Рішення
від 06.11.2024 по справі 904/4790/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2024м. ДніпроСправа № 904/4790/21 (904/2169/24)

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Владимиренко І.В. за участю секретаря судового засідання Сечиної Ю.Ю., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут", м. Луцьк

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтана-Естейт" (49044, Дніпропетровська область, місто Дніпро, узвіз Крутогірний, будинок 14, ідентифікаційний код 33546549)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: розпорядник майн ТОВ "Монтана-Естейт" (49044, Дніпропетровська область, місто Дніпро, узвіз Крутогірний, будинок 14, ідентифікаційний код 33546549) арбітражний керуючий Савченко Вячеслав Анатолійович (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора №1862 від 05.02.2018 року)

про стягнення заборгованості у розмірі 167 048,56 грн.

За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):

Представник позивача Розгон Ольга Володимирівна (поза межами приміщення суду)

Представник відповідача Кузьменко Володимир Сергійович (поза межами приміщення суду)

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут", м. Луцьк звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтана-Естейт" про стягнення заборгованості у розмірі 167 048,56 грн.

Позовна заява подана в межах справи №904/4790/21 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтана-Естейт" (49044, Дніпропетровська область, місто Дніпро, узвіз Крутогірний, будинок 14, ідентифікаційний код 33546549).

Ухвалою господарського суду від 27.05.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут" залишено без руху. Встановлено строк на усунення недоліків п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Запропоновано Позивачу усунути недоліки позовної заяви у встановлений строк, надавши суду: копію листа ПрАТ «Волиньобленерго» № 36/12-993 від 16.04.2024р. в 1 прим. Роз`яснено Товариству з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут", що в разі неусунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою, на підставі частини четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.

28.05.2024 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою господарського суду від 29.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17.07.2024р. о 11:00год. Викликано у судове засідання повноважних представників сторін, визнавши їх явку обов`язковою. В разі неможливості забезпечити участь в судовому засіданні повноважних представників сторін повідомити господарський суд Дніпропетровської області відповідним зверненням. До засідання подати: позивачу - протягом 10 календарних днів з дня отримання відзиву, надати відповідь на відзив; документальне і нормативне обґрунтування викладених доводів; оригінали документів, доданих до заяви (для огляду в судовому засіданні); повідомити відповідачів про час і місце судового засідання, докази повідомлення надати суду. У випадку подання відповіді на відзив, направити її копію на адресу відповідачів докази чого надати суду (розрахунковий чек, опис вкладення до цінного листа). Відповідачу протягом 15 календарних днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву за правилами статті 165 Господарського процесуального кодексу України; заперечення на відповідь на відзив (протягом 10 календарних днів з дня отримання відповіді на відзив), складене відповідно до вимог ст. 167 Господарського процесуального кодексу України, документальне і нормативне обґрунтування викладених доводів; докази направлення копії заперечення позивачу. У випадку подання заперечень на відповідь на відзив, направити їх копію на адресу позивача, докази чого надати суду (розрахунковий чек, опис вкладення до цінного листа). сторонам: належним чином засвідчені копії документів на підтвердження процесуальних повноважень їх представників відповідно до вимог, передбачених статтею 60 Господарського процесуального кодексу України (оригінали надати для огляду в судове засідання). Господарський суд зазначає, що сторони мають право направляти всі звернення до господарського суду засобами електронного зв`язку.

15.07.2024 до суду від розпорядника майна ТОВ "Монтана-Естейт" арбітражного керуючого Савченко В.А. надійшла заява про вступ розпорядника майна ТОВ "Монтана-Естейт" у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимоги на предмет спору на стороні відповідача.

16.07.2024 до суду від представника позивача надійшла заява про зменшення (збільшення) позовних вимог.

16.07.2024 до суду від представника відповідача надійшла заява про зменшення штрафних санкцій.

Ухвалою господарського суду від 17.07.2024 заяву розпорядника майна ТОВ "Монтана-Естейт" про вступ розпорядника майна ТОВ "Монтана-Естейт" у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - задоволено. Залучено розпорядника майна ТОВ "Монтана-Естейт" (49044, Дніпропетровська область, місто Дніпро, узвіз Крутогірний, будинок 14, ідентифікаційний код 33546549) арбітражного керуючого Савченка Вячеслава Анатолійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора №1862 від 05.02.2018 року) до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Усне клопотання представника відповідача про відкладення засідання у справі - задоволено. Відкладено судове засідання на 18.09.2024р. о 11:10 год. Викликано у судове засідання повноважних представників сторін, визнавши їх явку обов`язковою. В разі неможливості забезпечити участь в судовому засіданні повноважних представників сторін повідомити господарський суд Дніпропетровської області відповідним зверненням. До засідання подати: позивачу - відповідь на відзив, заперечення (пояснення) на подану відповідачем заяву про зменшення штрафних санкцій; направити на адресу третьої особи арбітражного керуючого Савченка Вячеслава Анатолійовича позовну заяву з додатками та інші відповідні звернення по суті справи, докази направлення надати суду; відповідачу відзив на позовну заяву з урахуванням заяви представника позивача про зменшення (збільшення) позовних вимог; третій особі - пояснення по суті позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут" з документальним обґрунтуванням; сторонам: - належним чином засвідчені копії документів на підтвердження процесуальних повноважень їх представників відповідно до вимог, передбачених статтею 60 Господарського процесуального кодексу України (оригінали надати для огляду в судове засідання). Господарський суд зазначає, що сторони мають право направляти всі звернення до господарського суду засобами електронного зв`язку.

У зв`язку з перебуванням заступника голови господарського суду Дніпропетровської області Владимиренко І.В. у відрядженні з 16.09.2024 по 03.10.2024 (наказ № 534 від 10.09.2024), судові засідання призначені на 18.09.2024р. зняти з розгляду.

Ухвалою господарського суду від 04.10.2024 призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 06.11.2024р. о 12:50 год. Викликано у судове засідання повноважних представників сторін, визнавши їх явку обов`язковою. В разі неможливості забезпечити участь в судовому засіданні повноважних представників сторін повідомити господарський суд Дніпропетровської області відповідним зверненням. До засідання подати: позивачу - відповідь на відзив, заперечення (пояснення) на подану відповідачем заяву про зменшення штрафних санкцій; відповідачу відзив на позовну заяву з урахуванням заяви представника позивача про зменшення (збільшення) позовних вимог; третій особі - пояснення по суті позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньелектрозбут" з документальним обґрунтуванням; сторонам: належним чином засвідчені копії документів на підтвердження процесуальних повноважень їх представників відповідно до вимог, передбачених статтею 60 Господарського процесуального кодексу України (оригінали надати для огляду в судове засідання). Господарський суд зазначає, що сторони мають право направляти всі звернення до господарського суду засобами електронного зв`язку.

04.11.2024 до суду від представника відповідача надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів погашення позивачу основного боргу.

04.11.2024 до суду від представника відповідача надійшла заява про закриття провадження у справі в частині стягнення основної заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт». Стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» - 1 354,53 грн. 3% річних; 2 697,68 грн. інфляційні нарахування; 12 657,41 грн. пеня та витрати по сплаті судового збору.

В судове засідання 06.11.2024 з`явились представники позивача та відповідача.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з урахуванням поданої заяви про закриття провадження у справі в частині стягнення основної заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт», та просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» - 1 354,53 грн. 3% річних; 2 697,68 грн. інфляційні нарахування; 12 657,41 грн. пеня та витрати по сплаті судового збору.

Представник відповідача заперечив проти стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» - 1 354,53 грн. 3% річних; 2 697,68 грн. інфляційні нарахування; 12 657,41 грн. пеня та витрат по сплаті судового збору, оскільки вважає, що позивачем були змінені підстави та предмет спору.

Господарський суд зазначає, що вказана заява фактично є заявою про збільшення розміру позовних вимог в частині основного боргу (за квітень-травень 2024), стягнення 3% річних, інфляційних втрат та пені, які були зроблені позивачем шляхом проведення розрахунку за більший період.

Суд не погоджується з запереченнями відповідача щодо зміни позивачем одночасно підстави та предмету позову, з наступних підстав.

Предмет спору це об`єкт спірних правовідносин, щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Підстава позову це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Підставу позову становлять фактична й правова підстава.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Отже, позивачем не було заявлено інших підстав та предмету позову, оскільки вимоги щодо стягнення основної заборгованості, 3% річних, інфляційних втрат та пені були заявлені позивачем в позовній заяві, які виникли за договором №623-1000000 від 01.07.2020 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Оскільки, заява позивача подана до суду з додержанням вимог ст. 46 Господарського процесуального кодексу України та не порушує права та охоронювані законом інтереси сторін, судом дана заява прийнята до розгляду, а заперечення відповідача не приймаються судом до уваги.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 06.11.2024 оголошено в ступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №429 від 14.06.2018 р. Товариству з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (далі - ТОВ «ВЕЗ», Позивач, Постачальник) надано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

ТОВ «ВЕЗ» з 01 січня 2019 року є постачальником універсальних послуг, на якого покладений спеціальний обов`язок щодо постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам на території Волинської області, відповідно до п.2 ч.2 ст. 62, ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії».

З 01.01.2019 р. відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії», абз. 14 пп. 1.1.2; абз.1-2 пп. 3.1.7; абз. 1-2 пп. 3.2.1; абз.1 пп. 3.2.5; пп.3.3.1; пп.3.3.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.18 р. (надалі - ПРЕЕ) постачання електричної енергії малим непобутовим споживачам здійснюється на підставі публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розроблений ТОВ «ВЕЗ» на підставі типового договору (додаток №6 до ПРРЕЕ), а також публічної комерційної пропозиції, що є невід4ємною частиною та додатком №2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, які опубліковані на офіційному сайті ТОВ «ВЕЗ».

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) укладається з урахуванням статей 633, 634,641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання малого непобутового споживача до умов цього договору, що розміщений на офіційному сайті постачальника універсальних послуг, і не потребує двостороннього підписання паперової форми договору.

Фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії, про що прямо передбачено абз.5 п.13 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії».

Так, 01.07.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» та Товариством з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ» (далі - ТОВ «Монтана-Естейт», Відповідач, Споживач, Боржник) укладено Договір №623-1000000 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) шляхом подання Споживачем Заяви-приєднання (Додаток №1) до Договору на умовах Публічної комерційної пропозиції №2.4 «Універсальна «Малі непобутові» (далі - комерційна пропозиція).

У Заяві-приєднання зазначено персоніфіковані дані Споживача, у тому числі перелік об`єктів.

Також, у заяві-приєднання початок постачання вказано 01 липня 2020 року.

Для проведення розрахунків ТОВ «ВЕЗ» на ім`я Споживача відкрито особовий рахунок №523-1000000.

Відповідно до пункту 1.1 Договору цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.

За цим Договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 2.1 Договору).

Згідно з п. 5.1. Договору Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

Розрахунковим періодом за Договором є календарний місяць. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем (п.п.5.8., 5.10. Договору).

За умовами комерційної пропозиції «Порядок оплати» остаточний розрахунок проводиться за фактично поставлену електроенергію згідно з даними комерційного обліку з врахуванням проведених авансових платежів протягом 5 (п`яти) робочих днів від дня отримання рахунку споживачем.

Разом з тим, у відповідності до п.4.12. ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

На виконання умов Договору, ТОВ «ВЕЗ» здійснило постачання електричної енергії для потреб об`єктів Відповідача у період грудень 2023, січень-березень 2024 року у загальному обсязі 20884 кВт/год на загальну суму 163 659,15 гри, що підтверджується наступним:

-Акт №523-1000000/12/Ф1 від 34 грудня 2023 року приймання-передачі реалізованої електричної енергії за грудень 2023 р. в обсязі 5588 кВт/год на суму 42 471,92 грн.;

- Рахунок №ПЕЕ №523-1000000/12/Ф1 від 1 січня 2024 р.;

- Акт №523-1000000/1/Ф1 від 31 січня 2024 року приймання-передачі реалізованої електричної енергії за січень 2024 р. в обсязі 5454 кВт/год на суму 43 466,30 грн.;

- Рахунок №ПЕЕ №523-1000000/1 //Ф1 від 1 лютого 2024 р.;

-Акт №523-1000000/2/Ф1 від 29 лютого 2024 року приймання-передачі реалізованої електричної енергії за лютий 2024 р. я обсязі 5392 кВт/год на суму 43 557,37 грн.;

-Рахунок №ПЕЕ №523-1000000/2/Ф1 від 1 березня 2024 р.;

- Акт №523-1000000/3/Ф1 від 31 березня 2024 року приймання-передачі реалізованої електричної енергії за березень 2024 р. в обсязі 4450 кВт/год на суму 34 163,56грн.;

-Рахунок №ПЕЕ М523-1000000/3/Ф1 від 1 квітня 2024 р.

Згідно п.5.17. Договору Споживач протягом 3 (трьох) робочих днів від дня отримання пакету розрахункових документів (рахунок, два примірника акта приймання-передачі обсягу реалізованої електричної енергії, тощо) зобов`язаний надати Постачальнику підписаний споживачем примірник акта або обґрунтованої відмови, акт вважається погодженим та підписаним Споживачем.

Усі вищевказані Акти та Рахунки за борговий період були надіслані Відповідачу.

Акт приймання-передачі реалізованої електричної енергії за грудень 2023 року підписано представником ТОВ «Монтана-Естейт» та повернуто підписаний примірник ТОВ «ВЕЗ».

Проте, Відповідач, у визначений п.5.17. Договору строк, не повернув ТОВ «ВЕЗ» підписані примірники актів за січень-березень 2024 року та не надав мотивованої відмови від їх підписання, з огляду на що зазначені Акти вважаються погодженими та підписаними ТОВ «Монтана-Естейт».

Відповідач, порушивши виконання умов Договору та комерційної пропозиції в частині повної та своєчасної оплати вартості фактично спожитої електричної енергії, здійснив лише часткову оплату спожитої електричної енергії за спірний період таким чином: грудень 2023 - нараховано 42 471,92 грн. (оплачено 02.01.2024 - 5 790,20 (Залишок 36 681,72 грн.); січень 2024 - нараховано 43 466,30 грн. (оплати відсутні); лютий 2024 - нараховано 43 557,37 грн. (оплати відсутні); березень 2024 - нараховано 34 163,56 грн. (оплати відсутні).

Внаслідок чого станом на дату звернення до суду у Відповідача існує заборгованість за використану електроенергію у сумі 157 868,95 грн.

ТОВ «ВЕЗ» звернулось до ПрАТ «Волиньобленерго» (оператор системи розподілу на території Волинської області) з листом №403 від 15.04.2024 року щодо надання інформації про історію споживання електричної енергії споживачем Товариство з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ».

ПрАТ «Волиньобленерго» листом №36/12-993 від 16.04.2024 року повідомило ТОВ «ВЕЗ» про обсяги спожитої електроенергії ТОВ «Монтана-Естейт» з розшифровкою помісячно: Грудень 2023 р. - 5588 кВт/год.; Січень 2024 р. - 5454 кВт/год.; Лютий 2024 р. - 5392 кВт/год.; Березень 2024 - 4450 кВт/год.

Таким чином, факт споживання електроенергії за спірний період підтверджується оператором системи розподілу - ПрАТ «Волиньобленерго».

Пунктом 5.2.1 ПРРЕЕ передбачено наступні права електропостачальника: на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів; звернення до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення споживача; на стягнення пені та застосування інших санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії відповідно до вимог законодавства; на всі види забезпечення виконання зобов`язань споживачем щодо оплати договірних обсягів споживання електричної енергії у формі і видах, передбачених законодавством України.

У свою чергу Споживач у відповідності п.5.5.5 ПРРЕЕ зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, а також за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 ст. 193 ГК України встановлено обов`язок суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язання закріплені і в ст. 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Належне виконання зобов`язання означає виконання його належними суб`єктами, у належному місці, в належний строк (термін), щодо належного предмета і належним способом. Якщо при виконанні зобов`язання порушується хоча б одна із зазначених вимог, таке виконання вважається неналежним.

Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.

Договір є обов`язковим для виконання сторонам (ст.629 ЦК України).

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписами ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч.. 3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно п.9.11. Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.

Згідно п.9.2. договору Постачальник має право вимагати від Споживача відшкодування збитків, а споживач відшкодовує збитки, понесені Постачальником, к разі порушення Споживачем строків розрахунків з Постачальником - в розмірі, погодженому Сторонами в цьому Договорі.

Згідно умов комерційної пропозиції у разі порушення Споживачем строків оплати платежів передбачених даною комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі діючої на день прострочення подвійної облікової ставки НБУ України, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, а також 3% річних та інфляційні.

Споживачем строків розрахунків з Постачальником - в розмірі, погодженому Сторонами в цьому Договорі.

Згідно умов комерційної пропозиції у разі порушення Споживачем строків оплати платежів передбачених даною комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі діючої на день прострочення подвійної облікової ставки НБУ України, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, а також 3% річних та інфляційні.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

На підставі вищезазначених норм, ТОВ «ВЕЗ» здійснено розрахунок та заявлено до стягнення 3% річних - 805,10 грн., інфляційні нарахування - 510,79 грн., пеню - 7 863,72 грн.

Враховуючи, що відповідачем не виконані вимоги договору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» звернулось до господарського суду з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт» про стягнення заборгованості за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №623-1000000 від 01.07.2020р. у розмірі 167 048,56 грн., з яких: 157 868,95 грн. основна заборгованість, 805,10 грн. 3% річних, 510,79 грн. інфляційні нарахування, 7 863,82 грн. пеня.

З моменту відкриття провадження у справі Відповідачем здійснено часткову оплату в погашення заявленої до стягнення заборгованості за електричну енергію у розмірі 117 692,71 грн.

Факт оплати зазначених коштів підтверджується платіжними інструкціями №960 від 31.05.2024 р. (на суму 40 062,85 грн.), №961 від 31.05.2024 року (на суму 43 466,30 грн.), №962 від 31.05.2024 р. (на суму 34 163,56 грн.).

Таким чином, сума основної заборгованості за грудень 2023, січень-березень 2024 року зменшилась та становить 40 176,24 грн.

Проте, на виконання умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №623-1000000 від 01.07.2020 р. (далі Договір), ТОВ «Волиньелектрозбут» здійснило постачання електричної енергії для потреб об`єктів Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт» у квітні травні 2024 року в обсязі 3824 кВт/год на загальну суму 24 464,07 грн., що підтверджується наступним:

-Актом 523-1000000/4/Ф1 від 30 квітня 2024р. приймання-передачі реалізованої електричної енергії за квітень 2024 р. в обсязі 2537 кВт/год на суму 16 172,86 грн.;

- Рахунком ПЕЕ №523-1000000/4/Ф1 від 1 травня 2024р. (за квітень 2024р.);

- Актом 523-1000000/5/Ф1 від 31 травня 2024р. приймання-передачі реалізованої електричної енергії за травень 2024 р. в обсязі 1287 кВт/год на суму 8 291,21 грн.;

- Рахунком ПЕЕ №523-1000000/5/Ф1 від 1 червня 2024р. (за травень 2024р.);

Акти та Рахунки за квітень травень 2024 року були надіслані Відповідачу рекомендованими листами, що підтверджується фіскальними чеками, а факт доставки підтверджується роздруківками трекінгу про відстеження поштових відправлень, роздрукованих з офіційного веб-сайту АТ «Укрпошта», а саме: Фіскальний чек від 09.05.2024 р., роздруківка трекінгу штрихкоду 4540816971763; Фіскальний чек від 05.06.2024 р., роздруківка трекінгу штрихкоду 4540703152863.

Акт та Рахунок за квітень 2024 року (трекінг штрихкоду 4540816971763) отримано Відповідачем 18.05.2024р.

Акт та Рахунок за травень 2024 року (трекінг штрихкоду 4540703152863) доставлено до поштового відділення зв`язку 08.06.2024 р., датою отримання є 11.06.2024 р., адже згідно з п. 4.14. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.18 р. (далі ПРРЕЕ) датою отримання платіжного документа вважається третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об`єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом).

Згідно п.5.17. Договору Споживач протягом 3 (трьох) робочих днів від дня отримання пакету розрахункових документів (рахунок, два примірника акта приймання - передачі обсягу реалізованої електричної енергії, тощо) зобов`язаний надати Постачальнику підписаний Акт приймання передачі обсягу реалізованої електричної енергії. У випадку, якщо протягом зазначеного періоду Постачальник не отримає підписаний Споживачем примірник акта або обґрунтованої відмови, акт вважається погодженим та підписаним Споживачем.

Проте, Відповідач, у визначений п.5.17. Договору строк, не повернув ТОВ «Волиньелектрозбут» підписані примірники актів за квітень-травень 2024 року та не надав мотивованої відмови від їх підписання, з огляду на що, зазначені Акти вважаються погодженими та підписаними ТОВ «Монтана-Естейт».

За умовами Публічної комерційної пропозиції №2.4 «Універсальна «Малі непобутові» «Порядок оплати» остаточний розрахунок проводиться за фактично поставлену електроенергію згідно з даними комерційного обліку з врахуванням проведених авансових платежів протягом 5 (п`яти) робочих днів від дня отримання рахунку споживачем.

Відповідач, порушивши виконання умов Договору та комерційної пропозиції в частині повної та своєчасної оплати вартості фактично спожитої електричної енергії, не здійснив оплату спожитої електричної енергії за квітень-травень 2024 року.

ПрАТ «Волиньобленерго» листом №36-12/2154 року повідомило ТОВ «ВЕЗ» про обсяги спожитої електроенергії ТОВ «Монтана-Естейт» за квітень-травень 2024 року з розшифровкою помісячно: квітень 2024 р. 2537 кВт/год.; травень 2024 р. 1287 кВт/год.

Таким чином, факт споживання електроенергії за спірний період підтверджується оператором системи розподілу - ПрАТ «Волиньобленерго».

Враховуючи викладені обставини, загальний розмір основної заборгованості ТОВ «Монтана-Естейт» перед ТОВ «Волиньелектрозбут» становить 64 640,31 грн., , Позивачем також проведено розрахунок пені, 3% річних та інфляційних нарахувань з урахуванням таких змін, а саме: 1 354,53 грн. 3% річних; 2 697,68 грн. інфляційні нарахування; 12 657,41 грн. пеня, про, що подану відповідну заяву про збільшення позовних вимог відповідно до ст. 46 Господарського процесуального кодексу України.

В подальшому позивачем подано до суду заяву в якій просить суд закрити провадження у справі в частині стягнення основної заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт».

Відповідно до поданих позивачем документальних доказів, господарським судом встановлено, що відповідачем було здійснено оплату в погашення основної заборгованості за первісними позовними вимогами ТОВ «Волиньелектрозбут» у розмірі 157 868,95 грн., а саме: 31.05.2024 - 40 062,85 грн., платіжна інструкція №960 від 31.05.2024; 31.05.2024 43 466,30 грн., платіжна інструкція №961 від 31.05.2024; 31.05.2024 34 163,56 грн., платіжна інструкція №963 від 31.05.2024; 16.09.2024 40 176,24 грн., платіжна інструкція №1158 від 16.09.2024 (на суму 43 557,37 грн.).

16.07.2024 року Позивачем через підсистему «Електронний суд» було подано заяву про збільшення розміру позовних вимог.

Відповідачем також сплачено суму основної заборгованості, яку було заявлено до стягнення у заяві про збільшення розміру позовних вимог у розмірі 24 464,07 грн., а саме: 16.09.2024 16 172,86 грн., платіжна інструкція №1159 від 16.09.2024; 16.09.2024 8 291,21 грн., платіжна інструкція №1160 від 16.09.2024.

Стаття 231 Господарського процесуального кодексу України містить вичерпний перелік підстав з яких господарський суд закриває провадження у справі.

Закриття провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, які повністю відкидають можливість судочинства.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, в тому випадку коли спір врегульовано самими сторонами шляхом перерахування боргу (передачі майна чи усунення перешкод у користуванні ним) після звернення кредитора з позовом за умови подання доказів такого врегулювання.

З врахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку про закриття провадження у справі №904/4790/21 (904/2169/24) в частині стягнення основної заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт» за договором №623-1000000 від 01.07.2020 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Щодо стягнення 3 % річних в розмірі 1 354,53 грн. за період з 21.01.2024 по 15.07.2024, інфляційних втрат в розмірі 2 697,68 грн. за період з лютого 2024р. по липень 2024р. та пені 12 657,41 грн. за період з 21.01.2024 по 15.07.2024, суд зазначає наступне.

Положеннями ст.611 ЦК України передбачено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Статтею 617 ЦК України встановлено підстави звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання, а саме: особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Норми ст.ст. 614, 617 ЦК України кореспондуються із нормами ст. 218 ГК України, згідно з якими учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Особливості регулювання грошових зобов`язань встановлено статтею 625 ЦК України, відповідно до якої боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Формулювання ст.625 ЦК України, коли нарахування процентів тісно пов`язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів.

Отже, за змістом наведеної норми закону нарахування 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

За приписами ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч. 3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем виконання основного грошового зобов`язання, вимоги про стягнення з нього 3% річних, інфляційних втрат та пені заявлено позивачем обґрунтовано.

Перевіривши розрахунок позивача, суд приходить до висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, тому в цій частині позов підлягає задоволенню, а саме, по стягненню 3% річних в розмірі 1 354,53 грн. за період з 21.01.2024 по 15.07.2024, інфляційних втрат в розмірі 2 697,68 грн. за період з лютого 2024р. по липень 2024р. та пені 12 657,41 грн. за період з 21.01.2024 по 15.07.2024.

З огляду на викладене всі інші доводи та міркування учасників судового процесу прийняті судом до уваги як такі, що не спростовують висновків суду.

Отже, з урахуванням наведеного, господарський суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.

Витрати по сплаті судового збору покладаються у порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 191, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Закрити провадження у справі №904/4790/21 (904/2169/24) в частині стягнення основної заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Монтана-Естейт» за договором №623-1000000 від 01.07.2020 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МОНТАНА-ЕСТЕЙТ» (код ЄДРПОУ 33546549) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (код ЄДРПОУ 42159289) 1 354,53 грн. (одна тисяча триста п`ятдесят чотири грн. 53 коп.) 3% річних; 2 697,68 грн. (дві тисячі шістсот дев`яносто сім грн. 68 коп.) інфляційні нарахування; 12 657,41 грн. (дванадцять тисяч шістсот п`ятдесят сім грн. 41 коп.) пеня; 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп.) - витрати по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до ст.ст.241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено - 08.11.2024р.

Суддя І.В. Владимиренко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122896616
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них:

Судовий реєстр по справі —904/4790/21

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Рішення від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Рішення від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Владимиренко Ігор Вячеславович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні