Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
н\п 1-кс/490/4361/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2024 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення телефонних дзвінків,
В С Т А Н О В И В :
До Центрального районного суду м. Миколаєва надійшла заява ОСОБА_3 про надання їй дозволу на здійснення телефонних дзвінків в умовах ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор».
Як вбачається з поданого клопотання, ОСОБА_3 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України та остання утримується в ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор». В клопотанні зазначає, що вона позбавлена спілкування з чоловіком - ОСОБА_4 , донькою ОСОБА_5 , сестрою - ОСОБА_6 , стоматологом - ОСОБА_7 , адвокатом - ОСОБА_8 , у зв`язку з чим просила суд надати дозвіл на здійснення телефонних дзвінків.
В судове засідання слідчий не з`явилася, подала заяву про розгляд клопотання без її участі, в якій вказала, що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Адвокат ОСОБА_8 у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, в якій просив клопотання задовольнити та надати ОСОБА_3 дозвіл на здійснення телефонних зв`язків з чоловіком - ОСОБА_4 ( НОМЕР_1 ), донькою ОСОБА_5 ( НОМЕР_2 ), сестрою - ОСОБА_6 ( НОМЕР_3 ), стоматологом - ОСОБА_7 ( НОМЕР_4 ), адвокатом - ОСОБА_8 ( НОМЕР_5 ).
Вивчивши клопотання та додані документи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Главою 4 розділу VII Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 14.06.2019 № 1769/5З передбачено, що засудженим надається право на телефонні розмови у мережах фіксованого або рухомого (мобільного) зв`язку без обмеження їх кількості під контролем персоналу СІЗО, а також користуватися мережею Інтернет.
Абзацом 3 глави 4 розділу VII вказаних Правил передбачено, що з дозволу начальника СІЗО, або його заступника, або осіб, які виконують їх обов`язки, телефонні розмови надаються засудженому за його письмовою заявою, в якій зазначаються прізвище, ім`я, по батькові абонента, ступінь спорідненості, телефонний номер абонента, тривалість розмови.
Крім того, слідчий суддя враховує практику ЄСПЛ, в якій наголошується, що ув`язнення, як і інші заходи позбавлення волі, за своєю суттю спричиняють обмеження приватного і сімейного життя відповідної особи. Проте для поваги до сімейного життя важливо, щоб пенітенціарна адміністрація дозволяла і допомагала засудженому у потребі підтримувати стосунки з близькими родичами (див., поміж багатьма іншими,Messina проти Італії(№2), №25498/94, §§ 61-62, CEDH 2000-X;Lavents проти Латвії, №58442/00, § 139, 28 листопада 2002року;Estrikh проти Латвії, №73819/01, §166, 18 січня 2007року;Nazarenko проти Латвії, №76843/01, § 25, 1 лютого 2007року;Trosin проти України,№39758/05, § 39, 23 лютого 2012року; іEpners?Gefners проти Латвії, №37862/02, §§ 60-66, 29травня 2012 року).
У даній справі Суд зробив висновок, що після проголошення вироку протягом перших десяти років ув`язнення у виправній колонії особливого режиму заявник утримувався за суворим режимом, тобто за специфічним виправним режимом, котрий передбачає, зокрема, обмеження кількості і тривалості побачень в тюрмі і обмеження кількості відвідувачів, а також різні заходи нагляду під час таких побачень. Заявник міг спілкуватись із зовнішнім світом, але йому було суворо заборонено робити телефонні дзвінки, окрім надзвичайних випадків. Суд також зазначає, що протягом цього періоду заявник намагався підтримувати стосунки з близькими, а саме з батьками, братом і сином, можливості котрих відвідувати свого родича були, цілком безсумнівно, обмеженими.
З огляду на юриспруденцію і на наведені вище обставини даної справи, Суд вважає, що дані заходи становили втручання у право заявника на повагу до його «приватного життя» і «сімейногожиття» у розумінні статті 8 Конвенції. Тому слід встановити, чи це втручання було виправданим у розумінні другого параграфа цього положення.
Суд нагадує про свою добре напрацьовану юриспруденцію, відповідно до якої засуджені в`язні протягом позбавлення волі продовжують користуватись усіма гарантованими Конвенцією основоположними правами і свободами, окрім права на свободу (див., наприклад,Dickson проти Сполученого Королівства[ВП], №44362/04, §67, CEDH 2007?V, цитуючиHirst проти Сполученого Королівства (№ 2)[ВП], №74025/01, § 69, CEDH 2005?IX, іBoulois проти Люксембургу[ВП], №37575/04, § 82, CEDH 2012).
Отже, особи, позбавлені волі, не втрачають гарантовані Конвенцією права, включно з правом на повагу до їхнього сімейного життя (Pіoski проти Польщі, №26761/95, §§ 32 і 35, 12 листопада 2002 року), і тому будь-яке обмеження цих прав у кожному випадку має бути виправданим (Dickson[ВП], цитовано, § 68).
Що стосується права на побачення, то для поваги до права на сімейне життя важливо, щоб пенітенціарна адміністрація дозволяла або, за необхідності, допомагала засудженим підтримувати стосунки з близькими родичами (Messina, цитовано, § 61; іOcalan проти Туреччини (№ 2), №№24069/03,197/04,6201/06і10464/07, §§108-149 і §§ 154-164, 18 березня 2014 року). Водночас, не можна не погодитись з тим, що певні заходи, спрямовані на контролювання контактів засудженого із зовнішнім світом, необхідні і не є як такі несумісними з Конвенцією (Aliev проти України,№41220/98, §187, 29 квітня 2003року; іKalachnikov проти Росії(dec.), №47095/99, §7, CEDH 2001?XI (витяги)). Подібні заходи можуть включати в себе обмеження кількості побачень, нагляд за їх проходженням і утримання засудженого за особливим виправним режимом або особливі умови здійснення побачень, якщо це виправдано характером злочину і наявними елементами характеристики становища засудженого (Hagyo проти Угорщини, №52624/10, §84, 23 квітня 2013 року).
Інакше кажучи, держава не повинна мати необмеженої можливості запроваджувати загальні обмеження, не передбачивши певного запасу гнучкості, котра дозволила би встановити, чи запроваджені у кожному конкретному випадку обмеження є належними або дійсно необхідними (див.,mutatis mutandis,Moisseiev проти Росії, №62936/00, §§ 254-255, 9 жовтня 2008 року), особливо стосовно засуджених в`язнів (Harakchiev et Tolumov, цитовано, § 204). У зв`язку з цим Суд нагадує своє рішення у справіTrosin (цитовано, §§ 42-44), у якому він вивчав обмеження, автоматично запроваджені національним правом щодо частоти, тривалості і різних умов родинних побачень усіх засуджених до довічного позбавлення волі протягом встановленого терміну у десять років.
Деякі заходи контролю за кореспонденцією ув`язнених осіб не є самі по собі несумісними з Конвенцією, з огляду на звичайні і розумні вимоги ув`язнення (Silver і Інші проти Сполученого Королівства, § 98; Golder проти Сполученого Королівства, § 45). Проте такий контроль не має перевищувати того, що вимагає переслідувана законна мета відповідно до статті 8 § 2 Конвенції. Хоча може бути необхідно стежити за контактами осіб, які перебувають під вартою, із зовнішнім світом, включно із телефонним спілкуванням, чинні правила мають надавати ув`язненій особі належний захист від свавільного втручання з боку державних органів (Doerga проти Нідерландів, § 53).
При цьому слідчий суддя наголошує, що згідно Рішення ЄСПЛ, поняття «ув`язнений» розглядається в ширшому понятті та включає, в тому числі, осіб, які тримаються під вартою під час досудового розслідування та стосовно яких не ухвалено вироку.
Так, втручання у право в`язня на повагу до його чи її кореспонденції також має бути необхідним у демократичному суспільстві (Yefimenko проти Росії, § 142). Така необхідність має оцінюватись з огляду на звичайні і розумні вимоги ув`язнення. Запобігання заворушенням або злочинам (Kwiek проти Польщі, § 47; Jankauskas проти Литви, § 21), зокрема, можуть виправдовувати більший обсяг втручання у випадку в`язня, ніж особи, яка перебуває на свободі. Тому у зв`язку з цим, і виключно у зв`язку з цим, законне позбавлення свободи у розумінні статті 5 впливатиме на застосування статті 8 до осіб, позбавлених свободи (Golder проти Сполученого Королівства, § 45). У будь-якому випадку, згаданий захід має бути пропорційним у розумінні статті 8 § 2. Обсяг нагляду та існування належних гарантій від зловживань є основоположними критеріями такого оцінювання (TsonyoTsonev проти Болгарії, § 42).
З поданого клопотання вбачається, що ОСОБА_3 позбавлена права на телефонні розмови з близькими та рідними.
Орган досудового розслідування не заперечував проти задоволення вказаного клопотання.
Згідно ч.1 ст. 206 КПК України, кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов`язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.
У зв`язку з вищенаведеним, з метою забезпечення прав та законних інтересів особи, а також інтересів органу досудового розслідування щодо таємниці розслідування, суд вважає за необхідне зобов`язати керівництво ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор» надати дозвіл підозрюваній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснювати телефонні дзвінки в умовах ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор».
Керуючись ст.206, 350, 309 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення телефонних дзвінків - задовольнити.
Зобов`язати керівництво ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор» надати дозвіл підозрюваній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснювати телефонні дзвінки в умовах ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор» з чоловіком - ОСОБА_4 ( НОМЕР_1 ), донькою ОСОБА_5 ( НОМЕР_2 ), сестрою - ОСОБА_6 ( НОМЕР_3 ), стоматологом - ОСОБА_7 ( НОМЕР_4 ), адвокатом - ОСОБА_8 ( НОМЕР_5 ), надавши можливість адміністрації установи встановити порядок, умови та графік таких дзвінків.
Копію ухвали направити прокурору та начальнику ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор».
Контроль за виконанням ухвали суду покласти на прокурора у вказаному кримінальному провадженні №22023230000000067.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_9
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122912665 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Подзігун Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні