Справа № 404/8380/24
Номер провадження 2/404/2318/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
07 листопада 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
у складі: головуючого-судді Павелко І.Л.
за участі секретаря Коваленко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом АТ «Державнийощадний банкУкраїни» вособі філії Кіровоградськогообласного управлінняАТ «Ощадбанк»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 145073, 72 грн. заборгованості за кредитним договором та судових витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Ухвалою судді від 10 жовтня 2024 року відкрито спрощене позовне провадженняпо справі запозовом АТ«Державний ощаднийбанк України»в особіфілії Кіровоградського обласногоуправління АТ«Ощадбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Представник позивача надав до суду заяву, якою просить судове засідання проводити без його участі, позовні вимоги підтримав повністю, не заперечував проти винесення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена рекомендованими листом, направленим за адресою реєстрації особи належним чином, заяв та клопотань до суду не подала.
Згідно ст.280 ЦПК України, суд визнає причини неявки неповажними і вирішує справурозглядати за даної явки і наявних матеріалів у справі. Представник позивача згідно заяви не заперечує проти заочного розгляду справи та винесення заочного рішення.
Суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, 17 квітня 2023 року ОСОБА_1 була підписана заява про встановлення (збільшення) відновлювальної кредитної лінії (кредиту) відповідно до умов Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, укладеного між банком та клієнтом (надалі - ДКБО, Договір), відповідно до умов якої Банк відкрив на ім`я відповідача поточний рахунок IBAN: НОМЕР_1 на умовах тарифного плану «Моя кредитка» на умовах тарифного пакету «MORE», та надав йому платіжну картку типу Mastercard Debit Word зі встановленою кредитну лінію з лімітом кредиту в сумі 1 000,00 грн під 46,8% річних строком на 60 місяців з автоматичною пролонгацією на наступний строк.
Договір комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, затверджений постановою правління AT «Ощадбанк» від 05 серпня 2015 року №694, зі змінами та доповненнями. Чинна редакція ДКБО (з 01.08.2024) та архів ДКБО доступні в електронному вигляді на офіційному сайті Банку за посиланням https://www.oschadbank.ua.
Відповідно до розділу XX ДКБО Банк відкриває Клієнту картковий рахунок в національній та/або іноземній валюті на підставі заяви про приєднання до ДКБО, випускає та надає картку та ПІН - конверт до неї (крім карток, до яких ПІН-конверт не надається) та здійснює розрахунково-касове обслуговування Клієнта відповідно до тарифів, умов функціонування кореспондентських рахунків Банку, правил МПС, законодавства та ДКБО, а Клієнт оплачує такі послуги Банку відповідно до тарифів.
Згідно п. 3.1. розділу III ДКБО договір визначає умови та порядок здійснення Банком комплексного банківського обслуговування клієнта, регулює відносини сторін при наданні клієнту послуг банку. Згідно з умовами цього Договору банк, у разі приєднання клієнта до Договору, зобов`язується надавати Клієнту визначені Договором та обрані Клієнтом послуги, а клієнт зобов`язується їх оплатити в розмірах та в порядку, передбачених Договором і тарифами.
Відповідно до п. 3.2 розділу III ДКБО цей Договір є змішаним у розумінні ч. 2 ст. 628 Цивільного кодексу України та містить в собі в тому числі елементи кредитного договору, умови якого викладені в розділі XXII цього Договору.
Пунктом 4.1. розділу IV ДКБО передбачено, що Договір вважається укладеним (акцептованим Клієнтом в частині надання обраних Клієнтом послуг) з моменту оформлення заяви на приєднання до Договору за встановленою Банком формою, інших документів, надання яких необхідне за умовами цього Договору, в тому числі документів і відомостей, необхідних для з`ясування особи Клієнта, суті діяльності та фінансового стану. Пунктом 1.12. розділу XXII ДКБО передбачено, що Клієнт має право скористатись кредитом у разі відсутності власних коштів на рахунку на умовах та у розмірі, визначених цим Договором та додатками, що є його невід`ємними частинами.
Відкриття рахунку, оформлення платіжних карток, видача картки та ПІН-коду держателю, а також порядок здійснення операцій поповнення/списання коштів з рахунків в установах AT «Ощадбанк» здійснюється у відповідності до Порядку емісії та обслуговування платіжних карток в установах AT «Ощадбанк» (надалі - Порядок), затвердженого постановою правління AT «Ощадбанк» від 13.11.2015 №990 зі змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 3.8.5 Порядку Банком платіжна картка видається, клієнту/довіреній особі/законному представнику) та є неактивною. Для активації платіжної картки, що була видана, держатель здійснює встановлення ПІН-коду в установі Банку або шляхом дистанційного встановлення через IVR або АТМ/ІПТ.
03.05.2023 ОСОБА_1 було підписано кредитну заяву №3313640039, в якій останні просив надати йому кредит по рахунку IBAN: НОМЕР_1 в сумі 5 000,00 грн, за результатом розгляду якої Банком було погоджено збільшення кредитного ліміту до 5 000,00 грн з можливістю збільшення ліміту до 100% розміру заробітної плати, але не більше 15 000,00 грн строком на 60 місяців під 46,8 процентів річних.
25.10.2023 Банком прийнято рішення щодо надання (встановлення/зміни) кредиту, прийнято автоматично, ОСОБА_1 на його рахунок IBAN: НОМЕР_1 кредитного ліміту в розмірі 127 800,00 грн під 46,8 % річних строком на 60 місяців.
Порядок надання кредиту встановлено п. 1.6.1. розділу XXII ДКБО, згідно з яким банк здійснює надання кредиту шляхом встановлення кредитної лінії на картковий рахунок клієнта в межах максимального розміру ліміту кредиту, зазначеного в Заяві на встановлення відновлюваної кредитної лінії (кредиту) та в кмовах користування кредитною лінією (кредитом), що є Додатком 1 до цього Договору.
Таким чином. Банком на картковий рахунок ОСОБА_1 було встановлено кредитну лінію (надано кредиті в розмірі 127 800.00 грн.
Так, з 18.05.2023 відповідач розпочав користуватися кредитним коштами, використовуючи їх на споживчі цілі.
Згідно з п. 1.1.1. розділу XXII ДКБО умови кредитування визначаються банком самостійно, виходячи зі стандарту/ програми/ паспорту/ умов, що є додатком до Договору та з якими клієнт може ознайомитись на сайті банку, та встановлюються для кожного клієнта окремо залежно від його фінансового стану та платоспроможності. Кредит може бути наданий банком Клієнту - резиденту України, що приєднався до цього Договору, в національній валюті України за результатами проведення аналізу, відповідно до встановлених в Банку процедур. Цільове призначення кредиту/мета отримання кредиту - на споживчі потреби. Цільове призначення кредиту у розумінні Закону України «Про споживче кредитування» є метою отримання Кредиту. Кредит надається без умови отримання забезпечення, за винятком випадків, передбачених окремими особливостями надання споживчого кредиту, зокрема кредит під заставу депозиту, наведеними в частині II цього розділу Договору.
Згідно з п. 1.1.2. розділу XXII ДКБО для отримання кредиту Клієнт, який приєднався до Договору, шляхом підписання Заяви про приєднання, подає заяву, яка разом із Заявою про приєднання є індивідуальною частиною договору, а саме, заяву на встановлення відновлюваної кредитної лінії (Кредиту), та документи згідно з визначеним банком переліком.
Згідно з п. 1.1.3. розділу XXII ДКБО цей Договір, в тому числі, Заява про приєднання, Заява на встановлення (збільшення) кредиту (якщо така подається, відповідно до умов обслуговування, встановлених банком), паспорт споживчого кредиту, таблиця загальної вартості кредиту та умови користування кредитною лінією (Кредитом) є кредитним договором, укладеним між Банком та Клієнтом. Клієнт ознайомився з інформацією, наведеною в п. 1.3. цього розділу Договору.
В разі виявлення клієнтом такого бажання, для збільшення розміру кредиту він повинен подати до установи банку, до якої подавалась Заява на встановлення відновлюваної кредитної лінії, Заяву на встановлення (збільшення) кредиту за встановленою банком формою та документи згідно з визначеним Банком переліком. Остаточний розмір кредитного ліміту погоджується з клієнтом в телефонному режимі та повідомляється клієнту поштою або відповідним смс-повідомленням. Узгоджені умови кредитування можуть відрізнятися від бажаних умов кредитування, але не можуть перевищувати максимально можливі для встановлення Клієнту параметри кредитування, вказані в Заяві на встановлення (збільшення) кредиту. Сторони домовились, що достатнім підтвердженням згоди клієнта зі зміненими умовами кредитування (розміром кредиту), надісланими (встановленими) банком, є використання клієнтом кредиту (здійснення платежу за рахунок кредитних коштів) після узгодження з банком остаточного розміру кредитного ліміту.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші) або утриматись від певних дій, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. При цьому згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Стаття 530 ЦК України зазначає, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п.1.18.1 розділу XXII ДКБО за користування кредитом клієнт зобов`язаний сплачувати банку проценти в порядку та розмірах, визначених в умовах користування кредитною лінією (кредитом), що застосовуються до відповідної категорії клієнтів, в тому числі, з урахуванням змін умов кредитування згідно п.11.1.3. розділу XX Договору, що мають наслідком зміну категорії, до якої відноситься Клієнт.
Відповідно до п.1.18.2 розділу XXII ДКБО проценти нараховуються методом факт/факт на фактично отриману Клієнтом суму кредиту та за строк фактичного користування ним, починаючи з першого дня отримання кредиту включно, та до дня фактичного повернення кредиту (його частини), за виключенням випадків, передбачених Кредитним договором та/або додатками до нього.
Відповідно до п.1.18.4 розділу XXII ДКБО Клієнт зобов`язаний щомісячно (у терміни, визначені цим Договором та додатками до нього, для сплати процентів) здійснювати часткове повернення кредиту шляхом сплати суми обов`язкового щомісячного платежу/мінімального платежу по кредиту, якщо це вимагається умовами надання кредиту, передбаченими умовами відповідного банківського продукту та в умовах користування кредитною лінією (кредитом), що є Додатком 1 до цього Договору.
Таким чином відповідач зобов`язаний був щомісячно повертати кредит в розмірі не менше обов`язкового щомісячного платежу, що складає 5% від суми використаних кредитних коштів.
Але, всупереч взятим на себе зобов`язанням, ОСОБА_1 , порушивши в односторонньому порядку умови Кредитного договору та діюче цивільне законодавство, кредит та проценти за його користування добровільно не сплачував.
З 25.05.2024 Відповідач припинив виконувати належним чином взяті на себе зобов`язання по кредиту, оскільки перестав здійснювати погашення заборгованості за основним боргом, заборгувавши до сплати платіж в сумі 213,53 грн., та перестав у повному обсязі сплачувати нараховані проценти за користування кредитом, не сплативши станом на 25.05.2024 платіж на суму 5 583,81 грн.
В подальшому заборгованість по сплаті тіла кредиту та процентів зростала, а отже термін остаточного повернення кредиту за Договором є таким, що настав і позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі, сплатити проценти за користування кредитом та інші визначені цим Договором платежі 21.08.2024.
У відповідності до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 638 ЦК Українипередбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Як визначеност. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно з ч. 1ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно дост. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно достатті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно достатті 1048 цього Кодексу.
Погашення кредиту та нарахованих процентів Позичальником здійснювалося з порушенням встановлених строків та не в повному обсязі. Починаючи з 25 травня 2024 року погашення заборгованості Позичальником припинено взагалі, а отже термін остаточного повернення кредиту за Договором є таким, що настав і Позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі, сплатити проценти за користування кредитом та інші визначені цим Договором платежі 21.08.2024.
Станом на 30.08.2024 заборгованість ОСОБА_1 за кредитом складає 145 073 (сто сорок п`ять тисяч сімдесят три) гривні 72 коп., яка складається з: основного боргу - 121 245,66 грн, прострочених процентів - 23 828,06 грн.
На підставіст. 141 ЦПК України, судові витрати, понесені позивачем, необхідно стягнути з відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.141,178,259,264-265,268,274,279-282,280-289,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву АТ «Державнийощадний банкУкраїни» вособі філії Кіровоградськогообласного управлінняАТ «Ощадбанк»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 про на користь АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Кіровоградського обласного управління АТ «Ощадбанк» заборгованість, яка становить 145 073 (сто сорок п`ять тисяч сімдесят три) гривні 72 коп., яка складається з: основного боргу - 121 245,66 грн., прострочених процентів - 23 828,06 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Кіровоградського обласного управління АТ «Ощадбанк» 3028,00 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи:
позивач: Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Кіровоградського обласного управління АТ «Ощадбанк», місце знаходження: вул. В. Панченка, 9, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 09323408;
відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Текст рішення складено 07.11.2024 року.
Суддя Кіровського І. Л. Павелко
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 12.11.2024 |
Номер документу | 122924532 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Павелко І. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні