Справа № 347/2648/24
Провадження № 2-о/347/155/24
У Х В А Л А
Іменем України
про залишення заяви без руху
11 листопада 2024 року м.Косів
Суддя Косівськогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті КіцулаЮ.С., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и л а :
Представник заявникаадвокат ЮрчукС.В.подала досуду заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та просив встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_1 ,а вінє йогосином.
Однак перевіривши подану заяву, вважаю, що така підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.
Згідно з п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Вимоги щодо форми та змісту заяви, а також документів, що до неї додаються, визначені ст. 318 ЦПК України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів (ч. 2 ст. 318 ЦПК України).
Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати у тому числі і загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви. Якщо в заяві не зазначено, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Такі роз`яснення не суперечать роз`ясненням, що містяться у п. 7 даної Постанови, а саме, що суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану, оскільки з`ясуванню цьому питанню у будь-якому разі має передувати звернення до відповідного органу із заявою про внесення змін до актового запису.
Відповідно до п.1.7 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 (далі-Правила), - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану п.1.10 Правил.
Більше того, згідно п.1.14 Правил внесення зміндо актовихзаписів цивільногостану,їх поновленнята анулюваннящодо померлихпроводяться зазаявами осіб,які входятьдо коласпадкоємців зазаконом абозаповітом,згідно зчинним законодавствомУкраїни.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку п.1.15 Правил.
Разом з тим, звертаючись до суду з даною заявою, ОСОБА_1 не зазначив, з яких причин неможливо внести відповідні зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою вірного написання його прізвища, зважаючи на наявність копії паспорта спадкодавця, в якому його прізвище записано « ОСОБА_3 », та не вказав про неможливість внесення таких змін. Натомість до заяви долучив повідомлення Косівського відділу ДРАЦС у Косівському районі Івано-Франківської області від 25.10.2024 року надане ОСОБА_4 жительці с-ща Кути, Косівського району про відсутність в архіві відділу актового запису про народження на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та наявність актового запису про народження на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Однак при цьому суддя наголошує, що при виявленні помилки в актовому записі цивільного стану, потрібно звернутися до органу державної реєстрації актових станів, у письмовій формі подати заяву, описавши проблему та вказуючи вимогу виправити помилку, тобто вирішити це питання у позасудовому порядку. Доказів про неможливість внесення таких виправлень в актовий запис про народження спадкодавця. Докази того, що зверненню до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин передувало звернення заявника до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану із відповідною заявою про внесення змін до актового запису, до заяви не додано.
Відповідно дочастини першоїстатті 185ЦПК Українисуддя,встановивши,що позовнузаяву поданобез додержаннявимог,викладених устаттях 175і 177цього Кодексу,протягом п`ятиднів здня надходженнядо судупозовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Відтак, оскільки нормами ЦПК України не передбачено залишення без руху заяви, яка подана в порядку окремого провадження, в даному випадку підлягають застосуванню за аналогією положення ЦПК України щодо залишення без руху позовної заяви.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Частиною першою статті 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням вищенаведеного, заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 185, ст. ст. 315, 318 ЦПК України, суддя -
п о с т а н о в и л а :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області про встановлення факту родинних відносин, залишити без руху, надавши заявнику (представнику заявника) строк 10 днів з дня отримання ухвали для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити заявнику (представнику заявника), що у випадку невиконання вимог даної ухвали, заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.
Копію ухвали направити для відома та виконання заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.С. Кіцула
Суд | Косівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122924400 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Косівський районний суд Івано-Франківської області
КІЦУЛА Ю. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні