Справа № 127/24569/24
Провадження № 2/127/3484/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2024 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Шаміної Ю.А.,
при секретарі судового засідання Міхеєвій Н.М.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Вінниці впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням. Свої вимоги мотивувала тим, що вона є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 . Вселення у дану квартиру відбулось на підставі ордера №3/96 від 15 грудня 1982 року виданого ОСОБА_4 , сім`я якого складалась з п`яти чоловік, серед яких: ОСОБА_1 - дружина (позивач) та два сини (відповідачі) та дочка (у даній квартирі не зареєстрована). У вказаній квартирі, окрім позивача, також зареєстровані інші члени сім`ї квартиронаймача, а саме: ОСОБА_2 , син, 1974 р.н., ОСОБА_3 , син 1985 р.н. Проте ОСОБА_2 починаючи з 2015 року, а ОСОБА_3 з 2014 року і до сьогодні у даній квартирі не проживають. Як вбачається з акту №200219 від 20.02.2019, що складений комісією МКП «УК «Київська», встановлено, що на момент обстеження за вищевказаною адресою тимчасово відсутні наступні особи, які зареєстровані за даною адресою: « ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не проживають з 2015 року. Проживають за кордоном». Свідчення про тимчасову відсутність підтверджено підписами сусідів. Таким чином, починаючи з 2015 року і по теперішній час відповідачі у квартирі не проживають, квартплату та оплату комунальних послуг по квартирі не здійснюють. Позивач зазначає, що відповідачі залишили квартиру добровільно, забрали належні їм речі та майно і фактично проживають за кордоном. За вказаний період і станом на теперішній час, спроб вселитися до квартири відповідачі не робили, перешкод у користуванні квартирою з боку позивача та інших осіб не чинилося. За наведених обставин, позивач звернувся до суду з даним позовом та на підставі ст. 71, 72 ЖК УРСР просить визнати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 такими, що втратили право користування квартирою АДРЕСА_1 .
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 02.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін.
Правом подання відзиву відповідачі не скористалася, однак до суду надійшла заява представника відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 адвоката Задарко Ю.М., за змістом якої відповідачі визнають позовні вимоги.
У судове засідання учасники справи не з`явилися.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Нурієва А.О., яка діє на підставі ордера на надання правничої допомоги серії АВ №1160013 від 16.10.2024, подала заяву (вх. №90377 від 17.10.2024), згідно якої позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити, судовий збір просила залишити за позивачем, справу просила розглядати без її участі.
Представник відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 адвокат Задарко Ю.М., яка діє на підставі ордера на надання правничої допомоги серії АВ №1159663 та серії АВ №1159664 від 15.10.2024, подала заяву (вх. №90379 від 17.10.2024) про розгляд справи без участі відповідачів та їх представника, вказала, що позовні вимоги відповідачами визнаються і не заперечувала щодо їх задоволення у повному обсязі. Договором про надання правової допомоги повноваження адвоката не обмежуються.
Представник третьої особи Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради Петренко К.В. також подала заяву (вх. №90381 від 17.10.2024) про розгляд справи у її відсутність, при вирішенні справи поклалась на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Судом установлено наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини щодо користування громадянами житлом державного та громадського фонду, прав та обов`язків користувачів житлових приміщень, збереження жилого приміщення за тимчасово відсутніми мешканцями, щодо порядку визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням, які врегульовані відповідними нормами Житлового кодексу України.
Судом встановлено, що відповідно до ордеру №3196 від 15.12.1982, який виданий на підставі рішення виконкому міста Вінниці №794 від 09.12.1982, ОСОБА_4 , сім`я якого складається з п`яти осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_1 (дружина), ОСОБА_2 (син), ОСОБА_3 (син), ОСОБА_5 (дочка), надано право на зайняття кватири АДРЕСА_2 , загальною жилою площею 35,57 кв.м (а.с. 7).
Згідно витягу з рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради «Про надання дозволу на зміну договору найму житлових приміщень» №1616 від 04.07.2024 надано дозвіл управляючим компаніями, відповідним підприємствам, установам, організаціям, які обслуговують будинок, а в будинках де створено ОСББ - відповідним об`єднанням на укладення договору найму державних житлових приміщеннях із членом сім`ї квартиронаймача, зокрема, на трикімнатну квартиру під АДРЕСА_1 , житловою площею 35,6 кв.м, з ОСОБА_1 за взаємною згодою (а.с. 5).
15.07.2024 між МКП «Управляюча компанія «Київська» (наймодавець), з однієї сторони, та ОСОБА_1 (наймач), з другої сторони, на підставі рішення ВМР №1616 від 04.07.2024 укладено договір згідно якого наймодавець надає наймачу ОСОБА_1 у безстрокове користування житлове приміщення - квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 6).
У вказаній квартирі зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про що свідчить довідка з місця проживання про склад сім`ї №325 від 22.07.2024, видана МКП «УК «Київська» (а.с. 9). Зазначене також підтверджується витягом з реєстру територіальної громади №2024/006278482 від 29.05.2024, а також інформаційними довідками з реєстру Вінницької міської територіальної громади №30463, №30464 від 12.08.2024 (а.с. 8, 23, 25).
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у квартирі АДРЕСА_1 не проживають з 2015 року (проживають за кордоном), що підтверджується актами від 20.02.2019 та 15.07.2024, складеними майстрами МКП «УК «Київська» на підставі свідчень мешканців будинку АДРЕСА_3 , підписи засвідчені начальником МКП «УК «Київська» (а.с. 10, 11).
Суд вважає обґрунтованою вимогу про визнання відповідачів такими, що втратили право користування житловим приміщенням, так як право позивача порушено і підлягає судовому захисту.
Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Статтею 9 ЖК України передбачено, що ніхто не може бути обмежений в праві користування житловим приміщенням інакше як на підставах і в порядку, передбаченому законом, житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони використовуються проти їх призначення або з порушенням прав інших громадян.
Питання користування жилими приміщеннями в будинках державного і громадського житлового фонду визначено Главою 2 Розділу III ЖК України.
Відповідно до статті 61 ЖК України, користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму житлового приміщення, який укладається в письмовій формі на підставі ордера.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 64 ЖК України, члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
За змістом статті 65 ЖК України, наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім`ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. У такому випадку особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім`ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім`ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім`ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.
У статті 379 ЦК України зазначено, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Стаття 71 ЖК України (яка розміщена у Главі 2 Розділу III ЖК України) встановлює загальні правила збереження жилого приміщення за тимчасово відсутніми громадянами. За змістом цієї статті при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Якщо наймач або члени його сім`ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору - судом.
Жиле приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім`ї понад шість місяців у випадках тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв`язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, - протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання.
Відповідно до статті 72 ЖК України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Аналіз статей 71, 72 ЖК України дає підстави для висновку, що особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщеннями за двох умов: не проживання особи в жилому приміщенні більше шести місяців та відсутність поважних причин такого не проживання.
Вичерпного переліку таких поважних причин житлове законодавство не встановлює, у зв`язку з чим поважність причин відсутності особи за місцем проживання визначається судом у кожному конкретному випадку з урахуванням обставин справи.
У пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1985 року «Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України» судам роз`яснено, що у справах цієї категорії необхідно з`ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. В разі їх поважності (перебування у відрядженні, у осіб, які потребують догляду, внаслідок неправомірної поведінки інших членів сім`ї тощо) суд може продовжити пропущений строк.
Наведене свідчить про те, що при вирішенні питання про втрату права на користування жилим приміщенням з`ясуванню підлягають термін відсутності такої особи та поважність причини цієї відсутності.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позивачем надано суду належні та допустимі докази на підтвердження факту, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без поважних причин більше шести місяців не проживають у квартирі АДРЕСА_1 .
Вказані обставини визнаються відповідачами, таке визнання є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому приймається судом.
З огляду на викладене позов підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судового збору, позивач просила залишити витрати на оплату судового збору за нею.
Керуючись ст. ст. 9, 64, 65, 71, 72 ЖК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 274-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Визнати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ) такими, що втратили право на користування квартирою АДРЕСА_1 .
Витрати пов`язані з оплатою судового збору залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ;
відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ;
третя особа: Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 37617775, місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 59, м. Вінниця, Вінницька область.
Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122927151 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Шаміна Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні