2/125/209/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.10.2024 м. Бар Вінницької області
Барський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Салдан Ю. О.,
секретар судового засідання Іщук А. А.,
за участі: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області, ОСОБА_3 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно,
У С Т А Н О В И В :
1. Стислий виклад позиції сторін
В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_1 посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме на земельні ділянки: 0520283600:01:002:0124 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 0520283600:01:002:0290 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 0520283600:03:002:0048 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; 0520283600:03:002:0049 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Для оформлення своїх спадкових прав, позивач звернулася до приватного нотаріуса Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області, але їй було відмовлено та надано роз`яснення, що нотаріус для встановлення факту спільного проживання спадкоємця із спадкодавцем перевіряє в паспорті відмітку про реєстрацію проживання спадкоємця та встановлює місце реєстрації померлого за довідкою органів реєстрації. Вважається, що спадкоємець прийняв спадщину через подання заяви до нотаріуса за місцем відкриття спадщини у шестимісячний строк. Крім того, умовою видачі свідоцтва про право на спадщини є наявність у спадковій справі всіх необхідних документів. У разі відсутності факту прийняття спадщини чи пропуску строку, а також неможливості подати документи, необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину, питання щодо спадкування конкретного майна може бути вирішено у судовому порядку.
Позивач вважає себе такою, що прийняла спадщину, як спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не заявляла відмови від неї. Позивач вказувала, що протягом останніх декількох років проживала у с. Киянівка разом із матір`ю, дбала та доглядала за нею, так як остання за станом здоров`я не могла про себе потурбуватися.
Позивач вказувала, що під час вирішення питання щодо спадкування майна після смерті матерні, було встановлено наявність заповіту ОСОБА_4 , яка заповіла все своє майно, а саме чотири вищевказані земельні ділянки, ОСОБА_3 , сину позивача. Він не звертався до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав у встановлений законодавством строк, тому пропустив строк та вважається таким що не прийняв спадщину. Він не висловив бажання у подальшому оформити свої спадкові права на дані земельні ділянки.
На підставі наведеного позивач просила встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_4 , а саме: 0520283600:01:002:0124 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Митківської сільської ради Жмеринський району Вінницької області; 0520283600:01:002:0290 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території колишньої Митківської сільської ради Жмеринський району Вінницької області; 0520283600:03:002:0048 з цільовим призначенням для будівництва i обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; 0520283600:03:002:0049 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач та її представник у судовому засідання заяву підтримали з викладених у ній підстав, просили задовольнити.
Представник позивача підтвердила, що єдиною перешкодою для оформлення спадщини у нотаріуса є те, що позивач не змогла підтвердити нотаріусу факт її постійного спільного проживання зі спадкодавцем. Зазначила, що із правовстановлюючими документами на спадкове майно усе в порядку.
Представник відповідача Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області у судове засідання не з`явився. Про час і місце судового засідання відповідач повідомлений належним чином. Подав заяву з проханням розгляд справи проводити без представника, проти позову не заперечує.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутність. Вказував, що не заперечує проти визнання права власності на все майно бабусі ОСОБА_4 за його матір`ю ОСОБА_1 . Також вказував, що його мати останні два роки проживала з бабусею у с. Киянівка. Вказував, що не звертався до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав за заповітом та не бажає їх оформлювати.
Свідок ОСОБА_5 , допитана в судовому засіданні, надала показання, за змістом яких ОСОБА_4 останні три роки перед смертю проживала зі своєю дочкою ОСОБА_1 , проживали тільки вдвох. Разом обробляли город. Свідок постійно бачила позивача, підтвердила факт проживання з матір`ю у селі Киянівка.
Свідок ОСОБА_6 , допитана в судовому засіданні, надала показання, за змістом яких вона з ОСОБА_4 знайома з дитинства. ОСОБА_4 останні три роки постійно проживала з дочкою ОСОБА_1 у селі Киянівка, проживали тільки вдвох. Свідок їх постійно бачила. ОСОБА_4 була лежачою та потребувала постійного догляду.
2. Процесуальні дії у справі
17.05.2024 відкрито провадження у справі.
23.09.2024 закрито підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду по суті.
3. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Позивачка ОСОБА_7 є дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 08.01.1960 Митківським сільзагс Барського району Вінницької області.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 11.05.1980 Митківською сільською радою Барського району Вінницької області, ОСОБА_7 після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_8 .
За даними довідки Митківського старостинського округу Барської міської ради Вінницької області №200 від 22.11.2023, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . У довідці вказано, що на день смерті разом з нею проживала без реєстрації дочка ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 01.04.2008, зареєстрованого в реєстрі за № 1-1778, ОСОБА_1 отримала у спадок житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Киянівка, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 13.03.2023 Барським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 171.
21.11.2023 приватний нотаріус Жмеринського районного нотаріального округу Вінницької області Крижанівський А. П. на усний запит ОСОБА_1 щодо видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 повідомив, що умовою видачі свідоцтва про право на спадщину є факт прийняття спадщини: згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї; для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч. 1 ст. 1269 ЦК України). Для того, щоб встановити факт спільного проживання спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус за місцем відкриття спадщини перевіряє в паспорті відмітку про реєстрацію проживання спадкоємця та встановлює місце реєстрації проживання померлого за довідкою органів реєстрації. Вважається, що спадкоємець прийняв спадщину через подання заяви до нотаріуса за місцем відкриття спадщини в строк, встановлений для цього законодавством, тобто шестимісячний строк, ст. 1268 ЦК України. А також умовою видачі свідоцтва про право на спадщину є наявність у спадковій справі всіх необхідних документів (п.п. 4.12 п. 4 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій), в тому числі тих, які підтверджують належність майна спадкодавцеві на праві власності, а також належність майнових прав на час відкриття спадщини; вартість спадкового майна, документи, що підтверджують родині відносини з померлою особою (для визначення належної черги спадкування) тощо. В разі відсутності факту прийняття спадщини чи пропуску спадкоємцем строку для прийняття спадщини, а також неможливості подати документи, необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину, питання щодо продовження строку спадкування та спадкування конкретного майна може бути вирішене у судовому порядку.
Померлій ОСОБА_4 за життя на праві приватної власності належала: земельна ділянка площею 0,0398 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0520283600:03:002:0049, що розташована: АДРЕСА_2 ; земельна ділянка площею 0,2500 га з цільовим призначенням для будівництва i обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 0520283600:03:002:0048, що розташована: АДРЕСА_2 ; земельна ділянка площею 0,3092 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520283600:01:002:0290,що розташована на території Митківської сільської ради Барського району Вінницької області; земельна ділянка площею 2,4942 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520283600:01:002:0124,що розташована на території Митківської сільської ради Барського району Вінницької області;
Вказані обставинипідтверджуються: державними актами на право власності на земельну ділянку: серії ЯМ № 932912, який видано на підставі рішення Митківської сільської ради, 9 сесії 6 скликання, від 16.12.2011; серії ЯМ № 932911, який видано на підставі рішення Митківської сільської ради, 9 сесії 6 скликання, від 16.12.2011; серії ЯД № 426386, який видано на підставі розпорядження Барської районної державної адміністрації від 22.10.2007 №490; серії ЯД № 426098, який видано на підставі розпорядження Барської районної державної адміністрації від 22.10.2007 №490; інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №355368653 від 22.11.2023, №355371443 від 22.11.2023, №355375843 від 22.11.2023, №355365316 від 22.11.2023; витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0500914702023 від 23.11.2023, №НВ-5300905002023 від 27.11.2023, №НВ-0500914612023 від 23.11.2023, №НВ-0500914752023 від 23.11.2023.
Відповідно до заповіту від 05.04.2022 зареєстрованого в реєстрі за №15-6, посвідченого старостою Митківського старостинського округу Барської міської ради Колодієм П. Б., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповіла ОСОБА_3 : земельну частку-пай площею 2,4942 га, кадастровий номер 0520283600010020124, земельну частку-пай площею 0,3092 га, кадастровий номер 0520283600010020290, які розташовані на території Митківського старостинського округу, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельну ділянку площею 0,25 га кадастровий номер 0520283600:03:002:0048, цільове призначення ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; земельну ділянку площею 0,0398 га кадастровий номер 0520283600:03:002:0049, цільове призначення ділянки для ведення особистого селянського господарства, ділянки розташовані: АДРЕСА_2 .
4.Оцінка суду та застосовані судом норми права
Частиною 2 статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно дочастин 1-2статті 1220ЦК Україниспадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).
Згідно зі статтею 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з частиною 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 3 статті 1268 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї..
Згідно з частиною 1 статті 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування заявупро прийняттяспадщини.
Відповідно до частини 1 статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, зокрема із відповіді нотаріуса, після смерті ОСОБА_4 спадкова справа, у тому числі у порядку спадкування за заповітом, не заводилась.
Позивач ОСОБА_1 була зареєстрована за іншою адресою, ніж місце проживання її матері.
Однак наданими позивачем письмовими доказами, які свідчать про те, що позивач є власником будинку, у якому була зареєстрована її мати, а також показаннями свідків повністю підтверджено факт постійного проживання позивача із своєю матір`ю на момент смерті і цей не викликає сумніву, оскільки обґрунтовується необхідністю догляду за матір`ю похилого віку.
Враховуючи викладені мотиви, оскільки встановлення цього факту необхідне позивачу з метою оформлення права на спадкове майно як спадкоємцем за законом, і вказаний факт підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, отже, встановлюваний факт має юридичне значення і в цій частині позов слід задовольнити.
Щодо визнання права власності на спадкове майно суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Згідно з частиною 2 статі 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Суд зауважує, що главою 86 ЦК, а також спеціальним законодавством, зокрема,Законом України «Про нотаріат», підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій, притаманній юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. За наявності підстав для оформлення права на спадщину в нотаріальному порядку позов про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування задоволенню не підлягає.
Представник позивача у судовому засіданні зазначила, що відсутні інші перешкоди для оформлення права власності, крім необхідності доведення факту постійного проживання із спадкодавцем, вимоги щодо встановлення якого судом задоволені.
Отже, відсутні перешкоди для оформлення спадщини в нотаріальному порядку після встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, тому суд не повинен перебирати на себе функції нотаріату і визнавати право власності на спадкове майно, яке ніким не порушено і не оспорюється в обхід встановленої законодавством процедури оформлення спадкового майна, яка передбачає заведення спадкової справи, з`ясування кола спадкоємців, належного повідомлення усіх спадкоємців та інших нотаріальних процедур.
Таким чином, позивачкою не доведено підстав для визнання за нею права власності на земельні ділянки, які належали ОСОБА_4 , тому у цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 263-265, 273, 354, ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області, ОСОБА_3 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно задовольнити частково.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
У задоволенні позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_4 , відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду, безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 08.11.2024.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_4 ;
Барська міська рада Жмеринського району Вінницької області, ідентифікаційний код 04051017, місцезнаходження: майдан Святого Миколая, 18, м. Бар, Жмеринського району Вінницької області.
Суддя Юлія САЛДАН
Суд | Барський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122936511 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Барський районний суд Вінницької області
Салдан Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні