Рішення
від 11.11.2024 по справі 177/2088/24
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/2088/24

Провадження № 2/177/1099/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

11 листопада 2024 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Суботіної С. А.

за участі: секретаря Орел А. І.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі, у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, цивільну справу за позовною заявою приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача ПрАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (далі по тексту ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК») ОСОБА_4 10.09.2024 через систему «Електронний суд» звернулася до суду з указаним позовом, та просила стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 31428,77 грн, а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову вказала, що ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» є оператором систем розподілу електричної енергії споживачам, які приєднані до його мереж. ОСОБА_2 є спадкоємцем ОСОБА_5 , з яким позивач 01.04.2020 уклав договір про надання послуг із розподілу електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання. Під час проведення 16.06.2022 перевірки побутових споживачів, у житловому будинку, що за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення споживачем ОСОБА_5 положень Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі по тексту ПРРЕЕ), а саме, здійснено самовільне підключення електроустановки об`єкта до електромережі, власником якої є ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК». На повітряному спуску від опори № 110 АВ-2 КТП-2, перед лічильником на відстані 2 метри, на фазному та нульовому проводі СІП 2х16, виявлено зачищення ізоляції. До нульового проводу самовільно під`єднано провід ПВС 2х1,5, другий кінець якого приєднаний до фазного проводу після лічильника та протягнутий до помешкання споживача. Самовільне підключення виконано з порушенням схеми обліку, виявити яке під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку була можливість. За вказаним фактом працівниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» складено акт про порушення від 16.06.2022 № 00000234, який підписано споживачем без зауважень. Представниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» 16.06.2022 у присутності ОСОБА_5 вилучено дріт, який запаковано у сейф-пакет та проведено відключення самовільного приєднання споживача до електричних мереж. Комісією оператора системи розглянуто акт про порушення та прийнято рішення про здійснення нарахувань вартості необлікованої електричної енергії в обсязі 6666 кВт/год на суму 31428,77 грн. На підставі розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії відповідачу сформовано рахунок на оплату, який направлено поштовим відправленням ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер, а рахунок на оплату ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» залишився несплаченим. За даними Центру адміністративних послуг «ВІЗА», згідно зі свідоцтвом про право на спадщину № 1034, виданому 16.08.2023 державним нотаріусом Шостої криворізької державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняла ОСОБА_2 ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» 01.08.2024 на адресу ОСОБА_2 направлено претензію кредитора, яка відповідачем залишена без реагування, у зв`язку з чим, представник позивача звернувся до суду з указаним позовом.

Ухвалою суду від 13.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.

Відповідачем 19.09.2024 подано відзив на позовну заяву, де вона зазначила, що виявлений представниками позивача заземлюючий провід був помилково підключений до лічильника на нульовий провід, робоча фаза була підключена після лічильника, а тому спожита електрична енергія враховувалася лічильником. Матеріали, складені при виявленні порушення, містять недоліки, розрахунок проведено невірно, а тому відповідач просить скасувати розрахований штраф, перерахувати розрахункову потужність та розрахунковий період, використовуючи тариф для фізичних осіб (1,68 грн) та, у зв`язку з тим, що відповідач є непрацездатною літньою людиною, отримувачем субсидії, просить розглянути питання про реструктуризацію боргу (а.с.33-47).

Через систему «Електронний суд» 27.09.2024 представником відповідача ОСОБА_4 подано відповідь на відзив, у якому вказала, що будь-яке несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок є самовільним підключенням. В акті про порушення від 16.06.2022 № 00000234 зазначено про виявлене самовільне підключення електроустановки до електричних мереж ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» із порушенням схеми обліку, що було продемонстровано споживачу ОСОБА_5 , який з виявленим порушення погодився та підписав акт. Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії виконано з дотриманням пп. 2 п. 8.4.8, п. 8.4.7 ПРРЕЕ. Остання технічна перевірка за адресою: АДРЕСА_1 проводилася 19.08.2020, контрольний огляд засобу обліку 18.06.2021, а тому, відповідно до пп.2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, нарахування проведено за період з 15.12.2021 по 16.06.2022. Щодо питання реструктуризації боргу, відповідач повинна була звернутися до ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» до подання позовної заяви (а.с.48-52).

Представником відповідача ОСОБА_3 28.10.2024 подано квитанції про сплату відповідачем за спожиту електроенергією відповідно до показань лічильника обліку електроенергії (а.с.71-74).

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 заперечували проти задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази в справі, надавши їм оцінку в сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» є оператором системи розподілу та розподіляє електричну енергію споживачам, які приєднані до його мереж, відповідно до ПРРЕЕ та надає послуги комерційного обліку на своїй території ліцензованої діяльності, як постачальник послуг комерційного обліку.

Між ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» та ОСОБА_5 , який був власником житла за адресою: АДРЕСА_1 , 01.04.2020 укладено договір про надання послуг із розподілу електричної енергії, шляхом підписання заяви-приєднання. За вказаною адресою відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 , ЕІС-код точки розподілу 62Z4515866189856 (а.с.15,16).

За умовами укладеного договору, споживач несе відповідальність за збереження засобу обліку та пломб на ньому, технічний стан та безпечну експлуатацію внутришньобудинкової мережі, якісну, безпечну експлуатацію побутових електроустановок (п. 3.2 розд. 3 «Відповідальність сторін») (а.с.16).

Також, договір про надання послуг із розподілу електричної енергії розміщений на офіційному сайті ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК».

За зазначеною адресою 16.06.2022 представниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» проведено перевірку, під час якої виявлено порушення пп.6 п.8.4.2 ПРРЕЕ «самовільне підключення електроустановки до електричної мережі ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» із порушенням схеми обліку. На повітряному спуску від опори № 110 АВ-2 КТП-2 перед лічильником на відстані 2,0 метри в абонента за адресою: АДРЕСА_1 , на фазному та нульовому проводі СІП 2х16, виявлене зачищення ізоляції. До нульового проводу приєднаний провід ПВС 2х1,5 мм?. Другий кінець проводу ПВС 2х1,5 мм? приєднаний до фазного проводу після лічильника. Дріт пішов у помешкання споживача», про що складено акт про порушення № 00000234 (а.с.8-9).

Порушення продемонстровано споживачу ОСОБА_5 Проведено заміну ввідного проводу СІП 2х16 без ушкоджень. Вилучено дріт мідний 1,5 мм?, дріт алюмінієвий 16 мм?. Додатком до акта про порушення є відеоматеріали з відеофіксацією порушення.

Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у п. 8.4.2 гл. 8.4 цього розділу. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Факт порушення зафіксовано актом від 16.06.2022 № 00000234, який підписано представниками ПрАТ «ПЕЕМ«ЦЕК» та споживачем ОСОБА_5 без буд-яких зауважень.

Відповідно до ПРРЕЕ та Акта розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності (додаток 6 до договору), межа експлуатаційної відповідальності сторін встановлюється на вихідних клемах вузла вимірювання. Оператор системи розподілу несе відповідальність за: технічний стан, безпечну експлуатацію обладнання 1Т КТП-2, електромережу від 1Т КТП-2 до ВРП житлового будинку, вузла вимірювання, контактних з`єднань вихідних та вхідних клем вузла обліку, якісний та безперебійний розподіл згідно з категорійності струмоприймачів (а.с.16).

Представниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» повідомлено споживача про дату та місце проведення засідання комісії оператора з розгляду акта про порушення, а саме 21.07.2022 о 10 год. 00 хв. Оскільки ОСОБА_5 на засідання комісії не з`явився, то засідання відбулося без його участі.

Відповідно до протоколу від 21.07.2022 № 59/2022 на засіданні комісії з розгляду акта про порушення від 16.06.2022 № 00000234, вирішено виконати розрахунок вартості необлікованої електроенергії згідно з положеннями глави 8.4 ПРРЕЕ, виходячи з розрахункових даних: переріз проводу 1,5 мм?, матеріал мідь, допустимий тривалий струм 23 А, розрахункова потужність 4,55 кВт, тривалість використання електроприладів 8 годин, розрахунковий добовий обсяг споживання 36,4 кВт/год. Період, за який здійснюється розрахунок вартості необлікованої електроенергії, складає 183 дні, що передували дню виявлення порушення 16.06.2022 з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Вартість необлікованої електричної енергії складає 31428,77 грн за 6666 кВт/год (а.с.10,11).

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (п.8.4.1 ПРРЕЕ).

Згідно з пп. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення порушень, зокрема, самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Як зазначено у п. 8.4.7 ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Рахунок від 21.07.2022 № 8190059193335 на суму 31428,77 грн, розрахунок до акта про порушення та протокол засідання комісії направлено ОСОБА_5 26.07.2022 для добровільної сплати в 30-денний термін з дня отримання рахунку (а.с.17).

У судовому засіданні встановлено, та сторонами визнається, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі свідоцтва про право на спадщину від 16.08.2023, виданого державним нотаріусом Шостої криворізької державної нотаріальної контори у Дніпропетровській області Деркач Я.В., номер в реєстрі 1034, право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за спадкоємцем ОСОБА_5 ОСОБА_2 , яка є відповідачем в справі (а.с.18).

Відповідачу 01.08.2024 направлено претензію кредитора, де ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» повідомило про необхідність сплатити рахунок вартості безобліково спожиту електроенергію від 21.02.2022 № 8190059193335 на суму 31428,77 грн, разом із актом про порушення, протоколом комісії, розрахунком та рахунком на оплату, що залишено ОСОБА_2 без реагування (а.с.19,20).

За приписами статей 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі Закон № 2019-VIII), учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону № 2019-VIII, правопорушенням на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Як вже зазначалось вище, протокол засідання комісії, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з рахунком на сплату, позивачем направлено ОСОБА_5 , а пізніше з претензією кредитора його спадкоємцю ОСОБА_2 . Разом з тим, відповідач у добровільному порядку не сплатила вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Беручи до уваги викладене вище, у судовому засіданні було зібрано достатньо доказів, які підтверджують порушення відповідачем Правил користування електричною енергією для населення, що спричинило наявність збитків, спричинених енергопостачальнику на загальну суму 31428,77 грн, тому вважає за необхідне стягнути вказану суму з відповідача на користь позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з огляду на задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 3028,00 грн, сплачений позивачем за подання позову до суду (а.с.23 зворот).

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 293 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 31793056, юридична адреса: вул. Горобців Братів, буд. 28, м. Дніпр, Дніпропетровська область), у рахунок відшкодування вартості спожитої, але необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, 31428 (тридцять одну тисячу чотириста двадцять вісім) гривень 77 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 31793056, юридична адреса: вул. Горобців Братів, буд. 28, м. Дніпр, Дніпропетровська область), у рахунок відшкодування витрат зі сплати судового збору 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення його повного тексту.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 12.11.2024

Суддя:

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено13.11.2024
Номер документу122949049
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —177/2088/24

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Суботіна С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні