Ухвала
від 12.11.2024 по справі 6/129-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

12.11.2024м. СумиСправа № 6/129-10Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючого судді Яковенка В.В., судді Вдовенко Д.В., судді Котельницької В.Л., за участю секретаря судового засідання Павлючок І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 6/129-10 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Ворожбянський машинобудівний завод",

представники учасників:

кредитора: ТОВ "СТАКО" (в режимі відеоконференції) - Залога О.В.;

ліквідатор (в режимі відеоконференції): Побережний В.Т.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Сумської області на стадії ліквідаційної процедури знаходиться справа про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Ворожбянський машинобудівний завод".

До суду надійшла заява № 019 від 19.11.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута Приватного акціонерного товариства "Ворожбянський машинобудівний завод".

Ухвалою від 26.04.2023 суд постановив: клопотання ОСОБА_1 про зупинення розгляду заяви ТОВ "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута задовольнити частково; роз`єднати вимоги заяви ТОВ "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціонів з продажу майна банкрута, виділивши для самостійного розгляду в межах цієї справи вимоги про визнання недійсними результатів аукціону від 19.08.2014 з продажу лоту № 2: 5 найменувань колісно-транспортних засобів, 3 найменування інших основних засобів оформленого Товарною Біржею "Сумська регіональна біржа - Нова" протоколом від 19.08.2014 та визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014, укладеного між Приватним акціонерним товариством "Ворожбянський машинобудівний завод" в особі ліквідатора Пересадька Р.І. та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ); зупинити провадження з розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціону від 19.08.2014 з продажу лоту № 2 та визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014 до залучення до участі у справі правонаступника ОСОБА_2 .

Ухвалою від 13.02.2024 ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Побережного В.Т.

29.04.2024 суд ухвалив: поновити провадження з розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціону від 19.08.2014 з продажу лоту № 2 та визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014; залучити до участі в справі правонаступників ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; призначити розгляд заяви в судове засідання на 28.05.2024.

Розгляд заяви неодноразово призначався до розгляду.

Ухвалою від 26.09.2024 суд призначив розгляд заяви ТОВ "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціонів від 19.08.2014 в судове засідання на 24.10.2024.

24.10.2024 розгляд справи не відбувся, оскільки суддя Вдовенко Д.В. перебувала на лікарняному, що унеможливлювало розгляд справи, однак не було підставою для проведення повторного автоматизованого розподілу справи.

Ухвалою від 28.10.2024 суд призначив розгляд заяви ТОВ "Сучасні технології антикорозійної обробки" про визнання недійсними результатів аукціонів від 19.08.2014 з продажу лоту № 2: 5 найменувань колісно-транспортних засобів, 3 найменування інших основних засобів оформленого Товарною Біржею "Сумська регіональна біржа - Нова" протоколом від 19.08.2014 та визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014, укладеного між Приватним акціонерним товариством "Ворожбянський машинобудівний завод" в особі ліквідатора Пересадька Р.І. та ОСОБА_2 в судове засідання на 12.11.2024.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Водночас з 21.04.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства. Пунктами 1, 2 "Прикінцеві та перехідні положення" якого визначено, що цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом. З дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність, зокрема: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та постанова Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство".

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень згаданого Кодексу установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Реалізація майна боржника здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу, крім майна боржника, оголошення про продаж якого опубліковане до дня введення в дію цього Кодексу. У разі непродажу такого майна його подальша реалізація здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Оскільки оголошення про продаж майна банкрута опубліковані у 2014, 2015 та 2016 роках, тобто до дня введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства, дії по підготовці, організації та проведенню аукціону регулюються нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 19.01.2013.

Підставою для визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута заявник вважає невірне застосування та порушення норм матеріального та процесуального права при проведенні аукціонів, зокрема, ч. 4 ст. 42, ст. 44, ст. 55 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство).

Подана заява мотивована тим, що враховуючи встановлені судом факти порушення Закону про банкрутство щодо порядку продажу майна банкрута, скасуванню підлягають усі проведені аукціони з продажу майна банкрута частинами.

Відповідно до частин 1, 2, 5, 8 статті 44 Закону про банкрутство після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною. Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону-юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону про банкрутство майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов`язаннями, які воно забезпечує.

Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

На підставі ч. 5 ст. 44 Закону про банкрутство ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі, якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.

За частинами 1, 4-6 статті 49 Закону про банкрутство продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Суб`єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону.

Порядок продажу майна в провадженні у справі про банкрутство визначається, зокрема, розділом ІV Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ст. 65 Закону про банкрутство, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов`язаний провести повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов`язаний провести другий повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного аукціону, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону. До участі у повторному аукціоні не допускаються переможці попередніх торгів, що не сплатили в установлений строк вартості лота за договором, відмовилися від укладення договору купівлі-продажу чи від підписання протоколу із зазначенням результатів аукціону.

Стаття 66 Закону про банкрутство передбачає особливості проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості. Так, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості. Повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 відсотків початкової вартості, вказаної в оголошенні про проведення аукціону. Якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості. Під час проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості, за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір. Якщо після зниження початкової вартості виявиться бажаючий (бажаючі) укласти договір, аукціон проводиться у загальному порядку.

Організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (ст.58 Закону).

З метою визначення організатора торгів, ліквідатором було проведено відповідний конкурс, про що у всеукраїнській газеті "Пресс-Биржа" було опубліковано відповідне оголошення. Після публікації даного оголошення на адресу ліквідатора від Сумської міжрегіональної товарної універсальної біржі надійшла пропозиція про її участь у якості організатора торгів з продажу майна ПАТ "ВМЗ". Заявок на участь у конкурсі на визначення організатора торгів від інших учасників не надходило.

10.10.2013 між ліквідатором Пересадьком Р.І. та Сумською міжрегіональною товарною біржею було укладено договір про підготовку, організацію та проведення аукціону, відповідно до п. 1.2 якого, реалізації шляхом проведення аукціону підлягає майно підприємства - банкрута ПАТ "Ворожбянський машинобудівний завод", яке належить йому на праві власності, відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Реалізація відбувається одним лотом як цілісний майновий комплекс, тобто усе майно належне банкруту.

На сайті Міністерства юстиції України було оприлюднене відповідне оголошення, яким Сумська міжрегіональна товарна біржа повідомляла про проведення аукціону з продажу майна, що належить на праві власності підприємству-банкруту - Майнового комплексу, що належить на праві власності підприємству-банкруту ПАТ "ВМЗ" (Сумська обл., Білопільський район, м. Ворожба, вул. Ворошилова, буд. 110, код ЄДРПОУ 05399107). Дата та час проведення аукціону: 25.11.2013, початкова вартість майна: 11115613,17 грн без можливості зниження початкової вартості. Аукціон проводиться вперше, що підтверджується роздруківкою з сайту Міністерства юстиції України.

Інформацію про продаж майна банкрута у вигляді цілісного майнового комплексу було доведено ліквідатором до відома кредиторів, про що свідчить протокол зборів кредиторів №15 від 29.10.2013.

Листом від 26.11.2013 (вих. №98-13) Сумська міжрегіональна товарна універсальна біржа повідомила ліквідатора про те, що відкриті торги з продажу майна, яке належить ПАТ "ВМЗ" 25.11.2013 не відбулись у зв`язку із відсутністю потенційних покупців, зареєстрованих в якості учасників торгів. Вказані обставини також підтверджуються протоколом проведення Сумською міжрегіональною товарною біржею аукціону з продажу майна банкрута від 25.11.2013, наданим ліквідатором, з якого вбачається, що лот №1 (майновий комплекс, що належить на праві власності ПАТ "ВМЗ", розташований за адресою: Сумська обл., Білопільський район, м. Ворожба, вул. Ворошилова, буд. 110, код ЄДРПОУ 05399107) та складається з: 32 найменування нерухомого майна, 6 найменувань колісно-транспортних засобів, 8 найменувань автокарів та теліжки, 174 найменувань машин та обладнання, 31 найменувань інструментів, приладів та інвентарю, 8 найменувань інших основних засобів, не відбувся у зв`язку із відсутністю учасників. (а.с. 81 т. 38).

Згідно з повідомленням, розміщеного на сайті Міністерства юстиції України про проведення 25.11.2013 відкритих торгів, на продаж було запропоновано майно ПАТ "Ворожбянський машинобудівний завод" саме у вигляді майнового комплексу.

Водночас, з листа Міністерства юстиції України №7318-0-33-14/132 від 23.04.2014 вбачається, що залишення без публікації оголошення про проведення аукціону з продажу майна банкрута ПрАТ "Ворожбянський машинобудівний завод", відбулось у зв`язку з тим, що з листа, надісланого Сумською міжрегіональною товарною біржею, вбачалось, що на аукціон, який проводиться вперше, виставляється на продаж майно боржника не у вигляді цілісного майнового комплексу, а частиною.

Частина майнових активів ПАТ "Ворожбянський машинобудівний завод" перебувала в заставі ПАТ "Піреус Банк МКБ" відповідно до договорів застави від 03.03.2007 № 3/07-06/2 та іпотеки № 1/07-06/1 від 03.03.2007. У зв`язку з цим ліквідатор в порядку ст. 42 Закону про банкрутство звернувся 18.09.2013 до ПАТ "Піреус Банк МКБ", як до забезпеченого кредитора, та просив погодити порядок продажу майна банкрута, що є предметом забезпечення та входить до складу цілісного майнового комплексу підприємства. Ліквідатор повідомляв банк, що продаж цілісного майнового комплексу ПрАТ "Ворожбянський машинобудівний завод" буде здійснено у формі електронних торгів згідно положень Закону про банкрутство, початкова вартістю якого складає 9851404,06 грн, організатор аукціону - Сумська міжрегіональна товарна універсальна біржа.

У відповідь на вказаний лист ПАТ "Піреус Банк МКБ" повідомило ліквідатора, що банк вважає за необхідне виділити окреме майно, що перебуває в забезпеченні, визначити ринкову вартість виділеної частини заставного майна із залученням незалежного експерта, здійснити реалізацію майна, що є предметом забезпечення на аукціоні у порядку, встановленому Законом, шляхом проведення звичайних (неелектронних) торгів.

Як установлено судом, згоди на продаж майна банкрута забезпеченим кредитором надано не було.

У зв`язку із відмовою заставного кредитора ліквідатор 16.10.2013 звернувся до Господарського суду Сумської області з клопотанням про надання згоди на перший продаж майна ПрАТ "Ворожбянський машинобудівний завод", що є предметом забезпечення, однак господарський суд ухвалою від 07.11.2013 у задоволенні вказаного клопотання відмовив. Дозвіл на продаж заставного майна було надано судом лише 01.07.2014.

Якщо майно продається як цілісний майновий комплекс, то початкова вартість є сукупністю вимог кредиторів. При цьому продаж цілісного майнового комплексу має здійснюватися разом із часткою, яку складає заставне майно; для продажу заставного майна у складі цілісного майнового комплексу необхідна згода заставного кредитора або суду (ч.4 ст.42 Закону про банкрутство).

Судом з`ясовано, що продаж майна банкрута вперше відбувався 25.11.2013 без згоди заставного кредитора, в порушення вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Процедура проведення аукціону в процедурі банкрутства складається з чотирьох етапів: 1 - передпідготовка проведення аукціону (призначення ліквідатора, вибір організатора аукціону, оформлення проекту договору на проведення аукціону, узгодження умов реалізації заставного майна з забезпеченим кредитором, визнання організатора аукціону учасником справи про банкрутство) 2 - підготовка до проведення аукціону (укладення договору з організатором аукціону, публікація оголошення, прийняття заяв на участи в аукціоні, внесення гарантійних внесків), 3 - процедура проведення аукціону та 4 - оформлення його результатів. Порушення порядку організації будь-якого з цих етапів, є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому.

Слід зазначити, що процедура продажу майна банкрута має на меті отримання найвищої його вартості з метою максимального задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону про банкрутство результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Вказаною нормою Закону прямо передбачено, що результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними, а визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу, тобто відновлення прав боржника на реалізоване з торгів майно та в подальшому організацію нового аукціону, за результатами якого майно буде продане за найвищою ціною.

Таким чином, правовими підставами визнання результатів аукціону недійсними є встановлення судом обставин недотримання ліквідатором та організатором аукціону вимог, що ставляться Законом до його проведення, зокрема, щодо порядку визначення початкової вартості майна, проведення конкурсу та визначення організатора аукціону, дотримання строків та часу проведення аукціону, оприлюднення оголошення про проведення аукціону, зміст оголошення про проведення аукціону, письмового повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником; допуску до участі в аукціоні та сплата гарантійних внесків; доступ до місця проведення аукціону; порядку проведення аукціону, повторного аукціону, другого повторного аукціону.

Дослідивши подані матеріали та проаналізувавши норми діючого законодавства, господарський суд дійшов висновку про задоволення заяви ТОВ "Сучасні технології антикорозійної обробки" в частині визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута, оскільки судом установлено факти порушення вимог Закону при проведенні аукціону з продажу майна банкрута, який відбувся 19.08.2014, а отже і про визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014.

Керуючись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології антикорозійної обробки" № 019 від 19.11.2021 в частині визнання недійсними результатів аукціону від 19.08.2024 з продажу лоту № 2 та визнання недійсним договору купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014 задовольнити.

2. Визнати недійсними результати аукціону від 19.08.2014 з продажу лоту № 2: 5 найменувань колісно-транспортних засобів, 3 найменування інших основних засобів оформленого Товарною Біржею "Сумська регіональна біржа - Нова" протоколом від 19.08.2014.

3. Визнати недійсним договір купівлі-продажу майна банкрута від 09.09.2014, укладений між Приватним акціонерним товариством "Ворожбянський машинобудівний завод" в особі ліквідатора Пересадька Р.І. та ОСОБА_2 .

4. Копію ухвали направити ліквідатору, ТОВ "СТАКО", ОСОБА_3 , ОСОБА_4

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя В.В. Яковенко

Суддя Д.В. Вдовенко

Суддя В.Л. Котельницька

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122956863
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6/129-10

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 26.09.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 19.07.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

Ухвала від 28.03.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Яковенко Василь Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні