Ухвала
від 04.11.2024 по справі 296/10119/24
КОРОЛЬОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа № 296/10119/24

1-кс/296/3977/24

УХВАЛА

Іменем України

04 листопада 2024 року м.Житомир

Слідчий суддяКорольовськогорайонногосуду містаЖитомира ОСОБА_1 заучастю секретрая судовогозасідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у провадженні прокурором відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні за №42024060000000008 від 23 січня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого за ч. 3 ст. 190 КК України,

ВСТАНОВИВ :

31 жовтня 2024 року до Корольовського районного суду міста Житомира надійшло клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Житомирській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором у провадженні прокурором відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні за №42024060000000008 від 23 січня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 3 ст. 190 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що в ході допиту директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень стало відомо, що 16 березня 2023 нотаріусом ІНФОРМАЦІЯ_3 посвідчено договори купівлі-продажу трьох земельних ділянок кадастрові номери: 1822386600:11:000:0041, 1822386600:11:000:0040 та 1822386600:12:000:0075, що належали громадянці ОСОБА_5 та зареєстровано перехід права власності до нових власників: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 06.11.2023 приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу ОСОБА_8 посвідчено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 1822386600:06:000:0039, що належала громадянці ОСОБА_9 та зареєстровано перехід права власності до нового власника: ОСОБА_10 .

Із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно також вбачається, що в усіх перелічених випадках перед оформленням купівлі-продажу земельних ділянок укладались договори управління майном між власником та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які посвідчувались і реєструвались у ДРРП тими ж нотаріусами, що посвідчували договори купівлі продажу ділянки.

Отже, учасник злочинної групи укладає з власниками земельних ділянок усний договір купівлі-продажу з видачою останнім грошових коштів за придбані ділянки готівкою під розписку, взамін на що землевласники видають на вимогу покупця нотаріально посвідчену довіреність на нього та усіх інших осіб учасників цієї злочинної групи та віддають усі правовстановлюючі документи на земельні ділянки. Вимога покупця щодо видачі такої нотаріально посвідченої довіреності пояснюється для землевласників необхідністю нібито належного юридичного оформлення (державної реєстрації) переходу права власності на ділянки (тобто за вже укладеним усним договором купівлі-продажу), в той час, як насправді, на підставі такої довіреності від імені продавця вчиняються зовсім інші правочини (з іншими підставними особами - також учасниками організованої групи) задля її відчуження в обхід переважного права орендаря.

Так, зокрема за отриманою від землевласника довіреністю, в першу чергу, укладається договір управління майном. Такий договір укладається від імені землевласника, як установника управління (його «уповноваженим представником, тобто учасником злочинної групи за довіреністю) з однією з компаній, належних організаторам групи, як управителем.

Надалі, у разі отримання згоди ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо викупу ділянки за такою ціною, названою у повідомленні (намірі), вже інший учасник групи, діючи за тією ж довіреністю як «Уповноважений представник» землевласника, направляє нове повідомлення про намір продажу за ще більшою ціною (тим самим скасовуючи попередню пропозицію). Таким чином, змінюючи ролі (то в якості представника продавця, то в якості покупця), учасники організованої групи штучно піднімають ціну продажу до тої, за якою ТОВ буде вимушена відмовитись від викупу ділянки.

Важливо, що у всіх таких проектах договорів купівлі-продажу, що направлялись нотаріусами компанії разом із повідомленням про намір з продажу ділянок від імені «Уповноважених представників», передбачалась така умова щодо здійснення розрахунків (п.2.2): «представник продавця своїм підписом під цим договором підтверджує факт повного розрахунку та відсутності будь-яких претензій до покупця». Тобто, умови таких договорів не передбачали руху коштів, що додатково підтверджує фіктивність таких угод, як таких, що насправді не передбачали сплати наведеної в пропозиції (повідомлені про намір продажу) ціни і, тим більше, її виплати її законному власнику, та факт їх укладення з єдиною вже названою метою (відмови ТОВ від переважного права).

У такій схемі викупу ділянок, в обхід переважного права, учасники організованої групи жодним чином не інформували землевласників про виникнення у останніх зобов`язань за укладеними від їх імені правочинами, зокрема за договорами з управління, як і за договором купівлі-продажу по завищеній ціні (адже, як витрати за послуги нотаріуса, так і податкові зобов`язання, відраховуються від такої завищеної ціни, тоді як отримання готівкових коштів за продані ділянки не включають в себе ці відшкодування).

Відповідно до ч. 5, 6 ст. 130 Земельного кодексу України № 2768-III від 25 жовтня 2001 р., розрахунки, пов`язані із сплатою ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими угодами, провадяться в безготівковій формі, а у випадку набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за відплатними договорами набувач обов`язково має підтвердити джерела походження коштів або активів, за рахунок яких набувається право власності на земельну ділянку.

Окрім того, під час досудового розслідування було встановлено, що заяви про наміри продажу земельних ділянок, договори управління майном та в подальшому договори купівлі-продажу земельних ділянок реєструвались в реєстрі приватним нотаріусом Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_8 .

Таким чином, документація, яка знаходиться у володінні приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу ОСОБА_8 підлягає дослідженню в ході проведення досудового розслідування та є предметом доказування.

За вказаних обставин, у досудового слідства виникла необхідність у вилученні та дослідженні документів, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 (адреса АДРЕСА_1 , свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 7206), які стали підставою для вчинення нотаріальної дії, пов`язаної із видачею та посвідченням договорів купівлі-продажу земельних ділянок, зокрема документації складеної за результатом проведення продажу наступних земельних ділянок:

- кадастровий номер 1822386600:06:000:0039;

- кадастровий номер 1822386600:07:000:0114;

- кадастровий номер 1822386600:07:000:0136. Окрім того, є необхідність отримати доступ до документів про те, яким чином нотаріус перевірила джерела походження грошових коштів, за які Покупцем придбавалась земельна ділянка та підтверджуючі документи по оплаті за земельні ділянки (квитанції, накладні, виписки з рахунку тощо, оскільки зазначена документація має значення доказів у кримінальному провадженні відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та підтверджує факти злочинних дій осіб, направлених на незаконне заволодіння чужим майном.

Слідчий СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, попередньо подала заяву про розгляд клопотання без її участі.

Згідно з ч.2 ст.163 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) клопотання розглядається слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.

Розгляд клопотання здійснюється без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає ч. 4 ст. 107 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення з таких підстав.

Одним із видів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів, що передбачено п.5 ч.2 ст.131 КПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) ( ч. 1 ст. 159 КПК України).

Порядок проведення тимчасового доступу до нотаріальних документів врегульований КПК України, Законом України «Про нотаріат», а також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений Наказом Міністерства юстиції України 22. 02. 2012 № 296/5, і Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 № 3253/5.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, зокрема нотаріусами, можливості: 1) ознайомитись з документами; 2) зробити копії документів; 3) вилучити їх (здійснити їх виїмку). Таким чином, поняття «доступ до документів» включає в себе не лише фактичний доступ, але й можливість вилучати документи у порядку, визначеному законодавством. При цьому, у відповідності до ст. 162 КПК до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, зокрема належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.

Відповідно до ч. 3 ст. 8-1 Закону «Про нотаріат» обшук, виїмка, огляд робочого місця (контори) нотаріуса провадяться на підставі та в порядку, встановленому законом. При цьому, згідно з ч. 4 ст. 8-1 вказаного закону вилучення (виїмка) реєстрів нотаріальних дій та документів, що передані нотаріусу на зберігання в порядку, передбаченому вказаним законом, а також печатки нотаріуса не допускається. Зазначені реєстри нотаріальних дій, нотаріальні документи чи печатка нотаріуса можуть бути надані суду за мотивованою постановою суду тільки для огляду і повинні бути повернуті судом негайно після огляду.

Відповідно до частини 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя установив, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42024060000000008 від 23 січня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 3 ст. 190 КК України.

Аналіз доданих до клопотання документів дає достатньо підстав вважати, що відбулися події, які підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України, що підтверджується: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань; інформаційною довідкою №401414477 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності не нерухоме майно; протоколом допиту свідків: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .

Таким чином слідчий суддя дійшов висновку, що за вказаних обставин у органу досудового розслідування виникла об`єктивна необхідність у дослідженні та вилученні документів, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_8 (адреса АДРЕСА_1 , свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 7206), які стали підставою для вчинення нотаріальної дії, пов`язаної із видачею та посвідченням договорів купівлі-продажу земельних ділянок, зокрема документації складеної за результатом продажу земельних ділянок: кадастровий номер 1822386600:06:000:0039; кадастровий номер 1822386600:07:000:0114; кадастровий номер 1822386600:07:000:0136, оскільки зазначена документація має значення доказів у кримінальному провадженні, може підтвердити факти злочинних дій осіб, направлених на незаконне заволодіння чужим майном.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що отримані документи, можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження №42024060000000008, як докази факту протиправних дій, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.

З огляду на характер та обсяг дії, яка підлягає виконанню, вважається достатнім час на її вчинення протягом 30 днів.

Керуючись статтями 159, 160, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчим, які входять до слідчої групи, яка здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024060000000008, а саме: капітану поліції ОСОБА_3 , старшому лейтенанту поліції ОСОБА_13 , капітану поліції ОСОБА_14 , капітану поліції ОСОБА_15 та старшому лейтенанту поліції ОСОБА_16 на тимчасовий доступ із можливістю вилучення належним чином завірених копій усієї документації (нотаріальних справ), що знаходяться у володінні приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_8 (адреса АДРЕСА_1 , свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 7206), а саме: до копій документації, яка стала підставою для вчинення нотаріальних дій, а також складеної за результатами їх вчинення, щодо видачі та реєстрації договорів купівлі-продажу таких земельних ділянок:

-кадастровий номер 1822386600:06:000:0039, загальною площею 2,2545 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна № 1351754418223, договір купівлі-продажу, серія та номер: 3201, виданий 06.11.2023, видавник: приватний нотаріус Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_8 , окрім того надати підтверджуючі документи, яким чином нотаріусом було перевірено джерела походження грошових коштів, за які Покупцем придбавалась земельна ділянка та надати підтверджуючі документи по оплаті за земельну ділянку (квитанції, накладні, виписки з рахунку тощо).

-кадастровий номер 1822386600:07:000:0114, загальною площею 2,4951 га реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна № 1736024718223, договір купівлі-продажу, серія та номер: 2028, виданий 04.06.2024, , видавник: приватний нотаріус Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_8 , окрім того надати підтверджуючі документи, яким чином нотаріусом було перевірено джерела походження грошових коштів, за які Покупцем придбавалась земельна ділянка та надати підтверджуючі документи по оплаті за земельну ділянку (квитанції, накладні, виписки з рахунку тощо).

-кадастровий номер 1822386600:07:000:0136, загальною площею 3,1979 га реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна № 2545807818060, проекту договору купівлі-продажу, серія та номер: б/н, виданий 18.10.2024, окрім того надати підтверджуючі документи, яким чином нотаріусом було перевірено джерела походження грошових коштів, за які Покупцем придбавалась земельна ділянка та підтверджуючі документи по оплаті за земельну ділянку (квитанції, накладні, виписки з рахунку тощо).

Відповідно до статті 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді діє до 04 грудня 2024 року включно.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Лілія ПИЛИПЮК

СудКорольовський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення04.11.2024
Оприлюднено11.11.2024
Номер документу122902297
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —296/10119/24

Ухвала від 04.11.2024

Кримінальне

Корольовський районний суд м. Житомира

Пилипюк Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні