Рішення
від 11.11.2024 по справі 752/47/24
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/47/24

Провадження № 2/752/2914/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

11 листопада 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі головуючого - судді Машкевич К.В., за участю секретаря - Тертій К.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповдальніст`Сучасний Дім І» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, суд

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом і просить стягнути з відповідачки 61 720, 63 грн. заборгованості за спожиті послуги з управління будинком та прибудинковою територією.

Посилається в позові на те, що відповідно до акту приймання-передачі житлового комплексу від 23 березня 2019 року будинок АДРЕСА_1 переданий на обслуговування ТОВ «Сучасний Дім І».

З 01 квітня 2019 року товариство надає власникам квартир та іншим споживачам послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку від 14 червня 2021 року ТОВ «Сучасний Дім І» обрано управителем будинку з 01 серпня 2021 року.

01 серпня 2021 року між товариством та співвласниками будинку підписано відповідний договір.

Відповідачка на підставі Свідоцтва про право власності від 15 серпня 2006 року є власником кварири № НОМЕР_1 .

Відповідно до п.11 Договору від 01 серпня 2021 року плата за послуги з управління нараховується щомісяця та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Рахуки на оплату вказаних послуг щомісяця вкладаються в поштову скриньку відповідачки, однак остання плату за надані послуги з 01 квітня 2019 року не вносить, у зв`язку з чим станом на 30 листопада 2023 року заборгованість становить 45 626, 30 грн.

З урахуванням цього, просить задовольнити позов, стянути суму боргу та в порядку ст.625 ЦК України стягнути 12 953, 10 грн. інфляційних втрат та 3 141, 23 грн. річних.

Позов був зареєстрований судом 08 січня 2024 року та відповідно до ст. 33 ЦПК України було визначено склад суду.

На підстав Розпорядження керівника апарату суду № 136 від 25 січня 2024 року був проведений повторний автоматизований розподіл справи.

Ухвалою суду від 02 лютого 2024 року в справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Сторонам було направлено копію ухвали про відкриття провадження в справі, відповідачу копію позовної заяви з додатками.

Направлені судом на дві відомі адреси відповідачки документи повернулися до суду в зв`язку з відсутністю адресата за адресою: АДРЕСА_2 , та за закінченням терміну зберігання за місцем реєстрації в м.Борисполі.

Відповідно до ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно з ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Велика Палата Верховного Суду в п.п.78 -82 постанови від 08 червня 2022 року в справі № 2-591/11 (провадження № 14-31цс21) зазначила, зокрема, що необхідність інституту аналогії (аналогії закону та аналогії права) випливає з того, що закон призначений для його застосування в невизначеному майбутньому, але законодавець, встановлюючи регулювання, не може охопити всі життєві ситуації, які можуть виникнути.

Зазначені висновки стосуються як матеріального, так і процесуального права.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово застосовувала аналогію у процесуальному праві.

Саме застосування аналогії у процесуальному праві в певних випадках дає змогу ухвалити справедливе рішення.

Тому відсутність у процесуальних кодексах положень про процесуальну аналогію не є перешкодою для застосування такої аналогії.

За таких підстав суд вважає за необхідне в порядку аналогії закону застосувати норму ст.128,130 ЦПК України, які регулюють порядок вручення судових повісток.

Відповідно до п. 3 ч.8 ст.128 ЦПК України днем вручення судової повістки є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Виходячи з цього, відсутності адресата за міцем знаходження, суд вважає відповідача обізнаним про наявність спору в провадженні суду та його предмет.

Станом на день ухвалення рішення відповідач своїм правом не скористалася, відзив на позов не подала.

З урахуванням цього, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Судом встановлено, що відповідно до акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 23 березня 219 року будинок АДРЕСА_1 був переданий на баланс ТОВ « Сучасний Дім І».

З 01 квітня 2019 року товариство надає власникам квартир та іншим споживачам послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку від 14 червня 2021 року ТОВ «Сучасний Дім І» обрано управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

01 серпня 2021 року між товариством та співвласниками будинку був підписаний Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 .

Додатком №2 до даного Договору встановлено перелік та вартість складових послуг з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п.11 Договору від 01 серпня 2021 року плата за послуги з управління нараховується щомісяця та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.

( а.с. 9 - 37 )

Відповідно до Свідоцтва про право власності від 15 серпня 2006 року відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 .

( а.с. 38 - 39 )

Правовідносини, які склалися між сторонами, врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Перелік житлово-комунальних послуг визначено статтею 5 Закону.

За змістом ч. 1 ст. 16 Закону надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно.

Таким чином, відповідач є споживачем житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Порядок надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що здійснюється управителем на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, врегульовано Правилами надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №712 від 05 вересня 2018 року.

Перелік послуг приведено в п.9 Правил.

Відповідно до п.п.29 - 32 Правил плата за послугу з управління вноситься щомісяця до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інший порядок та строки не визначені договором управління. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

Співвласник не звільняється від обов`язку оплати послуги з управління у разі тимчасової відсутності його та/або членів сім`ї.

Ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а у разі визначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або іншим органом - суб`єктом владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Ціна послуги з управління встановлюється договором управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором управління, та включає: витрати на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису; винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Ціна та порядок оплати послуги з управління врегульовано п.10 Договору від 01 серпня 2021 року.

( а.с. 25 - 37 )

Відповідно до наданого позивачем розрахунку послуги з утримання будинку та прибудинковою територією відповідачем не сплачуються з квітня 2019 року і станом на листопад 2023 року заборгованість становить 45 626, 30 грн.

( а.с.7 - 8 )

Суд враховує, що відповідно до ст.27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»особа, яка не отримує житлово-комунальних послу або вони є неналежної якості, має право звернутися до суб`єкт господарювання та складання відповідного акту - претензії.

Акт-претензія - це документ встановленої форми, що складається споживачем при перерві в наданні житлово-комунальних послуг, їх ненаданні або наданні не в повному обсязі, та який є підставою для здійснення перерахунку суми оплати за них.

Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.

Звертаючись до суду, позивач зазначив, що відповідач з претензіями про ненадання послуг чи їх неякісність не зверталася.

Суд також враховує, що відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Тобто, при зверненні з позовом до суду на позивача покладений тягар доведення обставин заявлених вимог.

Натомість відповідач повинен довести саме свої заперечення проти доводів позивача.

Тягар доведення обґрунтованості вимог пред`явленого позову процесуальним законом, за загальним правилом, покладається на позивача.

Позивачем при зверненні до суду надані докази надання житлово-комунальних послуг, їх отримання відповідачем та відсутності будь-яких претензій з її боку, як споживача, щодо їх якості.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Виходячи з того, що відповідач не вносить плату за надані послуги, що привело до виникнення заборгованості, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача.

Крім того, відповідно до загальних умов виконання зобов`язань, встановлених статтею 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства.

Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.

Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

З цього випливає, що правовідносини, які склалися між сторонами з приводу надання житлово-комунальних послуг, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора, передбачене ч. 1 ст. 509 ЦК України, вимагати сплати грошей за надані послуги.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Відповідач, не подавши відзив на позов, зазначені позивачем обставини не спростувала, доказів сплати заборгованості не надала, свій розрахунок заборгованості не запропонувала.

За таких обставин суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а розрахунок належних до сплати сум, доведеним.

Щодо суми до стягнення суд враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05 березня 2022 року «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» ( із зімнами, внесеними згідно постанов КМУ №390 від 21 квітня 2023 року та № 1405 від 29 грудня 2023) до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

06 грудня 2022 року прийнята постанова КМУ № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», відповідно до п.1 якої Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій визначено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Наказом Мінреінтеграції від 13 січня 2023 року № 14 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно з яким м.Київ виключено із переліку територій можливих бойових дій".

Постанова КМУ №206 від 05 березня 2022 року в первинні редакції діяла до 29 грудня 2023 року.

З розрахунку позивача вбачається, що нарахування інфляційних втрат та річних здійснені за весь період заборгованості.

З урахуванням цього, суд вважає за необхідне зменшити суму до стягнення нарахованих інфляційних втрат та річних станом на лютий 2022 року, а саме: 3 430, 89 грн. інфляційних втрат та 1 222, 91 грн. річних.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір при зверненні до суду в розмірі 2 186, 49 гр.

Керуючись ст.ст. 6, 15, 16, 322, 509, 526, 626, 627, 628 ЦК України,Законом України» Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 266, 268, 273 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповдальніст «Сучасний Дім І» 45 626, 30 грн. заборгованості, 3 430, 89 грн. інфляційних втрат, 1 222, 91 грн. річних та 2 186, 49 грн. судового зору.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю`Сучайний Дім І», адреса: 04205, м.Київ, вул. Левка Лук`яненка, 29-Б, ЄДРПОУ: 42386489.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.В. Машкевич

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122933918
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —752/47/24

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

Ухвала від 02.02.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні