Справа № 212/10142/24
2/212/4357/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2024 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:Головуючого - судді Пустовіт О. Г., секретаря судового засіданняГолуб О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривий Ріг, в порядку ч.2ст. 247 ЦПК України, за відсутності осіб, які беруть участь у справі та без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Виконавчого комітету Покровської районної у місті ради, третя особа Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2024 року адвокат Коваленко Р.А., в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідача Територіальної громади в особі Виконавчого комітету Покровської районної у місті ради, третя особа Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, в якій просив визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком три місяця, після набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтуваннязаяви зазначив,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт посвідчений 05.12.2014 року державним нотаріусом Другої Криворізької державної нотаріальної контори, який зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за № 2-2495, згідно якого вона заповіла усе своє майно, позивачу ОСОБА_1 .
11 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Другої Криворізької державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, але 11.10.2024 року отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, з зазначенням того, що ним було пропущено 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Після відкриття спадщини, у зазначений термін ОСОБА_1 не було подано заяви на прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що внаслідок своєї необізнаності про існування заповіту позивач по справі, ОСОБА_1 не міг вчасно прийняти спадщину. Крім нього, інші спадкоємці відсутні. Через зазначені обставини, ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду із вказаним позовом за захистом своїх законних прав на спадкування.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16 жовтня 2024 року позовну заяву про визначення додаткового строку для прийняття спадщини було прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи, задоволено клопотання представника позивача та витребувано з Другої Криворізької державної нотаріальної контори копію спадкової справи № 622/2024 після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 листопада 2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду,
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Коваленко Р.А. до судового засідання не з`явились, належним чином повідомлені про день, час та місце судового засідання, представник позивача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, просив задовольнити позовні вимоги.
Виконавчий комітет Покровської районної у місті ради належним чином повідомлений про день, час та місце судового засідання, представником відповідача подано заяву про розгляд справи без його участі, просив винести рішення на розсуд суду згідно норм чинного законодавства.
Третя особа, належним чином повідомлена про день, час та місце судового засідання, надала копію спадкової справи, просила провести розгляд справи без її участі.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, встановленим наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01.03.2024 року , видане Покровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №356.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт посвідчений 05.12.2014 року державним нотаріусом Другої Криворізької державної нотаріальної контори, який зареєстрований в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій за № 2-2495, згідно якого вона заповіла усе своє майно позивачу ОСОБА_1 .
11 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Другої Криворізької державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, але 11.10.2024 року отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, з зазначенням того, що ним було пропущено 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до копії матеріалів спадкової справи № 622/2024, яка заведена після смерті ОСОБА_2 до Другої Криворізької державної нотаріальної контори, 11 жовтня 2024 року із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 звернувся ОСОБА_1 . Крім нього інші спадкоємці відсутні.
Позивач зазначив, що пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що будучи необізнаним про існування заповіту він, позивач по справі, ОСОБА_1 не міг вчасно прийняти спадщину.
Відповідно до статей 1216, 1217ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами статті 1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях; 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320 цс 17 зазначено про те, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Разом із тим у постановах від 25 березня 2020 року у справі № 296/12396/18 (провадження № 61-10481 св 19), від 17 грудня 2021 року у справі № 315/386/19 (провадження № 61-15100св21), від 29 січня 2024 року у справі № 552/4825/22 (провадження № 61-16505 св 23), від 07 лютого 2024 року у справі № 474/454/18 (провадження № 61-14756св23), від 21 лютого 2024 року у справі № 760/4267/21 (провадження № 61-14640 св 23) Верховний Суд врахував, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а також те, що при вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Таких висновків дійшов Верховний Суд і в своїй постанові від 27 травня 2024 року у справі №358/904/22.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що причиною пропуску спадкоємцем строку для прийняття спадщини були зазначені позивачем обставини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця, що потягло за собою пропуск строку для прийняття спадщини, а семе необізнаність спадкоємця про наявність заповіту а тому суд, відповідно до положень частини третьої статті 1272 ЦК України, дійшов висновку, що наявні правові підстави для визначення ОСОБА_1 додаткового тримісячного строку для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 1233, 1234,1270,1272 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до відповідача Територіальної громади в особі Виконавчого комітету Покровської районної у місті ради, третя особа Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком три місяця, після набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з часу його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 08 листопада 2024 року.
Суддя: О. Г. Пустовіт
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122889152 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Пустовіт О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні