Справа № 626/3045/24
Провадження № 2-о/626/264/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
08.11.2024 року м. Берестин (Красноград)
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дудченка В.О.,
за участю секретаря Зінченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Берестині (Краснограді), у відсутності сторін, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 із заінтересованою особою Красноградською міською радою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловік та жінка без реєстрації шлюбу,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 зверулась до суду з заявою про встановлення юридичного факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, з ОСОБА_2 з 2007 року по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що з 2007 року проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, проводили ремонти квартири, купували все необхідне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер, про що 04.03.2024 року Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 . ОСОБА_1 здійснила організацію та проведення поховання.
Так як ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу впродовж 17 років, то заявник є спадкоємицею 4 черги, інших спадкоємців за заповітом та за законом не має.
Встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу заявниці необхідне для отримання спадщини.
Від представника заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , до суду надійшла письмова заява відповідно до якої заяву підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити за їх відсутності.
Представник Красноградської міської ради у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу без участі представника міської ради, не заперечує проти задоволення заяви.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Краснограді, Красноградського району, Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 04.03.2024 року Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Згідно довідки Красноградської міської ради від 09.08.2024 року ОСОБА_1 на момент смерті свого цивільного чоловіка ОСОБА_2 проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки Красноградської міської ради № 1441 від 11.07.2024 року ОСОБА_2 був зареєстрований та фактично проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 1999 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших зареєстрованих осіб не значиться.
Згідно свідоцтва про поховання ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 .
Постановою приватного нотаріуса Красноградського нотаріального округу Харківської області Ковтун Л.О. від 21.08.2024 року ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як відсутні документи, які підтверджують родинний зв`язок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 чи рішення суду про встановлення факту сумісного проживання. На час відкриття спадщини ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 .
Згідно відповідіКрасноградського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану уКрасноградському районіХарківської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не перебували у зареєстрованих шлюбах станом на 19.02.2024 року. Також відсутні актові записи про народження дітей у ОСОБА_2 .
Відповідно до письмових пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживали однією сім`єю як чоловік та жінка з 2007 року за адресою: АДРЕСА_1 . Вели спільне господарство, здійснювали догляд за батьками померлого ОСОБА_2 та здійснили їх поховання. Після смерті ОСОБА_2 його поховання здійснила ОСОБА_1 .
Згідно копії спадкової справи № 114/2024 заведеної 10 липня 2024 року після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкова справа заведена за заявою ОСОБА_1 .
У відповідності до ст. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Положенняст. 4 ЦПК України,ст. 15 ЦК України, а також положенняст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують кожній особі право на захист її порушених, оспорюваних чи невизнаних прав, а також охоронюваних законом інтересів судом.
Відповідно до ч.2ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно дост. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення: родинних відносин між фізичними особами; інше. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В пункті 6 рішення Конституційного Суду від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 зазначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство.
Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Сімейний кодексУкраїни регулює сімейні особисті немайнові та (або) майнові відносини між іншими членами сім`ї, визначеними у ньому.
Статтею 21СК України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
Згідно ст.27СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Поняття "проживання однією сім`єю" та "член сім`ї" не є тотожними.
Особа може бути близьким родичем спадкодавця, тобто відноситися до членів сім`ї, проте не проживати з ним однією сім`єю.
Центральною ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому важливою, проте не основною ознакою, є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.
Відповідно до ч.1 ст. 36 цього Кодексушлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.
Слід зазначити, що факт спільного проживання сам по собі, без доведення факту ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов`язків, притаманних подружжю, не може свідчити про те, що між сторонами склались та мали місце, протягом вказаного періоду часу, усталені відносини, які притаманні подружжю.
Згідно зіст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
Згідно з ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадахверховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права і з дотриманням норм процессуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи обставини справи, суд вважає доведеним факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 2007 року по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 та беручи до уваги, що в позасудовому порядку неможливо встановити відповідний юридичний факт, суд вважає за необхідне задовольнити заяву в повному обсязі.
Керуючись ст. ст.12,81,207,259,263-265,315 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбузадовольнити.
Встановити юридичний факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , однією сім`єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 2007 року до дня смерті ОСОБА_2 , а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122899384 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні