Ухвала
від 11.11.2024 по справі 482/2269/24
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11.11.2024

Справа № 482/2269/24

Номер провадження 1-кс/482/650/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року м. Нова Одеса

Слідчий суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса Миколаївської області клопотання слідчого у кримінальному провадженні - т.в.о начальника СВ ВП №6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчим відділенням відділення поліції №6 Миколаївського РУП Головного управління Національної поліції в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42024152020000036 від 23.07.2024 за фактом неналежного виконання посадових обов`язків службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 07.05.2020 № 8311-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність без зміни цільового призначення» надано у власність для ведення фермерського господарства земельні ділянки в межах ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема: ОСОБА_5 земельну ділянку 4824810000:06:000:0147 площею 7,1090 га та ОСОБА_6 земельну ділянку 4824810000:06:000:0148 площею 7,1090 га.

Статтею 1 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства як форми підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією. Надання (передача) фізичній особі земельних ділянок для ведення фермерського господарства є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.

Аналогічна позиція викладена у постанові ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.06.2020 у справі № 922/989/18.

Ураховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки від використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, що надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства, земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб.

Аналогічні висновки ІНФОРМАЦІЯ_3 викладені в постанові від 01.04.2020 у справі № 320/5724/17.

Водночас, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 фермерські господарства не створили та після отримання у власність земельних ділянок передали їх в оренду, що може свідчити про використання ними механізму безоплатної приватизації земельних ділянок комунальної форми власності виключно для набуття права власності на них без мети ведення фермерського господарства.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 зазначеної статті Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

На запит ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_6 про відсутність клопотань ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , у зв`язку з їх знищенням ще у червні 2022 року.

Крім того, на запит ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомлено про доступ до електронних копій клопотань ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з додатками, в порядку, передбаченому ст. 159 КПК України.

У ході досудового слідства виникла необхідність у дослідженні та перевірці клопотання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з додатками щодо відведення їм у власність земельних ділянок для ведення фермерського господарства, які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Слідчий у засідання із розгляду вказаного клопотання не з`явився, але надав слідчому судді заяву згідно якої просив розглянути клопотання за його відсутності у зв`язку із занятістю та вказав, що клопотання підтримує.

Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною першою ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Із досліджених слідчим суддею матеріалів кримінального провадження вбачається, що з метою встановлення події та обставин кримінального правопорушення, необхідно дослідити клопотання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з додатками щодо відведення їм у власність земельних ділянок для ведення фермерського господарства, які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального провадження, а здобуті фактичні дані можуть бути використані в якості доказів.

Виходячи з вищевикладеного слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого ІНФОРМАЦІЯ_7 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159 - 160, 162 - 164 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати т.в.о. начальника СВ ВП №6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ ВП №6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_7 , старшому слідчому СВ ВП №6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_8 , слідчому СВ ВП №6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_9 , які проводять досудове розслідування у групі слідчих дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 до документів, у тому числі їх електронних копій, з можливістю вилучення оригіналів:

- клопотання ОСОБА_5 з додатками щодо відведення у власність земельної ділянки 4824810000:06:000:0147 площею 7,1090 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації;

- клопотання ОСОБА_6 з додатками щодо відведення у власність земельної ділянки 4824810000:06:000:0148 площею 7,1090 га для ведення фермерського господарства у межах норм безоплатної приватизації.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Строк дії ухвали до 11.12.2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122912585
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —482/2269/24

Ухвала від 11.11.2024

Кримінальне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні