Єдиний унікальний номер 341/2203/24
Номер провадження 2-о/341/191/24
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
08 листопада 2024 року м. Галич
Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Мергель М. Р.вивчив матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Галицька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення.
установив
Адвокат Денис Т. Д. в інтересах заявника ОСОБА_1 подав до суду заяву останнього про встановлення факту, що має юридичне значення.
У заяві просить:
-встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , державного акта на право приватної власності на землю серії ІV-IФ № 027148, виданий 18 грудня 2022 року Дорогівською сільською Радою народних депутатів;
-встановити факт, що заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Дорогівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області та зареєстрований в реєстрі за № 8 на ім`я ОСОБА_2 дійсно належить ОСОБА_2 .
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі вважаю, що заяву необхідно залишити без руху, з огляду на таке.
Згідно з частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 175 ЦПК України позовна заява (заява) повинна містити, зокрема виклад обставин, якими позивач (заявник) обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 5 статті 177 ЦПК України передбачено, що позивач (заявник) зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні (заявлені) вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, у заяві зазначено, що заявник звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Проте, з постанови приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Данилюка О. О. від 06.03.2024 про відмову у вчиненні нотаріальної дії підтверджується, що заявник звертався із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Отже, заявник звернувся до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, що суперечить змісту заяви.
Також, за текстом заяви зазначено, що спадкодавиця ОСОБА_2 померла у 2009 році, проте у прохальній частині заяви просить установити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , державного акта на право приватної власності на землю.
У паспорті заявника по батькові зазначено « ОСОБА_3 », а в заповіті « ОСОБА_4 ».
З матеріалів, які додані до заяви установлено, що спадщина відкрилась у 2009 році. З часу відкриття спадщини минуло більше 15 років. Заявник до цього часу не оформив свої спадкові права, а до заяви не додано доказів, що заявник спадщину прийняв, зокрема, не додано доказів факту спільного постійного проживання зі спадкодавицею на час відкриття спадщини (ст. 1268 ЦК).
У постанові Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі № 290/289/22-ц зазначено наступне.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтереси інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі N 320/948/18 (провадження N 14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян.
Таким чином, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справі № 752/20365/16-ц, від 05 грудня 2019 року у справі № 750/9847/18, від 03 лютого 2021 року у справі № 644/9753/19, від 16 червня 2021 року у справі № 643/6447/19, від 08 вересня 2021 року у справі № 641/5187/20.
Таким чином, заявник разом із заявою про встановлення факту має подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.
Матеріали заяви жодних даних, які б підтверджували, що заявник звертався до відповідних організацій, не містять.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Водночас до матеріалів заяви не додано копії паспорта чи свідоцтва про народження спадкодавиці ОСОБА_2 .
Згідно з ч. 1ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву (заяву) подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви (заяви) постановляє ухвалу про залишення позовної заяви (заяви) без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви (заяви) без руху зазначаються недоліки позовної заяви (заяви), спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви (заяви) без руху (ч. 2ст. 185 ЦПК України).
За вказаних обставин, заяву необхідно залишити без руху із наданням заявнику чи його представнику строку для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 175, 177, 185, 260, 261,315 ЦПК України, суддя
постановив
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Галицька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без руху.
Надати заявнику чи його представнику п`ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви шляхом:
- оформлення заяви відповідно до вимог статей 175, 177 ЦПК України;
- зазначення у прохальній частині заяви коректно сформульованих вимог заявника;
- надання доказів факту спільного постійного проживання заявника зі спадкодавицею на час відкриття спадщини;
- надання доказів на підтвердження того, що до пред`явлення заяви заявник звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови;
- надання до матеріалів справи копії паспорта чи свідоцтва про народження спадкодавиці.
Копію цієї ухвали надіслати до електронного кабінету представника заявника адвоката Дениса Т. Д.
Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатись неподаною та повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122890155 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
МЕРГЕЛЬ М. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні