2023, зареєстрований в управлінні ЖКХ 10.01.2023 під №21702796/2 з терміном початку дії договору 10.01.2023, у додаткових угодах №7 від 15.12.2023 та №8 від 28.12.2023 дата 10.01.2023 основного договору № 21702796 була вказана помилково.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частинами 4, 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) №3-рп/99 від 08.04.1999 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.

Звертаючись з позовом в інтересах держави в особі Шепетівської міської ради, як органу місцевого самоврядування до повноважень якого входить фінансування видатків місцевих бюджетів, прокурор, з огляду на положення Закону України "Про публічні закупівлі", ст. ст. 2, 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 7, 23 Бюджетного кодексу України зазначив, що проведення процедури державних закупівель та укладення договору із недотриманням законодавства порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів, що не відповідатиме меті та принципам визначних у Законі України "Про публічні закупівлі", натомість дотримання у цій сфері відносин законодавства, правомірне та раціональне використання бюджетних коштів становить суспільний інтерес.

Отже, звернення прокурора до суду у цій справі спрямоване на дотримання встановлених Конституцією України принципів верховенства права та законності, а також задоволення суспільної потреби у дотриманні вимог чинного законодавства під час витрачання бюджетних коштів.

Системне тлумачення положень статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (пункти 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999).

Так, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно зі статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності.

Схожі положення містяться і в ч. 3 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до якої територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.

У статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до повноважень міської ради належить, зокрема, розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень, щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків бюджету, зобов`язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.

Тобто з огляду на вищезазначене Шепетівська міська рада є органом, який наділений повноваженнями щодо розпорядження коштами місцевого бюджету. Правомірне та раціональне використання бюджетних коштів становить інтерес територіальної громади в особі Шепетівської міської ради.

У відповідності до п. п. 1.1., 2.2, 2.3, 2.6 Положення про Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради (є стороною оспорюваних правочинів), УЖКГ ШМР є виконавчим органом Шепетівської міської ради, який підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований виконавчому комітету Шепетівської міської ради, заступнику міського голови; засновником управління є Шепетівська міська рада; управління утримується за рахунок коштів міського бюджету.

Так як засновником управління є територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування, що фінансує і контролює діяльність такого органу та також зобов`язаний контролювати виконання місцевого бюджету, зокрема законність та ефективність використання зазначеним органом коштів цього бюджету за договорами про закупівлю товарів, то Шепетвівська міська рада як орган місцевого самоврядування є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов`язаних із законним та ефективним витрачанням коштів місцевого бюджету (подібні висновки викладені у постановах ВС від 22.12.2022 у справі № 904/123/22, від 26.10.2022 у справі № 904/5558/20 та від 21.12.2022 у справі № 904/8332/21 ).

При цьому, оскільки закупівля електроенергії за договором №21701796 від 05.01.2023 здійснювалась за рахунок коштів місцевого бюджету, а укладання додаткових угод, як зазначає прокурор, призвело до зайвих витрат бюджетних коштів, які належать територіальній громаді, уповноваженим органом захищати інтереси держави та територіальної громади в спірних правовідносинах є насамперед Шепетівська міська рада, а стягнення коштів є ефективним способом захисту та забезпечить відновлення порушених прав позивача.

Правова позиція щодо правомірності стягнення безпідставно отриманих коштів за незаконними правочинами на користь органу місцевого самоврядування викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023р. у справі № 905/1907/21 та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.08.2023р. у справі № 924/1283/21.

Крім того, судом враховується, що закон не зобов`язує прокурора подавати позов в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них (такий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, від 25.02.2021 у справі №912/9/20, від 19.08.2020 у справі №923/449/18).

Судом зважається на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень (органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші суб`єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах), а не прокурор, між тим для того щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Отже, прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

З матеріалів справи слідує, що прокурор листом від 03.06.2024, зазначаючи про недотримання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" при укладенні договору від 05.01.2023 між управлінням ЖКУ Шепетівської міської ради та ТОВ "Хмельницькенергозбут" звернувся до Шепетівського міського голови та управління ЖКГ Шепетівської міської ради в якому просив повідомити чи вживались та чи будуть вживатися Шепетівською міською радою чи управлінням ЖКГ Шепетівської міської ради за наведеними у листі фактами заходи представницького характеру, у тому числі у судовому порядку, у випадку не вжиття заходів просив повідомити причини.

Шепетівська міська рада у відповідь на вищезазначений лист, посилаючись на те, що в бюджеті територіальної громади не передбачені видатки на сплату судового збору, повідомила, що радою не вживались та не планується вживатись заходи представницького характеру шляхом пред`явлення позову про захист порушених прав, просили самостійно вжити заходи представницького характеру.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, територіальної громади, на які вказує прокурор, на такі порушення не відреагував, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, про що свідчить вищенаведене листування прокурора з позивачем, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

При цьому, наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді позивачем не заперечено.

Така бездіяльність позивача як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак який незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб`єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту інтересів держави.

Наведені вище обставини щодо обізнаності позивача з порушенням інтересів держави, територіальної громади, зважаючи на характер наданих ним відповідей на лист прокурора, свідчать про встановлення обставин, за яких порушення відповідачами інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій з їх захисту, що призводить до виникнення у прокурора не лише права, а й обов`язку вжити заходів з представництва інтересів держави в суді.

Вказане відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для захисту інтересів держави в особі позивача шляхом пред`явлення цього позову. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18.

При цьому у підтвердження дотримання прокурором порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" для звернення до суду з відповідним позовом, у матеріали справи надано повідомлення (від 14.06.2024), адресоване позивачу, про намір здійснювати представництво в суді законних інтересів держави в особі позивача шляхом пред`явлення відповідного позову до суду.

Щодо суті позовних вимог про визнання недійсними додаткових угод №1 від 18.01.20235 №5 від 04.09.2023, № 6 від 30.11.2023.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

За приписами статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 207 ГК України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Відповідно до частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

При цьому суд виходить з того, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Як убачається з позовних вимог, прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №1 від 18.01.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу №21701796 від 05.01.2023, укладеного між сторонами за результатами проведення процедури публічних закупівель.

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Стаття 627 ЦК України передбачає, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Одночасно, правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі".

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Положеннями частини першої статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

У статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").

Частиною 7 ст. 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Так, згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

З матеріалів справи слідує, що 05.01.2023 за результатами проведення процедури закупівлі UA-2022-12-01-0140080-a на підставі умов тендерної документації між Управлінням житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, як споживачем, та товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", як постачальником, укладено договір №21701796 про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якого постачальник продає електричну енергію код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору; постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 10.01.2023 до 31.12.2023 включно (п.п. 2.1, 3.1 договору).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).

Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

У п. 5.1 договору сторони погодили, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 2587299,00 грн з ПДВ.

У додатку №2 до договору - "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії - 603100 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. 3,22936 грн, тариф на передачу без ПДВ 0,34564 грн, тариф на розподіл без ПДВ немає, базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу - 3,575 грн, загальну вартість договору- 2587299 грн.

При цьому, у п.1.1 додатку зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 грн без ПДВ.

Тобто станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, строк виконання зобов`язань за договором.

Разом з тим, у подальшому сторони договору уклали до нього оспорювану додаткову угоду №1 від 18.01.2023, у якій, керуючись ст.ст. 651, 653, 654 ЦК України, пунктами 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", у зв`язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,34564 грн/кВт/год до 0,38028 грн/кВт/год на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно), за взаємною згодою, вирішили додаток до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти в новій редакції, погодивши у ньому кількість електричної енергії 597312 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,22936 грн/кВт/год., тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн/кВт/год., базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 3,60964 грн/кВт/год, загальна вартість -2587299 грн з ПДВ.

У п. 1.1. додатку № 2 (комерційна пропозиція постачальника) зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, та становить 0,38028 грн без ПДВ.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом частин 2, 3 статті 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після виконання не допускається.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Як вже зазначалося вище, в обґрунтування підстав підписання додаткової угоди №1 від 18.01.2023, якою збільшено ціну на одиницю товару і зменшено його кількість, сторони договору послалися на пункти 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", за приписами яких істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема зменшення обсягів закупівлі, у тому числі з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Відповідні положення знайшли своє відображення у пп. 7 п. 13.7. договору, згідно яких зміни істотних умов до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни, а саме: якщо протягом строку дії цього договору на підставі рішень суб`єктів владних повноважень буде змінено порядок державного регулювання ціни на предмет закупівлі, внаслідок чого виконання зобов`язань на умовах, встановлених цим договором, неминуче призведе до збитків постачальника внаслідок зниження ціни предмета закупівлі по відношенню до економічно обґрунтованої ціни за відсутності нормативно встановлених джерел покриття такої різниці, сторони зобов`язуються переглянути умови цього договору щодо ціни непоставленого предмета закупівлі з метою приведення її до економічно обґрунтованого рівня.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 7, частини 5 статті 33, частини 4 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають, зокрема тарифи на послуги з передачі електричної енергії та тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, які оприлюднюються відповідними операторами в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Із наведеного вбачається, що зміни до договору про закупівлю можуть вноситись та оформлюються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди. Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна із сторін договору.

Отже, із системного аналізу вищезазначених положень законодавства та умов договору слідує, що внесення змін до договору на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є правомірним у разі зміни тарифів на передачу та/або розподіл електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди.

Так, необхідність внесення у порядку п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" змін до договору додатковою угодою №1 від 18.01.2023 мотивована набуттям з 01.01.2023 чинності постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,34564 грн/кВт/год. до 0,38028 грн/кВт/год. на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно).

Постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 установлено приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" тариф на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи (крім підприємств "зеленої" електрометалургії):1) на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно) на рівні 380,28 грн/МВт/год; 2) на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 (включно) 430,25 грн/МВт/год; 3) на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно) 485,10 грн/МВт/год та передбачено, що постанова набирає чинності з 01 січня 2023 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Постанова оприлюднена на вебсайті Регулятора 21 грудня 2022 року.

Судом враховується, що в тендерній документації для процедури закупівлі (затверджено рішенням уповноваженої особи від 01.12.2022) замовником, зокрема, вказано, що ціна електричної енергії включає в себе вартість послуг з передачі електричної енергії, яка становить 0,34564 грн за 1 кВТ/год без ПДВ відповідно до постанови НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік".

З матеріалів справи вбачається, що тендерну пропозицію, в якій, як передбачено тендерною документацією замовника, зазначено, що тариф на послуги із передачі електричної енергії становить 0,34564 грн за 1 кВТ/год без ПДВ та включений до ціни електричної енергії, ТОВ "Хмельницькенергозбут" подало 08.12.2022 .

Постанова НКРЕКП від 21.12.2022 №1788, якою збільшено тариф на передачу електричної енергії, прийнята і оприлюднена 21.12.2022 та набрала чинності з 01.01.2023.

Договір № 21701796 про постачання електричної енергії споживачу укладений 05.01.2023. Оспорювана додаткова угода № 1 укладена 18.01.2023.

З огляду на наведені вище положення ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю має укладатися на умовах, зокрема тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, яка має відповідати вимогам тендерної документації, у тому числі умовам, передбаченим проектом договору про закупівлю.

Судом також звертається увага, що у тендерній документації для процедури закупівлі Замовником передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятись від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону переможця процедури закупівлі ( п. 4 тендерної документації) .

Таким чином, договір №21701796 про постачання електричної енергії був укладений 05.01.2023 за цінами, визначеними станом на момент подання тендерної пропозиції 08.12.2022, що повністю відповідає положенням статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Постанова НКРЕКП №1788 від 21 грудня 2022 року станом на момент укладення договору 05.01.2023 набрала чинності. Натомість 05.01.2023 при укладенні договору сторони не могли врахувати зміну тарифу, встановлену вказаною постановами НКРЕКП, оскільки умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції /документації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.09.2024р. у справі № 924/71/24.

Разом з тим, законодавством та договором чітко передбачено можливість вносити зміни до ціни електроенергії у випадку зміни тарифів на її постачання та розподіл.

За таких обставин, висновок прокурора про те, що постачальник міг відмовитися від укладення договору не впливає на результат вирішення цього спору, оскільки це лише право сторони.

Визначальним при вирішенні цього спору є врахування того, що тендерна пропозиція була подана 08.12.2022, тобто до дати набуття чинності 01.01.2023 постанови НКРЕКП від 21.12.2022, якою змінювався тариф.

Тобто порушення принципів добросовісності, відкритості та прозорості публічних закупівель у такому випадку відсутні.

Крім того, судом також зазначається, що, враховуючи зміст частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", відповідно до якої умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону, постачальником (відповідачем 2) після укладення договору № 21701796 від 05.01.2023, у відповідності до умов п.п. 7.2,13.2 договору повідомлено споживача (відповідача 1) про зміну (збільшення) тарифу на послуги з передачі електроенергії, про що свідчить повідомлення № 42 від 16.01.2023.

З огляду на наведене, оскільки зазначена в оспореній додатковій угоді №1 від 18.01.2023 з посиланням на пункт 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" підстава для внесення змін, а саме зростання тарифів відповідно до постанови НКРЕКП не була відома сторонам договору станом на момент направлення тендерної пропозиції, а постанова НКРЕКП ще не була чинна і не могла бути врахована відповідачем при поданні 08.12.2022 тендерної пропозиції, суд дійшов висновку, що з моменту подання тендерної пропозиції та до моменту укладення оспорюваної додаткової угоди відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, як це визначено статтею 652 Цивільного кодексу України.

Одночасно за додатковою угодою №1 від 18.01.2023 базова ціна товару з тарифом на передачу електричної енергії зросла з 3,575 грн/кВт/год. до 3,60964 грн/кВт/год., тобто на 0,96 %.

За наведеного, беручи до уваги відповідність додаткової угоди №1 від 18.01.2023, зокрема вимогам пунктів 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає, що відповідно до статей 203, 215 ЦК України додаткова угода № 1 від 18.01.2023р. до договору про постачання електричної енергії споживачу № 21701796 від 05.01.2023р. не підлягає визнанню недійсною.

Щодо визнання недійсними додаткових угод № 5 від 04.09.2023, № 6 від 30.11.2023.

Як слідує із позовних вимог, прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023, укладені до договору про постачання електричної енергії споживачу №21701796 від 05.01.2023, посилаючись на невідповідність умов додаткових угод положенням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" з огляду на непідтвердження факту коливання ціни на товар у бік збільшення та перевищення визначеного 10 % збільшення.

Так, як встановлено судом 04.09.2023 сторони договору, керуючись пп. 1 та пп. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №5, відповідно до якої у зв`язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) у серпні 2023 року, яка становить 4162,23 грн.Мвт.год без ПДВ в порівнянні з липнем 2023 року (3669,87 грн.Мвт.год без ПДВ), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/895 від 30.08.2023, за взаємною згодою вирішили: вартість електричної енергії у вересні 2023 року, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії встановити на рівні 5,23498 грн/кВт/год з ПДВ (п. 1.1. додаткової угоди); додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору №21701796 від 05.01.2023 викласти у новій редакції. (п. 1.2 додаткової угоди).

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023 (комерційна пропозиція постачальника) сторони погодили: кількість електричної енергії 520338 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 3,87738 грн/кВт/год., тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год., базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,36248 грн/кВт/год., всього сума з ПДВ 5,23498 грн/кВт/год.

Відповідно до інформаційної довідки №22-05/895 від 30.08.2023 Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: за липень 2023 (з 01.07.2023 по 31.07.2023) 3669,87 грн/Мвт/год, за серпень 2023 (з 01.08.2023 по 31.08.2023) 4162,23 грн/Мвт/год. Коливання ціни: +13,42%.

30.11.2023 між сторонами договору, керуючись пп. 1 та пп. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 1 та пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 було укладено додаткову угоду № 6, в якій у зв`язку з коливанням ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), що відбулося з моменту останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023) та ціною на момент звернення постачальника листопад (станом на 30.11.2023) збільшено ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку на 12,52%, що підтверджено інформаційною довідкою Хмельницької торгово-промислової палати № 22-05/1279 від 29.11.2023, сторони за взаємною згодою вирішили додаток - комерційна пропозиція до договору № 21701796 від 05.01.2023 викласти у новій редакції.

У додатку №2 до договору №21701796 від 05.01.2023-комерційна пропозиція постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 493691 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл 4,36283 грн/кВт/год., тариф на передачу без ПДВ - 0,48510 грн/кВт/год., базову ціну товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл 4,84793 грн/кВт/год., всього сума з ПДВ 5,81752 грн/кВт/год. Загальна вартість договору -2587299 грн.

Відповідно до інформаційно-цінової довідки №22-05/1279 від 29.11.2023р. Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: 04.09.2023 3872,81 грн/Мвт.год., за листопад (станом на 30.11.2023р.) 4357,80 грн/Мвт.год. Коливання ціни: +12,52%.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Так, закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Водночас, п. 3-7 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції чинній на момент укладення оспорюваних угод установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Чинною редакцією п. 3-7 зазначеного закону теж установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.

Відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" Постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування ( надалі Особливості).

Ці Особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

При цьому, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє до тепер (Указом Президента України від 23.07.2024 № 469/2024, затверджений Законом України від 23.07.2024 № 3891-IX продовжено строк на 90 діб - до 10.11.2024).

Відповідно до п. 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п`ятої, сьомої - дев`ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.

У п. 19 Особливостей встановлено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 пункту 13) ( в чинній редакції ( крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, :

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону;

9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об`єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку. ( доповнено згідно з Постановою КМ № 1205 від 07.11.2023).

Судом звертається увага, що Замовником розроблено тендерну документацію відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" та постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

У р. 3 Тендерної документації зазначено, зокрема, що проект договору складається замовником, укладється відповідно до ЦК України та ГК України з урахуванням положень статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", крім частин другої - п`ятої, сьомої - дев`ятої статті 41 Закону та Особливостей.

У п. 4.3 Тендерної документації Замовником визначено випадки зміни істотних умов договору про закупівлю, які відповідають положенням п. 19 Особливостей ( в редакції чинній на момент її затвердження), зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення ( п.п.2 п. 4.3 Тендерної документації).

Аналогічні умови зміни істотних умов договору сторони узгодили і в п. 13.7 договору №2170196 про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2023, укладеного за результатами торгів.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається коливання , зокрема зростання, ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, законодавство надає можливість збільшити ціну.

При цьому з системного аналізу положень ст. 652 ЦК України у поєднанні з положеннями ст. 651 ЦК України та пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", п.п.17-19 Особливостей вбачається, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку).

На підтвердження коливання ціни товару на ринку та наявності підстав для укладення оспорюваної додаткової угоди №5 від 04.09.2023 відповідач 2 посилається на наявну в матеріалах справи інформаційну довідку Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/895 від 30.08.2023 відповідно до якої середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: за липень 2023року (з 01.07.2023 по 31.07.2023) 3669,87 грн/Мвт.год, за серпень 2023року (з 01.08.2023 по 31.08.2023) 4162,23 грн/Мвт.год, коливання ціни: +13,42%.

Листом від 04.09.2023 №444 ТОВ "Хмельницькенергозбут" звернулося до Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради щодо підписання додаткової угоди в зв`язку із коливанням ціни на електроенергію, зазначивши тариф 5,23498 грн/кВт/год з ПДВ, посилаючись на інформаційну довідку Хмельницької ТПП від №22-05/895 від 30.08.2023.

З врахуванням наведених обставин сторонами було підписано додаткову угоду №5 від 04.09.2023, відповідно до якої було збільшено тариф з 4,68444 грн/кВт/год з ПДВ до 5,23498 грн/кВт/год. з ПДВ, загальна вартість договору залишилась незмінною-2587299 грн. Тобто збільшення ціни відбулось на 10,51 % у порівнянні з попередньою угодою №4 від 04.08.2023.

В подальшому, листом №636 від 30.11.2023 ТОВ "Хмельницькенергозбут" повідомило Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, з посиланням на довідку Хмельницької торгово-промислової палати від 29.11.2023, що середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "На добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС) з 04.09.2023 по листопад (станом на 30.11.2023) збільшилась на 12,52%, , відповідно просило внести зміни у договір, направивши додаткову угоду і відповідну довідку Хмельницької ТПП .

Так, відповідно до інформаційно-цінової довідки №22-05/1279 від 29.11.2023 Хмельницької торгово-промислової палати середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України становила: 04.09.2023 3872,81 грн/Мвт.год., за листопад (станом на 30.11.2023) 4357,80 грн/Мвт.год, коливання ціни: +12,52%.

30.11.2023 сторонами договору укладено оспорювану додаткову угоду №6, відповідно до якої було збільшено тариф з 5,23498 грн/кВт*год. з ПДВ до 5,81752 грн/кВт*год з ПДВ, загальна вартість договору залишилась незмінною-2587299 грн. Тобто з попередньою угодою №5 відбулось збільшення ціни на 10,01%.

Отже, укладаючи додаткові угоди №5 та №6 сторони керуючись положеннями Закону України "Про публічні закупівлі", Особливостями , умовами договору, не виходили за рамки передбаченого законодавством, чинного на час їх укладення , збільшення ціни за одиницю товару, при цьому, загальна сума договору не збільшувалась, а зменшувався обсяг закупівлі, що було погоджено з замовником, що відповідає вимогам законодавства.

З врахуванням наведеного, суд критично оцінює доводи прокурора щодо неналежності наданих відповідачем 2 доказів на підтвердження обґрунтованості коливання ціни на електричну енергію, з огляду на те, що відповідно до ч. 2 статті 11 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов`язковими для застосування на всій території України, водночас вимогами п. 13.6 договору прямо передбачене відповідне документальне обґрунтування збільшення середньозваженої ціни товару у вигляді оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики та іншими уповноваженими органами та організаціями.

Щодо посилань прокурора на довідку Хмельницької ТТП від 01.05.2024 судом враховуються вищенаведені обставини та вимоги чинного законодавства, та те, що зазначена довідка містить посилання на ціни лише на конкретні дати, натомість коливання ціни товару повинно показувати рух ціни, який може відбуватися як у сторону збільшення так і у сторону зменшення протягом відповідного проміжку часу і для визначення відсотка коливання ціни товару не може застосовуватися лише два показника ціна на момент укладення договору та на момент зміни ціни договору.

Крім того, укладення договору (додаткової угоди) повинно відбуватись відповідно до вимог Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, зокрема в порядку визначеним ст.ст. 638, 641-646 ЦК України, ст. 180 ГК України, що потребує часового проміжку між отриманням довідки та укладенням додаткової угоди.

Щодо посилань прокурора на висновки викладені в постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 28.08.2024 у справі 3918/694/23, суд зазначає, що не можна застосовувати висновки Верховного Суду поза контекстом відповідної постанови, оскільки вони сформульовані виходячи з конкретних обставин справи. При цьому зазначені висновки не є релевантним, оскільки зроблені за інших фактичних обставин, оскільки зокрема в зазначеній справі оскаржувались додаткові угоди укладені до прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022.

За таких обставин, суд зазначає, що додаткові угоди №5, №6 укладені за домовленістю сторін на підставі звернення відповідача 2, як постачальника, до споживача, з відповідним обґрунтуванням та наданням доказів наявності підстав для зміни істотних умов договору.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги відповідність додаткової угоди №1 від 18.01.2023 зокрема, вимогам пунктів 1, 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", відповідність додаткових угод № 5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023, зокрема, вимогам п. 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", суд зазначає, що відповідно до статей 203, 215 ЦК України оспорювані додаткові угоди не підлягають визнанню недійсними.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання недійсними оспорюваних додаткових угод щодо зміни ціни, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача 1 безпідставно отриманих коштів у сумі 142571,40 гривні.

Доводи прокурора спростовуються вищенаведеними обставинами та нормами чинного законодавства .

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи ( ст. 73 ГПК України) .

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

Таким чином, враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в зв`язку з їх необґрунтованістю та недоведеністю.

Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на прокурора у зв`язку з відмовою в задоволенні позову .

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області до 1. Управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради, м. Шепетівка Хмельницької області, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 142571,40 грн, відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 06.11.2024.

СуддяВ.В. Виноградова

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122869714
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв