Рішення
від 12.11.2024 по справі 373/2032/24
ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 373/2032/24

Номер провадження 2/373/951/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12листопада 2024року м. Переяслав

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Опанасюка І.О.

за участю:

секретаря судових засідань Бутович Я.О.

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ПрАТ «ДТЕК Київської регіональні електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не без обліково використаної електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача адвокат Мокрієнко Т.В. звернувся до суду з позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» 6487 грн 53 коп. вартості не облікованої використаної електричної енергії.

Посилається на те, що ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» здійснює розподіл електричної енергії на території Київської області.

14.02.2023 у будинку відповідача було виявлено порушення ПРРЕЕ : самовільне підключення електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку. За підсумками перевірки складено акт №К049204. Відповідач погодилась з фактом порушення.

Відповідно до вимог підпункту 6 п.8.4.2 ПРРЕЕ та у відповідності до п.8.4.13 ПРРЕЕ, позивачем нараховано відповідачу суму вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення у розмірі 9233 грн 71 коп. за період з 19.10.2022 по 14.02.2023 (від останнього контрольного огляду).

Копія протоколу засідання комісії , разом з розрахунком вартості необлікованої електроенергії та розрахунковими документами на оплату, направлені відповідачу 14.03.2023 рекомендованим поштовим відправленням. У період з 24.03.2023 по 11.03.2024 відповідачем сплачено лише 3400 грн 00 коп. Таким чином залишок невідшкодованої відповідачем вартості необлікованої електроенергії складає 5833 грн 71 коп.

Представником позивача до суду разом із позовною заявою подано клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного провадження.

Ухвалою від 09.10.2024 відкрито провадження в даній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Поштове відправлення із копією ухвали суду, надіслане за вказаним у позовній заяві місцем проживання відповідача, повернулось без вручення з поштовою відміткою «Неправильно зазначена (відсутня) адреса.

21 жовтня 2024 року ухвалою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області розгляд справи призначено за правилами спрощеного провадження з викликом сторін.

В судове засідання сторони не з`явились.

Представник позивач направив суду заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти заочного розгляду не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.

На підставі частини 11 статті 128 ЦПК України ОСОБА_1 з опублікуванням оголошення про виклик вважається належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи.

У встановлений судом строк відповідачем, який належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, не надано відзиву на позов без поважних причин, а тому суд вирішує спір за наявними матеріалами справи, відповідно до ч.2 ст.191 ЦПК України.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Судом встановлено наступне.

ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» здійснює розподіл електричної енергії на території Київської області.

Відносини оператора системи розподілу та власників нерухомого майна в частині приєднання об`єктів до електричних мереж регулюються Кодексом систем розподілу, затвердженим Постановою НКРЕКІІ від 14 березня 2018 року №310.

Відповідно до п. 2.1.4 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦПК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розміщений на головній сторінці веб-сайту позивача за посиланням :www dtek-krem.com. ua/enter-contract.

На підставі паспорта точки розподілу відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 на послуги розподілу електричної енергії до будинку АДРЕСА_1 підтверджує споживання електричної енергії за вказаною адресою, що в свою чергу свідчить про приєднання відповідача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно доакту пропорушення №К049204 від 14 лютого 2023року у будинку АДРЕСА_2 виявлено самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі позивача з порушенням схеми обліку. Електроенергія що споживалась не обліковувалась.

Власником зазначеної квартири є відповідач по справі - ОСОБА_1 .

Зазначений акт був складений в присутності матері власника квартири - ОСОБА_2 , яка підписала акт, зауважень до складеного акту не зазначила.

27.02.2023 відбулося засідання комісії по розгляду акту про порушення, відповідач ОСОБА_1 не з`явилася, надала заява про розгляд акту в її відсутності, з виявленим порушенням погодилась.

Згідно із прийнятим комісією рішенням, вказане порушення підлягає розрахунку відповідно до п.8.4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії, формулою 8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, за період 181 днів з 19.10.2022 по 14.02.2023. Облік необлікованої енергії складає 1416кВт/год. Відповідно до розрахунку вартість необлікованої електричної енергії становить 9233 грн 71 коп.

Рахунок та копія протоколу направлені відповідачу поштою 14.03.2023. У період з 24.03.2023 по 11.03.2024 відповідач сплатила 3400 грн 00 коп. Залишок невідшкодованої вартості необлікованої електричної енергії складає 5833 грн 71 коп.

Зважаючи на те, що правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями ЦК України, Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13 квітня 2017 року, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року, суд дійшов висновку про необхідність їх застосування.

Відповідно до статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, в тому числі споживачі, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Правилами роздрібногоринку електричноїенергії,затверджених постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ) визначено, що оператор системи має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Згідно з п. п. 1-4, 19-20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень, не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до п.5.1.1. ПРРЕЕ оператор системи має право проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Згідно з п. п. 8.2.6., 8.2.7. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Таким чином, суд дійшоввисновку,що булопорушення ПРРЕЕ,які виразилисяу самовільному підключенні до електричної мережі оператора системи розподілу та споживання електричної енергії без оплати у квартирі АДРЕСА_3 .

Проте, суд не може погодитися із розміром нарахувань за без обліково спожиту електроенергію в сумі 9233 грн 71 коп. яка розрахована позивачем згідно вимог підпунктів 6 п.8.4.2 ПРРЕЕ та у відповідності до п.8.4.13 ПРРЕЕ за період з 19.10.2022 по 14.02.2023 (від дати останнього контрольного огляду).

З матеріалів справи не вбачається дата останнього контрольного огляду засобу обліку відповідача що знаходиться по АДРЕСА_2 .

До позовної заяви представник позивача додав документ без назви, який він ідентифікує як копію завдань на зйом показників, містить інформацію про зняття показників електролічильника за адресою споживача ОСОБА_1 по АДРЕСА_4 , що не відповідає змісту акту про порушення від 14.02.2023. Крім цього, у зазначеному документі, у графі «Дата останньої технічної перевірки», будь-яка інформація відсутня.

За таких умов, встановити дату останнього контрольного огляду електролічильника відповідача та перевірити правильність нарахування збитків суд немає можливості.

Також, у матеріалах справи не зазначений документ, на підставі якого встановлено особу споживача та відсутні будь-які докази, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 .

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1, 5, 6, 7 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно частини 2 статті 83 ЦПК України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

Звертаючись до суду, позивача у позовній заяві виклав обставини, якими обґрунтовував свої вимоги, зазначив докази, що підтверджують вказані обставини, разом з тим, не заявляв клопотання про вжиття заходів забезпечення доказів, та не зазначав про докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою із поважних причин.

У своїй заяві до суду позивач просив розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження за відсутності представника позивача, клопотання про витребування додаткових доказів та інших документів не заявляв.

Отже, позивач на власний розсуд розпорядився своїми правами, а тому несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням ним процесуальних дій.

Таким чином, суд дійшов висновку про недоведеність розміру заподіяних збитків й відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судовий збір у розмірі 3028 грн 00 коп., сплачений позивачем при подачі позову до суду, в силу ст. 141 ЦПК України в разі відмови в позові, відшкодуванню не підлягає.

На підставівикладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-80, 81, 89, 141, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у позові Приватному акціонерному товариству «ДТЕК Київські регіональні електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості без обліково використаної електричної енергії.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття відповідної постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», адреса місцезнаходження:04136, вул. Стеценка, 1-А, м. Київ, код ЄДРПОУ 23243188;

відповідач ОСОБА_1 , зареєстрована по АДРЕСА_5 ;

Суддя І. О. Опанасюк

СудПереяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122944636
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —373/2032/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Опанасюк І. О.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Опанасюк І. О.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Опанасюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні