ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.11.2024Справа № 910/9970/24
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Сент Софія Проперті Менеджмент";
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "СВМ ДЕВЕЛОПМЕНТ";
про: стягнення заборгованості за надані послуги у сумі 84 442,44 грн.
Суддя Балац С.В.
Представники: без виклику сторін.
С У Т Ь С П О Р У:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сент Софія Проперті Менеджмент" звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "СВМ ДЕВЕЛОПМЕНТ" про стягнення заборгованості за надані послуги з обслуговування будинку та консьєрж-сервісу в розмірі 84 442,44 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/9970/24 та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку (за правилами) спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), ухвала суду про відкриття провадження у справі від 19.08.2024 направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення №06 002 838 497 72 на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 04073, місто Київ, вул. Кирилівська, будинок 160.
Відповідач відзиву на позов, в порядку передбаченого ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, суду не надав, а тому відповідно до положень частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст. 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).
З огляду на зазначені вище обставини, для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, а також виконання завдання розгляду справи по суті, розгляд справи здійснено за межами строків, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, проте в розумні строки.
Дослідивши наявні у матеріалах даної справи докази, господарський суд міста Києва,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕНТ СОФІЯ ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ» (далі - Позивач) є управителем та надає послуги з утримання на балансі житлового будинку з підземним паркінгом, що розташований за адресою вул. І. Франка, 4-б у м. Києві (далі - житловий будинок) відповідно до договору про надання послуг з утримання на балансі та управління житловим комплексом від 16.09.2010, укладеного з «ОСББ І.Франка,4Б», забезпечує його експлуатацію, надаючи споживачам житлово-комунальні послуги (п. 2.1).
Між позивачем, як виконавцем та ТОВ «СВМ ДЕВЕЛОПМЕНТ», як замовником (відповідачем), який є власником квартири АДРЕСА_1 укладено договір про надання послуг № АН/К-48-1 від 01.11.2021, відповідно до предмету якого виконавець зобов`язується цілодобово 7 днів на тиждень надавати замовнику послуги з консьєрж-сервісу у житловому будинку з підземним паркінгом по вулиці Івана Франка, 4-б у Шевченківському районі міста Києва (надалі - послуги з консьєрж-сервісу), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити зазначені послуги у строк та на умовах, що передбачені цим Договором (далі - договір № АН/К-48-1) (п.1.1. договору).
Розділом 2 договору послуг консьєрж-сервісу № АН/К-48-1 визначено розмір плати за послуги та порядок розрахунків, а саме, зокрема:
- розмір щомісячної плати за послуги становить 5 507,25 з урахуванням ПДВ (п.2.1. договору № АН/К-48-1);
- розмір щомісячної плати за послуги, вказані в п. 2.1. договору, визначений із розрахунку 17,50 грн. з ПДВ за 1 кв. м загальної площі квартири (314,70 кв. м) (п.2.2. договору № АН/К-48-1);
- замовник оплачує послуги щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, що настає за розрахунковим, на підставі виставленого виконавцем рахунку на оплату послуг. Рахунки на оплату послуг надаються замовникові виконавцем не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунки на оплату послуг є одночасно актами наданих послуг. (п.2.3. договору № АН/К-48-1);
- сторони домовились, що розмір плати за послуги, що надаються за цим договором, може бути змінений за ініціативою виконавця у випадках: зростання (після укладення цього договору) цін на ресурси (матеріали), які використовуються виконавцем або залученими ним для надання послуг за цим договором третіми особами; збільшення розміру плати за послуги третіх осіб, що залучаються виконавцем для надання послуг за цим договором (п.п. 1.2, 3.3.2 договору); зміни ставок податків та зборів (обов`язкових платежів), що впливають на вартість послуг за цим договором; збільшення накладних витрат виконавця у зв`язку з наданням послуг за цим договором (п.2.5. договору № АН/К-48-1);
- у разі зміни розміру плати за послуги (2.5.договору) виконавець зобов`язаний письмово повідомити про це замовника не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати запровадження нового розміру плати за послуги. При цьому договір про внесення змін до цього договору, у зв`язку зі зміною розміру плати за послуги, або додаткова угода до договору не укладаються. Сторони домовились, що на вимогу замовника виконавець зобов`язаний надати йому обґрунтований розрахунок підвищення розміру плати за послуги (п. 2.6. договору № АН/К-48-1);
Замовник зобов`язаний оплачувати послуги у встановлений цим договором строк (п. п. 3.2.1. договору № АН/К-48-1).
Розмір плати за послуги консьєрж-сервісу змінювався, що дозволено умовами договору. Щоразу при зміні розміру плати за послуги позивачем розміщувалися відповідні письмові повідомлення. Окрім того в рахунках за послуги (що згідно п. 2.3 договору є одночасно актами наданих послуг) також письмово зазначався актуальний розмір вартості послуг.
Відповідач своїм правом вимоги обґрунтованого розрахунку підвищення розміру плати за послуги, передбаченим в п. 2.6 договору, саме на випадок незгоди із таким підвищенням, жодного разу протягом дії договору не скористався.
Крім того, між позивачем, як виконавцем та відповідачем, як замовником, який є власником квартири АДРЕСА_1 укладено договір про надання послуг з обслуговування житлового будинку та прибудинкової території № АН/48-1 від 01.11.2021, відповідно до предмету якого виконавцем забезпечується надання послуг з обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом та прибудинкової території (надалі - послуги з обслуговування будинку) за адресою: вулиця Івана Франка, 4-б у Шевченківському районі міста Києва, а замовником забезпечується своєчасна оплата таких послуг у строк та на умовах, що передбачені цим Договором (далі - договір № АН/48-1) (п.1.1. договору № АН/48-1).
Розмір щомісячної плати за послуги на дату укладення цього договору становить 6 290,85 грн. з ПДВ (1.2. договору послуг з обслуговування житлового будинку);
Сторони домовились, що замовник, окрім щомісячної сплати за надані послуги, як це передбачено п. 1.2. цього договору, також зобов`язаний щомісячно брати участь пропорційно площі квартири у витратах, пов`язаних з електропостачанням витяжної вентиляції будинку, тепло- і холодопостачанням фанкойлів, електропостачанням для освітлення фасаду будинку та прибудинкової території. Розмір таких витрат розраховується щомісячно на підставі показників загальнобудинкових засобів обліку пропорційно площі квартири замовника та сума таких витрат включається до рахунку на оплату послуг та стягується за правилами, визначеними розділом 2 цього договору (п.1.3. договору № АН/48-1).
Замовник оплачує послуги щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим, у розмірі, визначеному у рахунках на оплату послуг. Рахунки на оплату послуг надаються замовникові виконавцем не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунки на оплату послуг є одночасно актами наданих послуг (п. 2.2. договору № АН/48-1).
Замовник зобов`язаний оплачувати послуги у встановлений цим договором строк (п. п. 3.2.1. договору № АН/48-1).
Частиною 2 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 11, 509 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору (ст. 526 Цивільного Кодексу України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускаються (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Укладені між сторонами договори за своєю правовою природою є договорами про надання послуг тому, права і обов`язки сторін визначаються, у тому числі, положеннями глави 63 Цивільного кодексу України та ст.180 Господарського кодексу України.
Згідно із ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов`язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Спір у справі виник у зв`язку із невиконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "СВМ ДЕВЕЛОПМЕНТ" своїх обов`язків із оплати наданих послуг по укладеним між сторонами договорами з обслуговування будинку та послуг з консьєрж-сервісу за період з січня 2024 по червень 2024, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість у розмірі 78 955,46 грн., з яких: 41 191,46 грн. за послуги з обслуговування будинку в тому числі загальнобудинкових витрат, 37 764,00 грн. за послуги з консьєрж-сервісу, що підтверджується наявними в матеріалах справи рахунками:
- №1004004810124 за січень 2024 на загальну суму 12 688,09 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 6 394,09 грн. - обслуговування будинку);
- №1004004810224 за лютий 2024 на загальну суму 12 687,77 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 6 393,77 грн. - обслуговування будинку);
- №1004004810324 за березень 2024 на загальну суму 12 669,60 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 6 375,60 грн. - обслуговування будинку);
- №1004004810424 за квітень 2024 на загальну суму 12 662,43 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 6 368,43 грн. - обслуговування будинку);
- №1004004810524 за травень 2024 на загальну суму 13 498,74 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 7 204,74 грн. - обслуговування будинку);
- №1004004810624 за червень 2024 на загальну суму 14 748,83 грн. (6 294 грн. - консьєрж-сервіс, 8 454,83 грн. - обслуговування будинку).
Виходячи з викладених вище обставин та наявних у матеріалах даної справи доказів, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з урахуванням наступного.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем вимог договорів в частині сплати належних внесків і платежів, вимоги позивача про стягнення з відповідача підлягають задоволенню у повному обсязі у розмірі 41 191,46 грн. за послуги з обслуговування будинку, в тому числі 3 446,36 грн. загальнобудинкових витрат та 37 764,00 грн. за послуги з консьєрж сервісу, що разом становить 78 955,46 грн.
Враховуючи, що у правовідносинах сторін даного спору має місце допущене з боку відповідача порушення грошового зобов`язання за договорами, позивачем заявлено до стягнення з відповідача пені в розмірі 2 070,32 грн. за договором №АН/48-1 та в розмірі 2 146,68 грн. за договором №АН/К-48-1.
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною першою статті 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно з частинами четвертою та шостою статті 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Отже, законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки їх нарахування за прострочення виконання зобов`язання.
Пунктом 4.3. договору № АН/К-48-1 передбачено, що за несвоєчасну та/або неповну оплату за спожиті послуги замовник сплачує виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Пунктом 4.2. договору № АН/48-1 передбачено, що за несвоєчасне внесення плати із замовника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Суд зазначає, що надані позивачем розрахунки суми пені за прострочення грошового зобов`язання за договорами є арифметично не вірними.
Здійснивши перерахунок суд задовольняє позовну вимогу про стягнення з відповідача суми пені частково, в розмірі 2 140,82 грн. за договором № АН/48-1 та 2 064, 65 грн. за договором № АН/К-48-1, що в сумі складає 4 205,47 грн.
Позивачем також заявлено до стягнення з відповідача суму 3% річних в розмірі 228,55 грн. та суму інфляційних втрат в розмірі 407,88 грн. за договором №АН/48-1 та 3% річних в розмірі 236,41 грн. та суму інфляційних втрат в розмірі 397,14 грн. за договором №АН/К-48-1.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Оскільки вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат ґрунтується на законі (ст. 625 Цивільного кодексу України), а відповідач є таким що прострочив виконання грошового зобов`язання, тому пред`явлення позовних вимогу в цій частині є правомірним.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, наданий позивачем до позовної заяви, суд встановив, що сума нарахування інфляційних втрат заявлена позивачем є меншою від перерахованої судом, проте суд не може виходити за межі позовних вимог. А тому позовні вимоги в цій частині є такими, що підлягають задоволенню повністю в сумах визначених позивачем.
Крім того розрахунок 3% річних наданий позивачем до позовної заяви, є вірним та підлягає задоволенню судом в заявленій позивачем сумі, в повному обсязі.
Приписами частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи те, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, суд керуючись приписами частини 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладає витрати по сплаті судового збору на відповідача.
Керуючись ст.ст. 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 233, 236, 238, 241, 250, 252 ГПК України, господарський суд міста Києва,
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СВМ ДЕВЕЛОПМЕНТ» (04073, м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 160, ідентифікаційний код 43328035) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СЕНТ СОФІЯ ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ» (01015, м. Київ, вулиця Лаврська, будинок 16, літ. В, ідентифікаційний код 35265826) суму заборгованості в розмірі 78 955 (сімдесят вісім тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять) грн. 46 коп., суму пені в розмірі 4 205 (чотири тисячі двісті п`ять) грн. 47 коп., суму 3% річних в розмірі 464 (чотириста шістдесят чотири) грн. 96 коп., суму інфляційних втрат в розмірі 805 (вісімсот п`ять) грн. 02 коп. та суму судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
3. У задоволенні решти вимог - відмовити повністю.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст. 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Cуддя Сергій БАЛАЦ
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122897008 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Балац С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні