РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/277/24
29 жовтня 2024 року м. Костопіль
Костопільський районнийсуд Рівненськоїобласті в складі:
головуючий суддя Цвіркун О. С.
з участю секретаря Забейди А.В.
представника позивача - ОСОБА_1
відповідачів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за позовом Органу опіки та піклування - Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області в інтересах малолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав і стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
Представник органу опіки та піклування Малолюбашанської сільської ради звернувся до суду в інтересах малолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав, та стягнення аліментів, в якому просив відібрати у ОСОБА_3 та ОСОБА_2 малолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , без позбавлення їх батьківських прав, стягнути аліменти на утримання дітей в розмірі не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред`явлення позову до суду і до досягнення дітьми повноліття.
В обґрунтування позову зазначає, що з 05.01.2024 сім`я ОСОБА_3 та ОСОБА_2 яка має малолітню дочку ОСОБА_5 , та ОСОБА_2 , яка має малолітнього сина ОСОБА_4 перебувають на обліку у Малолюбашанській сільській раді на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Зазначає, що 04.01.2024 надійшло повідомлення про загрозу життю та здоров`ю малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , у зв`язку з чим було проведено перевірку, за результатами якої встановлено, що неналежне виконання ОСОБА_3 , ОСОБА_2 батьківських обов`язків, вчинення домашнього насильства щодо малолітніх дітей, небезпечний рівень безпеки дітей. Вказує, що рішенням виконавчого комітету Малолюбашанської сільської ради №1 від 05.01.2024, було вирішено негайно відібрати малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у зв`язку із виникненням загрози їх життю та здоров`ю. Окрім того вказує, що відповідачі ведуть нездоровий спосіб життя, зловживають алкогольними напоями, у сім`ї часто відбуваються суперечки, бійки та сварки, психологічна атмосфера напружена, через постійні конфлікти між подружжям, що негативно впливає на психоемоційний стан та розвиток дітей. Також зазначає, що відповідачі неодноразово були притягнуті до відповідальності за вчинення домашнього насильства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з підстав викладених в позовній заяві, та просила суд задоволити позов. Також зазначила, що за час від коли дітей відібрали у відповідачів, ОСОБА_2 один раз відвідала дочку ОСОБА_5 , декларації з сімейним лікарем для дітей не заключили, рекомендації фахівця служби у справах дітей не виконують.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що від коли дітей відібрали, він жодного разу не відвідав дочку.
Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що на цей час не працює, декларації з сімейним лікарем не заключила, оскільки не знала про це, від коли дітей відібрали, один раз в січні 2024 відвідала сина ОСОБА_4 та один раз дочку ОСОБА_5 в липні 2024.
Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 є матір`ю неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відповідач ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження (а.с.8).
Встановлено, що 04.01.2024 до начальника служби у справах дітей Малюбашанської сільської ради надійшли повідомлення від ОСОБА_7 та ОСОБА_8 про загрозу життю та здоров`ю малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.16-17).
ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у своїх поясненнях зазначили, що мати неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідачка ОСОБА_2 та батько ОСОБА_5 відповідач ОСОБА_3 неодноразово піддавали своїх дітей насиллю в сім`ї, як фізичного та і морального характеру, регулярно зловживають спритними напоями, в стані алкогольного сп`яніння спричиняють дітям тілесні ушкодження. Малолітні діти ОСОБА_4 та ОСОБА_5 бояться своїх батьків відповідачів по справі, зокрема відповідач ОСОБА_3 неодноразово погрожував їх вбити та спалити хату.
Судом встановлено, що для перевірки фактів безпосередньої загрози життю та здоров`ю малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відповідною комісією було проведено оцінку рівня безпеки дітей та оцінку потреб сім`ї, за наслідками яких встановлено неналежне виконання відповідачами батьківських обов`язків, щодо малолітніх дітей, небезпечний рівень безпеки дітей, що підтверджується матеріалами справи (а.с.19-38).
З листа ВП №2 РРУП ГУНП в Рівненській області №596/212-02-24 від 15.01.2024, вбачається, що на відповідачі неодноразово притягувалися до адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях, за хибний виклик працівників поліції, за придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, за виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення, а також складалися протоколи про адміністративне правопорушення за невиконання батьківських обов`язків, вчинення домашнього насильства (а.с.41).
Встановлено, що рішенням виконавчого комітету Малолюбашанської сільської ради №1 від 05.01.2024, відібрано малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , від відповідачів у зв`язку із виникненням загрози їх життю та здоров`ю (а.с.42).
Так, відповідно до положень ч.1 ст.170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачі часто зловживають алкогольними напоями, у їхній сім`ї часто виникають конфлікти, бійки, сварки свідками яких стають малолітні діти.
З характеристики виданої Малолюбашанською сільською радою вбачається, що відповідач ОСОБА_3 неврівноважений, конфліктний, має схильність до вчинення правопорушень (а.с.14).
В судовому засіданні були допитані свідки.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_9 , яка є сімейним лікарем показала, що була присутня при вилучені дітей у відповідачів 04.01.2024, діти були брудні, напіводягнуті, босі, плакали, у будинку жахливі умови, брудно, холодно.
Свідок ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судовому засіданні показали, що є рідними сестрами відповідачки ОСОБА_2 та періодично до неї приїжджають. Зазначили, що коли приїжджають, то відповідачі перебувають в стані алкогольного сп`яніння, діти брудні, неохайні. При черговому відвідуванні сестри ОСОБА_2 домовилися забрати дітей до себе на свята, на що відповідачі погодилися та віддали дітей, однак через кілька днів відповідач ОСОБА_3 почав телефонувати з погрозами, щоб дітей негайно привезли назад. Вказують, що 04.01.2024 повезли дітей до відповідачів, однак діти не хотіли їхати, плакали, просили не везти їх до батьків, діти дуже боять батька відповідача ОСОБА_3 , тому що він їх б`є. По приїзду до відповідачів зрозуміли, що діти бояться відповідачів, а тому звернулися до служби у справах дітей. Дітей відібрали у відповідачів. На цей час неповнолітня ОСОБА_5 проживає у ОСОБА_7 .. Зазначили, що в неповнолітньої нервовий зрив, змушені були звернутися до психолога, дитина свідомо робить шкоду, неврівноважена. Відповідачі не займалися вихованням дітей, часто випивають, сваряться, б`ються і свідками цього є їхні неповнолітні діти.
Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні показала, що була сусідкою відповідачів, та пояснила, що спочатку вони були вихованні та добрі сусіди, однак що з ними сталося їй не відомо. Більше нічого не бажала розказувати, пояснила це залякуваннями з боку відповідача ОСОБА_3 .
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні показав, що є рідним батьком неповнолітнього ОСОБА_4 , який на цей час проживає з ним. Дитина не бажає повертатися до відповідачів. Також пояснив, що від шлюбу з ОСОБА_2 має ще двох доньок, які після розлучення залишилися проживати з ним.
Свідок ОСОБА_12 яка є головним спеціалістом служби у справах дітей в судовому засіданні показала, що була присутня при вилучені дітей у відповідачів 04.01.2024. Пояснила, що надійшло повідомлення, що наявна загроза життю та здоров`ю для неповнолітніх дітей, у зв`язку з чим вихали для перевірки, за результатами якої було встановлено, що існує загроза. Вказала, що в будинку було брудно, не було запасів їжі, діти були свідками сварок бійок. Також пояснила, що діти бояться відповідача ОСОБА_3 , тому що він їх б`є.
В судовому засіданні було встановлено, що за час перебування малолітніх дітей у ОСОБА_11 та ОСОБА_7 (з 04.01.2024), відповідач ОСОБА_3 жодного разу не відвідав дітей, а відповідачка ОСОБА_2 один раз приїжджала до сина, та один раз до дочки.
Окрім того, встановлено, що орган опіки та піклування з метою захисту прав та інтересів дітей, вважає за доцільне відібрати малолітню ОСОБА_5 . 13.06.2019 у відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , та відібрати ОСОБА_4 . 17.01.2016 у ОСОБА_2 , без позбавлення їх батьківських прав.
Відповідно до положень ст.ст.8, 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
У постанові Верховного суду №520/8264/19 від 26.04.2022, зроблено висновок, що поведінка особи, яка свідомо змінює країну проживання, не бере участі у вихованні дитини, свідчить про її ухилення від виконання батьківських обов`язків у розумінні ст.164 СУ України і може бути підставою для позбавлення цієї особи батьківських прав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відібрання непонолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від батьків відповідачів по справі без позбавлення їх батьківських прав, у даному випадку є доцільним та необхідним, оскільки протилежне, з огляду на встановлені судом обставини, може спричинити негативні наслідки для життя та здоров`я їх дітей, у зв`язку з чим позовні вимоги позивача про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому суд зауважує, що відібрання дитини у батьків, це санкція за невиконання батьківських обов`язків. Ця санкція є більш м`якою, порівняно з іншими, зокрема із позбавленням батьківських прав. Відібрання дитини не є крайнім і незворотним заходом.
Щодо вимоги про стягнення аліментів, то суд дійшов наступних висновків.
Так, частиною 4 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей.
Згідно ч.4 ст.170 СК України, при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Статтею 180 Сімейного кодексу України, кореспондується обов`язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно приписів ч.ч.1, 2 ст.182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму з 01.01.2024 на дитину віком до 6 років 2563 грн. від 6 до 18 років становить 3196 грн.
Визначаючи розмір аліментів, виходячи з принципу справедливості і розумності та з урахуванням потреб дитини, суд дійшов висновку, про стягнення з ОСОБА_2 на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі по 2000 (дві тисячі) грн. щомісячно на кожну дитину, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та стягнення з ОСОБА_13 на утримання малолітньої ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти у розмірі 1/4 частки з усіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на кожну дитину, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, та про стягнення з відповідача ОСОБА_3 , аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Представник позивача звернувся до суду з позовом 18.01.2024 року, а тому, за правилами ст.191 Сімейного кодексу України, саме з цього часу необхідно стягувати аліменти і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає до задоволення у повному обсязі.
При цьому, суд звертає увагу відповідача, що згідно приписів ч.3 ст.170 Сімейного кодексу України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
Оскільки, позивача звільнено від сплати судового збору, то відповідно до положень ст.141 ЦПК України, з відповідачів в дохід держави підлягає до стягнення по 1211,20 грн. з кожного.
На підставі ст.166, 170, 182, 184 СК України, керуючись ст. ст.4, 12, 19, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Органу опіки та піклування Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області в інтересах малолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав і стягнення аліментів задоволити.
Відібрати у ОСОБА_2 малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без позбавлення її батьківських прав.
Відібрати у ОСОБА_3 та ОСОБА_2 малолітню дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення їх батьківських прав.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь особи або закладу, де будуть перебувати малолітні діти, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частки з усіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на кожну дитину, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, починаючи стягувати від дня подання позовної заяви до суду, а саме з 18.01.2024 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь особи або закладу, де буде перебувати малолітня дитина, аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи стягувати від дня подання позовної заяви до суду, а саме з 18.01.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір в розмірі по 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. з кожного.
Передати малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , органу опіки та піклування Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області, для прийняття рішення про подальше їх влаштування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Орган опіки та піклування Малолюбашанської сільської ради Рівненського району Рівненської області, с.Мала Любаша, вул.Соборна 10, Рівненського району Рівненської області
Відповідачі:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 23.02.1998.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_2 , паспорт громадянки України серії НОМЕР_2 , виданий Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області, 06.05.2009.
Повне судове рішення складено 07.11.2024.
СуддяО. С. Цвіркун
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122871919 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Цвіркун О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні