Справа № 686/497/24
Провадження № 2/686/1977/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючого судді - Заворотної О.Л.,
секретаря судового засідання - Сікори Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький в порядку ст. 247 ЦПК України, за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького міського району електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,
встановив:
В січні2024року АТ«Хмельницькобленерго» вособі Хмельницькогоміського районуелектричних мережзвернулось досуду ізпозовом до ОСОБА_1 про стягненнявартості необлікованоїелектричної енергії,в обґрунтуванняякого вказало,що відповідачє споживачемАТ «Хмельницькобленерго»,що підтверджуєтьсявідкриттям особовогорахунку № НОМЕР_1 , проведенням розрахунків та укладенням Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
З 01.01.2019 року позивач почав надавати відповідачу послуги з розподілу електричної енергії. Фактом акцептування Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення відповідачем конклюдентних дій, а саме споживання електричної енергії.
09.02.2022 представниками Хмельницького міського району електричних мереж АТ «Хмельницькобленерго» за адресою: с. Гелетинці, вул. Польова, 3/1, було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове приєднання електропроводки до мережі оператора системи розподілу, здійснене шляхом накиду мідного провода на опору.
Вказаний факт, відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ, зафіксовано актом про порушення № В001134 від 09.02.2022. Акт про порушення складено у присутності споживача ОСОБА_1 , який підписав акт, зауваження до складеного акта відсутні.
06.04.2022 було проведено засіданням комісії ХМРЕМ по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. На засіданні комісії був присутній споживач. За результатами проведеного засідання, враховуючи порушення споживачем пп. 5.5.5, 8.4.2.6 ПРРЕЕ, комісією ХМРЕМ прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ. Рішення комісії оформлене протоколом.
Нарахування проведено відповідно до п. 8.4.8.2 ПРРЕЕ за період з 09.08.2021 по 09.02.2022. Згідно проведеного розрахунку сума вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ склала 66 802 грн. 27 коп., які просить стягнути з відповідача, а також понесені судові витрати в сумі 2684 грн.
08.05.2024 представник відповідача подав відзив на позовну заяву в якому вказав, що позивачем здійснено розрахунок вартості необлікованої електричної енергії за період з 09.08.2021 по 09.02.2022.
Тобто, позивач при розрахунку застосовує максимальну кількість днів, що передбачена ПРРЕЕ протягом яких можна нараховувати вартість необлікованої електричної енергії. При цьому, позивачем не надано жодного доказу, який б підтверджував правильність проведення нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ.
Тобто, позивач не надав аргументів, чому нарахування необлікованої електричної енергії здійснюється не з дня останнього проведення контрольного огляду засобу комерційного огляду або технічної перевірки, а з загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідач вважає, що проведення розрахунку комісією відбулось із порушенням ПРРЕЕ, оскільки представники Хмельницького міського району електричних мереж AT «Хмельницькобленерго» після 09.08.2021 (момент відліку необлікованої електричної енергії) здійснювали проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_1 , а тому вважає, що початок нарахування необлікованої електричної енергії повинен здійснюватися з моменту останнього дня проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» №311 від 14.03.2018 - п.2.5.2. - оператор системи розподілу має право на проведення контрольного огляду та технічної перевірки вузлів обліку відповідно затверджених графіків (внутрішній документ).
п. 2.5.4. оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії за власний рахунок забезпечують проведення відповідно до затверджених графіків, не рідше ніж один раз на шість місяців, планового контрольного огляду вузлів обліку та один раз на три роки планової технічної перевірки вузлів обліку/ЗКО та схем їх підключення у непобутових та колективних побутових споживачів, а також один раз протягом половини міжповірочного інтервалу встановленого у вузлі обліку лічильника в індивідуальних побутових споживачів.
Так, відповідно до ст. 81 ЦПК - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач при нарахуванні обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ не обґрунтував та не надав доказів, як б підтверджували, що контрольний огляд засобу комерційного обліку або технічної перевірки було проведено представниками Хмельницького міського району електричних мереж AT «Хмельницькобленерго» до 09.08.2021 (момент відліку необлікованої електричної енергії), а тому нарахована сума вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ є безпідставною, та такою, що не підлягаю задоволенню в судовому порядку.
Так, на підтвердження своїх слів, 10 квітня 2024 року представником відповідача надіслано адвокатський запит до AT «Хмельницькобленерго» про надання затверджених графіків проведення контрольного огляду та технічної перевірки вузлів обліку за 2021 та 2022 роки, а також копії документів, які підтверджують факт проведення контрольного огляду та технічної перевірки вузлів обліку за 2021 та 2022 роки за адресою; АДРЕСА_1 .
Відповідно до відповіді на адвокатський запит за №4-689-27/24 від 19.04.2024, представники Хмельницького міського району електричних мереж AT «Хмельницькобленерго» Позивачем не надано копій затверджених графіків проведення контрольного огляду та технічної перевірки вузлів обліку 2021 та 2022 роки у с. Гелетинці Хмельницького району, Хмельницької області, а лише вказано про проведення контрольного огляду ЗКО та зафіксовані показники.
Відповідно до Постанови «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» №311 від 14.03.2018;
6.5.1.Оператор системи зобов`язаний згідно з затвердженими графіками за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії проводити:
контрольний огляд ЗКО споживачів та зчитування даних з лічильників електричної енергії, де не забезпечено гарантоване щодобове автоматизоване дистанційне зчитування даних, не рідше одного разу на шість місяців;
6.5.2.Контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або іншої особи, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
6.5.10. Результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки та результатів контрольного огляду/технічної перевірки.
Акт контрольного огляду/технічної перевірки складається у паперовій або електронній формі із застосування програмно-технічних засобів та електронного підпису.
Так, відповідач вважає, що нарахування вартості необлікованої електричної енергії повинно бути обґрунтоване та підтверджене належними доказами, зокрема такими як копії затверджених графіків проведення контрольного огляду та технічної перевірки вузлів обліку у с. Гелетинці Хмельницького району, Хмельницької області, а також актом проведення контрольного огляду/технічної перевірки.
Відтак ознайомившись із останнім днем проведення контрольного огляду ЗКО, стане відомо чи правильно відбувалось нарахування вартості необлікованої електричної енергії чи ні. Просить в задоволенні позову відмовити.
В судове засіданні представник позивача не з`явилася, подала до суду клопотання в якому просить справу розглянути за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений про час та місце судового розгляду в установленому законом порядку, подав клопотання про розгляд справи з відсутності відповідача та представника відповідача, проте задоволення позовних вимог заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є споживачемАТ «Хмельницькобленерго»,що підтверджуєтьсявідкриттям особовогорахунку № НОМЕР_1 , проведенням розрахунків та укладенням Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
З 01.01.2019 АТ «Хмельницькобленерго»в особіХмельницького МРЕМнадає відповідачу послуги з розподілу електричної енергії. Фактом акцептування Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення відповідачем конклюдентних дій, а саме споживання електричної енергії.
09.02.2022 представниками Хмельницького МРЕМ АТ «Хмельницькобленерго» за адресою: с. Гелетинці, вул. Польова, 3/1, виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове приєднання електропроводки до мережі оператора системи розподілу, здійснене шляхом накиду мідної проволоки на опору.
Вказаний факт, відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ, зафіксовано актом про порушення № В001134 від 09.02.2022, який складено у присутності споживача ОСОБА_1 , який підписав акт, зауваження до складеного акта відсутні.
Згідно протоколу засідання Комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 06.04.2022 прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ.
Нарахування проведено відповідно до п. 8.4.8.2 ПРРЕЕ за період з 09.08.2021 по 09.02.2022. Згідно проведеного розрахунку сума вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ склала 66 802 грн. 27 коп.
ОСОБА_1 ознайомився з протоколом, отримав копію протоколу 06.04.2024 про що свідчить особистий підпис.
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсястаттею 714 ЦК України,Законом України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 року, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року.
Відповідно до п. 62ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Згідно п. 3 ч. 3ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Частинами 1 та 2ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, що регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ПРРЕЕ, які є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку зазначено права, обов`язки та відповідальність учасників роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) (пп. 1); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (пп. 5); не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача (пп. 20).
Відповідно до п. п. 3 п.5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
У відповідності до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, у зв`язку з чим учасники справи мають довести належними та допустимими доказами обставини, на які вони посилаються, а суд зобов`язаний надати належну оцінку цим доказам.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд за результатами оцінки доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, із врахуванням того, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, перевіривши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності для вирішення справи, дійшов наступних висновків.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства, судом встановлено, що позивачем у передбаченому законом порядку доведено належними та допустимими доказами те, що ним надавалися послуги з розподілу електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 .
Також доведено, що під час проведення позивачем перевірки лічильників було виявлено допущене відповідачем порушення пп. 5.5.5, 8.4.2.6 ПРРЕЕ, а саме: самовільне безоблікове приєднання електропроводки до мережі оператора системи розподілу, здійснене шляхом накиду мідної проволоки на опору.
Складений акт про порушення підписано відповідачем ОСОБА_1 .
За результатами проведеного засідання, враховуючи порушення споживачем пп. 5.5.5, 8.4.2.6 ПРРЕЕ, комісією прийнято рішення провести споживачу нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ. Вказане рішення комісії оформлене протоколом про засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 06.04.2022 згідно якого за період з 09.08.2021 по 09.02.2022 (6 місяців) нарахована суму вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ у розмірі 66 802,27 грн., яка залишається не сплаченою відповідачем.
Останній контрольний огляд засобів обліку електроенергії відбувся 30.03.2021.
Згідно п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з п.п. 2 п. 8.4.8. Правил, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Отже, зважаючи на зазначене вище АТ «Хмельницькобленерго» у визначеному договором порядку виконало свої зобов`язання перед відповідачем щодо розподілу електричної енергії, однак відповідач свої обов`язки щодо належної оплати спожитих послуг не виконав та допустив порушення користування встановленим йому позивачем електролічильником внаслідок чого допустив використання необлікованої електричної енергії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 66 802 грн. 27 коп.
Судові витрати по справі складають 2684 грн., які підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280 ЦПК України, ст.ст. 509, 526, 714 ЦК України, Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 року, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року, суд -
вирішив:
Позов Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького міського району електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького міського району електричних мереж суму вартостінеоблікованої електричноїенергії урозмірі 66802грн. 27 коп. та судовий збір у розмірі 2684 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького міського району електричних мереж, 29001, м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2, код ЄДРПОУ 22767506.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 .
Дата складення повного тексту судового рішення: 11.11.2024.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122956254 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Заворотна О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні