Справа № 536/2152/24
Провадження №2-о/524/289/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2024 року
м. Кременчук
Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі:
головуючого судді Ковальчук Т. М.,
присяжних: Петровського В. О., Дейнеко Ю. Ю.,
за участю секретаря судового засідання: Воблікової І. О.,
заявників: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника заявника - ОСОБА_3 ,
представника заінтересованої особи - Гірман Т. О.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в окремому провадженні у приміщенні суду в м. Кременчуці заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Кременчуцької районної військової адміністрації, Служба у справах дітей Кременчуцької районної військової адміністрації Полтавської області, про усиновлення ОСОБА_4 ,
УСТАНОВИВ:
У серпні 2024 року ОСОБА_1 (далі - заявник, ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (далі - заявник, ОСОБА_2 ) звернулися до суду із зазначеною заявою, у якій просили: оголосити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 усиновлювачами ОСОБА_4 (далі - дитина, ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; внести зміни до актового запису про народження № 25 від 14 квітня 2022 року, складеного Семенівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; записати ОСОБА_1 батьком, а ОСОБА_2 матір`ю дитини, змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »; змінити по батькові дитини ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »; виключити з актового запису відомості про матір « ОСОБА_9 », про батька « ОСОБА_10 ».
Свої вимоги обґрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 . Мати дитини, ОСОБА_9 , рішенням Семенівського районного суду Полтавської області від 17 січня 2024 року позбавлена батьківських прав. Батько дитини, ОСОБА_10 , у свідоцтві про народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (далі - СК України) записаний зі слів матері. З 07 жовтня 2022 року ОСОБА_4 має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, а з 05 серпня 2024 року перебуває на місцевому обліку з усиновлення. Вік дитини, яку заявники бажають всиновити, відповідає вимогам статті 211 СК України.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 14 липня 2018 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, останній на праві власності належить житловий будинок, умови проживання у якому, за висновками акта обстеження відповідних органів, є належними. ОСОБА_2 з 20 січня 2023 року призначена опікуном малолітньої ОСОБА_4 та 02 серпня 2024 року подала заяву-згоду на постановку на місцевий облік з усиновлення її підопічної з метою усиновлення дитини.
Заявники звернулись до служби у справах дітей Кременчуцької районної державної (військової) адміністрації Полтавської області із заявою, у якій заявили про бажання щодо усиновлення дитини, позбавленої батьківського піклування. З 05 серпня 2024 року вони перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі в службі у справах дітей Кременчуцької районної військової адміністрації.
Зазначають, що між ними та малолітньою ОСОБА_4 склалися добрі родинні стосунки. Хочуть усиновити дитину, оскільки люблять дітей, мають батьківський потенціал, хочуть виростити дитину та виховувати її в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї, свого народу, своєї Батьківщини.
Зі станом здоров`я та розумовим розвитком дитини обізнані, їм відомо, що дитина має синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Вказують, що у зв`язку з віком дитина не усвідомлює факту усиновлення, тому питання про її усиновлення відповідно до частини третьої статті 218 СК України відбувається без її згоди.
Служба у справах дітей Кременчуцької районної державної (військової) адміністрації Полтавської області надала висновок від 05 серпня 2024 № 01-26/421 про можливість ОСОБА_1 та ОСОБА_2 бути усиновлювачами дитини. За висновком органу опіки та піклування Кременчуцької районної державної (військової) адміністрації Полтавської області від 06 серпня 2024 року № 566/1-41 усиновлення відповідає інтересам дитини.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вважають, що мають можливість забезпечити стабільні і гармонійні умови для життя усиновленої дитини та просять задовольнити їх заяву.
Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року у справі відкрито провадження та призначено до судового розгляду.
Заявники у судовому засіданні заяву підтримали та просили її задовольнити.
Представник органу опіки та піклування у судовому засіданні проти задоволення заяви не заперечувала.
Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Частиною першою статті 21 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року визначено, що держави-учасниці, які визнають і/чи дозволяють існування системи усиновлення, забезпечують, щоб найкращі інтереси дитини враховувалися в першочерговому порядку.
На рівні внутрішнього законодавства України принцип урахування найкращих інтересів дитини викладено у пункті 8 статті 7 СК України та у статті 11 Закону України від 26 квітня 2001 року № 2402-III «Про охорону дитинства», згідно з положеннями яких регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини; предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів дитини.
Усиновлення є прийняттям усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя (стаття 207 СК України).
Відповідно до частини першої статті 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я, ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав» роз`яснено, що вирішуючи заяву про усиновлення по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона є необхідною); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин першої - третьої статті 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Суд встановив, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Семенівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Суми) зроблено актовий запис № 25 та видане свідоцтво про народження НОМЕР_1 (а. с. 37). Мати дитини, ОСОБА_9 , рішенням Семенівського районного суду Полтавської області від 17 січня 2024 року позбавлена батьківських прав (а.с. 39). Батько дитини, ОСОБА_10 , у свідоцтві про народження відповідно до частини першої статті 135 СК України записаний зі слів матері (а.с. 43).
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із 14 липня 2018 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим Кременчуцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, актовий запис № 697 (а.с. 23).
Заявники та дитина проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження житлово-побутових умов від 23 травня 2024 року № 113, затвердженим начальником відділу служби у справах дітей Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Ступак В. А. Із цього акта вбачається, що дитина забезпечена сезонним одягом та взуттям відповідно до віку, у наявності розвиваючі іграшки, книги та засоби індивідуальної гігієни; стосунки в сім`ї доброзичливі, родина опікуна приділяє належну увагу вихованню, розвитку та стану здоров`я дитини (а.с. 32).
Житловий будинок належить на праві власності ОСОБА_2 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, реєстраційний номер нерухомого майна 1739816753224 (а.с. 31).
Згідно з Висновками про стан здоров`я заявників медичних протипоказань для здійснення опіки та піклування не має (а.с. 26, 27).
За висновком про стан здоров`я і розумовий розвиток дитини, виданий КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Пришибської сільської ради» 11 червня 2024 року, ОСОБА_4 має діагноз СДВГ (а.с. 50).
Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 27 грудня 2023 року, ОСОБА_1 за період роботи з січня 2023 року по вересень 2023 року в Регіональній філії «Південна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» отримав дохід у сумі 162392,26 грн (а.с. 29).
ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УСЗН Кременчуцької РДА і щомісячно отримує допомогу при народженні дитини у сумі 860,00 грн, що підтверджується довідкою від 10 січня 2024 року № 03-72 (а.с. 28).
Заявники пройшли курс підготовки з питання виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у Полтавському обласному центрі соціальних служб у період із 15 по 19 липня 2024 року та отримали рекомендації щодо можливості стати кандидатами в усиновлювачі, що підтверджується довідкою від 26 липня 2024 року, виданою Полтавським обласним центром соціальних служб (а.с. 33).
Служба у справах дітей Кременчуцької районної державної (військової) адміністрації Полтавської області надала висновок від 05 серпня 2024 № 01-26/421 про можливість ОСОБА_1 та ОСОБА_2 бути усиновлювачами дитини (а.с. 15).
Орган опіки та піклування Кременчуцької районної державної (військової) адміністрації надав висновок від 06 серпня 2024 року № 566/1-41 про доцільність усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідність його інтересам дитини (а.с. 11).
Відповідно до частини третьої статті 218 ЦПК України усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 219 СК України усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони позбавлені батьківських прав.
Окрім того, заявники надали витяги з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», зі змісту яких убачається, що вони до кримінальної відповідальності не притягувалися, не знятої чи не погашеної судимості не мають та в розшуку не перебувають (а.с. 24, 25).
За висновками акта обстеження житлово-побутових умов від 23 травня 2024 року № 113 стосунки в сім`ї доброзичливі, родина опікуна приділяє належну увагу вихованню, розвитку та стану здоров`я дитини. Також у судовому засіданні представник органу опіки та піклування звернула увагу суду на свідомий та виважений характер прийнятого заявниками рішення щодо усиновлення ОСОБА_4 , про що свідчить їх адекватне та спокійне сприйняття гіперактивності дитини та належне піклування щодо неї.
Стаття 211 СК України встановлює вимоги до осіб, які можуть бути усиновлювачами, а стаття 212 цього кодексу - осіб, які не можуть бути усиновлювачами.
Так, зокрема усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.
Особи заявників відповідають вимогам наведеної норми. Перешкод для усиновлення, встановлених статтею 212 СК України, суд не вбачає.
Частиною першою статті 229 СК України передбачено, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Відповідно до частини першої статті 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, системний аналіз положень чинного законодавства України, вважає, що заява про усиновлення та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 76-81, 263-265, 268, 273, 310-314 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усиновлення задовольнити.
Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Кременчука Полтавської обл., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , усиновлювачем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с. Червона Знам`янка Кременчуцького району Полтавської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , усиновлювачем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису про народження № 25 від 14 квітня 2022 року, складеного Семенівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
-записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-записати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір`ю дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
-змінити по батькові дитини ОСОБА_4 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
-виключити з актового запису відомості про матір « ОСОБА_9 », про батька « ОСОБА_10 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 11 листопада 2024 року.
Суддя Т. М. Ковальчук
Присяжні: В. О. Петровський
Ю. Ю. Дейнеко
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122936926 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Ковальчук Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні