Справа № 682/2244/24
Провадження № 2/682/884/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2024 року
Славутський міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого судді Мотонок Т.Я.,
за участю секретаря Мелашенко О.В.,
позивачів ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Славута цивільну справу № 682/2244/24 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Крупецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
09.09.2024 до суду надійшов позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Крупецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування поданого позову вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивачів ОСОБА_3 , якому належав житловий будинок АДРЕСА_1 , збудований 1928 року. ОСОБА_3 був зареєстрований та на день смерті проживав в АДРЕСА_1 , разом із: дочкою ОСОБА_4 , 1960 р.н., онуком ОСОБА_1 , 1986 р.н., онукою ОСОБА_2 , 1988 р.н.
Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла його донька ОСОБА_4 , яка постійно проживала із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, але не оформила документів на житловий будинок, свідоцтво про право власності не отримувала.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла. На день смерті вона була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом із: сином ОСОБА_1 , 1986 р.н., та донькою ОСОБА_2 , 1988 р.н.
Позивачі є єдиними спадкоємцями після смерті матері. Вони звернулись до нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право на спадщину після смерті матері, на що отримали відмову, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок на ім`я спадкодавця.
За таких обставин позивачі звернулись до суду та просили: визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом; визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом.
Ухвалою суду від 09.09.2024 у даній справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання на 07.10.2024.
07.10.2024 підготовче судове засідання у справі закрито та призначено розгляд у відкритому судовому засіданні на 01.11.2024.
01.11.2024 позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 поданий позов підтримали з викладених у ньому підстав.
Від Крупецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника сільської ради.
Заслухавши думку позивачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що батьками спадкодавця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
ОСОБА_3 , батько ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 16).
ОСОБА_3 , згідно запису в погосподарській книзі № 4 (1986-1990 р.р.), особовий рахунок № НОМЕР_3 , в АДРЕСА_1 , був головою дворогосподарства, розділі ІІІ Будівлі, які перебувають в особистій власності, записано, що житловий будинок 1928 року побудови (а.с. 18).
ОСОБА_3 був зареєстрований та на день смерті проживав в АДРЕСА_1 , разом із: дочкою ОСОБА_4 , 1960 р.н., онуком ОСОБА_1 , 1986 р.н., онукою ОСОБА_2 , 1988 р.н., що підтверджується довідками Крупецької сільської ради від 01.08.2024 № 331 та № 332. (а.с. 18,19).
Таким чином, ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла, оскільки постійно проживала із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, але не оформила документи на житловий будинок, свідоцтво про право власності не отримувала, що слідує із матеріалів справи.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 17).
На день смерті вона була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом із: сином ОСОБА_1 , 1986 р.н., та донькою ОСОБА_2 , 1988 р.н. (а.с. 20).
Після смерті ОСОБА_4 спадкоємцями за законом є її діти, позивачі по праві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які прийняли спадщину (а.с. 46, 53).
Однак, позивачам було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок на ім`я спадкодавця (а.с. 55).
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст.ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Також у відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як видно із матеріалів справи, на даний час позивачі позбавлені можливості вирішити питання оформлення спадщини у позасудовому порядку.
Як зазначено в пункті 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, котрий має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії щодо видачі позивачам свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок після смерті матері ОСОБА_4 , суд, беручи до уваги, що позивачі згідно вимогами ЦК України прийняли спадщину, вважає що їх позовні вимоги щодо визнання за ними в порядку спадкування права по частки на житловий будинок ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 12, 81, 263-265, 352-355 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ), право власності на 1/2 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом.
Визнати за ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ), право власності на 1/2 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено: 08.11.2024.
Суддя Мотонок Т. Я.
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122894591 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Мотонок Т. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні