Ухвала
від 12.11.2024 по справі 167/611/24
РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 167/611/24

Номер провадження 2-о/167/60/24

У Х В А Л А

про призначення судово-психіатричної експертизи

12 листопада 2024 року м. Рожище

Рожищенський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Гармай І. Т.,

присяжних Дарій Л. М., Клімук Л. О.,

з участю:

секретаря судових засідань Ісакової Н. Ю.,

представника заінтересованої особи ОСОБА_1 ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , виконавчий комітет Копачівської сільської ради, як орган опіки та піклування про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначити її опікуном.

Заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є її бабою та проживає разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що ОСОБА_1 страждає на хронічне, стійке психічне захворювання. Відповідно до консультаційного висновку спеціаліста від 29 квітня 2024 року їй встановлений діагноз виражений когнітивний розлад. Вказує, що її баба внаслідок хвороби не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не може адекватно сприймати навколишній світ і самостійно забезпечувати свою життєдіяльність, потребує постійного стороннього догляду. Згідно висновку терапевта від 07 травня 2024 року ОСОБА_1 не орієнтується в просторі, часі та не впізнає рідних Вказує, що фактично здійснює необхідний постійний догляд за бабою, створює їй необхідні побутові умови. Ураховуючи викладене, просить визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити на нею опіку та призначити її опікуном.

Також, ОСОБА_3 просить призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_1 .

Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 21 червня 2024 року відкрито окреме провадження у справі та призначено судове засідання.

Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 03 вересня 2024 року у цивільній справі № 167/611/24 призначено судово-психіатричну експертизу, її проведення доручено експертам Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України». Зупинено провадження у справі на час проведення експертизи.

Листом Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» повідомлено, що для виконання указаної ухвали необхідно витребувати довіку від лікаря-психіатра про перебування/неперебування ОСОБА_1 на обліку та з`ясувати питання наявності інвалідності в останньої.

Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 02 жовтня 2024 року поновлено провадження у цивільній справі № 167/611/24 та призначено судове засідання.

Заявник ОСОБА_3 та представник заявника ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися. 12 листопада 2024 року представник заявника на електронну адресу суду надіслав клопотання в якому просив судове засідання проводити у його та заявника відсутності. На виконання листа Хмельницької філії судових експертиз № 695 від 25 вересня 2024 року повідомив, що ОСОБА_1 не є особою, якій встановлено інвалідність та для її встановлення не звертались. Зазначив, що ОСОБА_1 на обліку у лікаря психіатра не перебуває.

Заінтересована особа виконавчий комітет Копачівської сільської ради, як орган опіки та піклування в судове засідання не з`явилися, 25 жовтня 2024 року через систему «Електронний суд» надіслали заяву в якій просили розгляд справи проводити у їх відсутності.

Заінтересована особа ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилася.

Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення клопотання про призначення ОСОБА_1 судово-психіатричної експертизи. Повідомила, що на виконаннялиста Хмельницькоїфілії судовихекспертиз №695від 25вересня 2024року на її запит від КП «Волинська обласна психіатрична лікарня № 1 м. Луцька Волинської обласної ради» надійшла інформація щодо ОСОБА_1 .

Заслухавши представника заінтересованої особи, ознайомившись ззмістомзаяви,суд доходитьтакого висновку.

Згідно консультаційного висновку спеціаліста КП «Волинська обласна психіатрична лікарня № 1 м. Луцька" Волинської обласної ради від 29 квітня 2024 року ОСОБА_1 встановлено діагноз виражений когнітивний розлад.

Відповідно до висновку терапевта від 07 травня 2024 року ОСОБА_1 не орієнтується в просторі, часі та не впізнає рідних.

З наданої інформації комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька» Волинської обласної ради від 06 листопада 2024 року № 11869/2-06.24 встановлено, що 29 квітня 2024 року ОСОБА_1 зверталась одноразово амбулаторно до лікаря-психіатра з діагнозом: «Виражений когнітивний розлад судинного генезу», в подальшому до лікаря-психіатра не зверталась.

Заявник у заяві зазначає, що ОСОБА_1 внаслідок хвороби не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не може адекватно сприймати навколишній світ і самостійно забезпечувати свою життєдіяльність, потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до ч. 1 ст.298Цивільного процесуальногокодексу України (далі - ЦПК України) суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно з ст.21Закону України«Про психіатричнудопомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза визначається судом у судовому засіданні, відповідно до ст. 103, 104 ЦПК України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Відповідно до ст. 105 ЦПК України призначення експертизи є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст.252ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.

З огляду на наявність достатніх даних про психічний розлад здоров`я ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити та зупинити провадження у справі на час її проведення.

Керуючись ст. 103-105, 252, 259, 298, 260, 353 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання заявника ОСОБА_3 про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_3 ,заінтересовані особи: ОСОБА_1 ,виконавчий комітетКопачівської сільськоїради,як органопіки тапіклування провизнання фізичноїособи недієздатною,встановлення опікита призначенняопікуна судово-психіатричну експертизу, на вирішення експертів поставити такі питання:

1) Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на будь-який психічний розлад?

2) Чи є захворювання ОСОБА_1 хронічним та стійким?

3) Чи дозволяє психічне захворювання ОСОБА_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

4) Чи може ОСОБА_1 в силу свого психічного стану здоров`я брати особисто участь у розгляді даної цивільної справи та надавати пояснення по суті справи?

Проведення експертизи доручити експертам Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (місцезнаходження: 32120, с. Скаржинці, Розсошанська ОТГ Хмельницької області).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 167/611/24.

Експертизу провести у місячний строк.

Роз`яснити учасникам справи положення ч. 1 ст. 109 ЦПК України, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 261 ЦПК України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Головуючий суддя І. Т. Гармай

Присяжні Л. М. Дарій

Л. О. Клімук

СудРожищенський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122943036
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —167/611/24

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Гармай І. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні