Рішення
від 29.10.2024 по справі 572/3519/23
САРНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 572/3519/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2024 року Сарненський районний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді - ВЕДЯНІНОЇ Т.О.

при секретарі - ЯКОВЕЦЬ Т.В.

за участю :

представника позивачів - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни справу №572/3519/23 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до СТЕПАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ Сарненського району Рівненської області про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулись до суду із позовною заявою, в якій просять визначити їм додатковий строк, достатній для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , який визначити протягом трьох місяців з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Відповідно до поданої позовної заяви позивачами зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама позивачів ОСОБА_6 , про що 10 листопада 2022 року Степанською селищною радою Сарненського району Рівненської області складено актовий запис №56.

Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 , який на праві власності належав чоловікові спадкодавці - ОСОБА_7 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину після якого ОСОБА_6 прийняла (оскільки проживала разом із чоловіком на час його смерті), але не оформила своїх прав.

Право власності ОСОБА_7 на спадкове майно підтверджується документально довідкою виконавчого комітету Степанської селищної ради №1143 від 26 липня 2023 року.

На випадок своєї смерті ОСОБА_6 заповіту не залишала, отже, спадкування відбувається в порядку спадкування за законом.

Відповідно до змісту позовної заяви позивачі у липні 2023 року звернулись до приватного нотаріуса Сарненського районного нотаріального округу Овдіюка А.В. з метою оформлення своїх спадкових прав, однак, нотаріус листом №277/01-16 від 26 липня 2023 року відмовив у видачі свідоцтв на спадкове майно в зв`язку із пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Однак, позивачі вказують, що двічі звертались до нотаріусів в межах встановленого законодавством шестимісячного строку, з наміром подати заяву про прийняття спадщини, але таку заяву у них не було прийнято в зв`язку із введенням в державі військового стану та ухваленням КМУ Постанови №164 від 28 лютого 2022 року «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», якою було зупинено перебіг строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану, до якої в подальшому були внесені зміни.

Позивачі вважали, що з урахуванням вказаного вище нормативного акту, яким зупинялись процесуальні строки, визначені законодавством для прийняття спадщини, вони не пропустили строк для прийняття спадщини, звернувшись із такою заявою до нотаріуса у липня 2023 року.

Вказані обставини позивачі просили врахувати, визначивши їм додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, який вони пропустили з поважних причин.

В обґрунтування заявлених вимог, а саме на підтвердження поважності причин пропуску строку, визначеного законодавством для прийняття спадщини, позивачами зазначено, що причинами пропуску строку прийняття спадщини є введення на території держави воєнного стану, що є об`єктивними, непереборними труднощами, які перешкодили реалізації ними своїх прав.

Вказані обставини, на думку позивачів, є поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, в зв`язку із чим вони звернулись із цим позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги довірителя в повному обсязі, дав пояснення відповідно до змісту позовної заяви.

Представником відповідача Степанської селищної ради Сарненського району Рівненської області, у судове засідання також подано письмову заяву про розгляд даної справи у відсутності сторони, заперечень щодо позовних вимог відповідач не має.

Представником відповідача заявлено клопотання про розгляд справи у його відсутності, яке судом задоволено.

Інших клопотань сторонами заявлено не було.

Правовідносини, з приводу яких виник спір є правовідносинами щодо здійснення прав на спадкування. Вказані правовідносини регулюються нормами ЦК України.

Відповідно до ст.ст.1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Із дослідженої судом копії довідки №1143 від 26 липня 2023 року, виданої Степанською селищною радою Сарненського району Рівненської області, встановлено, що будинок, розташований по АДРЕСА_1 (переіменування вулиці було здійснено рішенням селищної ради №63 від 06 травня 1996 року, що доводиться копією довідки №1144 від 26 липня 2023 року, виданої за підписом Степанського селищного голови), рахувався за ОСОБА_7 .

Копія технічного паспорту на будинковолодіння, виготовленого станом на 11 березня 1988 року, доводить, що по АДРЕСА_1 , дійсно розташоване будинковолодіння, що складається із житлового будинку загальною площею 77,9м2 та господарських приміщень, власником якого вказано ОСОБА_7 .

На момент смерті ОСОБА_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 , із яким на момент смерті проживала його дружина ОСОБА_6 , 1947 року народження.

На момент смерті ОСОБА_6 , 1947 року народження, остання проживала та була зареєстрована за цією ж адресою; на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із нею ніхто не проживав та не був зареєстрованим.

Вказані обставини доведені копіями довідок №1142 від 26 липня 2023 року та №1129 від 24 липня 2023 року, виданими Степанською селищною радою Сарненського району Рівненської області.

Копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05 вересня 2005 року доводить, що ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10 листопада 2022 року встановлено, що ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, наведені вище докази доводять факт наявності спадкового майна та факт відкриття спадщини внаслідок смерті власника такого майна.

Вказане вище майно, а саме : будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 , згідно із вимогами ст.1218 ЦК України входить до складу спадщини після смерті власника.

Із дослідженої судом копії свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 від 09 грудня 1968 року та серії НОМЕР_4 від 24 квітня 1970 року, встановлено, що батьками ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (прізвище позивачем змінено з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », внаслідок реєстрації шлюбу із ОСОБА_11 , що мало місце 25 жовтня 1988 року та підтверджено копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 ) та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_7 та ОСОБА_6 .

Таким чином, позивачі, згідно із вимогами ст.1261 ЦК України, якою передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки - є спадкоємцями першої черги спадкування за законом після смерті батьків.

Однак, відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини ч.1 ст.1270 ЦК України встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Позивачі зазначали, що у строк, визначений законодавством, вони не подали до нотаріальної контори відповідні заяву про прийняття спадщини за заповітом.

Вказані обставини додатково доводяться повідомленням №277/01-16 від 26 липня 2023 року за підписом приватного нотаріуса Овдіюка А. та Витягом із спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), сформованого станом на 26 липня 2023 року стосовно ОСОБА_6 із датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, судом встановлено, що позивачами не було своєчасно подано заяву про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_6 .

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом статті 1271 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст.1271 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо : 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Вказана правова позиція висловлена судовою палатою у цивільних справах Верховного суду України, висловленій при розгляді справи № 6-1486цс15.

Крім цього, колегія суддів судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження №61-38298св18 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Із змісту позовної заяви судом встановлено, що позивачами не було своєчасно подано заяву про прийняття спадщини після смерті матері, через введення на території України воєнного стану.

Дійсно, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан на усій території України.

Однак, судом враховано, що на території Рівненської області не велись активні воєнні дії, органи влади та органи нотаріату працювали у звичайному режимі.

Таким чином, суд не може визнати ці обставини такими, що об`єктивно та непереборно перешкодили позивачам подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Доказів звернення до нотаріуса у грудня 2022 року та у січні 2023 року з метою прийняття позивачами спадщини та відповідної відмови в цьому нотаріусом, стороною, відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК суду надано не було.

Слід зауважити, що в разі наявності такої відмови нотаріуса, позивачами обрано невірний спосіб захисту своїх прав.

Таким чином, позивачами доведено право на спадкування після смерті матері, яке у них виникло в порядку спадкування за законом, останні підтвердили наявність спадкового майна, однак, не обґрунтували та не довели наявність поважних причин, які б об`єктивно та непереборно перешкодили їм у поданні заяви про прийняття спадщини після смерті заповідача.

З огляду на наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.

В ході судового провадження до суду надійшла копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 16 квітня 2024 року, згідно із якою ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ч.7 ч.1 ст.255 ЦПК України - суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо: настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Оскільки судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_12 помер, що підтверджено документально провадження у справі в частині позовних вимог останнього слід закрити.

На підставі наведеного, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 81, 263-265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (жительки АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 , РНОКПП НОМЕР_8 ) до СТЕПАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ Сарненського району Рівненської області (смт.Степань Майдан Незалежності,1 Сарненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04387680) про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю, за безпідставністю позовних вимог.

Провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (жителя АДРЕСА_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_9 , РНОКПП НОМЕР_10 ) закрити, в зв`язку із смертю позивача.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту проголошення. У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 08 листопада 2024 року.

Суддя:

СудСарненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122892117
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —572/3519/23

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Ковальчук Н. М.

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

Ухвала від 12.01.2024

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Ведяніна Т.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні