Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/947/24
Провадження № 2-о/499/69/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
12 листопада 2024 року селище Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Погорєлова І. В., присяжних: Герич О. В., Юрцаби Л. М., при секретарі Дібровій О. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Іванівка Березівського району Одеської області клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа: Іванівська селищна рада (як орган опіки та піклування) про продовження строку дії рішення суду щодо визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, посилаючись на те, рішенням Іванівського районного суду Одеської області від 29 листопада 2022 року, справа № 499/618/22, громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Блонське, Іванівського району, Одеської області, визнано недієздатним, над останнім встановлено опіку та призначено ОСОБА_1 опікуном, визначено строк дії рішення - два роки з моменту набрання ним законної сили. ОСОБА_2 і надалі страждає на стійкий хронічний психічний розлад у вигляді «Змішаної коркової та підкоркової судинної деменції» - діагноз встановлений згідно висновку судово-психіатричного експерта №413 від 30.05.2024 року Одеської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», вказане захворювання позбавляє його можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому існує необхідність в продовжені строку дії рішення про визнання гр. ОСОБА_2 недієздатним.
Заявник просить суд продовжити строк дії рішення Іванівського районного суду Одеської області від 29 листопада 2022 року, справа №499/618/22, про визнання гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_1 опікуном.
Заявник в судовому засіданні підтримав вимоги заяви.
Представник особи, щодо якої вирішується питання про продовження строку дії рішення суду щодо визнання недієздатною, адвокат Федорчак І. А. не заперечувала проти задоволення вимог заяви.
Представник заінтересованої особи Іванівська селищна рада (як орган опіки та піклування) в судове засідання не з`явився, проте його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
За приписами ч. 1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно п.1ч.2ст.293ЦПКУкраїни суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 7ст. 300 ЦПК Україниклопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
За ч. 1ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Відповідно дост. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Принципом верховенства права визнається, що людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що рішенням Іванівського районного суду Одеської області від 29 листопада 2022 року, справа № 499/618/22, громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Блонське Іванівського району Одеської області, визнано недієздатним, над останнім встановлено опіку та призначено ОСОБА_1 опікуном, визначено строк дії рішення - два роки з моменту набрання ним законної сили.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №413 від 30.05.2024 року Одеської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», ОСОБА_2 і надалі страждає на стійкий хронічний психічний розлад у вигляді «Змішаної коркової та підкоркової судинної деменції», вказане захворювання позбавляє його можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно рішення виконавчого комітету Іванівської селищної ради Одеської області від 19.08.2024 року №281-ВК ОСОБА_1 рекомендовано у статусі опікуна над батьком ОСОБА_2 .
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати нимиположення ч. 1ст. 39 ЦК України.
Згідно зіст. 58 ЦК Україниопіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікунач. 1ст. 300 ЦПК України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи інтереси ОСОБА_2 , який за своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій і розумно керувати ними та потребує встановлення над ним опіки, суд приходить до висновку про задоволення клопотання про продовження строку дії рішення Іванівського районного суду Одеської області від 29 листопада 2022 року, справа № 499/618/22, про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна - і вважає за доцільне продовжити строк дії вказаного рішення на два роки з дня набрання законної сили даним рішенням.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.5,247,293,263,264,265,300 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Клопотання ОСОБА_1 (зареєстрованого: АДРЕСА_1 ; проживаючого: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) , заінтересована особа: Іванівська селищна рада (як орган опіки та піклування) (вул. Центральна, буд. 93, селище Іванівка Березівського району Одеської області; ЄДРПОУ: 04378379), про продовження строку дії рішення суду щодо визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити.
Продовжити строк дії рішення рішення Іванівського районного суду Одеської області від 29 листопада 2022 року, справа №499/618/22, про визнання гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, строком на два роки з дня набрання законної сили даним рішенням.
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Роз`яснити ОСОБА_1 положенняст. 67 Цивільного Кодексу України, відповідно до яких опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун має право вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Роз`яснити ОСОБА_1 положення частин 2, 3, 4, 7, 8ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України, відповідно до яких суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу. Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.
Скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою самої фізичної особи, її піклувальника, членів сім`ї або органу опіки та піклування.
Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення встановленого двохрічного строку дії даного рішення.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .
Копію даного рішення негайно після постановляння направити учасникам справи, а також після набранням ним (рішенням) законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ
Присяжні: Лариса ЮРЦАБА
Олександра ГЕРИЧ
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122940741 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Погорєлов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні