РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2870/24
06 листопада 2024 року
Костопільський районний суд Рівненської області
в складі судді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Дмитрук О.С.
заявника ОСОБА_1
представника заявника адвоката Спічек Г.В.
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Костопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Костопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Міністерство оборони України про встановлення факту батьківства,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту батьківства.
В обгрунтування заявлених вимог покликається на те, що вона з 2017 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 .
За час спільного проживання у них народилося четверо дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У свідоцтвах про їх народження запис про батька здійснено зі слів матері, відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
ОСОБА_3 визнавав себе батьком дітей, піклувався про них, займався їх вихованням, доглядом та утриманням.
У лютому 2023 року ОСОБА_3 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період. ІНФОРМАЦІЯ_4 він помер від отриманих поранень під час виконання обов`язків військової служби в районі населеного пункту Майорське Донецької області.
Встановлення факту батьківства заявнику необхідне для оформлення пенсії, інших соціальних виплат на дітей у зв`язку з втратою годувальника.
У позасудовому порядку встановити цей факт неможливо.
Просила також внести відповідні зміни в актові записи про народження дітей, вказавши їх батьком ОСОБА_3 .
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала, покликаючись на обставини, викладені у письмовій заяві. При цьому пояснила, що з 2017 року проживала разом із ОСОБА_3 у с. Мирне Костопільського району, у будинку своїх батьків. Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. За період спільного проживання у них народилося четверо дітей. ОСОБА_3 за життя визнавав своє батьківство, піклувався про дітей, матеріально їх утримував. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 помер від отриманих травм під час виконання обов`язків військової служби за призовом по мобілізації. У зв`язку з тим, що у свідоцтвах про народження дітей він батьком не вказаний вона не має можливості оформити пенсію по втраті годувальника.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні проти заявлених вимог не заперечувала. При цьому пояснила, що її син ОСОБА_3 проживав із заявницею однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2017 року. За час спільного проживання у них народилося четверо дітей. У лютому 2023 року її син був мобілізований до лав Збройних Сил України та помер ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок поранень, отриманих під час виконання бойового завдання. За життя ОСОБА_3 визнавав своє батьківство, піклувався про дітей та матеріально забезпечував. За результатами генетичного аналізу встановлено біологічну спорідненість між нею та її внуками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник заінтересованої особи Костопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України у судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України у судове засідання не з`явився, подав письмові пояснення, в яких просив врахувати, що єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини є ДНК-тест.
Заслухавши пояснення заявника, заінтересованої особи ОСОБА_2 , показання свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 07.11.2017 року, виданим Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, актовий запис № 336.
Батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00046530211 від 15.08.2024 р. відомості про батька в актовий запис № 336 від 07.11.2017 р. про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 28.11.2018 року, виданим Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, актовий запис № 464.
Батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00046529911 від 15.08.2024 р. відомості про батька в актовий запис № 464 від 28.11.2018 р. про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 05.03.2021 року, виданим виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області, актовий запис № 7.
Батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00046529580 від 15.08.2024 р. відомості про батька в актовий запис № 7 від 05.03.2021 р. про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 05.03.2021 року, виданим виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області, актовий запис № 6.
Батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00046529287 від 15.08.2024 р. відомості про батька в актовий запис № 6 від 05.03.2021 р. про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Із свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_5 вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , його матір`ю зазначена ОСОБА_11 , заінтересована особа у справі.
Також встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , актовий запис № 1327, місце смерті - Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, район Соборний, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 від 28.06.2024 р., виданим Рівненським відділом ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до сповіщення сім`ї № 1\7820 ІНФОРМАЦІЯ_10 від 25.06.2024 року солдат військової частини НОМЕР_7 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 від отриманих поранень під час бойових дій в районі населеного пункту Майорське Донецької області.
Згідно із ч. 2 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.
Згідно із ч. 3 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно абз. 3-5 п. 7 Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК.
Справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 1 січня 2004 року, суд має вирішувати відповідно до норм СК України, зокрема ч.2 ст. 128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.
В абз. 2 п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказано, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
У відповідності до вимог ст. ст. 76, 77 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Пленум Верховного Суду України в п. 13 постанови N 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні показав, що заявник, яка є його племінницею, з 2017 року стала проживати разом із ОСОБА_3 однією сім`єю у будинку батьків заявника. Вони вели спільне господарство, проводили ремонт будинку. За час спільного проживання у них народилося четверо дітей: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . ОСОБА_3 визнавав своє батьківство, діти називали його татом. Він піклувався про них, займався їх доглядом та вихованням, матеріально забезпечував. У лютому 2023 року ОСОБА_3 було мобілізовано до лав Збройних Сил України та в червні 2024 року він загинув від отриманих під час бойових дій поранень.
Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні показала, що заявник, яка є її дочкою, з квітня 2017 року стала проживати з ОСОБА_3 однією сім`єю в її будинку. Вони зробили ремонт, вели спільне господарство. У них народилося четверо дітей. ОСОБА_3 піклувався про своїх дітей, матеріально забезпечував. У лютому 2023 року він був мобілізований та 22 червня 2024 року ОСОБА_3 загинув від отриманих поранень під час бойових дій.
З інформації АТ КБ «Приватбанк» про окремі операції по картковому рахунку заявника ОСОБА_1 вбачається, що ОСОБА_3 систематично у період березня 2023 року - квітня 2024 року здійснював перекази грошових коштів на рахунок заявника.
З історії дзвінків вбачається, що заявник та ОСОБА_3 часто спілкувалися в телефонному режимі у період перебування останнього на військовій службі.
Згідно висновків про біологічну спорідненість від 20.08.2024 року результати генетичного аналізу свідчать про те, що ОСОБА_2 може бути біологічною бабусею дітей: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ймовірність спорідненості становить 99,6426354448%.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти російської федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).
Відповідно до ст. 134 Сімейного Кодексу України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Пунктом 20 гл.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства Юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, визначено, що при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктами 2.13., 2.13.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства Юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Пунктом 2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства Юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, визначено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Дослідивши надані суду докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає, що заявником доведено обставини, які свідчать про те, що ОСОБА_3 є батьком народжених нею дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зокрема, надано належні докази, які свідчать про наявність кровного споріднення та достовірність біологічного походження їх від померлого шляхом проведення відповідних генетичних аналізів про біологічну спорідненість бабусі (матері померлого) ОСОБА_2 та дітей, за висновками яких вони можуть бути біологічними бабусею та онуками.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим встановити факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 , є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Наведене також дає підстави для внесення відповідних змін в актові записи про народження дітей.
На підставі викладеного та керуючись ст. 128, 130, 134, 135 Сімейного кодексу України, ст. 2-4, 10, 13, 141, 265, 293, 294 315-319 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Костопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Міністерство оборони України про встановлення факту батьківства - задовольнити.
Встановити факт батьківства, зокрема, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Дніпро Дніпропетровської області, є батьком дитини - ОСОБА_4 , яка народилася, ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Костопіль Рівненської області.
Внести зміни до актового запису № 336 від 07.11.2017 року, складеного Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, про народження ОСОБА_4 , яка народилася, ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Костопіль Рівненської області, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянина України.
Встановити факт батьківства, зокрема, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Дніпро Дніпропетровської області, є батьком дитини - ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Костопіль Рівненської області.
Внести зміни до актового запису № 464 від 28.11.2018 року, складеного Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, про народження ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Костопіль Рівненської області, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянина України.
Встановити факт батьківства, зокрема, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Дніпро Дніпропетровської області, є батьком дитини - ОСОБА_6 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Мирне Костопільського району Рівненської області.
Внести зміни до актового запису № 7 від 05.03.2021 року, складеного виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Костопільського аройну Рівненської області, про народження ОСОБА_6 , яка народилася, ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Мирне Костопільського району Рівненської області, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянина України.
Встановити факт батьківства, зокрема, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Дніпро Дніпропетровської області, є батьком дитини - ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Мирне Костопільського району Рівненської області.
Внести зміни до актового запису № 6 від 05.03.2021 року, складеного виконавчим комітетом Малолюбашанської сільської ради Костопільського району Рівненської області про народження ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Мирне Костопільського району Рівненської області, вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянина України.
Судові витрати залишити за заявником.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Повний текст судового рішення складено 08 листопада 2024 року.
Суддя: Р. М. Снітчук
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122891946 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Снітчук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні