Справа № 355/2032/24
Провадження № 2/355/1007/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2024 року Баришівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чальцевої Т.В.,
секретаря судового засідання Ющенко Л.А.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради про встановлення факту спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно-
ВСТАНОВИВ:
21.10.2024 р. позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Баришівської селищної ради з позовом про встановлення факту спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . При житті ОСОБА_2 ніякого заповідального розпорядження стосовно свого майна не склала.
Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої входять земельні ділянки: площею 3.4314 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Бзівського старостинського округу Баришівської селищної ради Броварського району Київської області (бувшої Бзівської сільської ради Баришівського району) Київської області, кадастровий номер: 3220280400:02:028:0054 та площею 1,6663 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Бзівського старостинського округу Баришівської селищної ради Броварського району Київської області (бувшої Бзівської сільської ради Баришівського району) Київської області, кадастровий номер: 3220280400:02:029:0046.
До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ніхто не звертався, однак позивачка ОСОБА_1 з нею постійно проживала з 22.09.2001 року по день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_2 позивачка вела спільний побут та спільне господарство. Даний факт підтверджується довідкою № 77 від 17.09.2024 року виданою Бзівським старостинським округом Баришівськогої селищної ради Броварського району Київської області.
Виходячи з вищевикладеного позивачка ОСОБА_3 вважає себе такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкритті спадщини відповідно до ст.. 1268 ЦК України та входить до кола спадкоємців четвертої черги відповідно до ст.. 1264 ЦК Укарїни.
Однак, на усне звернення до нотаріальної контори з наміром отримати свідоцтво про право на спадщину на відповідні спадкові земельні ділянки, які залишилися після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в нотаріальній конторі позивачці було роз`яснено що вона є особою, яка проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менш, як п`ять років до часу відкриття спадщини, але даний факт встановлюється в судовому порядку. Для реалізації спадкових прав на підставі ст.. 1264 ЦК України позивачці було рекомендовано звернутися до суду з позовом про встановлення факту проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
В зв`язку з вищевикладеним, позивачка звернулася до суду із вищевказаним позовом, який просила задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 22.10.2024 р. відкрито провадження у вищевказаній цивільній справі та вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Проведення підготовчого засідання призначено на 31.10.2024р.
31.10.2024 р. на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача Баришівської селищної ради - щодо визнання позову та розгляду справи у відсутність представника відповідача.
31.10.2024 р. на адресу суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_4 - щодо розгляду справи у відсутність позивача та його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Згідно ч. 3ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частиною 4ст. 206 ЦПК Українипередбачено, що у разі визнання
відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цьогоКодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з вищевикладеним, на підставіст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується витягом із Державного реєстру актів цивільного стану громадян №00047657648 від 25.10.2024р. (а.с. 49).
Згідно довідки № 77 від 17.09.2024 року виданою Бзівським старостинським округом Баришівськогої селищної ради Броварського району Київської області вбачається, що позивачка ОСОБА_1 постійно проживала з ОСОБА_2 з 22.09.2001 року по день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).
В письмових поясненнях свідок ОСОБА_5 зазначив, що він є чоловіком позивачки, та підтвердив той факт того, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 , вела з померлою спільний побут та бюджет, ОСОБА_6 здійснювала догляд за ОСОБА_2 . ОСОБА_5 також спільно проживав разом зі своєї дружиною та ОСОБА_2 за однією адресою, однак працював в м. Києві, тому ведення домогосподарства було покладено на дружину ОСОБА_1 ( а.с. 37).
В письмових поясненнях свідок ОСОБА_7 зазначила вона є сусідкою ОСОБА_1 та підтвердила той факт, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 , вела з померлою спільний побут та бюджет, ОСОБА_6 здійснювала догляд за ОСОБА_2 ( а.с. 35).
Листом державного нотаріуса Баришівської державної нотаріальної контори Малиновською Н.В. № 1062/01-16 від 26.09.2024р., було повідомлено позивачу про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки які залишилися після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та рекомендовано позивачці звернутися до суду за захистом своїх спадкових прав (а.с.17).
Згідно з витягом зі спадкового реєстру наданим державним нотаріусом Баришівської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня (а.с.31).
Положеннями статей15,16 ЦК,статтею 4 ЦПКпередбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом частини другоїстатті 16 ЦКспособом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Так згідно ч.1ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до п 10.Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст.. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали разом із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст.. 1268 Цивільного кодексу України(далі ЦК)спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї (так зване «автоматичне прийняття спадщини»).
Відповідно до ч.1 т. 1217ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися в наслідок його смерті.
Так згідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно ст.. 293 ЦПК України, суд розглядає справи в порядку окремого провадження про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права, яке полягає у необхідності встановлення фактичної обставини і надання їй правового значення у зв`язку з невідповідністю право встановлюваних документів.
У постанові від 18.09.2023 року у справі №582/18/21 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду зазначив, що п`ятирічний строк проживання однією сім`єю, для спадкування у четвертій черзі, враховує роки і до прийняття Сімейного кодексу України (до 01.01.2004 року), тобто п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності Цивільним кодексом України.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, у позовній заяві позивач не ставлять вимоги про стягнення судового збору з відповідача. Відтак, ухвалюючи рішення, суд не вирішує питання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат по сплаті судового збору, сплачених при зверненні до суду с вищевказаним позовом.
Керуючись ст. ст.4,19,76,81,258-259,263-265,354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради про встановлення факту спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (картка платника податків НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 проживали однією сім`єю більше п`яти років з 22.09.2001 року по 17 листопада 2009 року за однією адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 (картка платника податків НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку площею 3.4314 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Бзівського старостинського округу Баришівської селищної ради Броварського району Київської області (бувшої Бзівської сільської ради Баришівського району), кадастровий номер: 3220280400:02:028:0054 (в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Визнати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 (картка платника податків НОМЕР_1 ) право власності на земельну ділянку площею 1,6663 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Бзівського старостинського округу Баришівської селищної ради Броварського району Київської області (бувшої Бзівської сільської ради Баришівського району), кадастровий номер: 3220280400:02:029:0046 (в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Баришівського
районного суду Т. В. Чальцева
Суд | Баришівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122870294 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Баришівський районний суд Київської області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні