Роздільнянський районний суд Одеської області
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/3271/24
Номер провадження: 2-о/511/107/24
"11" листопада 2024 р. Роздільнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Теренчук Ж. В.
присяжних Дмитрієвої М.П., Чернявського С.Ф.,
секретаря судового засідання Ніколас С.О.,
за участю:
представника заявника адвоката Непочатова Р.В.,
представника медичного закладу ОСОБА_1 ,
представника адвоката Шепель В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Роздільна Одеської області заяву ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи по цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа : КНП «Одеський обласний медичний центр психологічного здоров`я» Одеської обласної ради про продовження строку дії рішення суду щодо позбавлення особи дієздатності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась в суд з заявою, в якій просить продовжити строк дії рішеннясуду щодопозбавлення дієздатностіїї сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зміст заявленого клопотання.
В заяві про визнання особи недієздатною ОСОБА_2 заявила клопотання про призначення по даній справі судово-психіатричної експертизи для підтвердження психічного стану її сина ОСОБА_3 .
Дане клопотання мотивоване тим, що відповідно довисновкусудово-психіатричноїекспертизи№195від20.05.2022року ОСОБА_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді «Органічного розладу особистості сполученого генезу (травматичного, інтоксикаційного), помірно виражений психоорганічний синдром, експлозивний варіант» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики F07.9 за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду), ступінь виразності та глибина якого позбавляють його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, внаслідок чого він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Рішенням Роздільнянської міської ради Одеської області від 27.11.2020 року опікуном над недієздатним призначено ОСОБА_2 .
Рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 09.08.2022 року по справі 511/1449/22 продовжено строк дії рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 11.08.2020 року по цивільній справі №511/796/20 щодо визнання недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Строк дії рішення встановлено два роки з дня набрання законної сили.
Оскільки строк дії рішення суду від 09.08.2022 року закінчився, з метою продовження строку дії попередніх рішень суду просила призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення експерта просила винести наступне запитання: - чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічний розлад, який істотно впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Позиції сторін в судовому засіданні.
Представник заявника адвокат Непочатов Р.В. підтримав заявлене клопотання та просив призначити судово-психіатричну експертизу щодо визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник ОСОБА_3 адвокат Шепель В.С. не заперечував проти призначення експертизи.
Представник медичного закладу-Онищенко Є.Б.,не заперечувала проти призначення експертизи.
Нормативно правове обгрунтування та висновки суду.
Відповідно ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Підпунктом 2 статті 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно ч.1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ч. 1-4 ст. 103 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Висновки суду.
Давши оцінку заявленому клопотанню, заслухавши пояснення учасників процесу, суд прийшов до висновку, що дане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді «Органічного розладу особистості сполученого генезу (травматичного, інтоксикаційного), помірно виражений психоорганічний синдром, експлозивний варіант» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики F07.9 за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду), ступінь виразності та глибина якого позбавляють його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, внаслідок чого він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Приймаючи до уваги, що для визначення психічного стану здоров`я особи по даній категорії справ є обов`язкове призначення судово-психіатричної експертизи, в матеріалах справи є достатньо даних, що вказують на наявність у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 психічного захворювання, з урахуванням думки учасників, суд вважає за необхідне призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу.
З огляду на вказане, проведення судово-психіатричної експертизи у даній справі може бути доручено експертам судово-психіатричної експертизи Одеської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України», яка є державною спеціалізованою установою.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною а тому на вирішення експертам необхідно поставити питання, чи може ОСОБА_3 за станом свого здоров`я приймати участь в судовому засіданні та давати пояснення по справі.
Згідно з ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Оскільки для проведення судово-психіатричної експертизи потрібний значний проміжок часу, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суд відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК України вважає за необхідне на час проведення судово-психіатричної експертизи провадження у справі зупинити.
Проведення експертизи доручити експертам Одеської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України», яку провести в місячний термін, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України, в розпорядження експерта надати матеріали даної цивільної справи.
Керуючись ст.103, ч.2 ст.105, ч.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253, ч.1 ст.298, 299 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_2 про призначення судово-психіатричної експертизи, - задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_2 про продовження строку дії рішення суду щодо позбавлення особи дієздатності, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічний розлад, який істотно впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
2. Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за станом свого здоров`я приймати участь в судових засіданнях та давати пояснення по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам Одеської філіїсудово-психіатричнихекспертиз ДУ«Інститут психіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиківМіністерства охорониздоров`яУкраїни» (65006, м.Одеса, вул.Ак.Воробйова, 9), попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
Надати для проведення експертизи матеріали цивільної справи №511/3047/24.
Встановити строк для проведення судово-психіатричної експертизи один місяць з дня отримання копії даної ухвали.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Ж. В. Теренчук
Суд | Роздільнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122942727 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Роздільнянський районний суд Одеської області
Теренчук Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні