Рішення
від 24.10.2024 по справі 405/1963/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/1963/24

Провадження №2-о/405/59/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2024 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді - Іванової Л.А.

при секретарі Тарасенко Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому в порядку окремого провадження цивільну справу № 405/1963/24 за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Трепівська сільська рада (Кіровоградська область, Знам`янський район, с. Трепівка, вул. Урожайна, буд. 3А) про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,-

В С Т А Н О В И В:

Представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 (діє на підставі довіреності від 29 лютого 2024 року, посвідченою ОСОБА_3 , державним нотаріусом Штату Флорида, США, ліцензія №НН 187485) в інтересах заявника, в порядку окремого провадження звернулася до Ленінського районногосудум.Кіровограда з заявою, в якій просить встановити юридичний факт факт належності спадкодавцю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , правовстановлюючого документа - Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, виданого 30 червня 2002 року згідно з рішенням сесії Трепівської сільської ради народних депутатів від 16 листопада 2001 року № 230, виданого на ім`я « ОСОБА_4 ».

В обґрунтування заяви представник заявника зазначила, що на підставі рішення сесії Трепівської сільської Ради народних депутатів від 16.11.2001 року № 230 ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку площею 4,04 гектарів, що розташована на території Трепівської сільської ради та 30.06.2002 року видано державний акт на право приватної власності на землю серія I- КР № 029246 на вказану земельну ділянку. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер та після його смерті відкрилася спадщина, яка складається, зокрема, з зазначеної земельної ділянки. Звернувшись до Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, ОСОБА_1 постановою від 19 грудня 2023 року було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з невідповідністю у написанні прізвища спадкодавця у документі, що посвідчує право власності на майно та інших документах для оформлення спадщини, а саме: зазначене у правовстановлюючому документі державному акті на право приватної власності на землю прізвища спадкодавця « ОСОБА_5 », в той час, як в інших документах, зокрема, свідоцтві про смерть, прізвище спадкодавця зазначено « ОСОБА_5 ». З зазначених підстав, заявник не має можливості оформити спадщину після смерті батька, у зв`язку з неправильним написанням в Державному акті на право власності на земельну ділянку прізвища батька, в якому прізвище останнього зазначено як « ОСОБА_5 » замість правильного « ОСОБА_5 », у зв`язку з чим заявник вимушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Ухвалою суду від 13 вересня 2024 року відкрито окреме провадження у справі, з викликом в судове засідання учасників справи.

Представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судове засідання подала заяву, зареєстровану судом за вх. № 28223 від 24.10.2024 року про розгляд справи за відсутності сторони заявника, заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документу підтримала в повному обсязі з підстав, зазначених у ній, просила її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Трепівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, повідомлений належним чином, причини не явки не відомі, заяви, клопотання на адресу суду не надходили.

Зваживши доводи, викладені в заяві, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, у порядку, зокрема, окремого провадження (п. 3 ч. 2 ст. 19 ЦПК України).

Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 7 ст. 19 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ч.ч. 1, 2 ст. 76 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Частиною 1 статті 79 ЦПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 80 ЦПК України питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на викладене вище та з наданих заявником до заяви письмових доказів, судом встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Спасо-Можарово, Знам`янського району, Кіровоградської області, про що свідчить копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 27 жовтня 2001 року Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградський області.

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, виданого 30.06.2002 року згідно з рішенням сесії Трепівської сільської ради народних депутатів від 16 листопада 2001 року № 230, ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку площею 4,04 гектарів, що розташована на території Трепівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 468.

Крім того, 02 квітня 2012 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Знам`янського районного нотаріального округу Кіровоградської області Тепляковим В.М., зареєстровано в реєстрі за № 255, за яким усе своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалося і взагалі, все те, що буде належати йому на день його смерті і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Судом також встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис за № 106, складений 11 січня 2023 року Відділом державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина та представник заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , 19 грудня 2023 року звернулася до Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченим 02 квітня 2012 року ОСОБА_6 , приватним нотаріусом Знам`янського районного нотаріального округу Кіровоградської області, зареєстровано в реєстрі за № 255.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 1 О.Тимко від 19 грудня 2023 року за вих. № 2716/02-31 ОСОБА_2 , яка діє від імені ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_1 ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на земельну ділянку, площею 4,0357 га, кадастровий номер 3522287400:02:000:0269, місце розташування: Кіровоградська область, Кропивницький район, Трепівська сільська рада, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з тих підстав, що з наданих документів вбачається, що прізвище, батька заявниці в свідоцтві про смерть зазначено « ОСОБА_5 », в той час як у Державному акті на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, виданого 30.06.2002 року прізвище зазначено, як « ОСОБА_5 », таким чином свідоцтво про право на спадщину за заповітом не може бути видане, у зв`язку з невідповідністю у написанні прізвища спадкодавця у документі, що посвідчує право власності на майно та інших документах для оформлення спадщини.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч.1 ст.1222 ЦК України).

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, при цьому, відповідно до ч.1 ст. 294 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Глава 6 Розділу IV ЦПК України, а також постанова ПленумуВерховного СудуУкраїни від31.03.1995року №5«Про судову практику усправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії, при цьому факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин.

Відповідно до п. 6 ч. 1ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Таким чином,аналізуючи доказипо справів їхсукупності,враховуючи,що встановленняфакту належностіособі правовстановлюючогодокументу маєдля заявникаюридичне значення,суд приходитьдо висновкупро обґрунтованістьта доведеністьзаяви провстановлення юридичногофакту,при цьому,під чассудового розгляду,судом встановлено розбіжності у написанні прізвища спадкодавця ОСОБА_4 у державному акті на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, де прізвище останнього зазначено як « ОСОБА_5 » та у паспорті серії НОМЕР_1 та свідоцтві про смерть, виданих на прізвище « ОСОБА_5 », де останній зазначений як « ОСОБА_4 », в зв`язку з чим факт належності правовстановлюючого документу державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , знайшов підтвердження під час судового розгляду, на підставі чого, юридичний факт підлягає встановленню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв`язку з чим понесені заявником судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 605,60 грн., - слід вважати по фактично понесеним останньою.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 19, 76-80, 81, 89, 263-265, 268, ст.ст.315-319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа Трепівська сільська рада (Кіровоградська область, Знам`янський район, с. Трепівка, вул. Урожайна, буд. 3А) про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, що має юридичне значення,- задовольнити.

Встановити юридичний факт факт належності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , правовстановлюючого документу - Державного акту на право приватної власності на землю серії І-КР № 029246, виданого 30 червня 2002 року згідно з рішенням сесії Трепівської сільської ради народних депутатів від 16 листопада 2001 року № 230, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 468, на ім`я « ОСОБА_4 ».

Судові витрати по справі, що складаються з судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. вважати по фактично понесеним заявником ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст.354 ЦПК України.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції, яким є Кропивницький апеляційний суд.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122950787
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —405/1963/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

Ухвала від 29.03.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Іванова Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні