Рішення
від 07.10.2024 по справі 607/128/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.10.2024 Справа №607/128/24 Провадження №2/607/29/2024

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Дзюбича В.Л., за участю секретаря судового засідання Кочмар С.М., представника позивача адвоката Магдич О.О., представника відповідача ОСОБА_1 , представника гаражного кооперативу «МАЯК» Биньковського В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільської міської ради з участю третьої особи гаражного кооперативу «МАЯК» про визнання права власності на гараж в порядку спадкування,

УСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 , через свого представника адвоката Магдич О.О., звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із позовом до Тернопільської міської ради, з участю третьої особи гаражного кооперативу «МАЯК», в якому просить суд визнати за ним право власності на гараж 41 в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк», що по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на майно, яким володіла спадкодавець, зокрема, на гараж № НОМЕР_1 в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк» в м. Тернополі. Єдиним спадкоємцем за законом після померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 , який спадщину прийняв. Звернувшись до державного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гараж № НОМЕР_1 , що знаходиться в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк», що по АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю правовстанолюючих документів. За життя ОСОБА_3 не встигла оформити за собою право власності на гараж, який був нею успадкований, після смерті чоловіка ОСОБА_4 . З цих підстав, позивач просить визнати за ним право власності на вказане спадкове майно.

15.01.2024 Судом зареєстрований відзив на позовну заяву поданий представником відповідача, який мотивований тим, що позов до задоволення не підлягає, з наступних підстав.

Позивач просить суд визнати за ним право власності на гараж, як на об`єкт нерухомості. Проте, в даному випадку, немає акту прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкту, а саме спірного гаража.

Згідно ч.2, 3 ст. 331 Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації право власності виникає з моменту державної реєстрації.

До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкодавець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на гараж, іншу споруду.

Відповідно до довідки що додано до позовної заяви №13 від 27.11.2019 виданою гаражний кооператив Маяк ОСОБА_4 виділена земельна ділянка під будівництво гаража, проте не додано жодного документу щодо введення його як об`єкту завершеного будівництва. Відтак, з моменту будівництва згідно технічного паспорту на гараж № НОМЕР_2 року до моменту смерті спадкодавця не було здійснено жодних дій щодо зміни статусу гаражу. Докази протилежного в матеріалах справи відсутні.

Відтак, у Позивача немає правових підстав для визнання за ним права власності на гараж № НОМЕР_1 в гаражному кооперативі Маяк, з огляду на відсутність введення в експлуатацію цього майна і тому може претендувати лише на матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.

Тому, в задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалою судді від 05.01.2024 відкрито провадження у цивільній справі №607/128/24. Постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Протокольною ухвалою судді без видалення суду до нарадчої кімнати у судовому засіданні, яке відбулося 13.05.2024 постановлено закрити підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті, що відображено в протоколі судового засідання.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив, з підстав наведених у відзиві на позов.

В судовому засіданні представник третьої особи, щодо задоволення позовних вимог не заперечив та вказав, що усі гаражі в гаражному кооперативі здатні в експлуатацію.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Так, в судовому порядку встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 виданим 07.09.2016 Тернопільським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на 1/2 частину квартири АДРЕСА_2 та гараж № НОМЕР_1 в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк», що по АДРЕСА_1 .

Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою, після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу №671/2019.

Спадкоємцями за законом після померлої ОСОБА_3 є її син ОСОБА_2 , який спадщину прийняв.

Із копії спадкової справи №671/2019, заведеної державним нотаріусом Першої тернопільської державної нотаріальної контори 12.09.2019 до майна померлої ОСОБА_3 , наданої на запит суду вбачається, що спадкоємець першої черги за законом ОСОБА_2 звернувся 12.09.2019 із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

29.10.2019 на ім`я ОСОБА_2 державним нотаріусом Першої тернопільської державної нотаріальної контори Попіль З.З., видано свідоцтво про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 на 1/2 (одну другу) частку квартири АДРЕСА_2 .

Водночас, постановою державного нотаріуса Першої тернопільської державної нотаріальної контори Попіль З.З. №4299/02-31 від 29.10.2019, відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гараж № НОМЕР_1 , що знаходиться в гаражному кооперативі «Маяк» в місті Тернополі.

Відмова нотаріуса мотивована тим, що при встановлені належності майна, що підлягає успадкуванню, було встановлено, що у спадкоємця на підтвердження права власності спадкодавця на вищезазначений гараж не було подано належних правовстановлюючих документів.

Як вбачається із довідки гаражного кооперативу «Маяк» №13 від 27.11.2019, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради за №465 від 06.10.1988 ОСОБА_4 виділена земельна ділянка в гаражному кооперативі «Маяк» під будівництво гаража.

Відповідно до довідки гаражного кооперативу «Маяк»№13 від 27.11.2019, виданої ОСОБА_2 про те, що після смерті батька ОСОБА_4 (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ) членські внески за гараж № НОМЕР_1 сплачувались ОСОБА_2 в повному обсязі. Заборгованості по сплаті членських внесків немає.

В ході розгляду справи встановлено, що Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів №268 від 31.05.1988 ГК «Маяк» виділена земельна ділянка площею 1,8 га по вул.Об`їзній під будівництво типових гаражів, згідно виготовленої проектним інститутом «Укркомунремдорпроект» документації.

В подальшому Актом технічної приймальної комісії від 25.03.1996 прийнято в експлуатацію закінченого будівництвом гаражного кооперативу «Маяк». Пред`явлений до прийняття в експлуатацію гаражний кооператив «Маяк» має 418 гаражів і один адмінбудинок, які займають 1,13 га, що складає 60 відсотків від загальної площі, яка складає 1,87га.

Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів №227 від 03.04.1996 було затверджено Акт технічної приймальної комісії від 25.03.1996 про прийняття в експлуатацію гаражного кооперативу «Маяк» за адресою с.Будного площею земельної ділянки 18700 кв.м., площею забудови 11300 кв.м.

Таким чином, Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що з огляду на відсутність введення в експлуатацію гаражу № НОМЕР_1 в гаражному кооперативі «Маяк», позивач може претендувати лише на матеріали, обладнання, тощо, які були використані в процесі цього будівництва, оскільки матеріалами справи доведено зворотнє, зокрема введення в експлуатацію спірного гаража.

17 жовтня 2019 року ТзОВ «Міське бюро технічної інвентаризації» виготовлено технічний паспорт на гараж № НОМЕР_1 в гаражному кооперативі «Маяк» по вул. Ст. Будного, 23 в м. Тернопіль, з якого вбачається, що вказаний гараж 1988 року побудови.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. За змістом статті 392 ЦК України право власності на майно може бути визнано судом у випадку коли це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує це право.

З роз`яснень, наданих Постановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.

Відповідно до ст.ст. 1216-1219 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з п. 81 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 для державної реєстрації права власності на окремо розташоване індивідуально визначене нерухоме майно (дача, гараж тощо), будівництво яких здійснювалося у результаті діяльності дачного, гаражного чи іншого кооперативу, крім документів, передбачених пунктами 41 і 42 цього Порядку, також подається довідка відповідного кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.

В силу вимог ст. 15 Закону України «Про власність» член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Виходячи з роз`яснень, викладених у п. 8 Постанови пленуму ВСУ від 28.06.1991 року № 5 «Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних із діяльністю гаражно-будівельних кооперативів», у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що член гаражно-будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатись ним на свій розсуд - продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчиняти відносно нього інші угоди, що не заборонені законом.

На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що гараж № НОМЕР_1 , який знаходиться в гаражному кооперативі «Маяк» по АДРЕСА_1 належав ОСОБА_4 , який в подальшому був успадкований ОСОБА_3 .

Відсутність правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця є перешкодою в оформленні позивачем своїх спадкових прав у нотаріальному порядку, зокрема шляхом отримання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину. Однак, це не позбавляє його права захищати свої спадкові права в суді.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Аналізуючи в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, які до них застосовуються, суд приходить до переконання про порушення прав позивача, які підлягають до захисту шляхом задоволення його позовних вимог та визнання за ним права власності на гараж № НОМЕР_1 в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк» по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати у справі покласти на позивача в розмірах, які ним понесені.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 19, 81, 133, 141, 259, 263- 265, 352-354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на гараж № НОМЕР_1 в Обслуговуючому гаражному кооперативі «Маяк» по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати у справі покласти на позивача в розмірах, які ним понесені.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Тернопільська міська рада, адреса місця знаходження: вул.Листопадова, 5, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 34334305.

Третя особа: Гаражний кооператив «МАЯК», адреса місця знаходження: вул.С.Будного, 23, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 23591707.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.10.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122914228
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —607/128/24

Рішення від 07.10.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбич В. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні