Справа № 473/5337/24
РІШЕННЯ
іменем України
"08" листопада 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Вуїва О.В.,
за участю секретаря судового засідання Москаленко С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 .
Після її смерті відкрилася спадщина.
ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги за законом, прийнявши спадщину, звернулася до Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області із заявою про оформлення своїх спадкових прав після смерті матері.
Проте нотаріус відмовила заявниці у вчиненні відповідної нотаріальної дії з підстави відсутності документального підтвердження наявності між заявницею та спадкодавицею родинних відносин (у відповідних документах не співпадають записи щодо імені по батькові матері заявниці та спадкодавиці).
У зв`язку з цим ОСОБА_1 просила про встановлення в судовому порядку факту родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , як донькою та матір`ю, вказуючи на неможливість встановлення такого факту в адміністративному чи іншому порядку, зокрема через органи державної реєстрації актів цивільного стану.
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 та її представниця ОСОБА_3 не з`явилися, однак остання надала суду заяву про розгляд справи без її участі, заяву про встановлення факту родинних відносин підтримує.
Представник заінтересованої особи Вознесенського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі в судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив.
Оскільки матеріали містять необхідну для вирішення справи інформацію та докази, а тому суд вважав можливим провести розгляд справи без особистої участі заявниці та представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Зокрема, суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці ОСОБА_2 .
Після її смерті відкрилася спадщина.
ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги за законом, прийнявши спадщину, звернулася до Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області із заявою про оформлення своїх спадкових прав після смерті матері.
Проте нотаріус відмовила заявниці у вчиненні відповідної нотаріальної дії з підстави відсутності документального підтвердження наявності між заявницею та спадкодавицею родинних відносин (у відповідних документах не співпадають записи щодо імені по батькові матері заявниці та спадкодавиці).
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Перелік фактів, які підлягають встановленню судом в окремому провадженні, викладений в ч. 1 ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Зокрема, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).
Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
З матеріалів справи вбачається, що встановлення факту родинних відносин потрібне заявниці для підтвердження свого права на спадкування.
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (як донькою та матір`ю) повністю підтвердився в сукупності дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- копією Свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_1 від 17 березня 1949 року (а.с. 9), у якому міститься запис про батьків заявниці ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також застережене виправлення по батькові матері заявниці з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 »;
- копією Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 22 травня 1948 року (а.с. 10), у якому міститься запис про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також застережене виправлення по батькові нареченої з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 »;
- копією повідомлення Виконавчого комітету Прибужанівської сільської ради Вознесенського району від 23 вересня 2024 року за вих. №16 (а.с. 15), у якому підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали разом однією сім`єю та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 ;
- копіями Погосподарських книг Дмитрівської сільської ради Вознесенського району за 1961-1963 роки та за 1967-1969 роки, згідно яких ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як донька та мати, були зареєстровані та проживали разом за однією адресою;
- наявністю у заявниці особистих документів спадкодавиці;
- іншими наявними доказами.
Можливість встановлення факту родинних відносин між заявницею та спадкодавицею в адміністративному порядку на час розгляду справи втрачена, що підтверджується відповіддю-роз`ясненням Вознесенського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі від 15 серпня 2024 року №65/23.7-85 (а.с. 12).
З матеріалів справи не вбачається спору про право.
Враховуючи встановлені судом обставини, заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Вознесенський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уВознесенському районіМиколаївської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса),про встановленняфакту родиннихвідносин задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка х. Ленінськ Вознесенського району Миколаївської області, є рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дмитрівка Вознесенського району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя: О.В. Вуїв
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 11.11.2024 |
Номер документу | 122902967 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Вуїв О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні