Ухвала
від 05.11.2024 по справі 691/1272/24
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/1272/24

провадження № 2-о/691/86/24

УХВАЛА

05 листопада 2024 року м. Городище

Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., вивчивши матеріали заяви з додатками ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Городищенської державної нотаріальної контори про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

встановив :

05 листопада 2024 року до Городищенського районного суду Черкаської області надійшла заява з додатками ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Городищенської державної нотаріальної контори про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

В обґрунтування заяви заявник ОСОБА_1 просить встановити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01 липня 2008 року. Встановлення такого факту заявнику ОСОБА_1 необхідно для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 ..

Вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Городищенської державної нотаріальної контори про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, приходжу до наступного висновку.

За змістом ст.4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів і за ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положенням ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

В рішенні Європейського Суду з прав людини в справі Жоффер де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року зазначено, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. Разом з тим, Європейський Суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що реалізуючи пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступу до правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух. Таким чином, в кожному випадку заявник при зверненні до суду із заявою повинен як дотримуватися норм процесуального законодавства, так і очікувати, що ці норми застосовуються. Крім того, необхідно в даному випадку також зазначити, що залишення позовної заяви без руху не є порушенням права на справедливий судовий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не перешкоджає позивачу усунути недоліки, які стали підставою залишення позовної заяви без руху.

Заявником, за матеріалами цивільної справи, прийняте рішення про звернення до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, в тому числі, встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч.1 ст.294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.

Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Згідно ч.1 ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами (зацікавленими особами) є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

При зверненні до суду, до заяв окремого провадження застосовуються загальні вимоги, як до позовної заяви, визначені ст.175 ЦПК України.

Так, відповідно до п. 2 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Заява ОСОБА_1 подана з недотриманням вимог ст.175 ЦПК України, остільки звертаючись до суду з вказаною заявою, заявник неправильно визначилася із складом сторін у справі, а саме заінтересованою особою. Крім того, у заяві про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини мають бути викладені обставини, що свідчать про проживання однією сім`єю із спадкодавцем саме на час відкриття спадщини. З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14 червня 2024 року, слід вбачати, що державний нотаріус Городищенської державної нотаріальної контори відмовив заявнику ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав, що спадкоємець не перебуває у родинних стосунках із спадкодавцем ОСОБА_2 і не підтвердила факт спільного проживання з померлою на час її смерті не менше п`яти років. Як вбачається із змісту заяви та додатків до неї, заявник посилається на обставини проживання однією сім`єю як чоловіка і дружини з ОСОБА_3 , з наданням відповідних доказів, що потребує уточнення, який саме факт просить встановити заявник ОСОБА_1 ..

Згідно ч. ч. 1,2,3 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст. 175, 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Оскільки, встановлено, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 ЦПК України, подана заява з додатками підлягає залишенню без руху.

Керуючись ст.ст.4, 13, 175-177, 185, 260, 294 ЦПК України, суддя,-

постановив:

заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Городищенської державної нотаріальної контори про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - залишити без руху.

Повідомити заявника ОСОБА_1 про необхідність виправити недоліки у поданій заяві, зазначені в мотивувальній частині ухвали, відповідно до вимог ст.175, ч.4 ст.293 ЦПК України, а саме вказати у складі сторін належну заінтересовану особу та уточнити зміст вимоги заяви щодо встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем ОСОБА_2 ..

Встановити строк заявнику ОСОБА_1 для усунення недоліків заяви п`ять днів з дня вручення копії ухвали суду.

Копію ухвали суду, для виконання, направити заявнику ОСОБА_1 .

Роз`яснити заявнику, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений судом строк заява буде вважатися неподаною та повернута з додатками.

Ухвала суду оскарженню, в апеляційному порядку, не підлягає.

Суддя О.М.Савенко

СудГородищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122933387
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —691/1272/24

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні