Справа № 752/23580/24
Провадження № 2/752/8061/24
У Х В А Л А
Іменем України
08 листопада 2024 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Слободянюк А.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно Процесинговий Центр" до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Лік-Авто", про стягнення боргу, -
в с т а н о в и в:
04 листопада 2024 року надійшла вказана позовна заява, в якій представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно Процесинговий Центр" Цібульський М.В. просить ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на користь позивача суму основного боргу у розмірі 58 578,67 грн та судовий збір.
Суд, вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, доходить висновку про відсутність правових підстав для відкриття провадження у справі виходячи з такого.
Відповідно до ст.124 Конституції закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом. 5.4. Поняття «суд, установлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання всіх правил юрисдикції та підсудності.
Суд, відмовляючи у відкритті провадження у справі, керувався Цивільним процесуальним кодексом України (далі ЦПК України) та Господарським процесуальним кодексом України (далі ГПК України).
Так, приписами частини 1 статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Водночас, згідно з приписами частини 1 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
За змістом роз`яснень, викладених у пункті 3.1. Пленуму Вищого Господарського Суду України від 24.10.2011 № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам», господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відкриття провадження у справі судом можливе лише за умови відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження (частина 1 статті 187 ЦПК України).
За змістом позовної заяви позивач ТОВ «Паливно Процесинговий Центр» просить стягнути за договором поруки від 27 вересня 2021 року з відповідача фізичної особи, який є поручителем, заборгованість за договором № 610/1 від 27 вересня 2021 року, укладеним між юридичними особами ТОВ «Паливно Процесинговий Центр» та позичальником ТОВ "Лік-Авто" на надання послуг по заправці авто за межами території України.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, чинного на теперішній час, до юрисдикції господарських судів відносяться справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Позивач заявляє вимогу до відповідача фізичної особи, з яким 27 вересня 2021 року укладено договір поруки, за умовами якого поручитель ОСОБА_1 зобов`язуються перед кредитором ТОВ "Паливно Процесинговий Центр" відповідати за виконання позичальником ТОВ "Лік-Авто" у повному обсязі зобов`язань за договорами на надання послуг по заправці авто за межами території України № 610 та №610/1 від 27 вересня 2021 року.
Між позивачем та відповідачем наявний спір щодо виконання правочину (договору поруки), укладеного для забезпечення виконання зобов`язання за договором про надання послуг сторонами якого є юридичні особи, що відповідає ознакам спору, який підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
До юрисдикції господарських судів належать спори щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.
Положення пункту 1 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України пов`язують належність до господарської юрисдикції справ у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не з об`єднанням позовних вимог до боржника у забезпечувальному зобов`язанні з вимогами до боржника за основним зобов`язанням, а з тим, що сторонами основного зобов`язання мають бути юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Саме такий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 березня 2019 року у справі № 904/2530/18.
Тому спір, що виникає з договору поруки, за умовами якого поручитель ОСОБА_1 зобов`язується відповідати за повне та своєчасне виконання боржником ТОВ "Лік-Авто" зобов`язань перед кредитором за договором про надання послуг, сторонами якого є юридичні особи, відноситься до юрисдикції господарського суду.
Отже справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно Процесинговий Центр" до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Лік-Авто", про стягнення боргу не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відноситься до юрисдикції господарського суду, а тому у відповідності до ст. 20 ГПК України, не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Керуючись ст. 124 Конституції України, статтями 19,20,186,187 260, 261 ЦПК України, -
п о с т а н о в и в:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно Процесинговий центр" до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Лік-Авто", про стягнення боргу.
Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю "Паливно Процесинговий центр", що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя А.В. Слободянюк
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 13.11.2024 |
Номер документу | 122947083 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Слободянюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні