Рішення
від 04.11.2024 по справі 914/1700/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2024 Справа № 914/1700/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни Горецької, за участю секретаря судового засідання Марти Пришляк, розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «К-Агроівест Трейд",

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Малетич»</a>,

про стягнення заборгованості,

представники сторін:

від позивача: Чечелюк О.Ю.;

від відповідача: не з?явився;

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

В провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «К-Агроівест Трейд" до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Малетич»</a> про стягнення заборгованості.

Ухвалою від 05.07.2024 відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 05.08.2024, подальший рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

В підготовче засідання 30.09.2024 з?явився представник позивача, проти закриття підготовчого провадження у справі не заперечив, відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.

Ухвалою від 30.09.2024 закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд по суті.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи та прийняття рішення судом 04.11.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позивач обґрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №П-60/0803/24/1 від 08.03.2024 у зв`язку з чим виникла заборгованість в розмірі 588 149,04 грн. На основну суму заборгованості нараховано 3% річних, пеню та інфляційні втрати. В ході розгляду справи, відповідач частково погасив частину основної заборгованості в розмірі 15 000,00 грн.

Позиція відповідача

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, позовних вимог не спростував, належним чином повідомлений про розгляд справи.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

08 березня 2024 року між ТОБ "К-Агроінвест Трейд" в особі директора Семена Івана Левовича (далі - Постачальник) та ТОВ "Торговий Дім "Малетич" в особі директора, Малетича Василя Йосиповича (надалі- Покупець) укладено договір поставки № П-60/0803/24/1 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору, постачальник відповідно до умов цього Договору, зобов`язується поставити, а покупець прийняти й оплатити наступну продукцію - м`ясо птиці (тушки курчат-бройлерів), субпродукти, а також іншу курячу продукцію, надалі - Продукція, у кількості, по найменуваннях і цінах, зазначених у видаткових накладних, що виписуються на кожну партію Продукції.

Відповідно до п. 1.2 Договору, Загальна кількість, одиниці виміру та номенклатура Продукції визначаються Сторонами у видаткових накладних.

Відповідно до п. 2.6 Договору, Розрахунок за кожну партію Продукції проводиться у безготівковій формі, шляхом банківського переказу Покупцем грошових коштів в сумі вказаній у рахунках, на п/р Постачальника не пізніше 7 календарних днів з дати поставки Продукції.

Відповідно до п. 4.2 Договору, передання продукції від Постачальника до Покупця (відвантаження Продукції) за цим Договором здійснюється за попередніми домовленостями Сторін. Обов`язок Постачальника передати Продукцію Покупцеві вважається виконаним у момент вручення Продукції Покупцеві. Сторони домовились про доставку Продукції силами та за рахунок Постачальника. Передання Продукції засвідчується підписанням видаткової накладної. Підпис уповноваженої особи і печатка на накладній з боку Покупця свідчать про приймання зазначеної у ній Продукції і про згоду з тим, що зазначено в накладній, включаючи відповідність найменування, асортименту і ціни Продукції.

Відповідно до п. 6.2 Договору, за несвоєчасну оплату за поставлену Продукцію Покупець сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на момент виникнення заборгованості від несвоєчасного виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання за весь період прострочення.

Відповідно до п. 6.4 Договору, у разі прострочення оплати за продукцію, Покупець сплачує Постачальнику відсотки за і користування чужими грошовими коштами, що передбачені статтями 536, 692 ЦК України, у розмірі 1 % за кожен день прострочення.

Відповідно до п. 9.1 Договору, даний Договір набирає сили з моменту підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2024 року.

Відповідно до щ 9.2 Договору у випадку якщо жодна із Сторін письмово не повідомить про свої наміри припинити дію даного Договору за один календарний місяць до закінчення строку його дії, Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік на тих самих умовах.

ТОВ "К-Агроінвест Трейд" на виконання умов договору 25 березня 2024 року, 30 березня 2024 року, 25 квітня 2024 року та 29 квітня 2024 року здійснило поставку Товару на користь відповідача на загальну суму 798 149,04 грн.

Підтвердженням цьому є видаткові накладні №4162 від 25.03.2024, №4579 від 30.03.2024, №6181 від 25.04.2024, №6372 від 29.04.2024 та товарно-транспортні накладні на Товар, підписані Сторонами.

ТОВ "Торговий Дім "Малетич"лише частково оплатило, поставлений їм товар та перерахувало на користь ТОВ "К-Агроінвест Трейд" 210 000,00 грн.

В ході розгляду справи, відповідач сплатив частину заборгованості в розмірі 15 000,00 грн.

ОЦІНКА СУДУ

За змістом ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські , зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має,право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Як передбачено ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то, воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Положеннями ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно із ст. 712 ЦК, України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар, у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю - продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

У відповідності до ч. 1 ст. 181 ГК України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, за. договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати" майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття: або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі - продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 664 ЦК України, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця.

ТОВ "К-Агроінвест Трейд" свої зобов`язання за укладеним контрактом виконало належним чином, та поставила відповідачу товар, необхідним стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 573 149,04 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені0 договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання зобов`язання.

Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов`язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності

Відповідно до п. 6.2 Договору, за несвоєчасну оплату за поставлену Продукцію Покупець сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на момент виникнення заборгованості від несвоєчасного виконаного грошового зобов`язання за 1 кожен день прострочення виконання за весь період прострочення.

Позивача при обрахунку пені враховував п. 2.6 Договору поставки № П-60/0803/24/1 від 08.03.2024.

Розрахунок пені по видатковій накладній №6181 від 25.04.2024 проведено невірно, стягненню підлягає пеня в розмірі 2 744,53 грн. Водночас, невірно проведений розрахунок пені по видатковій накладній №6372 від 29.04.2024, стягненню підлягає 2 190,77 грн. В решті нарахованої пені по вказаних накладних слід відмовити.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Формулювання ст. 625 ЦК, коли нарахування процентів тісно пов`язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів, а тому 3 % річних не є неустойкою у розумінні положень ст. 549 ЦК і ст. 230 ГК.

Отже, за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) 'від боржника -за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Таким чином, нарахування, передбачені ст. 625 ЦК України, не є штрафними санкціями відповідальності відповідача, а становлять особливий компенсаційний вид відповідальності, що відрізняється від штрафної, яка полягає, наприклад, у стягненні пені чи штрафу.

Дана правова позиція відображена і у постанові Верховного Суду України від 26.04.2017 у справі №918/329/16.

Враховуючи несвоєчасне виконання відповідачем зобов`язання щодо оплати поставленого позивачем товару, суд вважає правомірним нарахування відповідачу 3 % річних та інфляційних втрат на існуючу суму боргу.

Суд перевірив нарахування 3% річних та інфляційних втрат і встановив, що такі проведено вірно.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. В частині сплати основної заборгованості в розмірі 15 000,00 грн, суд закриває провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 9 284,73 грн. В частині закриття провадження по справі, позивач вправі звернутись з клопотання про повернення судового збору в розмірі 225,00 грн.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. В частині основної заборгованості в розмірі 15 000,00 грн закрити провадження.

2. Позов задовольнити частково.

3. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Малетич»</a> (вул. Заводська, 27, с. Дуліби, Стрийський р-н, Львівська обл., 82434, ідентифікаційний код 42774023) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «К-Агроівест Трейд" (вул. Містки, 1А, с. Заболотці, Бродівський р-н, Львівська обл., 80630, ідентифікаційний код 39266874) заборгованість в розмірі 618 982,18 грн з яких:

- 573 149,04 грн основна заборгованість;

- 36 945,10 грн пені;

- 4 008,16 грн 3% річних;

- 4 879,88 грн інфляційних втрат та судовий збір в розмірі 9 284,73 грн.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 12.11.2024.

Суддя Горецька З.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення04.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122955732
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —914/1700/24

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Рішення від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 26.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 26.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні