Ухвала
від 08.11.2024 по справі 902/1068/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

08.11.2024 р. Справа № 902/1068/24

Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., розглянувши матеріали

за позовом:Приватного акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону», м.Гнівань, Вінницька областьдо відповідача:Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Львів про:стягнення 179 480 грн.

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Гніванський завод спецзалізобетону», м.Гнівань, Вінницька область звернулося до Господарського суду Вінницької області із позовною заявою до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Львів про стягнення 179 480 грн.

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 11.10.2024 справу №902/1068/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону» до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення 179 480 грн заборгованості передано на розгляд до Господарського суду Львівської області за підсудністю.

Матеріали справи №902/1068/24 надійшли на адресу Господарського суду Львівської області 04.11.2024.

Розглянувши матеріали справи суд зазначає наступне.

Частиною 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява має подаватися за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до ст. 20 ГПК України.

Статтею 45 ГПК України визначено, що сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у ст. 4 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Як вбачається з позовної заяви, позивач зазначив відповідачем Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081195). У прохальній частині позову позивач просить стягнути заявлену суму саме з Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40081195).

Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до чинного законодавства, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Згідно зі ст. 64 ГК України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Частиною 1 ст. 95 ЦК України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (ч.3 ст. 95 ЦК України).

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (ч. 5 ст. 95 ЦК України).

Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.

Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її представництва (якщо представництво наділене відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

Відповідно до ч. 4 ст. 89 ЦК України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом 40081195 (який вказано в позові як код відповідача) значиться Регіональна філія «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», натомість, згідно з витягом, філія вказана як відокремлений підрозділ юридичної особи - Акціонерного товариства «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815).

Відповідно до ст. 4, 45 ГПК України сторонами в господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування. Тобто, можливість подання позову до відокремленого підрозділу юридичної особи чинним процесуальним законом не передбачена.

З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимогу до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» та визначено філію в якості відповідача за поданим позовом, як у вступній, так і в прохальній частинах позову, а не юридичну особу.

Однак, Регіональна філія «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» не може виступати самостійною стороною спору в господарському судочинстві, оскільки не є самостійним суб`єктом господарювання та не має статусу юридичної особи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що Регіональна філія «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» не є юридичною особою, а тому не має процесуальної дієздатності та не може бути відповідачем, у розумінні статей 4, 44, 45 ГПК України, суд вважає, що позовна заява, подана до філії, не підлягає розгляду в господарському суді, тому суд відмовляє у прийнятті позовної заяви Приватного акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону».

Одночасно, суд роз`яснює, що позовна заява може бути розглянута в порядку господарського судочинства, якщо вона буде подана до юридичної особи або до юридичної особи в особі відокремленого підрозділу, за наявності відповідних повноважень у останнього, докази яких мають бути додані позивачем до позовної заяви.

Керуючись ст. 4, 44, 45, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ :

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону» до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення 179 480 грн заборгованості.

2. Повернути Приватному акціонерному товариству «Гніванський завод спецзалізобетону» позовну заяву від 07.10.2024 з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.235 ГПК України.

Ухвалу може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 255-257 ГПК України.

Ухвалу підписано 08.11.2024.

Суддя Мазовіта А.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення08.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122897260
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —902/1068/24

Ухвала від 08.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Виноградський О.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні