Рішення
від 08.11.2024 по справі 642/2917/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

"08" листопада 2024 р.

Справа № 642/2917/24

Провадження № 2-о/642/64/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2024 року м. Харків

Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Вікторова В.В.,

присяжних: Колосара Р.В., Самойлової Ю.Ю.

за участю секретаря Шнайдер Д.С.,

заявника ОСОБА_1 ,

заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей по Холодногірському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_2 , про усиновлення дитини,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2024 року до Ленінського районного суду м. Харкова надійшла заява ОСОБА_1 , у якій він з урахуванням уточнень просить суд визнати його усиновлювачем дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; записати його у Книзі реєстрації актів цивільного стану батьком усиновленої дитини, змінити прізвище усиновленої дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », змінити по батькові усиновленої дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », видати нове свідоцтво про народження з урахуванням змін.

В обґрунтування заявлених вимог заявник вказує, що він з 16.06.2020 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , яка має доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина проживає разом із заявником та його дружиною ОСОБА_2 . Заявник турбується про доньку, виховує і утримує як рідну дитину. ОСОБА_3 вважає ОСОБА_1 своїм батьком і заявник бажає її усиновити. Рідний батько дитини, ОСОБА_8 з самого народження дитини не бере участі у вихованні дитини, не цікавиться її життям, не надає матеріальної допомоги, не спілкується з донькою. На сьогоднішній день місце його перебування невідоме. Матір дитини ОСОБА_2 дає свою згоду на усиновлення її чоловіком доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення немає. Тому ОСОБА_1 просить суд надати дозвіл на усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та змінити прізвище та по-батькові дитини та вказати його батьком дитини.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 10 липня 2024 року заяву ОСОБА_1 про усиновлення прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за правилами окремого провадження у закритому судовому засіданні.

18 вересня 2024 року до суду з Виконавчого комітету Харківської міської ради надійшов висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини разом з особовою справою, виданою Службою у справах дітей по Холодногірському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради.

07.11.2024 року заявником подано до суду заяву щодо уточнення заявлених вимог, в якій були зазначені вимоги в актуальній редакції.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву з урахуванням уточнень підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві.

Заінтересована особа ОСОБА_2 , яка є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку бажає усиновити заявник, у судовому засіданні зазначила, що вона з чоловіком повністю опікуються дитиною, забезпечують належні умови для проживання, навчання, розвитку. Між донькою ОСОБА_3 та заявником склались гарні та довірливі відносини, вони сприймають один одного як рідні донька та батько, тому просить заяву задовольнити.

Представник Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради Путінцева Л.Ю. в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, заяву ОСОБА_1 про усиновлення підтримує, проти задоволення уточнених позовних вимог не заперечує.

Представник Служби у справах дітей по Холодногірському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради Масленнікова К.С. в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Положеннями ч. 1 ст. 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За змістом ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.

У відповідності до ч. 2 ст. 207 Сімейного кодексу України, усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

Статтею 20 Конвенції «Про права дитини» від 20.11.1959 Генеральної Асамблеї ООН відзначено, що одним з власних як найкращих інтересів дитини є її усиновлення.

За положеннями ч. 1 ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення.

Згідно з приписами частин 1, 2, 5 ст. 211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. Якщо такі особи проживають однією сім`єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

Статтею 217 СК України передбачено, що усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.

Відповідно до частин 1, 3 ст. 218 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.

В силу приписів ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

У судовому засіданні встановлено, що 16 червня 2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_9 уклали шлюб, зареєстрований Куп`янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис № 70, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 16.06.2020 року.

Від попередніх стосунків ОСОБА_2 , має неповнолітню доньку, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, Україна, актовий запис №3257.

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК.

Також заявник разом з ОСОБА_2 мають спільних дітей - ОСОБА_10 , 2011 р.н., ОСОБА_11 , 2012р.н., ОСОБА_12 , 2014р.н., ОСОБА_13 , 2016р.н., що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Управлінням соціального захисту населення Дворічанської РДА.

Заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , отже він старший за дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на двадцять три роки.

ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 та донькою дружини - ОСОБА_3 , мають зареєстроване місце проживання у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , що підтверджується копією договору купівлі-продажу від 28.07.2020 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.07.2020 року.

Фактично ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 та донькою дружини - ОСОБА_3 , та їх спільними дітьми, проживають однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно акту обстеження умов проживання, складеного Службою у справах дітей по Холодногірському району Департаменту Служб у справах дітей Харківської міської ради від 09.09.2024 року умови проживання задовільні, створені для проживання дитини (а.с.83).

Згідно з довідкою КНП «Міська дитяча поліклініка №» Харківської міської ради про стан здоров`я, від 28.05.2024, фізичний розвиток дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , нормальний.

Як вбачається з довідок КНП «Міська поліклініка №24» Харківської міської ради від 20.06.2024 року та від 05.09.2024 заявник ОСОБА_14 не має хронічних захворювань, наркологічних та психіатричних протипоказань до виконання усиновлення дитини не має.

З копії Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ВР-004011998 вбачається, що ОСОБА_1 станом на 31.05.2024 до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.

Згідно довідки командира вч НОМЕР_4 ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у вч НОМЕР_4 , та отримує постійний дохід.

Матір`ю дитини ОСОБА_2 03.05.2024 складено заяву про згоду на усиновлення її доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її чоловіком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Літвіновою Я.М. та зареєстрована в реєстрі за № 747.

Виконавчим комітетом Харківської міської ради 13.09.2024 за № 08-15/2661/2-24 складено висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, відповідно до якого Виконавчий комітет, як орган опіки та піклування, вважає що усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 є доцільним та відповідає інтересам дитини.

Неповнолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 20.05.2024 року надана письмова згода на її усиновлення ОСОБА_1 , засвідчена представником служби у справах дітей.

Допитана в судовому засіданні дитина ОСОБА_3 , повідомила, що не заперечує, щоб заявник був її усиновлювачем, та вказала, що вважає заявника своїм батьком.

Відповідно до ст. 313 ЦПК України при розгляді справ про усиновлення, суд зобов`язаний перевірити законність підстав останнього, в тому числі наявність згоди усиновлюваної дитини, якщо така згода є необхідною, або наявність згоди усиновлюваної повнолітньої особи.

Виходячи із змісту роз`яснень, що містяться у Постанові Пленуму Верховного Суду України за № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (пункт 6), вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1-3 ст. 218 СК України в частині наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

З огляду на викладені норми закону, оцінивши надані суду докази у їх сукупності, суд вважає їх достатніми і зазначає, що підстав які б унеможливлювали усиновлення дитини заявником у судовому засіданні не установлено.

Дослідивши у відповідності до ст. 224 СК України обставини по справі у цілому, враховуючи мотиви, на підставі яких заявник бажає усиновити дитину, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, оскільки таке усиновлення відповідає інтересам дитини, провадиться для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя, які заявник здатен забезпечити.

При цьому суд роз`яснює положення статті 232 СК України, відповідно до яких з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.

З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням.

Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини.

Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 225 СК України, ч.7 ст. 314 ЦПК України усиновлення вважається здійсненим з дня набрання законної сили рішенням суду.

У відповідності до ст. 229 СК України, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Зміна прізвища, імені та по батькові особи, яка усиновлена, провадиться у відповідності з положеннями ст. 231 СК України.

При цьому, як передбачає ст. 233 СК України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

За змістом ч. 3 ст. 314 ЦПК України за клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.

Суд, враховуючи обставини справи, а саме, що зміна по батькові, а також зміни записів про батька дитини відповідає інтересам усиновлюваної дитини, вважає можливим задовольнити заяву у частині таких змін.

За вимогами статті 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, та враховуючи інтереси дитини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви у повному обсязі.

Згідно з частиною сьомою статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст.12,13,76,81,141,263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про усиновлення задовольнити.

Визнати громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 ), усиновлювачем неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_6 ).

Записати громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 ), у Книзі реєстрації актів народжень батьком неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_6 ).

Змінити прізвище усиновленої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Змінити по батькові усиновленої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Видати нове свідоцтво про народження з урахуванням змін.

Понесені судові витрати заявником не відшкодовуються.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Вікторов В.В.

Присяжні: Колосар Р.В.

Самойлова Ю.Ю.

СудЛенінський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення08.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122899405
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —642/2917/24

Рішення від 08.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

Рішення від 07.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Вікторов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні