Рішення
від 05.11.2024 по справі 686/19557/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/19557/24

Провадження № 2-о/686/548/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2024 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді Заворотної О.Л.

секретаря судового засідання Сікори Ю.В.

з участю заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

заінтересованої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 про встановлення факту перебування на утриманні,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області за участю заінтересованих сторін ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 із заявою про встановлення факту перебування на утриманні, в обґрунтування якої вказав, що з липня 2007 року по лютий 2022 перебував у шлюбі із ОСОБА_4 , який був розірваний рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.02.2022. Від цього шлюбу у заявника двоє дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після розірвання шлюбу колишня дружина ОСОБА_7 і молодший син ОСОБА_6 виїхали в Польщу, де постійно проживають, старший син ОСОБА_5 2009 р.н. проживає разом із заявником. В червні 2024 заявник уклав шлюб із ОСОБА_3 , яка має від попереднього шлюбу дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Після одруження заявник з дружиною ОСОБА_3 та трьома неповнолітніми дітьми стали проживати однією сім`єю. Колишній чоловік дружини ОСОБА_3 , ОСОБА_10 після розлучення виїхав в іншу місцевість, матеріальної допомоги дітей не надає, будь-яких відносин з ними не підтримує та участі у їх вихованні не приймає. Встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей необхідне для надання відомостей для поновлення облікових даних військовозобов`язаного та вирішення питання щодо можливого звільнення від мобілізації.

В судовому засіданні заявник та його представник вимоги заяви підтримала та просили задовольнити з підстав, викладених у заяві.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судовому засідання вимоги заяви підтримала та просила задовольнити.

Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, повідомлений про час та місце судового розгляду у встановленому законом порядку, подав пояснення на заяву, де зазначив, що підставою заявленої заяви є отримання права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено, що жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. У заяві ОСОБА_1 зазначає, що на його утриманні перебуває двоє дітей дружини від попереднього шлюбу дружини ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Однак не надає жодних доказів, що підтверджують факт усунення ОСОБА_10 від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дітей після розлучення. Відповідно до ч. І ст. 80 ЦПК України. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Згідно ст. 152 СК України Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Також слід звернути увагу що ст. 157 СК України є імперативною нормою права та встановлює, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу ст. 15 Сімейного кодексу України.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України Батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Стаття 185 Сімейного кодексу України Участь батьків у додаткових витратах на дитину Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Стаття 181. Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину

1. Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

2. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

Відповідно до ч. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Враховуючи вище викладене сімейні обов`язки особистого або майнового характеру є обов`язками конкретної особи (матері, батька) Вони не можуть бути передані добровільно іншому за договором або перекладені на іншого за законом.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши в сукупності докази у справі, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 є батьком неповнолітнього ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 та ОСОБА_11 зареєстрували місце проживання за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Реєстру територіальної громади №№2024/007500175, 2024/007492236 від 26.06.2024.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 01.06.2024, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 .

ОСОБА_8 є матір`ю ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвами про народження серія НОМЕР_3 серія НОМЕР_4 відповідно.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 надано статус багатодітної сім`ї, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_5 від 22.06.2024 терміном дії до 01.11.2027.

Свідки ОСОБА_12 , ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_1 та його дружина спільно проживають та утримають трьох дітей.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (частина перша статті 315 ЦПК України).

Визначений у частині першій статті 315 ЦПК України перелік фактів, які можуть встановлюватися судом, не є вичерпним, оскільки згідно з частиною другою зазначеної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

При цьому суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав;

- чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом із додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.

Тобто саме заявник в справах окремого провадження зобов`язаний надати суду докази, за якими він просить встановити юридичний факт.

Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Водночас, поняття утримання законодавчо не визначено і покладається на розсуд суду, за достатності доказів наданих заявником.

Згідно відповіді Буського відділу державної виконавчої служби у Золочівському районі Львівської області від 10.07.2024 № 645, виданої на ім`я ОСОБА_10 зазначено, що виконавчі провадження про стягнення заборгованості з ОСОБА_10 на виконанні станом на 10.07.2024 не надходили та на виконанні не перебувають.

Стаття 268 СК України передбачає обов`язок вітчима по утриманню падчерки, пасинка у випадку, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.

Заявник не надав належних доказів, що в питанні виховання та утримання неповнолітніх дітей, їх батько навмисне ухиляється від виконання цих обов`язків чи реалізації прав по цьому питанню.

Враховуючи вищевикладене, вимоги заяви задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 279, 293, 315, 354 ЦПК України, суд -

вирішив:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 про встановлення факту перебування на утриманні - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заявник : ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа : ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 .

Заінтересована особа : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП невідомо, АДРЕСА_2 .

Дата складення повного тексту рішення суду 08.11.2024.

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено12.11.2024
Номер документу122914294
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —686/19557/24

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Заворотна О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні