Справа № 587/2196/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми клопотання начальника Сумського районного сектору №4 філії ДУ «Центр пробації в Сумській області» про приведення судового рішення у відповідність до вимог закону у зв`язку з декриміналізацією вчиненого діяння
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Межиріч Лебединського району, Сумської області, українки, громадянки України, вдови, з неповною середньою освітою, працюючої робітницею ДПДГСГ Північного сходу НААН, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимої, засудженої 09.06.2023 року Сумським районним судом Сумської області за ч.4 ст.185 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 2 років, відповідно до ст. 75 КК України звільненої від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік,
ВСТАНОВИВ:
09.09.2024 до Сумського районного суду Сумської області надійшло вказане клопотання Сумського районного сектору №4 філії ДУ «Центр пробації в Сумській області» про приведення судового рішення у відповідність до вимог закону у зв`язку з декриміналізацією вчиненого діяння стосовно засудженої ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтуване тим, що ОСОБА_4 була поставлена на облік уповноваженого органу з питань пробації 17.07.2023. 9 серпня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» від 18 липня 2024 року, яким внесені зміни до ст. 51 КУпАП, зокрема встановлено, що за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян настає адміністративна відповідальність. Згідно вироку суду злочин скоєно 21.09.2022, вартість викраденого майна складає 315 грн. 77 коп. Оскільки вартість викраденого засудженою не передбачає кримінальної відповідальності за новим законом, вказує, що відбулася декриміналізація діяння, тому просить привести судового рішення у відповідність до вимог закону у зв`язку з декриміналізацією вчиненого діяння.
Прокурор подання підтримав.
Представник Сумського районного сектору №4 філії ДУ «Центр пробації в Сумській області» підтримав подане подання.
Засуджена ОСОБА_4 не заперечувала щодо задоволення подання.
Суд, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступних висновків.
За вироком Сумського районного суду Сумської області від 09.06.2023 ОСОБА_4 засуджена за ч.4 ст.185 КК України із застосуванням ст. 69 КК України до 2 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнена від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік з покладенням певних обов`язків (а.с.3-4).
Законом № 3886-IX, який набрав чинності 09.08.2024 року, встановлено, що дії щодо викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати у розмірі до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян є дрібною крадіжкою, за яку настає відповідальність за ст. 51 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
За правилами пункту 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Згідно із підпунктом 169.1.1. пункту 169.1 статті 169 розділу IV Податкового кодексу України податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.
Прожитковий мінімум для працездатної особи, станом на 21.09.2022 р. (час вчинення злочину), становив 2600 грн, тоді як вартість викраденого обвинуваченою ОСОБА_4 майна, кваліфікованого за ч. 4 ст. 185 КК України, складає 325,77 грн., що на день розгляду кримінального провадження судом може бути лише підставою адміністративної відповідальності.
Отже, внесені законодавцем зміни призвели до часткової декриміналізації діяння і дія цього Закону має зворотну дію у часі, тому скасовує кримінальну відповідальність у разі заподіяння злочином меншої шкоди, ніж встановлено нормою закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 4 КК України кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння. Часом вчинення кримінального правопорушення визнається час вчинення особою передбаченої законом про кримінальну відповідальність дії або бездіяльності.
Ч. 1 ст. 5 КК України визначено, що закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Особа, засуджена за діяння, караність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання (ч. 2 ст. 74 КК України).
П. 13 ч. 1 ст. 537 КПК України передбачає, що під час виконання вироків суд, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, має право вирішувати питання про звільнення від покарання і пом`якшення покарання у випадках, передбачених ч.ч. 2 і 3 ст. 74 Кримінального кодексу України.
З огляду на викладене засуджена ОСОБА_4 підлягає звільненню від покарання у виді 2 років позбавлення волі, призначеного вироком Сумського районного суду Сумської області від 09.06.2023 за вчинення злочину передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, оскільки завдала потерпілому матеріальної шкоди на суму, що значно менша ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян станом на день скоєння крадіжки та шахрайства, тобто вчинене нею діяння відповідно до вимог Закону України №3886-ІХ не є кримінально-караними на теперішній час, суд дійшов висновку про необхідність звільнення засудженої від призначеного покарання за наведеним вироком, відповідно до ч. 2 ст. 74 КК України.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 74 КК України, ст.ст. 536, 539 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання начальника Сумського районного сектору №4 філії ДУ «Центр пробації в Сумській області» задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від призначеного вироком Сумського районного суду Сумської області від 09.06.2023 покарання у виді 2 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільненої від відбування покарання з іспитовим строком один рік, у зв`язку з усуненням законом караності діяння, за яке вона була засуджена.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 7 діб з моменту її оголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122934785 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях |
Кримінальне
Сумський районний суд Сумської області
Гончаренко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні