12.11.2024
Справа № 331/5503/24
Провадження № 2/331/2553/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2024 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді: Жукової О.Є.
за участю секретаря : Мироненко О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Бердянської міської військової адміністрації Бердянського району Запорізької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач в особі представника ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом , в якому просить визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку кадастровий номер 2310400000:11:013:0102, цільове призначення: обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазнчив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 .
За час життя померлий володів, зокрема:
- Житловим будинком з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
- Земельна ділянка кадастровий номер 2310400000:11:013:0102, цільове призначення: обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач по справі є єдиним спадкоємцем після смерті батька. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину не має.
Позивачка вчасно звернулась до приватного нотаріуса. Проте, через відсутність оригіналів правових документів на спадкове майно, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Слепко А.В. видала Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, через що звернулася до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року по справі відкрите провадження.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2024 року закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті
Представник позивача ОСОБА_2 надав суду заяву в якій позовні вимоги підтримав , просив справу розглянути у його відсутність. .
Представник відповідача ОСОБА_4 в наданому клопотанні просила судовий розгляд справи здійснювати без участі відповідача, ухвалити рішення на розсуд суду, враховуючи докази, долучені до справи.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько Позивачки ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
ОСОБА_1 18.07.2024 , тобто у передбачений ст. 1270 ЦК України строк, звернулася до приватного нотаріуса КМНО Слепко А.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , що підтверджено Витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі, постановою про відмову у вчиненні нотаріаллльної дії від 21.08.2024 року за № 45/02-31.
Спадкоємцем за законом першої черги є донька спадкодавця ОСОБА_1 , інші спадкоємці відсутні.
До спадкової маси, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , увійшло наступне нерухоме майно : житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка кадастровий номер 2310400000:11:013:0102, цільове призначення: обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.08.2024 року за № 45/02-31 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ОСОБА_1 не надала нотаріусу документи, що посвідчують право власності спадкодавця на зазначене нерухоме майно та дані в ДЗК стосовно земельної ділянки не повні та потребують звернення до Держгсокадастру.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05. 2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Стаття 15 Цивільного кодексу України надає право кожній особі на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, для чого, у відповідності з вимогами ст. 16 цього ж Кодексу, він має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Положеннями ч. 2 ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В матерілах справи наявний державний акт на право власності на земельну ділянку , розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0404 га та цільовим призначенням : обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд. Державна реєстрація права власності на земельну ділянку кадастровий номер 2310400000:11:013:0102, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (чотири), у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня.
Також , позивачем додано до позовної заяви технічний паспорт на житловий будинок ( домоволодіння) по АДРЕСА_1 , з якого вбачається, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є власником зазначеного домоволодіння на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданим Костянтинівською держнотконторою 22.01.1987 року.
Суд вважає, що позивачем доведено , що до складу спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , входять: житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка кадастровий номер 2310400000:11:013:0102, цільове призначення: обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки встановлено, що оригінали документів були втрачені в м. Бердянськ, яке відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 є тимчасово окупованою територією України.
Стаття 1297 ЦК України встановлює обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті батька, у встановленому законом порядку прийняла спадщину, право власності спадкодавця на спірне нерухоме майно не оспорюється жодною особою, права та законні інтереси інших осіб не порушено, суд приходить до висновку , що позов слід здовольнити.
Керуючись 3,4,11-13, 19, 259, 263, 265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Бердянської міської військової адміністрації Бердянського району Запорізької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,право власностіна житловийбудинок знадвірними будівлями,який розташованийза адресою: АДРЕСА_1 та земельнуділянку кадастровийномер 2310400000:11:013:0102,цільове призначення:обслуговування житловогобудинку господарськихбудівель іспоруд,яка розташованаза адресою: АДРЕСА_1 в порядкуспадкування зазаконом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Повий текст судового рішення складений 12 листопада 2024 року.
Суддя:
Суд | Жовтневий районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122941392 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
Жукова О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні