Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2/361/362/24, cправа № 361/73/22
19.09.2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«19»вересня 2024року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань - Бас Я.В.,
сторони справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ,
третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору,- Київське квартирно-експлуатаційне управління;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Київське квартирно-експлуатаційне управління, про визнання дій протиправними, скасування рішення житлової комісії та наказу командира військової частини, зобов`язання поновити на квартирному обліку,
в с т а н о в и в:
У січні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо виключення її старшого солдата у відставці з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб (вона, чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 ); скасувати протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 3 від 16 вересня 2021 року та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 20 вересня
2020року №367«Про затвердженнярішення житловоїкомісії військовоїчастини НОМЕР_1 »щодо виключенняїї старшогосолдата увідставці зобліку осіб,що потребуютьполіпшення житловихумов шляхомнадання житловихприміщень дляпостійного проживання,зі складомсім`ї 5(п`ять)осіб (вона,чоловік ОСОБА_2 ,дочка ОСОБА_3 ,дочка ОСОБА_4 ,син ОСОБА_5 ).;зобов`язати Військовучастину НОМЕР_1 поновити їїна облікуосіб,які потребуютьполіпшення житловихумов шляхомнадання житловихприміщень дляпостійного проживаннязі складомсім`ї 5(п`ять)осіб:( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (чоловік), ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_4 (донька), ОСОБА_5 (син)) за тим же номером.
В обґрунтування вимог зазначається, що старший сержант у відставці
ОСОБА_1 відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнена з військової служби у відставку за пунктом «а» частини шостої
(у зв`язку з закінченням строку дії контракту) згідно з витягом з наказу командира окремої лінійної бригади зв`язку від 01 березня 2011 року № 5-К.
10 березня 2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за вислугу років.
З 13 листопада 2000 року ОСОБА_1 перебувала на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання зі складу сім`ї (п`ять) осіб (вона чоловік, дві дочки та син).
Рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , оформленого протоколом від
16 вересня 2021 року вирішено виключити ОСОБА_1 , старшого солдата у відставці, з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб ( ОСОБА_1 , чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 ).
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 367 від 20 вересня 2021 року затверджено протокол житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 16 вересня 2021 року № 3
Оскаржуване рішення житлової комісії та наказ про його затвердження є незаконними, необґрунтованими і такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивач як військовослужбовець, яка набула право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» залишається на квартирному обліку та користується правом першочергового одержання житла. При зарахуванні ОСОБА_1 на квартирний облік на отримання житла та перебування її на квартирному обліку порушень житловою комісією та позивачем допущено не було, під час проходження військової служби та на момент звільнення у відставку перебувала на обліку для поліпшення житлових умов, підстави, визначені законом для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов відсутні. З підстав поновлення порушених прав позивач звернулася до суду.
Ухвалою суду від 03 лютого 2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
12 травня 2022 року до суду надійшли пояснення від третьої особи та клопотання про закриття провадження у даній справі.
11 серпня 2022 року відповідач Військова частина НОМЕР_1 подав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника та клопотання про закриття провадження у справі.
21 жовтня 2022 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат
Задніпряний В.В. подав до суду заперечення на пояснення третьої особи та на клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 07 листопада
2022 року у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі відмовлено.
30 листопада 2022 року відповідачем подано до суду клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 02 грудня 2022 року у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі відмовлено.
19 грудня 2022 року третьою особою подано до суду клопотання про витребування доказів у справі.
Ухвалою суду від 27 січня 2023 року витребувано докази у даній справі.
Ухвалою суду від 21 лютого 2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 09 листопада 2023 року дану справу прийнято до розгляду у загальному провадженні та призначено судове засідання.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач Військової частини НОМЕР_1 у судове засідання представника не направив, у матеріалах справи містяться заяви про розгляд даної справи у відсутності відповідача.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Київське квартирно-експлуатаційне управління ОСОБА_7 позовні вимоги не визнала, пояснила, що позивач, як особа, яку звільнено у зв`язку із закінченням строку контракту, не має права на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, відтак підстави для перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилого приміщення для постійного проживання відсутні. Оскаржуване рішення прийнято з дотриманням процедури та діючого законодавства. Просить суд відмовити у задоволенні даного позову.
Вислухавши пояснення позивача та її представника, заперечення представника третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 13 листопада 2000 року ОСОБА_1 , яка має вислугу 5 років 4 місяці, проходить військову службу на посаді телефоніста зі складом сім`ї 4 особи (вона, чоловік, син ОСОБА_8 , 1988 року народження, та дочка 1991 року народження) зараховано на квартирний облік у загальну чергу з 13 листопада 2000 року, про що свідчить витяг з протоколу № 17 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 13 листопада 2000 року.
Відповідно до рішення житлової комісії розподілено квартиру АДРЕСА_1 ОСОБА_1 зі складом сім`ї
4 (чотири) особи (вона, чоловік ОСОБА_2 , син ОСОБА_8 , 1988 року народження, та дочка 1991 року народження), яка перебуває на квартирному обліку у загальній черзі з 13 листопада 2000 року, враховуючи склад родини та мінімальні норми забезпеченості, житло надано без зняття з квартирного обліку.
30 січня 2001 року ОСОБА_1 на сім`ю у складі 4-х осіб, видано ордер на право зайняття житлового приміщення квартири АДРЕСА_2 .
12 листопада 2007 року ОСОБА_1 написала рапорт, в якому просила внести зміни до особової справи щодо перебування на квартирному обліку для поліпшення житлових у зв`язку зі зміною складу сім`ї розірвання шлюбу та народження доньки ОСОБА_4 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до наказу командира 15 окремої лінійної бригади зв`язку (по особовому складу) № НОМЕР_2 від 01 березня 2011 року старшого солдата ОСОБА_1 (вислуга років у ЗС: станом на 03 лютого 2010 року, календарна 14 років 07 місяців, трудовий стаж 11 років
10 місяців 26 днів, контракт укладено понад граничний вік на 1 рік з 07 березня 2010 року) звільнено з військової служби у відставку за частиною шостою пунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту).
Згідно з повідомленням про призначення пенсії з 10 березня 2011 року
ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 282 від 20 липня 2021 року затверджено протокол житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 20 липня 2021 року № 33, а саме у зв`язку з одруженням старшого солдата у відставці ОСОБА_1 з громадянином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внесено зміни до облікової справи старшого солдата у відставці ОСОБА_1 , змінено склад осіб на 5 осіб (вона, чоловік ОСОБА_2 , 1964 року народження, син ОСОБА_5 , 1988 року народження, дочка ОСОБА_3 , 1991 року народження, дочка ОСОБА_4 , 2003 року народження), залишено у загальному списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення постійним житлом з 13 листопада 2000 року.
Згідно з наказом начальника Семиполківського гарнізону № 17 від 22 липня 2021 року розподілено кошти на виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення відповідно до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання загальної черги, старшому солдату у відставці ОСОБА_1 зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб (вона, чоловік ОСОБА_2 ,
1964 року народження, син, ОСОБА_5 , 1988 року народження, дочка
ОСОБА_3 , 1991 року народження, дочка ОСОБА_4 , 2003 року народження) з урахуванням постійного приватизованого житла 2-х кімнатної квартири, загальною площею 41,0 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , при умові, що після отримання грошової компенсації сім`я старшого солдата у відставці ОСОБА_1 , виключається зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання. Розмір грошової компенсації становить 620429 грн. 25 коп.
22 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до командира військової частини
НОМЕР_1 із заявою про надання згоди на отримання грошової компенсації за належне їй та членам її сім`ї житлове приміщення, відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Листом від 04 травня 2021 року № 517/4019 Київське квартирно-експлуатаційне управління запропонувало начальнику Семиполківського гарнізону у найкоротший термін розглянути на засіданні житлової комісії питання правомірності перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання старшого солдата у відставці ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 3 від 16 вересня 2021 року, оформленого протоколом, виключено старшого солдата у відставці
ОСОБА_1 , з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб (вона, чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 ). підставою для прийняття такого рішення став витяг з наказу командира 15 окремої лінійної бригади зв`язку від 01 березня 2011 № 5-К. Старший солдат у відставці ОСОБА_1 звільнена з військової служби у відставку за частиною 6, пунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту), що не відповідає вимогам пункту 8 статті 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» введений у дію Постановою Верховної Ради № 2012-ХІІ від 20 грудня 1991 року (зі змінами і доповненнями) «Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, у разі звільнення з військової служби за станом здоров`я, віком, у зв`язку зі скороченням штатів, а також звільнені з військової служби особи, які стали особами з інвалідністю І та ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду.
Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 367 від 20 вересня 2021 року затверджено протокол житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 16 вересня 2021 року № 3.
29 вересня 2021 року Військова частина НОМЕР_1 повідомила ОСОБА_1 про прийняття оскаржуваного рішення та його затвердження наказом командира військової частини.
Підставою виключення позивача ОСОБА_1 із сім`єю з квартирного обліку стало її звільнення з військової служби у відставку за частиною 6, пунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту).
Відповідно до статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною першою статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
За змістом пункту 1 статті 12 цього Закону, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК УРСР та іншими нормативно-правовими актами; порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання приписів статті 12 Закону № 2011 постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року за № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081).
Відповідно до пункту 9 статті 12 Закону № 2011 військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров`я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв`язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені також у пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 1081, військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім`ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Пунктом 30 вищевказаного Порядку передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
При цьому, вказаний пункт Порядку не містить вичерпних підстав для зняття військовослужбовця з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки передбачає можливість зняття особи з обліку й в інших передбачених законодавством випадках.
З огляду на викладене, військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання до отримання ними житла, у тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків передбачених пунктом 30 Порядку.
При розгляді даної справи безспірно встановлено, що позивач як військовослужбовець набула право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», таким чином вона має право залишатися на квартирному обліку та користуються правом позачергового одержання житла.
Згідно з частиною першою статті 6 Конвенції про захист з прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Тобто, тривалий розгляд справи та відсутність остаточного судового рішення протягом довгого строку фактично порушує право особи на справедливий суд.
Позивач звернулася до суду з даним позовом у січні 2022 року, що підтверджується відміткою на позовній заяві. Рішення у даній справі постановлено судом 19 вересня 2024 року. З моменту подачі позовної заяви до ухвалення судом рішення по справі пройшло понад два роки.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постановах від 10 березня 2021 року у справі №127/15109/18 і від 24 вересня 2021 року у справі №748/303/20, аналогічно як і сама Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 червня 2018 року у справі №752/5881/15-ц, хоч і відносить справи подібної категорії до адміністративного судочинства, проте, з метою недопущення юрисдикційного конфлікту та унеможливлення порушення права особи на справедливий суд, що встановлене Конвенцією про захист з прав людини і основоположних свобод, визначає необхідність продовження слухання вже відкритих проваджень в судах загальної юрисдикції.
Оцінюючи в сукупності всі докази, суд дійшов висновку про задоволення даного позову з підстав його обґрунтованості. Позивач підлягає поновленню на обліку з дати постановлення, тобто з 13 листопада 2000 року та за тим же порядковим номером, що існував на момент зняття з такого обліку.
На підставі статті 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви у розмірі 2724 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 10, 12, 13, 141, 263-265 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд
в и р і ш и в:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 по виключенню з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, старшого солдата у відставці ОСОБА_1 з складом сім`ї: ОСОБА_2 (чоловік), ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_4 (донька), ОСОБА_5 (син).
Скасувати рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 16 вересня
2021 року № 3 та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 20 вересня 2021 року
№ 367 «Про затвердження рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 » щодо виключення старшого солдата у відставці ОСОБА_1 з обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, зі складом сім`ї 5 (п`ять) осіб (вона, чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 ).
Зобов`язати Військовучастину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 на облікуосіб,які потребуютьполіпшення житловихумов шляхомнадання житловихприміщень дляпостійного проживаннязі складомсім`ї 5(п`ять)осіб:( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (чоловік), ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_4 (донька), ОСОБА_5 (син)) з 13 листопада 2000 року за тим же порядковим номером, що існував на момент зняття з такого обліку.
Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122870510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Василишин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні