Рішення
від 06.11.2024 по справі 587/3283/24
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/3283/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., представника заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Верхньосироватська сільська рада Сумського району Сумської області, приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Хоменко Оксана Володимирівна про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника адвокат Мазурова К.Д. звернулася до суду з вказаною заявою та заявлені вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , дідусь ОСОБА_2 та після його смерті відкрилася спадщина. На момент смерті ОСОБА_3 проживав разом зі своєю дружиною ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину після його смерті, проте не оформила спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_4 спадкоємцем за законом є її син ОСОБА_5 , який не оформив спадкових прав після померлої матері та ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. Спадкоємицею за законом після ОСОБА_5 є його донька ОСОБА_2 , яка звернулася до нотаріуса щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом на нерухоме майно. Проте нотаріусом було відмовлено, оскільки батьком заявниці не було прийнято спадщину після померлої матері ОСОБА_4 . Зазначає, що фактично ОСОБА_5 проживав без реєстрації разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 у період з 2007 року по 20.12.2021.

А томупредставник заявникапросить судвстановити фактпостійного сумісного проживання ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .

Заявник та її представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити.

Представник Верхньосироватськоїсільської ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з`явився, направив клопотання, в якому просить розглянути справу за наявними матеріалами без участі представників сільської ради.

Від приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. надійшла заява про розгляд справи без її участі, покладається на думку суду.

Заслухавши пояснення заявника та її представника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

За правиламист. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно частини 2статті 315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в тому числі від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Залізняк Сумського району Сумської області помер дідусь заявниці ОСОБА_2 . ОСОБА_3 , що підтверджується копіями відповідних свідоцтв (а.с. 8,11,12,13,14) та після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, серед якого житловий будинок та земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15,16).

Згідно іздовідкою-характеристикою,виданою Верхньосироватськоюсільською радою Сумського району Сумської області №03-29/349 від 12.06.2024 р. ОСОБА_3 на момент смерті був зареєстрований та фактично проживав за адресою: АДРЕСА_1 та мав склад сім`ї: дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Заповіт від імені ОСОБА_3 виконавчим комітетом сільської ради не складався і не посвідчувався (а.с. 17).

Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкового реєстру від 20.08.2024 спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 22,25).

ІНФОРМАЦІЯ_6 вс.Залізняк Сумськогорайону Сумськоїобласті померла бабуся заявниці ОСОБА_4 (а.с. 9) та після її смерті відкрилася спадщина.

Згідно іздовідкою-характеристикою,виданою Верхньосироватськоюсільською радою Сумського району Сумської області №03-29/350 від 12.06.2024 р. ОСОБА_4 на момент смерті була зареєстрована та фактично проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_4 виконавчим комітетом сільської ради не складався і не посвідчувався (а.с. 18).

За даними Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 27,28).

ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Залізняк Сумського району Сумської області помер син ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 10) та після його смерті відкрилася спадщина на майно.

Відповідно до довідки Верхньосироватськоїсільської ради Сумського району Сумської області №398/03-29від 08.07.2024р. ОСОБА_5 дійсно проживавна територіїсільської радибез реєстраціїмісця проживанняза адресою: АДРЕСА_1 з 2007 по 20.12.2021 року, підстава: акт-підтвердження за №62 від 08.07.2024 (а.с. 19).

20.08.2024 року заявниця ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5 , на підставі якої нотаріусом заведена спадкова справа №281/2024, що підтверджується Інформаційної довідкою зі Спадкового реєстру від 25.09.2024 та копією спадкової справи (а.с. 34-35, 36-47).

Проте постановою нотаріуса Заболотній О.А. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на нерухоме майно після ОСОБА_5 та зазначено, що відсутній факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 її сином ОСОБА_5 (а.с. 20-21).

У судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що ОСОБА_2 є його сусідкою. Зазначив, що в с. Залізняк Сумського району він став проживати з 2002 року та навпроти його будинку проживали разом ОСОБА_8 та її син ОСОБА_9 , батько ОСОБА_2 . Приблизно у 2007 році ОСОБА_8 померла та ОСОБА_10 став проживати один, донька ОСОБА_2 приїздила допомагала йому по господарству. ОСОБА_5 постійно проживав там і нікуди не виздив.

Свідок ОСОБА_7 пояснила, що їй відомо, що у ОСОБА_2 в с. Залізняк Сумського району Сумської області є будинок, який належав її дідусю та бабусі, а також в ньому проживав батько ОСОБА_2 . Зазначила, що спочатку помер дідусь заявниці, потім бабуся у січні ІНФОРМАЦІЯ_2 , у 2021 році помер батько ОСОБА_5 , який постійно проживав у тому будинку та доглядав за своєю матір`ю ОСОБА_4 до її смерті.

Підстав сумніватись у показах свідків у суду немає, так як вони не є суперечливими між собою і підтверджуються дослідженими судом письмовими доказами в справі в їх сукупності.

Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зіст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цьогоКодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, викладених у пунктах 2 та 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час в відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Відповідно до абз. 3 п. 3 роз`яснень зазначеної постанови Пленуму ВСУ України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Відповідно до ч. 1ст. 1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

При цьому слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.

Суд вважає, що у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт постійного проживання ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню.

Встановлення зазначеного факту надасть змогу заявниці реалізувати своє право на оформлення спадщини після смерті батька ОСОБА_5 , а у позасудовому порядку встановити такий факт неможливо і чинне законодавство не передбачає іншого порядку встановлення даного факту.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-13, 81, 89, 263-265, 315-319 ЦПК України , ст.ст.1216,1218,1221 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.

Встановити факт постійного сумісного проживання ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 із сином ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 за адреою: АДРЕСА_1

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення виготовлений 08.11.2024.

Суддя Л.М.Гончаренко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122887213
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —587/3283/24

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні