Рішення
від 07.11.2024 по справі 550/1085/24
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/1085/24

Провадження № 2/550/392/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року селище Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Литвин В.В.,

за участю секретаря судового засідання Томас Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження в селищі Чутове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Скороходівська селищна рада,

про встановлення факту проживання однією сім`єю,

ВСТАНОВИВ:

11.09.2024 до суду звернулася ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. У заяві вказувала на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . З січня 2004 року і по день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 вони проживали з ним однією сім`єю, як чоловік та дружина у одному будинку по АДРЕСА_1 . Вели спільне господарство, мали спільний бюджет, взаємні права і обов`язки, як між подружжям. Фактично протягом спільного життя вони не припиняли подружніх стосунків. Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина. Спадкоємцями на майно ОСОБА_2 є позивач та рідні брати і сестри померлого: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , які відмовилися від прийняття спадщини на користь заявниці, подавши відповідні заяви від 16.02.2024 року, засвідчені Скороходівською селищною радою. 04.06.2024 року державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріального контори Махринською О.В. було відмовлено заявниці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю у ОСОБА_1 документів, що підтверджують факт родинних відносин та чергу спадкування за спадкоємцем. А тому просила суд встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2004 року і до 01 вересня 2023 року.

Ухвалою суду від 16.09.2024 року відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати судовий розгляд за правилами спрощеного провадження (а.с.25).

16.10.2024 державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріального контори Махринською О.В. надано до суду копію заведеної спадкової справи після смерті № 23/2024 ОСОБА_2 (а.с. 46-53).

Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги підтримали в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Скороходівська селищна рада свого представника в судове засідання не направила, 15.10.2024 від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи за відсутності її представників, у якій зазначено, що проти задоволення заяви не заперечує.

Враховуючи згоду заявниці, а також наявність у справі достатніх доказів, суд доходить висновку про розгляд справи за відсутності осіб, що не з`явилися в судове засідання.

Суд, заслухавши заявницю ОСОБА_1 , допитавши свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , вивчивши та дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.09.2023 року, актовий запис № 122 (а.с.5).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно.

Судом встановлено, що спадкоємцями після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є рідні брати та сестри померлого ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та фактична дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 23/2023 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулася 30.01.2024 до державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріального контори Махринської О.В. із заявою про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.47-48).

Інших заяв осіб, які претендували б на прийняття спадщини за ОСОБА_2 , матеріали спадкової справи № 23/2023 не містять.

Як вбачається із заяв, доданих заявницею до заяви про встановлення факту проживання однією сім`єю, спадкоємці за законом - брати і сестри померлого: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 - відмовилися від спадщини, що залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на користь дружини померлого - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 11-18).

04.06.2024 державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріального контори Махринською О.В. відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки заявницею не було доведено факту перебування у шлюбі з померлим (а.с. 52).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з січня 2004 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 проживали однією сім`єю, а також в судовому засіданні даний факт підтвердили свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_3 , вказавши, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з січня 2004 року по день смерті спадкодавця, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю, як чоловік та дружина у одному будинку по АДРЕСА_1 . Вели спільне господарство, мали спільний бюджет, взаємні права і обов`язки як між подружжям. А отже, фактично протягом спільного життя вони не припиняли подружніх стосунків.

Згідно з ч. 2 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

Згідно вимог сімейного законодавства сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 СК України сім`я є первинним та основним осередком суспільства.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 СК України проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до ст. 36 СК України шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Шлюб не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституцією і законами України.

Відповідно до ст. 74 СК України якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

Для визначення осіб як таких, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, для вирішення майнового спору на підставі статті 74 СК України, суд повинен встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу в період, протягом якого було придбано спірне майно.

Встановлення факту проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу передбачає доведення перед судом факту спільного їх проживання, наявності у них спільного побуту, виникнення між ними у зв`язку із цим взаємних прав та обов`язків, притаманних подружжю. Під спільним проживанням слід розуміти постійне фактичне мешкання чоловіка та жінки за однією адресою, збереження ними у такому житлі переважної більшості своїх речей, зокрема щоденного побутового вжитку, сприйняття ними цього місця проживання як свого основного, незалежно від того, що будь-хто із них за особливістю своєї роботи/служби зумовлений тривалий час бути відсутнім за цим місцем проживання (несення військової служби, вахтовий метод роботи). Спільний побут, в свою чергу, передбачає ведення жінкою та чоловіком спільного господарства, наявність спільного бюджету, витрат, придбання майна для спільного користування, в тому числі за спільні кошти та внаслідок спільної праці, спільна участь в утриманні житла, його ремонт, спільне харчування, піклування чоловіка та жінки один про одного/надання взаємної допомоги тощо. До прав та обов`язків, притаманних подружжю, слід віднести зокрема, але не виключно, існування між чоловіком та жінкою, реалізацію ними особистих немайнових прав, передбачених главою 6 СК України, тощо.

При цьому має бути встановлена і доведена саме сукупність вказаних усталених обставин та відносин, оскільки самі по собі, наприклад, факти перебування у близьких стосунках чоловіка та жінки або спільна присутність їх на святах, або пересилання коштів, або періодичний спільний відпочинок, або проживання за однією адресою, факт реєстрації за такою адресою при відсутності інших наведених вище ознак не можуть свідчити, що між чоловіком та жінкою склались та мали місце усталені відносини, притаманні подружжю.

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу можуть бути, зокрема, але не виключно: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із «подружжя»; свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько; виписки з по господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Наведені вище правові висновки суду повністю узгоджуються із правовими позиціями, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 9554/8023/15-ц, постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року в справі № 761/3325/17-ц від 24 січня 2020 року в справі № 490/10757/16-ц від 09 листопада 2020 року М757/8786/15-ц.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає що заявлені вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, доведеними належними та допустимим доказами, а тому вони підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 10, 13, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю задовольнити.

Встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2004 року і до 01 вересня 2023 року.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Відомості про учасників справи.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області, ЄДРПУО 40924458, юридична адреса: вул. Софіївська, буд. 15, селище Скороходове, Полтавський район, Полтавська область.

Суддя В.В. Литвин

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122871811
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —550/1085/24

Рішення від 07.11.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Литвин В. В.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Литвин В. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Литвин В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні