Ухвала
від 07.11.2024 по справі 607/23793/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.11.2024 Справа №607/23793/24 Провадження №1-кс/607/6483/2024

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі клопотання начальника сектору дізнання ВП № 1 (м. Тернопіль) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

Начальник сектору дізнання ВП № 1 (м. Тернопіль) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернулась до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням в рамках кримінального провадження №42024212050000108 від 04.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також клопоче про його розгляд без участі представників ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав, передбачених ч. 2 ст. 163 КПК України. Враховуючи викладені начальником сектору дізнання обґрунтування, слідчий суддя вважає за доцільне розглянути клопотання в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України з метою уникнення реальної загрози зміни або знищення документів без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

У судове засідання начальник сектору дізнання ОСОБА_3 не з`явилась, проте у своєму клопотанні просила його розгляд проводити без її участі.

У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.

Слідчий суддя установив, що у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42024212050000108 від 04.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.

Вказане кримінальне провадження було розпочате за фактом того, що Тернопільською окружною прокуратурою виявлено факт можливого самовільного зайняття невстановленими особами земельних ділянок на території с. Дмухівці Козлівської селищної громади Тернопільського району Тернопільської області.

Начальник сектору дізнання зазначає, що у органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ та можливість вилучити оригінали землевпорядної документації, поземельну книгу, та обмінні файли на земельну ділянку за кадастровим номером 6123055400:03:001:0054 по АДРЕСА_1 , яка належить ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також оригінали документів матеріалів перевірки, у випадку їх наявності та документів на підставі чого проведено перевірку, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Пунктом 5 ч.2 ст.131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно ч.ч. 3-5 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно із частиною сьомою статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Так, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язані врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використанні під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження стосуються і тимчасового доступу, а тому, слідчий, прокурор повинні довести, що існують обставини, передбачені ч. 3 ст. 132 КПК України.

Діяльність органу досудового розслідування повинна відповідати закону, а закон, в свою чергу, встановлює певний порядок, відповідно до якого, спочатку самостійне витребування слідчим, прокурором речей і документів, а у разі відмови надати необхідні речі і документи, вже судом надається тимчасовий доступ. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідує обшук. Тобто процес повинен відбуватися саме таким чином, а ні в якому разі не навпаки.

Потреби досудового розслідування повинні виправдовувати такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України до подачі до суду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий має право безперешкодно одержувати від підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та об`єднань громадян на письмовий запит відомості, необхідні у справах про злочин, що знаходяться в провадженні поліції.

Разом з тим, у клопотанні відсутнє посилання щодо направлення запиту до ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку ст. 93 КПК України та не зазначено, чи отримано відповідь про відмову у його задоволенні, начальник сектору дізнання не додає до матеріалів клопотання доказів на підтвердження вказаної обставини.

Таким чином, начальник сектору дізнання звертаючись до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ, не скористалась правом на самостійний збір доказів відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України.

Начальник сектору дізнання не надала слідчому судді підтвердження того, що нею виконані всі слідчі розшукові дії, направлені запити, на які вона не отримала відповіді або відмовлено у їх задоволенні, і тому вимушена звертатися із клопотанням про надання тимчасового доступу. При цьому, начальником сектору дізнання не доведено, що без такого втручання в права і свободи особи, як тимчасовий доступ, виконати завдання досудового розслідування буде неможливо.

Разом з тим, начальником сектору дізнання не доведено, що вилучення оригіналів зазначених документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до вказаних документа, а саме - проведення земельно-технічної експертизи, оскільки відсутні будь-які докази на підтвердження призначення такої експертиз у кримінальному провадженні №42024212050000108 від 04.09.2024.

За наведеного, слідчий суддя приходить до висновку, що вказане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки, начальником сектору дізнання не доведено, що документи, до яких просить надати тимчасовий доступ перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , та, що іншим чином їх отримати неможливо, а також, необхідності вилучення саме оригіналів цих документів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 163, 164, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання начальника сектору дізнання ВП № 1 (м. Тернопіль) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.

Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122936414
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —607/23793/24

Ухвала від 07.11.2024

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Грицай К. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні