Рішення
від 06.11.2024 по справі 550/496/24
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/496/24

Провадження № 2/550/221/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2024 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Хоменка Д.Є.,

за участю секретаря судового засідання Мухартової Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивача ОСОБА_2 , позивач є єдиним спадкоємцем за законом, інші спадкоємці відсутні. Після смерті дядька ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) для сільськогосподарського використання площею 4,16 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що розташована на території Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0085945, який видано Чутівською райдержадміністрацією та зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №551 від 08.04.1997 року. 20.03.2024 року позивач звернувся до державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Махринської О.В., але постановою державного нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку йому було відмовлено, у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують факт родинних відносин зі спадкодавцем, а також ОСОБА_1 не має можливості надати документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку, площею 3,64 га, яка знаходиться на території Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області. У зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на зазначену земельну частку (пай), та неможливості підтвердити родинні відносини вказані обставини створили перешкоди в отриманні у власність спадкового майна після смерті дядька ОСОБА_2 , тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

06.05.2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Позивач в судове засідання не з`явився, від представника позивача адвоката Іванової О.І. надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.

Представник відповідача Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшла заява від Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про розгляд справи без участі її представника на підставі наявних у суду матеріалів, проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника відділу ДРАЦС.

Таким чином, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності сторін та їх представників на підставі доказів, які є в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення своїх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як вбачається з вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0085945, який видано Чутівською райдержадміністрацією та зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 4,16 умовно кадастрових гектарів за №611 від 01.11.2002 року КСП «Колос», про що свідчить підпис про отримання, що підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 18.04.2024 №29-16-0.10-1806/2-24 (а.с.42).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (дядько позивача).

Згідно довідки Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області від 25.02.2020 року №33, на території Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області за межами населеного пункту, знаходиться земельна частка (пай) померлого ОСОБА_2 площею 3,64 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за №108, яка передана в оренду ТОВ "Зернятко-Полтава", згідно договору оренди земельної ділянки на невитребувані паї від 22.11.2012 року (а.с.53).

18.04.2023 року 44 сесії VIII скликання Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області було прийнято рішення №3008 «Про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (не витребувані) земельні частки (паї), яким було надано дозвіл виконавчому комітету Скороходівської селищної ради на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для передачі на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, без зміни цільового призначення земельних ділянок (невитребуваних часток (паїв)) за рахунок орендарів земельних ділянок, орієнтовною площею -39,12 га, що розташовані за межами населених пунктів на території Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області. У додатку до вказаного рішення ради мається затверджений перелік земельних часток (паїв) по яких спадкоємці не вступили у спадщину по Скороходівській селищній раді Полтавського району Полтавської області. У даному переліку мається земельна ділянка належна ОСОБА_2 № НОМЕР_1 на 3,64 га (а.с.48,49).

Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку земельна ділянка площею 3,6313 га кадастровий номер 5325482600:00:002:0260 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, є сформованим об`єктом цивільних прав та може бути переданою у приватну власність громадянам (а.с.50-51).

Постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Махринською О.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.03.2024 року №154/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки неможливо встановити факт родинних відносин спадкодавця ОСОБА_2 із спадкоємцем ОСОБА_1 , та відсутністю у спадкоємця документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 3,64 га, що знаходиться на території Новокочубеївської сільської ради Чутівського (Полтавського) району Полтавської області (а.с.60-61).

Згідно довідки Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області №110 від 25.02.2020 року, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис №2 від 04.05.2005 року по Новокочубеївській сільській раді) на час смерті дійсно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.62).

Як убачається з Витягу з Погосподарської книги №6 2001-2005 р.р., с. Підгірне, Чутівського району Полтавської області Новокочубеївської сільської ради, головою колгоспного двору житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 . Члени колгоспного двору відсутні (а.с.63-65).

Згідно свідоцтва про народження батьками ОСОБА_1 записані, батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 (а.с.66).

Згідно письмової заяви ОСОБА_5 , йому достеменно відомо, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.67).

Згідно письмових заяв ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , їм також достеменно відомо, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.68,69).

У відповідностідо п.1ч.1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Постановою Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року, зокрема, п.7. передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи вищевикладені обставини, дослідивши надані докази в їх сукупності, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а отже позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що належало останньому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0085945, підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 263, 265, 268, 315 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ), право на земельну частку (пай) площею 4,16 умовних кадастрових гектарів для сільськогосподарського використання, без визначення меж в натурі, по КСП «Колос» в межах території Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0085945 від 08.04.1997 року виданого Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну ділянку частку (пай) за №551, в порядку спадкування за законом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 .

Відповідач: Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області, адреса місце розташування: смт. Скороходове, Полтавський район, Полтавська область, вул. Софіївська, 15, код ЄДРПОУ 40924458.

Третя особа: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місце розташування: смт. Чутове, Полтавський район, Полтавська область, вул. Набережна, буд. 15.

Повний текст рішення суду виготовлено 12 листопада 2024 року.

Суддя: Д.Є. Хоменко

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122945728
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —550/496/24

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні