Рішення
від 11.11.2024 по справі 446/1599/24
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 446/1599/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

11.11.2024 м.Кам`янка-Бузька

Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Котормус Т. І.

за участі секретаря судового засідання Карпа Г.М.;

Справа № 446/1599/24

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ;

відповідач ОСОБА_2 ;

третя особа Служба у справах дітей Кам`янка-Бузької

міської ради;

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Кам`янка-Бузької міської ради про позбавлення батьківський прав та стягнення пені за прострочення сплати аліментів,

встановив:

25.07.2024 позивачка ОСОБА_1 подала до суду позовну заяву до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Кам`янка-Бузької міської ради, в якій просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнути із ОСОБА_2 на її користь неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

У обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що від шлюбу з відповідачем вона має трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказує, що самостійно матеріально утримує дітей та належним чином піклується про їх здоров`я, інтелектуальний та духовний розвиток. Відповідач жодної участі у вихованні та матеріальному утриманні дітей не приймає, не піклується про їх духовний та моральний розвиток, тому просить його позбавити батьківських прав.

Також позивач вказує, що рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області вирішено стягувати із ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дітей, однак відповідач, аліменти призначені рішенням суду не сплачує внаслідок чого у нього наявна заборгованість у сумі 176481,37 грн. У зв`язку з чим, просить стягнути на її користь неустойку (пеню за прострочення аліментів на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 176 481,37 грн.

Ухвалою суду від 07.08.2024 відкрито провадження в справі, визначено, що розгляд справи проводитиметься за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, однак через канцелярію суду подала заяву в якій позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання не повідомив.

Представник третьої особи Служби у справах дітей Кам`янка-Бузької міської ради Михайлишин О.В. подала заяву в якій просила проводити розгляд справи без її участі, не заперечила щодо задоволення позовних вимог та винесення заочного рішення.

11.11.2024 постановлено ухвалу суду про проведення заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.

Водночас у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

27.05.2010 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено шлюб.

Від даного шлюбу у сторін є троє неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 12-14)

Як видно з матеріалів справи 30.10.2018 рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області задоволено позовну заяву ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі в розмірі по 1000 (одна тисяча) гривень щомісячно на кожну дитину, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 31 липня 2018 року до досягнення старшою дитиною повноліття.

02.11.2018 р. у справі про стягнення аліментів Гусятинським районним судом Тернопільської області видано виконавчий лист, а 06.11.2016 р. Гусятинським відділом державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №57610194.

У відповідності до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 05.10.2023, яка сформована заступником начальника Гусятинського ВДВС у Чортківському районі Тернопільської області ЗМУЮ - ОСОБА_6 , за проміжок часу з 31.07.2018 по 01.10.2023 заборгованість по аліментах у відповідача становить 176 481, 37 грн.

18.09.2019 рішенням Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області по справі №446/913/19, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано.

Відповідно до ч. 2 ст. 141 СК України, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Згідно ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

З висновку комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Кам`янка-Бузької міської ради від 23.09.2024 № 8/5 видно, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований на території Копичинецької ГГ за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з актом Служби у справах дітей Копичинедької міської ради обстеження умов проживання від 21.08.2024, було допитано сусідів ОСОБА_2 - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щодо перебуванні малолітніх дітей по місцю проживання батька в с. Оришківці, які повідомили, що вони не бачили дітей вже близько п`яти років.

Згідно характеристики наданої старостою Оришківського старостинського округу, ОСОБА_2 зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , тимчасово безробітний, являється інвалідом ІІІ групи.

Згідно наданого письмового пояснення батька - ОСОБА_2 , написаного в присутності начальника та спеціаліста 1-ї категорії Служби у справах дітей Копичинецької міської ради та фахівця соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг» Копичинецької міської ради, він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його трьох малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дане питання розглядалося на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Кам`янка-Бузької міської ради. На засідання комісії були запрошені батьки малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати пояснила, що на даний час її малолітні діти проживають разом із нею за адресою проживання її матері у с. Батятичі, Львівського району, Львівської області. Зазначила, що батько дітей, після розірвання шлюбу, проживає окремо, добровільно не бажає брати участь у вихованні дітей, не телефонує та не відвідує їх, не проявляє жодних ознак батьківської уваги. Востаннє бачився з дітьми у 2019 році, до розірвання шлюбу між ними. Крім цього батько добровільно не утримує дітей.

Батько дітей ОСОБА_9 на засідання комісії не з`явився, хоча був повідомленим у телефонному режимі та засобами поштового зв`язку, однак надав письмове пояснення у якому зазначив про те, що він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його малолітніх дітей. Таким чином, членами комісії встановлено факт свідомого та умисного невиконання батьком своїх батьківських обов`язків щодо своїх малолітніх дітей, відсутності з його боку будь-якої участі у вихованні дітей, не надання матеріальної допомоги, свідоме самоусунення від забезпечення морального та духовного розвитку дітей та підтверджене письмовим поясненням бажання щодо позбавлення його батьківських прав.

У зв`язку з чим Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янка-Бузької міської ради, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Як видно з матеріалів справи, а саме характеристик виданих закладом середньої освіти І-ІІІ ст. с. Батятичі Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області відносно ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 бере активну участь у вихованні та навчанні власних дітей, натомість батько ОСОБА_2 не приділяє будь-якої уваги дітям. (а.с.15-17)

Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

На підставі вищевказаного судом було встановлено, що відповідач не виконує обов`язків батька по вихованню дітей, не цікавиться життям та станом їх здоров`я, не намагається спілкуватися з ними, не надає жодної матеріальної допомоги, тобто свідомо усунувся від виховання дітей.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Згідно з п. 16 Постанови Пленуму ВСУ № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по утриманню та вихованню дітей, не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей, тому суд прийшов до висновку, що останнього необхідно позбавити батьківських прав щодо його дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також суд звертає увагу, що у Гусятинському відділі державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №57610194 про стягнення з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 аліментів на утримання дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі по 1000 (одна тисяча) гривень щомісячно на кожну дитину, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 31 липня 2018 року до досягнення старшою дитиною повноліття.

Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 05.10.2023 р., яка сформована заступником начальника Гусятинського ВДВС у Чортківському районі Тернопільської області ЗМУЮ - ОСОБА_6 , за проміжок часу з 31.07.2018 по 01.10.2023, заборгованість по аліментах у відповідача становить 176 481, 37 грн. (а.с19)

За приписами ст. 196 СК України, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

При визначенні порядку нарахування неустойки за несплату аліментів Верховний Суд в Постанові від 25 квітня 2018 року у справі №572/1762/15-ц (Провадження № 14-37цс18) встановив, що неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.

У статті 196 СК України не встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Отже, зобов`язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Виходячи з вищевказаних положень, суд вважає правильним стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 пеню за прострочення сплати аліментів в сумі 176481,37 грн.

Відповідно до ст. 133, 141 ЦПК України, суд уважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1 211,20 грн за розгляд позовної вимоги про позбавлення батьківських прав та на користь держави судовий збір у розмірі 1 211,20 грн за розгляд позовної вимоги про стягнення пені по аліментам.

На підставі викладеного, керуючись ст. 4-5, 12-13, 133, 141, 263-265, 280, 281 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Служба у справах дітей Кам`янка-Бузької міської ради про позбавлення батьківський прав та стягнення пені за прострочення сплати аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в розмірі 176 481,37 грн та судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Повний текст рішення складено 11.11.2024.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Відомості про сторони:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; місце реєстрації: АДРЕСА_2 )

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_3 ).

Третя особа: Служба у справах дітей Кам`янка-Бузької міської ради (юридична адреса: 80400, вул. Шевченка, 2, м. Кам`янка-Бузька, Львівський район, Львівська область).

Суддя Т.І. Котормус

СудКам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122939072
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —446/1599/24

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Котормус Т. І.

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Котормус Т. І.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Котормус Т. І.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Котормус Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні