Справа № 383/595/24
Номер провадження 2/383/311/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2024 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Замші О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кулі В.О.,
представника позивача - адвоката Рижкової В.О.,
представника відповідача - адвоката Колесник Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства Габорця Володимира Андрійовича про розірвання договору оренди землі та припинення державної реєстрації права оренди,
ВСТАНОВИВ:
17 травня 2024 року ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Рижкову Вікторію Олегівну, звернулася до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з позовом до селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі та припинення державної реєстрації.
Позовні вимоги мотивує тим, що між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3520883200:02:000:0194, площею 6,0036 га., яка знаходиться на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, від 24 травня 2012 року та Додаткова угода про зміну умов договору оренди землі від 09 грудня 2016 року на строк 49 років, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зроблено запис про інше речове право 18071068; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 32961959 від 16.12.2016 року. Відповідно до умов договору оренди - орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Всупереч пункту 11 Договору відповідач з 2017 по 2023 рік істотно порушував умови договору, систематично не сплачував та порушив терміни сплати орендної плати за користування належною позивачу земельною ділянкою, тому вважає, що наявні підстави для розірвання вказаного договору.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 21 травня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.
Представник відповідача - адвокат Колесник Ганна Миколаївна подала до суду відзив на позовну заяву, в якому вказала, що 24.05.2012 року між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі та додаткова угода про зміну умов договору оренду землі від 09.12.2016 року, на строк 49 років. Після укладання Додаткової угоди, відповідач сплачував орендну плату відповідно до інших умов Договору та обставин. Сталою практикою СФГ ОСОБА_2 є сплата коштів за договорами оренди наперед. Протягом 2017-2023 років відповідач сплачував кошти позивачці наперед, зокрема 13 грудня 2016 року виплачено оренду плату в розмірі 24000 грн. двома платежами, в 2020 році 23000 грн., в 2022 році 42000 грн., що перевищує домовлену суму сплати орендної плати щорічно та сплачується наперед. За умовами Договору та Додаткової угоди, орендар щорічно сплачує 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 962 грн. 99 коп., відтак, відповідач здійснював не лише своєчасну сплату, а і сплату орендної плати наперед.
Представник позивача - адвокат Рижкова Вікторія Олегівна, подала до суду відповідь на відзив, в якому вказала, що у матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 брала кошти за оренду наперед, відповідач не надав будь-яких доказів протилежного, за особистим підписом то особистим волевиявленням орендодавця земельної ділянки. Натомість, умови договору щодо оплати орендної плати не змінювались (а саме пункт 11 договору оренди земельної ділянки), відповідач не надав доказів протилежного. Сума несвоєчасно виплачених та виплачених коштів за конкретний рік в рахунок оренди, які виплачувались позивачу нараховувалась виключно з ініціативи відповідача. Про те, що це кошти наперед, відповідач не зазначав, не вказано про це і в видаткових листах, де в призначенні платежу чітко вказано роки, за які відбувалась виплата.
Зазначені позиції сторони висловили в судовому засіданні 29.08.2024 року.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №377413951 від 07.05.2024 року, земельна ділянка площею 6,0036 га. кадастровий номер 3520883200:02:000:0194 на праві власності належить ОСОБА_1 .
20 квітня 2012 року ОСОБА_1 уклала з Селянським (фермерським) господарством ОСОБА_2 договір оренди належної їй земельної ділянки на строк 49 років ( договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Бобринецькому районі 14 травня 2012 року). 09 грудня 2016 року сторонами укладено Додаткову угоду про зміну умов договору оренди землі, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зроблено запис про інше речове право 18071068; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 32961959 від 16.12.2016 року.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 Договору). Орендна плата носиться до 30.12. поточного року (п.11 Договору).
Правовідносини сторін виникли внаслідок укладення договору оренди землі і є такими, що випливають з земельних правовідносин.
Згідно зістаттею 13 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст.15 Закону).
Статтею 21 Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до ст. 21 Закону орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Отже, за правилами ст.ст.13,15,21 Закону України "Про оренду землі"основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Згідно положеньстатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином і відповідно до умов договору, актів цивільного законодавства.
Відповідно дост.610 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно п.38 спірного договору оренди землі дія договору припиняється шляхом його розірвання: за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Позивач стверджує, що в порушення зазначених приписів законодавства та умов договору відповідач не виконує умови договору щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати у визначеному договором розмірі за період з 2017 року по 2023 рік.
Відповідач, спростовуючи твердження позивача, надав до суду відповідні докази.
Згідно досліджених копій письмових доказів, які мають назву "видатковий 2017 р", "видатковий 2018 рік", "видатковий 2020 р." та розписки про отримання орендної плати за 2021 рік від 30.12.2022 року, рукописним текстом зазначено про отримання ОСОБА_1 від СФГ ОСОБА_2 орендної плати: 13.12.2016 року - за 2017 рік в сумі дванадцять тисяч гривень, за 2018 рік дванадцять тисяч гривень, за видатковим без дати отримано орендну плату за 2020 рік двадцять п`ять тисяч гривень, 30.12.2022 року отримано сорок дві тисячі гривень за орендну плату за 2021 рік.
Написання вказаних розписок та отримання зазначених у них коштів позивачем не заперечується, відтак вказані докази судом визнаються як належні та такі, що підтверджують виплату орендної плати позивачу коштів в рахунок орендної плати.
Твердження відповідача про виплату орендної плати наперед судом не приймаються, оскільки жодних застережень щодо цього розписки не містять.
Таким чином, на підставі досліджених доказів належного виконання відповідачем умов договору оренди в частині виплати орендної плати за 2019, 2022 та 2023 роки не доведено.
За встановлених обставин, суд вважає доведеними обставини щодо систематичної несвоєчасної сплати відповідачем орендної плати, що є підставою для розірвання договору оренди землі.
Велика Палата Верховного Суду у постановах від 03 липня 2019 року у справі № 289/12204/17, (провадження 14-246 цс 19), від 19 червня 2019 року у справі № 289/718/18, (провадження14-126цс19) вказувала, що однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати (пункт «д» частини першої статті 141 ЗК України).
Відповідно до п. д ч.1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, суд стягує з Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2422 грн. 40 коп. відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст.13, 76, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 20 квітня 2012 року (зареєстрований відділом Держкомзему у Бобринецькому районі 24 травня 2012 року) та Додаткову угоду про зміну умов договору оренди землі від 09 грудня 2016 року, які укладені між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520883200:02:000:0194, площею 6,0036 га., яка знаходиться на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (нині Кетрисанівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області), які зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - номер запису про інше речове право: 18071068; дата реєстрації 13.12.2016 року.
Припинити право оренди Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0194, площею 6,0036 га., яка знаходиться на території Витязівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (нині Кетрисанівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області) відповідно договору оренди землі від 20 квітня 2012 року (зареєстрований відділом Держкомзему у Бобринецькому районі 24 травня 2012 року) та Додаткової угоду про зміну умов договору оренди землі від 09 грудня 2016 року, які укладені між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2422 грн. 40 коп. відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
- позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована та проживає за адресою: с. Витязівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
- відповідач: Селянське (фермерське) господарство ОСОБА_2 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_2 .
Повне судове рішення складене 11.11.2024 року.
Суддя Олена ЗАМША
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122917131 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні