Рішення
від 30.10.2024 по справі 925/834/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/834/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом керівника Уманської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає

позивач - Черкаська обласна державна (військова) адміністрація,

до відповідача 1. - Паланської сільської ради,

до відповідача 2. - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:

Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства,

Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Уманське лісове господарство",

про визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, усунення перешкод в користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності,

за участю представників сторін:

від прокуратури: Олійник І.А., заступник начальника відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення № 065683 від 23.10.2021;

від позивача - Мішенко О.О., в порядку самопредставництва, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наказ від 18.01.2024 № 4-нкв, розпорядження від 26.01.2024 № 32, посадова інструкція головного спеціаліста юридичного відділу апарату Черкаської обласної державної адміністрації,

від відповідача 1. - Драчевський М.А., в порядку самопредставництва (в режимі відеоконференцзв`язку);

від відповідача 2. - участі не брали;

від третьої особи (Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства) - участі не брали;

від третьої особи (Державне спеціалізоване господарське підприємства "Ліси України" в особі Філії "Уманське лісове господарство") - участі не брали.

01.07.2024 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява керівника Уманської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Черкаська обласна державна (військова) адміністрація до Паланської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами:

- усунути перешкоди державі в особі Черкаської обласної військової адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності Паланської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534, площею 7,3 га;

- усунути перешкоди державі в особі Черкаської обласної військової адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534, площею 7,3 га, з одночасним припиненням усіх речових прав на неї.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що інтереси держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації порушено неправомірною реєстрацією з земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га у комунальну власність Паланської сільської ради, яка частково накладається на земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га, яка відноситься до земель лісового фонду.

Ухвалою від 22.07.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/834/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 19.08.2024 об 11:00. Залучив третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства та Державне спеціалізоване господарське підприємства "Ліси України" в особі Філії "Уманське лісове господарство". Встановив сторонам строки для подання заяв по суті.

05.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області подало відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, просить розгляд справи проводити без участі його представника.

По суті позовних вимог Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області зазначило, що при розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Паланської сільської ради Черкаської області, були зібрані, вивчені та оцінені всі матеріали з Державного фонду документації із землеустрою. У ДП "Уманське лісове господарство" відсутні документи, що посвідчують їх право користування даними земельними ділянками - державний акт на право постійного користування. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що: "До здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово - картографічними матеріалами лісовпорядкування".

Відповідач 2. вважає, що враховуючи те, що Лісовий кодекс України набув чинності 13.04.1994, а вказані земельні ділянки не передавались в постійне користування ДП "Уманське лісове господарство" до вказаної дати, є підстави вважати, що ДП "Уманське лісове господарство" не може вважатись постійним землекористувачем вказаних земельних ділянок, та відповідно жодні інтереси держави в особі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства (який також не є постійним користувачем вказаних земельних ділянок сільськогосподарського призначення) не можуть бути порушені.

На думку відповідача 2., наказ Головного управління № 23-1873/14-19-СГ від 18.06.2019 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" було прийнято правомірно з дотриманням вимог чинного законодавства, а отже не підлягає до скасування.

Крім того, відповідач 2. покликається на п. 13 ст. 791 Земельного кодексу України, відповідно до якого, земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Виходячи з вище викладеного, відповідач 2. доходить висновку, що у разі, якщо суд дійде висновку, що реєстрація земельної ділянки - незаконна то Головним управлінням буде скасовано таку реєстрацію без зобов`язальної вимоги.

06.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Паланська сільська рада подала відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог.

Паланська сільська рада заперечує твердження прокурора про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га це земельна ділянка, що знаходиться з 2007 року у постійному користуванні ДП "Уманське лісове господарство" з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, площею 7,2 га. Відповідач 1. наполягає на тому, що це зовсім різні земельні ділянки з різною площею та цільовим призначенням. Паланська сільська рада являється добросовісним набувачем земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, підстав для відмови якої у державній реєстрації не було, відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр". Покликаючись на норми Земельного кодексу України, Паланська сільська рада зазначає, що формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Так, земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га зареєстровано відповідно до норм законодавства. Натомість, земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, площею 7,2 га не є об`єктом цивільного права, оскільки вона не відповідає вимогам ч.ч. 1, 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК України, а саме не є зареєстрована у Державному земельному кадастрі, що підтверджується долученим до даного відзиву на позов витягом з Державного реєстру речових прав. Відповідач 1. вважає, що позивач не маючи належним чином зареєстрованих ні права власності, ні внесення відомостей про земельну ділянку в Державний земельний кадастр стверджує, що відповідач маючи належним чином зареєстровану в державних реєстрах земельну ділянку, порушує його права, тому в даній справі взагалі відсутній предмет спору і наявність факту порушеного права позивача.

Також Паланська сільська рада заперечує проти обраного прокурором способу захисту порушених прав. Відповідач 1. зазначає, що виправлення накладок на земельну ділянку урегульовано п. 138-161 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. Однак до даного шляху врегулювання спірних правовідносин позивач не вдається, цим самим здійснивши досудове врегулювання спору. Доказів підтвердження дій позивача у відповідності до вищевказаного Порядку до позовної заяви не долучено. Навпаки, позивач звертається із позовною заявою до суду, позбавляючи відповідача права власності на земельну ділянку (навіть на ту частину земельної ділянки, яка на думку позивача не накладається взагалі). Спосіб захисту повинен забезпечувати поновлення прав позивача до стану, який існував до стверджуваного прокурором порушення права, а не безпідставно надавати позивачу нові блага у виді скасування зареєстрованого права власності відповідача на земельну ділянку, площа якої є більшою (7,3 га), ніж площа земельної ділянки, яка (7,2 га), на думку прокурора належить позивачу.

На думку відповідача 1., задоволення цього позову призведе до того, що відповідач втратить право власності на ту частину земельної ділянки, яка на думку прокурора не накладається на оспорювану земельну ділянку, стосовно якої відсутні відомості про її перебування в користуванні Лісгоспу та належності до земель лісогосподарського призначення, тобто фактично йдеться про безпідставне позбавлення права комунальної власності відповідача за судовим рішенням, що суперечить самому способу захисту порушених прав. Обраний прокурором спосіб захисту не враховує наявного статусу спірної земельної ділянки, а саме її віднесення до земель сільськогосподарського призначення, не скасовує віднесення спірної земельної ділянки до зазначеної категорії земель, а тому й не поновлює її категорію цільового використання як земель лісогосподарського призначення.

Також відповідач 1. звертає увагу на те, що одночасне пред`явлення позову про витребування майна із чужого незаконного володіння (віндикаційний) і про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном (негаторний позов) є неможливим (Постанова ВП ВС від 18 грудня 2019 року у справі № 522/1029/18). Однак, в прохальній частині прокурором застосовано два способи захисту - віндикаційний та негаторний.

Відповідач 1. зазначає, що ДП "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство" не є постійним лісокористувачем земельної ділянки, яка визначена в державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, серія: ЯЯ номер: 348434. 07.09.2022 у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання реформування управління лісової галузі" від 07.09.2022 № 1003 погоджено утворення державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та приєднання до нього спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів з подальшим перетворенням державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, з урахуванням особливостей, визначених законом. Керуючись постановою від 07.09.2022 № 1003, з метою удосконалення структури управління та підвищення ефективності ведення лісового господарства видано Державним агентством лісових ресурсів України (далі ДАЛРУ) наказ "Про припинення державного підприємства "Уманське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення" № 926 від 28.10.2022, відповідно до якого розпочато процедуру припинення ДП "Уманський лісгосп" шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України". Комісією з припинення юридичної особи 04.01.2023 складено передавальний акт, який затверджено наказом Державного агентства лісових ресурсів України "Про затвердження передавального акту Державного підприємства "Уманське лісове господарство" № 29 від 04.01.2023. Відповідно до положень передавального акту все майно, права та обов`язки "ДП "Уманський лісгосп" в тому числі зобов`язання перед кредиторами, а також всі активи і пасиви ДП "Уманський лісгосп" переходять до правонаступника ДП "Ліси України". Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України ДП "Ліси України" на підставі передавального акту мало б бути правонаступником прав та обов`язків ДП "Уманський лісгосп" та балансоутримувачем всього їхнього майна, яке закріплено за підприємством на праві господарського відання. Однак, фактично передавальний акт не було виконано, оскільки у відповідності до ч. 1 ст. 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, за параметрами запиту: юридична особа - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство", станом на 03.08.2024 - відомості щодо речових прав на нерухоме майно в тому числі земельні ділянки відсутні. Тож, оскільки з вищевказаною земельною ділянкою не було здійснено державну реєстрацію, щодо переходу права користування, то фактично переходу земельної ділянки від однієї юридичної особи до іншої і прав на неї відбулось.

Також Паланська сільська рада звертає увагу на те, що після затвердження передавального акту, ДП "Ліси України" не видано наказ "Про закріплення майна за філією "Уманське лісове господарство", згідно якого за філією "Уманське лісове господарство" мало б бути закріплено майно, яке передано за передавальним актом, затвердженим наказом Державного агентства лісових ресурсів України "Про затвердження передавального акту державного підприємства "Уманське лісове господарство" № 29 від 04.01.2023.

Крім того, відповідач 1. вважає, що прокурором пропущено строк позовної давності при зверненні до суду з цим позовом.

12.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" від Паланської сільської ради надійшла заява, у якій остання просить застосувати позовну давність до позовних вимог Уманської окружної прокуратури та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, у зв`язку зі спливом позовної давності.

14.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарство подало пояснення третьої особи на стороні позивача, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позовну заяву керівника Уманської окружної прокуратури задовольнити, розгляд справи в усіх інстанціях проводити без участі його представника.

15.08.2024 від Уманської окружної прокуратури до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначається, що доводи зазначені у відзивах не базуються на нормах чинного законодавства та є необґрунтованими.

Так прокурор щодо доводів відповідачів про правомірність набуття земельної ділянки за кадастровим номером 7124385900:02:000:1534 та відсутність будь-якого зв`язку з земельною ділянкою за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 зазначає, що за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи від 01.04.2024 в рамках кримінального провадження за фактом безпідставної реєстрації земельної ділянки лісогосподарського призначення, яка перебувала у постійному користуванні ДП "Уманське лісове господарство" за Паланською сільською радою 30.08.2023, установлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 7124385900:02:000:1534 площею 7,3 га накладається на земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га. Площа накладання складає 6,3925 га.

Часткове накладення земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, яка на підставі Державного акту № 348434 перебуває у користуванні лісового господарства, підтверджується даними з Національної кадастрової системи. Крім того, згідно з інформаціями Філії "Уманське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 26.07.2023, 24.06.2024 №№ 979/02, 679/22.9-2024 відповідно, контур земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року відноситься до земель лісового фонду квартал 141 виділ 24 Юрківського лісництва ДП "Уманське лісове господарство", що підтверджується викопіюванням з матеріалів лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду. З користування державного підприємства вказана земля не вилучалася. Також відповідно до інформації Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 05.06.2024 № 02-11/645, ДП "Уманське лісове господарство" є постійним користувачем земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га відповідно до Державного акту № 348434, виданого на підставі розпорядження Уманської районної державної адміністрації від 15.03.2007 № 61. Крім того, факт формування спірної земельної ділянки за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, доводиться листом ГУ Держгеокадастру у Черкаській області від 28.03.2023 № 19-23-0.2-1465/2-23, де зазначено, що під час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 19.07.2019 земельна ділянка за кадастровим номером 124389500:02:000:0008 була зареєстрована як землі сільськогосподарського призначення за цільовим призначенням: землі запасу, відповідно до матеріалів роздержавлення Юрківської сільської ради. Проведеними обмірами встановлено, що площа земельної ділянки 7,2 га змінилась на 7,3 га та присвоєно їй кадастровий номер 7124389500:02:000:1534.

На підставі викладеного та з урахуванням п. 10 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр", прокурор дійшов висновку, що спірна земельна ділянка є частково, у розмірі 6,3925 га земельною ділянкою лісового фонду, належить до земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні Філії "Уманське лісове господарство" ДП "Ліси України".

Також прокурор заперечує проти доводів відповідачів щодо обрання неналежного способу захисту та застосування строку позовної давності.

16.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Черкаська обласна прокуратура подала відзив на заяву Паланської сільської ради про застосування строку позовної давності.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 19.08.2024, на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський суд відклав підготовче засідання до 05.09.2024 о 14:30.

26.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Паланська сільська рада подала відповідь на відзив на заяву про застосування позовної давності, в якій остання заперечує проти доводів Черкаської обласної прокуратури, зазначених у відзиві від 16.08.2024 та просить застосувати позовну давність до вимог керівника Уманської окружної прокуратури.

26.08.2024 від Паланської сільської ради за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Заперечуючи проти доводів прокурора, Паланська сільська рада наполягає на тому, що ст. 79-1 ЗК України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Враховуючи викладене, формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Так, земельна ділянка за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, зареєстровано відповідно до норм законодавства. Земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га, про яку згадує представник позивача не є об`єктом цивільного права, оскільки вона не відповідає вимогам ч.ч. 1. 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК України, а саме не є зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Враховуючи викладене відповідач 1. зазначає, що формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Так, земельна ділянка за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, зареєстрована відповідно до норм законодавства. На думку відповідача 1., земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, площею 7,2 га, про яку згадує представник позивача, не є об`єктом цивільного права, оскільки вона не відповідає вимогам ч.ч. 1, 3, 4, 9 ст. 79-1 ЗК України, а саме не є зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Так, на думку Паланської сільської ради, позивач не маючи належним чином зареєстрованих ні права власності, ні внесення відомостей про земельну ділянку в Державний земельний кадастр стверджує, що відповідач маючи належним чином зареєстровану в державних реєстрах земельну ділянку, порушує його права, тому на думку відповідача 1., в цій справі взагалі відсутній предмет спору і факт порушення права позивача.

Крім того, Паланська сільська рада повторно наполягає на тому, що прокурором неправильно обрано спосіб захисту інтересів держави у спірних правовідносинах та на застосуванні строків позовної давності.

05.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" від Черкаської обласної державної адміністрації надійшла заява про розгляд справи без участі.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 05.09.2024 суд, на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою від 05.09.2024 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/834/24 та призначив справу до судового розгляду по суті на 03.10.2024 о 14:00.

02.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" від Паланської сільської ради надійшла заява про поновлення пропущеного терміну відповідачем на подачу письмових доказів та долучення поданих доказів до матеріалів справи.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 03.10.2024 господарський суд на підставі ч. 8 ст. 80 ГПК України прийняв подані Паланською сільською радою докази, оскільки остання обґрунтувала неможливість подання доказів у встановлений строк.

У судовому засіданні 03.10.2024 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті, заслухав вступні слова прокурора, представника позивача та представника відповідача 1.

У зв`язку з оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 03.10.2024, господарський суд оголосив перерву до 21.10.2024 об 11:00.

У судовому засіданні 21.10.2024 суд оголосив пояснення третіх осіб та перейшов до стадії дослідження доказів.

Представник відповідача 1. в ході дослідження доказів заявив, що такі докази подані до суду з кримінального провадження, проте прокурор не зазначив, яким чином такі докази з`явились у матеріалах кримінального провадження.

Суд враховує, що відповідно до ч. 6 ст. 91 ГПК України Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Представник Паланської сільської ради на стадії підготовчого провадження не заявляв клопотань про витребування оригіналів доказів, копії яких додані до позовної заяви та до заяви про усунення недоліків.

З огляду на викладене суд не визнавав жодні докази такими, що не беруться до уваги судом.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 21.10.2024 господарський суд, у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, оголосив перерву в судовому засіданні до 25.10.2024 об 11:30.

25.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" представник Паланської сільської ради подав клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.

25.10.2024 представниця Черкаської обласної державної адміністрації подала заяву про проведення судового засідання, призначеного на 25.10.2024 об 11:30 без участі представника Черкаської ОДА.

25.10.2024 прокурор подав заяву, у якій зазначив, що у зв`язку з клопотанням представника відповідача - Паланської сільської ради про відкладення справи № 925/834/24, яка призначена на 25.10.2024, просить це судове засідання проводити без участі представника Черкаської обласної прокуратури.

Ухвалою від 25.10.2024 господарський суд клопотання Паланської сільської ради про відкладення (перенесення) розгляду справи задовольнив та відклав судове засідання до 30.10.2024 о 15:00.

У судовому засіданні 31.10.2024 суд продовжив досліджувати докази, які містяться в матеріалах справи, зазначивши, що до позовної заяви додані докази, частина з яких завірені неналежним чином, про що постановлено ухвалу про залишення без руху; далі суд встановив, що при усуненні недоліків прокурор подав відповідні докази, належним чином засвідчені. При дослідженні доказів суд оглянув такі докази, вказавши, що це ці самі документи, проте вже належним чином засвідчені. Суд закінчив дослідження доказів та з`ясування обставин справи, заслухав заключні слова представників сторін у судових дебатах.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні. Представник відповідача 1. проти задоволення позову заперечував.

Представники відповідача 2. та третіх осіб у судовому засіданні участі не брали.

Про дату та час судового засідання належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копій ухвал суду від 25.10.2024) до електронних кабінетів відповідача 2. та Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство" повідомлене шляхом надсилання копії ухвал суду від 25.10.2024 до електронного кабінету представника - адвоката Демченка С.М., що підтверджується довідкою про доставку такого електронного листа, а також шляхом надсилання копії ухвали від 25.10.2024 засобами поштового зв`язку на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім того, третю особу повідомлено про дату та час судового засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області 25.10.2024.

У судовому засіданні 30.10.2024 господарський суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення прокурора, представниці позивача та представника відповідача 1., розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

Згідно з Проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству "Уманське лісове господарство" для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради загальною площею 17,6000 га ріллі земель запасу Юрківської сільської ради, здійсненого Земельно-кадастровим бюро на підставі договору № 1567 від 13.10.2006, визначено, серед іншого, таку вихідну земельно-кадастрову інформацію:

1. Відомості про земельні ділянки, власника або Землекористувача, за рахунок яких передбачається відведення:

1.1. форма власності на землю та її код згідно УКФВЗ - 4.2. Державна;

1.2. Цільове призначення землі та його код згідно з УКЦВЗ - 2.1. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

1.4. Загальна площа земельних ділянок, за рахунок яких запроектоване відведення - 17,6000 га.

1.2. Відомості про земельні ділянки які запроектовані для відведення:

1.2.1. кадастровий номер земельних ділянок - 7124389500:02:000:0008, 7124389500:02:000:0009;

1.2.3. форма власності на землю та її код згідно з УКФВЗ - 4. Державна;

1.2.4. цільове використання землі та його код згідно з УКЦВЗ - 5.1. Для ведення лісового господарства;

1.2.5. загальна площа земельної ділянки, яка запроектована до відведення - 17,6000 га.

1.4. Відомості про суб`єкти земельних відносин:

1.4.1. повна назва суб`єкта земельних відносин - Державне підприємство "Уманське лісове господарство";

1.4.6. код виду економічної діяльності згідно з КВЕД - 02.02.0 надання послуг, пов`язаних з лісовим господарством.

Зазначений Проект землеустрою містить висновки Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області від 26.12.2006, Уманського районного відділу земельних ресурсів від 25.01.2007 № 1, Уманської районної санітарно-епідеміологічної станції від 26.01.2007 № 10, відповідно до яких зазначені суб`єкти вважають за можливе відвести земельну ділянку державному підприємству "Уманське лісове господарство" площею 17,6000 га ріллі земель запасу Юрківської сільської ради для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в постійне користування.

Розпорядженням від 15.03.2007 Про затвердження проекту землеустрою та надання в постійне користування земельної ділянки державному підприємству "Уманське лісове господарство", для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради, Уманська районна державна адміністрація надала в постійне користування державному підприємству "Уманське лісове господарство" земельну ділянку 17,60 га ріллі із земель запасу Юрківської сільської ради, для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради за межами села Юрківка.

Згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 19.05.2007 серія ЯЯ № 348434, Державному підприємству "Уманське лісове господарство" на підставі розпорядження Уманської районної державної адміністрації від 15.03.2007 № 61 на праві користування належить земельна ділянка площею 17,6000 га, розташована в адміністративних межах Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області із цільовим призначенням - для ведення лісового господарства.

На зворотному боці Державного акту наявний план меж земельної ділянки, відповідно до якого така земельна ділянка складається із двох ділянок № 1 - 7124389500:02:000:0009 та № 2 - 7124389500:02:000:0008. Площа ділянки № 1 - 10,4 га, площа ділянки № 2 - 7,2 га.

Відповідно до пояснюючої записки, що є складовою Технічного звіту по перенесенню в натуру проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державному підприємству "Уманське лісове господарство" для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради загальною площею 17,6000 га ріллі земель запасу Юрківської сільської ради, здійсненого Земельно-кадастровим бюро на підставі договору № 20 від 26.12.2006 (далі - Технічний звіт), ДП "Уманське лісове господарство" відведена земельна ділянка площею 17,6000 га земель запасу державної власності Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області в постійне користування для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства. Згідно з інформацією про об`єкт права власності, що є складовою Технічного звіту, кадастровий номер на плані ділянки № 1 - 7124389500:02:000:0008, ділянки № 2 - 7124389500:02:000:0009, площа земельної ділянки 17,6000 га, функціональне призначення - ведення лісового господарства, форма власності - державна, власник - Юрківська сільська рада.

Із вказаного суд встановив, що земельна ділянка кадастровий номер 7124389500:02:000:0008 перебуває у державній власності із призначенням - ведення лісового господарства та передана у постійне користування Державному підприємству "Уманське лісове господарство".

Наказом від 21.02.2019 № 59 Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру вирішила провести у 2019 році інвентаризацію на території об`єднаних територіальних громад згідно з додатком 1, несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі, крім земель, які знаходяться у постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій.

Додатком 1 до зазначеного наказу є Перелік об`єднаних територіальних громад, на території яких проводитимуться роботи з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності у 2019 році, серед яких визначено за Уманським районом Черкаської області дві об`єднані сільські територіальні громади: Дмитрушківська та Ладижинська.

Водночас філією Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області.

24.09.2019, згідно з даними з Державного земельного кадастру, на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, міськрайонним управлінням в Уманському районі та м. Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області зареєстровано земельну ділянку площею 7,3000 га з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 з цільовим призначенням 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, категорія земель - землі лісогосподарського призначення.

24.09.2019 Міськрайонним управлінням в Уманському районі та м. Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області відкрито Поземельну книгу щодо земельної ділянки з кадастровим номером 712489500020001534.

Так у розділі 1 Поземельної книги (запис від 24.09.2019 № 001) вказані такі відомості про земельну ділянку:

- місце розташування: Черкаська область, Уманський район, Юрківська сільська рада;

- категорія земель: землі сільськогосподарського призначення;

- вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність громадянам чи юридичним особам);

- код цільового призначення: 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам);

- площа, гектарів: 7,3000;

- форма власності - державна власність.

01.11.2021 відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, право власності на земельну ділянку площею 7,3000 га з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 зареєстровано за Паланською сільською радою на підставі рішення виконавчого комітету Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 04.11.2021.

У розділі 3 (запис від 05.11.2021 № 003) Поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 712489500020001534 вказані такі відомості:

- право власності: Паланська сільська рада;

- форма власності: комунальна;

- дата державної реєстрації права на нерухоме майно: 01.11.2021;

- реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав: 44850192;

- відомості про орган державної реєстрації прав: Виконавчий комітет Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Відповідно до п. 1 Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 925 Про припинення Державного підприємства "Уманське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення, припинено Державне підприємство "Уманське лісове господарство", код згідно з ЄДРПОУ 00993389, шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код згідно з ЄДРПОУ 44768034.

Згідно з п. 1 Наказу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 14.12.2022 № 18, створено філії Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" згідно з додатком 1.

Відповідно до п. 84 Додатку до Наказу від 14.12.2022 № 18 визначено філію "Уманське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", місцезнаходження: Україна, 20300, Черкаська область, Уманський район, місто Умань, вулиця Білогрудівська, будинок 6.

Наказом від 28.10.2022 № 926 Про припинення Державного підприємства "Уманське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення, Державне агентство лісових ресурсів України вирішило, зокрема, припинити Державне підприємство "Уманське лісове господарство", код згідно ЄДРПОУ 00993389, шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код згідно з ЄДРПОУ 44768034.

28.12.2022 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про реєстрацію відокремленого підрозділу ДП "Ліси України" - Філії "Уманське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

03.01.2023 підписано Передавальний акт балансових рахунків, необоротних і оборотних активів, зобов`язань, матеріалів лісовпорядкування та документів, які підтверджують речові права на земельні ділянки, нерухоме майно та інше Державного підприємства "Уманське лісове господарство", яке координується Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, відповідно до якого голова та члени комісії з припинення Державного підприємства "Уманське лісове господарство", яке припиняється шляхом реорганізації, а саме - приєднання його до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (Філія Уманське лісове господарство) створеної наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2021 року № 926 "Про припинення Державного підприємства "Уманське лісове господарство" та в присутності директора Філії "Уманське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" провели безоплатну передачу активів та пасивів Державного підприємства "Уманське лісове господарство" на баланс Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (Філія "Уманське лісове господарство") станом на 03.01.2023. Правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства "Уманське лісове господарство" після його припинення шляхом реорганізації переходить до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (Філія "Уманське лісове господарство"), а саме: п. 1312 - план лісонасаджень ДП "Уманський лісгосп" Юрівське лісництво Черкаська область, лісовпорядкування 2013 року, п. 1319 - оглядовий план лісонасаджень ДП "Уманський лісгосп" Юрівське лісництво Черкаська область, лісовпорядкування 2013 року.

Наказом від 04.01.2023 № 29 Про затвердження передавального акту державного підприємства "Уманське лісове господарство" Державне агентство лісових ресурсів України затвердило передавальний акт державного підприємства "Уманське лісове господарство", яке координується Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, що додається. Відповідно до такого акту передано, зокрема, матеріали лісовпорядкування та картографічні матеріали.

З викладеного суд встановив, що в порядку правонаступництва від Державного підприємства "Уманське лісове господарство" перейшло право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га, державної форми власності із цільовим призначенням - для ведення лісового господарства до Філії "Уманське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

23.06.2023 державним кадастровим реєстратором внесено запис від 23.06.2023 № 004 до Поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 712489500020001534, відповідно до якого внесено зміни, суть яких зазначено - виправлення цільового призначення земельної ділянки; виправлення виду використання земельної ділянки; підстава внесення змін - звернення заявника від 23.06.2023 № ЗВ-7100188232023, відповідно до таких змін запис містить такі відомості:

місце розташування: Черкаська область, Уманський район, Юрківська сільська рада;

- категорія земель - землі лісогосподарського призначення;

- вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель - для ведення лісового господарства;

- код цільового призначення - 09.01. Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг;

- площа гектарів: 7,3;

- форма власності: державна власність.

Отже земельна ділянка кадастровий номер 712489500020001534 24.09.2019 у державному земельному кадастрі була зареєстрована та віднесена до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності; 01.11.2021 зареєстрована у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як земельна ділянка комунальної власності Паланської сільської ради сільськогосподарського призначення, у зв`язку з чим 05.11.2021 внесено зміни щодо власності і в Поземельну книгу, 23.06.2023 внесено вищезазначені зміни до Поземельної книги, проте у Реєстрі речових прав на нерухоме майно так і залишились відомості, що така земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення та належить до комунальної власності Паланської сільської ради.

26.07.2023 Уманська окружна прокуратура звернулась до філії "Уманське лісове господарство" ДСГП "Ліси України" з листом № 53-2136вих23, в якому з метою встановлення підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді, керуючись ст. 131-1 Конституції України, частиною 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" просила надати завірені належним чином документи, що підтверджують право постійного користування філії "Уманське лісове господарство" ДП "Ліси України" (в тому числі, за наявності, технічну документацію, картографічні матеріали лісовпорядкування) щодо земельних ділянок розташованих в адміністративних межах Паланської ОТГ Уманського району (Юрківська сільська рада), площею 7,2 га та 10,4 га.

У відповідь, 26.07.2023 філія "Уманське лісове господарство" ДП "Ліси України" надіслала лист № 979/02, з яким надіслала запитувані прокурором матеріали та зазначила, зокрема, що ними раніше сформовані запити в Держгеокадастр та Паланську ОТГ стосовно підстав і законності оформлення речових прав на зазначену ділянку.

Так, серед іншого, додатком до зазначеного листа є лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 20.03.2023 № 19-23-0.2-1456/2-23, адресований Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України" Філія "Уманське лісове господарство", в якому Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області зазначило: "...Земельні ділянки з кадастровими номерами 7124389500:02:000:0008 та 7124389800:02:000:0009 розташовані за адресою: Черкаська область, Уманський район, Юрківська сільська рада, з цільовим призначенням: 09.01 Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, перебуває у користуванні ДП "Уманське лісове господарство" відповідно до Державного акту на право постійного користування Серія ЯЯ № 348434 від 19.03.2007. Згідно до Державного акта площа земельних ділянок становила 7,2000 га та 10,4000 га. Під час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, на підставі технічної документації із землеустрою щодо земель від 19.07.2019 земельні ділянки було зареєстровано як землі сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням: 16.00 Землі (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) відповідно матеріалів роздержавлення Юрківської сільської ради. В результаті проведених обмірів площа земельної ділянки 7,2 га змінилась на 7,3000 га та під час реєстрації їй було присвоєно кадастровий номер 7124389500:02:000:1534, а площа земельної ділянки 10,4000 та змінилась на 7,1000 га та присвоєно кадастровий номер 7124389500:03:000:1545."

01.04.2024 Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз виготовлено Висновок експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи № 28941/23-41 на підставі постанови про призначення земельно-технічної експертизи від 22.11.2023, винесеної старим слідчим СВ Уманського РУП ГУНП в Чернігівській області капітаном поліції Владиславом Алексєєвим в рамках кримінального провадження № 42023252100000061 від 30.08.2023.

У п. 5 Висновку експерта зазначено відомості про надані матеріали та перелік об`єктів, що підлягають дослідженню: матеріали кримінального провадження № 42023252100000061 в 1-му томі, земельні ділянки з кадастровими номерами 7124389500:02:000:1534, 7124389500:02:000:0008, 7124389500:02:000:1545, 7124389500:02:000:0009.

На вирішення експертизи, зокрема, поставлено питання: чи накладається земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га? Якщо так, то в якій саме площі чи частині площі.

Згідно з висновком експерта, земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7.2 га. Площа накладання складає 6,3925 га.

Як зазначав прокурор у судовому засіданні на питання представника відповідача 1., де прокурор отримав докази, додані до позовної заяви, більшість документів, копії яких додані до позовної заяви отримані з матеріалів кримінального провадження, в тому числі і зазначений висновок експерта.

Щодо допустимості таких документів в якості доказів на підтвердження відповідних обставин у господарському процесі під час розгляду справи № 925/834/24 суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що допустимість доказів має загальний і спеціальний характер. Загальний характер полягає в тому, що незалежно від категорії справ слід дотримуватися вимоги щодо отримання інформації з визначених законом засобів доказування з додержанням порядку збирання, подання і дослідження доказів. Спеціальний характер полягає в обов`язковості певних засобів доказування для окремих категорій справ чи забороні використання деяких із них для підтвердження конкретних обставин справи (постанова Великої Палати Верховного Суду від 07.12.2021 у справі № 905/902/20 (п. 6.27), постанови Верховного Суду від 31.05.2022 у справі № 904/3242/18 (п. 23), від 07.06.2022 у справі № 922/605/15 (п. 40.4), від 05.07.2022 у справі № 904/3866/21 тощо).

Недопустимі докази - це докази, які отримані внаслідок порушення закону або докази, які не можуть підтверджувати ті обставини, які в силу приписів законодавства мають підтверджуватись лише певними засобами доказування. При цьому тягар доведення недопустимості доказу лежить на особі, яка наполягає на тому, що судом використано недопустимий доказ (п. 24 постанови Верховного Суду 31.05.2022 у справі №904/3242/18)

Частиною 1 ст. 222 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) передбачено, що відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

Отже, ст. 222 КПК України встановлює недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування без отримання дозволу.

Дозвіл на розголошення таємниці досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42023252100000061 від 30.08.2023 наданий на підставі постанови Уманської окружної прокуратури від 10.04.2024 про надання дозволу на розголошення таємниці досудового розслідування прокурора Уманської окружної прокуратури Бурлаки В.П. в обсязі виготовлення копій з документів з метою пред`явлення позову та використання вказаних копій в якості доказів в суді.

Оскільки позовна заява підготовлена та подана прокурором, дозвіл на розголошення відомостей досудового розслідування наданий саме прокурору для розгляду цієї справи.

Прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. (ч. 1 ст. 37 КПК України)

Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. (ч. 1 ст. 214 КПК України)

Отже, постанова керівника органу прокуратури про призначення прокурора у кримінальному провадженні є процесуальним документом у досудовому розслідуванні.

Разом з тим, КПК України не містить обов`язку надавати до усіх процесуальних документів досудового розслідування відповідну постанову про призначення прокурора у кримінальному провадженні.

Оскільки відповідно до приписів ст. 222 КПК України відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора, суд вважає, що постанова від 10.04.2024 про надання дозволу на розголошення таємниці досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42023252100000061 ухвалена саме прокурором, а оскільки як позов у цій справі, так і дозвіл на розголошення відомостей надані одним і тим же органом - Уманською окружною прокуратурою, суд дійшов висновку про правомірність використання такого дозволу саме у цій справі.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що докази, отримані з матеріалів досудового розслідування та надані прокурором до позовної заяви у господарській справі є допустимими.

15.05.2024 Уманська окружна прокуратура звернулась до Черкаської обласної військової адміністрації з листом № 53-145/вих24, в якому виключно з метою встановлення підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді, керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила інформувати про вжиті Черкаською обласною державною (військовою) адміністрацією заходи з метою визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації зазначених земельних ділянок, витребування у власність держави частин вказаних земельних ділянок лісогосподарського призначення, вказавши чи направлявся Черкаською обласною державною (військовою) адміністрацією відповідний позов до суду або чи має намір Черкаська обласна державна (військова) адміністрація звертатись до суду з відповідним позовом.

У відповідь, 03.06.2024 Черкаська обласна військова адміністрація надіслала Уманській окружній прокуратурі лист № 01/01-35/6228/01/01-35/14812, в якому зазначила, що в разі підтвердження фактів, викладених у запиті Уманської окружної прокуратури, право держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації на розпорядження землями державної форми власності у відповідності до статті 122 Земельного кодексу України, є порушеним. З огляду на вищевикладене та у зв`язку з відсутністю у Черкаської обласної військової адміністрації коштів для сплати судового збору, остання зважаючи на необхідність утвердження принципів законності на території Черкаської області та відновлення права держави не буде заперечувати щодо подання Уманською окружною прокуратурою позовної заяви в інтересах держави.

15.05.2024 Уманська окружна прокуратура звернулась з листом № 53-1453вих24 до Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, в якому з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, просила інформувати чи відносять запитувані земельні ділянки до земель лісового фонду, наданих на праві постійного користування ДП "Уманське лісове господарство". Крім того, прокуратура просила ґрунтовно інформувати, чи надавалось Центрально-Західним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства або його попередником - Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства погодження на вилучення вказаних земельних ділянок, втому числі на зміну цільового призначення землі.

У відповідь, 05.06.2024 Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства надало Уманській окружній прокуратурі лист № 02-11/645 щодо надання відповіді, в якому зазначило, що відповідно до державного акта на право постійного користування серії ЯЯ № 348434 від 19.05.2007, виданого на підставі розпорядження Уманської РДА від 15.03.2007 № 61, державне підприємство "Уманське лісове господарство" являлось постійним користувачем земельної ділянки 17,6 га, зокрема земельної ділянки із кадастровим номером 7124389500:02:000:0009 площею 10,4 га, та земельної ділянки із кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,20 га. За період діяльності із січня 2023 року по даний час Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та промислового господарства не надавало погоджень на вилучення, припинення права постійного користування/зміну цільового призначення вказаних земельних ділянок, що розташовані в адміністративних межах Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області. Також. за попередніми даними, Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства за період із 2017 по 2022 роки не надавалося погоджень на вилучення земельних ділянок із кадастровими номерами 7124389500:02:000:0009, 7124389500:02:000:0008 із постійного користування ДП "Уманське лісове господарство" або зміну їх цільового призначення для цілей, не пов`язаних із веденням лісового господарства.

24.06.2024 Уманська окружна прокуратура звернулась до Черкаської обласної військової адміністрації з листом № 53-1856вих-24, в якому на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Уманською окружною прокуратурою будуть вжиті заходи представницького характеру на захист державних інтересів, шляхом пред`явлення до Господарського суду Черкаської області позову в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до Паланської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, ДП "Ліси України" в особі Філії "Уманське лісове господарство" про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, усунення перешкоди державі в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності Паланської сільської ради.

24.06.2024 філія "Уманське лісове господарство" надіслало Уманській окружній прокуратурі лист № 679/229-2024 щодо надання уточненої інформації, в якому зазначила, що контур земельної ділянки № 1 у Державному акті на право постійного користування земельною ділянкою (ЯЯ № 348434) з кадастровим номером 7124389500:02:000:0009 площею 10,4 га згідно матеріалів базового лісовпорядкування являється виділом 7 кварталу 141 Юрківського лісництва, а контур земельної ділянки № 2 із кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2 га - виділом 24 кварталу 141 Юрківського лісництва.

Прокурор зазначає, що у порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст. 84, 122, 142, 149 Земельного кодексу України, ст. 31 Лісового кодексу України, ст. 10, 18, 24, 26, 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зареєстровано право комунальної власності Паланської сільської ради на частину земельної ділянки площею 6,3925 га державної форми власності, яка з 2007 року використовується ДП "Уманське лісове господарство" для ведення лісового господарства та перебуває у його постійному користуванні, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір, господарський суд застосовує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до положень ст. 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ЗК України), Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. (ч. 1 ст. 19 ЗК України)

Згідно з абз. 2, 3 ст. 1 Лісового кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ЛК України), ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги. (ч. 1 ст. 5 ЛК України)

Господарський суд звертає увагу, що у ст. 7 ЛК України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону. (ст. 8 ЛК України)

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 373 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. (ч. 1, 2 ст. 18 ЗК України)

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. (ч. 1, 2 ст. 84 ЗК України)

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. (ч. 4 ст. 122 ЗК України)

Тобто Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не має повноважень щодо передачі земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення.

За приписами ч. 8 ст. 122 та ч. 9 ст. 149 ЗК України, Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, вилучення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в тому числі, ліси для нелісогосподарських потреб.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. (абз. 1 ч. 1 ст. 117 ЗК України)

До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність. (ч. 2 ст. 117 ЗК України)

Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. (абз. 1 ст. 16 ЛК України)

У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами. (абз. 1, 3 ст. 17 ЛК України)

Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 57 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території. (п. 4 ч. 1 ст. 31 ЛК України)

При встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. (ч. 1 ст. 20 ЗК України)

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками. (ч. 2 ст. 20 ЗК України)

Закон України "Про Державний земельний кадастр" установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

З матеріалів справи випливає, що розпорядженням від 15.03.2007 Про затвердження проекту землеустрою та надання в постійне користування земельної ділянки державному підприємству "Уманське лісове господарство", для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради, Уманська районна державна адміністрація надала в постійне користування державному підприємству "Уманське лісове господарство" земельну ділянку 17,60 га ріллі із земель запасу Юрківської сільської ради, для консервації шляхом заліснення і ведення лісового господарства в адміністративних межах Юрківської сільської ради за межами села Юрківка.

Згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 19.05.2007 серія ЯЯ № 348434, Державному підприємству "Уманське лісове господарство" на підставі розпорядження Уманської районної державної адміністрації від 15.03.2007 № 61 на праві користування належить земельна ділянка площею 17,6000 га, розташована в адміністративних межах Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області із цільовим призначенням - для ведення лісового господарства. Згідно з планом меж земельної ділянки, до останньої входять земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:0009 площею 10,4000 га та земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,2000 га.

Згідно з п. 10 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр", документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Закон України "Про Державний земельний кадастр" набрав чинності 01.01.2013.

Господарський суд враховує, що в п. 91 постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 викладено висновок про те, що підставою набуття земельної ділянки у власність (користування) із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, а не державний акт на право власності (користування) на земельну ділянку. Такий акт лише посвідчував відповідне право та не мав самостійного юридичного значення.

Отже, зазначене розпорядження від 15.03.2007 Уманської районної державної адміністрації належно підтверджує право користування спірною земельною ділянкою державним підприємством "Уманське лісове господарство", а зазначений Державний акт від 19.05.2007 посвідчує таке право.

Господарський суд враховує, що наказом від 28.10.2022 № 926 Про припинення Державного підприємства "Уманське лісове господарство" та затвердження складу Комісії з припинення, Державне агентство лісових ресурсів України вирішило, зокрема, припинити Державне підприємство "Уманське лісове господарство", код згідно ЄДРПОУ 00993389, шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код згідно з ЄДРПОУ 44768034.

Водночас відповідно до ч. 1 ст. 92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

У ст. 141 ЗК України наведено вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, серед яких не зазначено, що такою підставою може бути реорганізація підприємства.

Отже, земельні ділянки лісогосподарського призначення, що передані у постійне користування на підставі відповідних рішень органів влади можуть перебувати лише у державній власності, а їх віднесення до земель сільськогосподарського призначення, передача земель до комунальної власності та в оренду для сільськогосподарських потреб є неправомірним.

Факт віднесення спірних земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення підтверджується також листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 20.03.2023 № 19-23-0.2-1456/2-23, адресованим Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України" Філія "Уманське лісове господарство", відповідно до якого, земельні ділянки з кадастровими номерами 7124389500:02:000:0008 та 7124389800:02:000:0009 розташовані за адресою: Черкаська область, Уманський район, Юрківська сільська рада, з цільовим призначенням: 09.01 Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, перебуває у користуванні ДП "Уманське лісове господарство".

Факт часткового накладення земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, яка на підставі Державного акту № 348434 перебуває у постійному користуванні лісового господарства підтверджується:

- листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 20.03.2023 № 19-23-0.2-1456/2-23, адресованим Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України" Філія "Уманське лісове господарство", відповідно до якого: "...Земельні ділянки з кадастровими номерами 7124389500:02:000:0008 та 7124389800:02:000:0009 розташовані за адресою: Черкаська область, Уманський район, Юрківська сільська рада, з цільовим призначенням: 09.01 Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, перебуває у користуванні ДП "Уманське лісове господарство" відповідно до Державного акту на право постійного користування Серія ЯЯ № 348434 від 19.03.2007. Згідно до Державного акта площа земельних ділянок становила 7,2000 га та 10,4000 га. Під час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, на підставі технічної документації із землеустрою щодо земель від 19.07.2019 земельні ділянки було зареєстровано як землі сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням: 16.00 Землі (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) відповідно матеріалів роздержавлення Юрківської сільської ради. В результаті проведених обмірів площа земельної ділянки ... змінилась на 7.3000 га та під час реєстрації їй було присвоєно кадастровий номер 7124389500:02:000:1534...";

- висновком експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи № 28941/23-41 від 01.04.2024, відповідно до якого, земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7.2 га. Площа накладання складає 6,3925 га.

Викладеним спростовуються твердження Паланської сільської ради про те, що земельні ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:0008, площею 7,2 га та з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га є зовсім різними земельними ділянками та те, що Паланська сільська рада являється добросовісним набувачем земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га.

Господарський суд також враховує інформацію викладену в листі Центрально-західного управління лісового та мисливського господарства від 05.06.2024 № 02-11/645, в якому, серед іншого, зазначено, що відповідно до державного акта на право постійного користування серії ЯЯ № 348434 від 19.05.2007, виданого на підставі розпорядження Уманської РДА від 15.03.2007 № 61, державне підприємство "Уманське лісове господарство" являлось постійним користувачем земельної ділянки 17,6 га, зокрема земельної ділянки із кадастровим номером 7124389500:02:000:0009 площею 10,4 га, та земельної ділянки із кадастровим номером 7124389500:02:000:0008 площею 7,20 га. За період діяльності із січня 2023 року по даний час Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та промислового господарства не надавало погоджень на вилучення, припинення права постійного користування/зміну цільового призначення вказаних земельних ділянок, що розташовані в адміністративних межах Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області. Також, за попередніми даними, Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства за період із 2017 по 2022 роки не надавалося погоджень на вилучення земельних ділянок із кадастровими номерами 7124389500:02:000:0009, 7124389500:02:000:0008 із постійного користування ДП "Уманське лісове господарство" або зміну їх цільового призначення для цілей, не пов`язаних із веденням лісового господарства.

Отже, земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, яка частково накладається на земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:008 площею 7,2 га, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення, неправомірно перереєстровано із державної у комунальну власність із цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, про що здійснено запис від 05.11.2021 № 003 у Поземельній книзі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 712489500020001534.

23.06.2023 до Поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 712489500020001534 у розділі 1 внесено запис № 004, відповідно до якого визначено категорію земель - землі лісогосподарського призначення; код цільового призначення - 09.01. Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг; площа гектарів: 7,3; форма власності: державна власність. Відомості про зміну запису: дата внесення запису: 23.06.2023; суть змін: виправлення цільового призначення земельної ділянки. Виправлення виду використання земельної ділянки.

Проте, згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, земельна ділянка з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 з 01.11.2021 зареєстрована на праві власності Паланської сільської ради.

Отже, господарський суд доходить висновку, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, а саме в розмірі 6, 3925 га, за цільовим призначенням відноситься до земель лісогосподарського призначення, належить до державної власності та перебуває у розпорядженні Черкаської обласної державної адміністрації, відтак навіть при зазначенні цільового призначення - для ведення лісового господарства, неправомірно віднесена до комунальної власності Паланської сільської ради.

Наявність зазначеної реєстрації права, у свою чергу, створює перешкоди державі в особі Черкаської обласної військової адміністрації в користуванні та розпорядженні державними землями лісогосподарського призначення, а також держава не має можливості сформувати земельні лісові ділянки для реєстрації права постійного користування спеціалізованого державного лісогосподарського підприємства та внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. (ч. 1 ст. 79-1 ЗК України)

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом. (ст. 202 ЗК України)

Спеціальним законом, який установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру є Закон України "Про Державний земельний кадастр".

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", яка кореспондується з положеннями ст. 193 ЗК України, Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру. (ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом. (ч. 7 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні. (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. (ч. 3 ст. 79-1 ЗК України)

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. (ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051. (далі - Порядок)

До Державного земельного кадастру включаються, серед іншого, відомості про земельні ділянки: цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель). (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. (ч. 6 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа. (абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналогічні підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки визначені у п. 114 Порядку.

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 ЗК України, земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. (ст. 391 ЦК України)

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. (ч. 2 ст. 152 ЗК України)

У постанові від 03.09.2020 у справі № 911/3306/17 Верховний Суд вказав, що держава, втручаючись у права щодо земельних ділянок, зокрема тих, які перебувають під посиленою правовою охороною, захищає загальні інтереси у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні майна не на шкоду людині та суспільству і ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок.

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. (ч. 6 ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. (ч. 4 ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр")

Отже, з метою реального поновлення прав держави, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 підлягає скасуванню.

Суд звертає увагу, що відповідно до вимог наведених вище у ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ч. 13 ст. 79-1 ЗК України, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Вказане кореспондується із положеннями Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", так у абз. 2 ч. 3 ст. 26, зокрема, визначено що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Для відновлення становища, що існувало до порушення, необхідним є скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, що, у свою чергу, відповідно до наведених норм допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

На підставі викладеного господарський суд доходить висновку, що у зв`язку із скасуванням державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі нерозривно пов`язаною є необхідність припинення всіх речових прав, в тому числі і права комунальної власності Паланської сільської ради, на земельну ділянку з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У ч. 2 ст. 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, серед іншого, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж, земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Держгеокадастр України.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 № 603 (у редакції наказу Держгеокадастру від 08.03.2023 № 85), Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. (далі - Положення)

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки (п. 4 Положення).

Реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України здійснено Міськрайонним управлінням в Уманському районі та м. Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Отже, орган, що допустив порушення та уповноваженим органом на усунення такого порушення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідками. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, від 22.10.2019 у справі № 923/876/16 та інших.

Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду. Судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Такі висновки сформульовані в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18, від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, від 16.02.2021 у справі № 910/2861/18.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. (ч. 2 ст. 152 ЗК України)

Перелік способів захисту земельних прав викладений у ч. 3 ст. 152 ЗК України, якою, зокрема передбачено і застосування інших, передбачених законом способів.

Підсумовуючи викладене, господарський суд доходить висновку, що, всупереч доводам відповідача 1., обраний прокурором спосіб захисту порушених прав держави є ефективним, відповідає змісту порушеного права та інтересу, призведе до реального відновлення інтересів держави у спірних правовідносинах, який узгоджується з положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України.

Щодо заперечень Паланської сільської ради проти задоволення позовних вимог, які зводяться, в основному, до того, що на її думку, ДП "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство" не є постійним лісокористувачем земельної ділянки, яка визначена в державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, серія: ЯЯ номер: 348434, оскільки відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, за параметрами запиту: юридична особа - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство", ЄДРПОУ: 44947945, станом на 03.08.2024 - відомості щодо речових прав на нерухоме майно в тому числі земельні ділянки - відсутні, та, як наслідок, залучення неналежних третіх осіб, на думку відповідача 1., господарський суд зазначає таке.

У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. (абз. 1 ст. 17 ЛК України)

Відповідно до п. 5 розділу VIII Прикінцеві положення ЛК України, до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, які до набрання чинності Земельним кодексом України передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Згідно з передавальним актом, затвердженим наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 04.01.2023 № 29, балансові рахунки, необоротні і оборотні активи, зобов`язання, матеріали лісовпорядкування та документи, які підтверджують речові права на земельні ділянки, нерухоме майно та інше передано з ДП "Уманське лісове господарство" на баланс Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Уманське лісове господарство".

Відповідно до п. 7.1. Положення про Філію "Уманське лісове і господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", затвердженого наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 26.12.2023 № 2055, Філія володіє та користується майном, земельними ділянками, мисливськими угіддями, яким наділило її ДГІ "Ліси України" (далі Підприємство) для досягнення мети діяльності Філії, згідно з законодавством, Статутом Підприємства та цим Положенням, а також майном, яке придбавається та/або набувається для цілей забезпечення діяльності Філії.

Як уже встановлено судом, з аналізу положень ЛК України, ЗК України випливає, що землі лісового фонду, які знаходяться у користуванні державних лісогосподарських підприємств, належать до державної власності та перебувають у розпорядженні обласних державних адміністрацій. Так у цій справі прокурор звернувся до суду за захистом інтересів держави, уповноваженим органом якої виступає позивач - Черкаська обласна державна (військова) адміністрація.

Щодо заяви Паланської сільської ради про порушення позивачем строку позовної давності, господарський суд зазначає, що прокурор заявив негаторний позов, до якого позовна давність не застосовується.

Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Виходячи із наведених норм законодавства, "державним" (суспільним, публічним) інтересом для звернення прокурора до суду із цим позовом є не тільки захист прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також захист прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

До справи прокурор додав докази листування, які свідчать про такі обставини.

15.05.2024 Уманська окружна прокуратура звернулась до Черкаської обласної військової адміністрації з листом № 53-145/вих24, в якому виключно з метою встановлення підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді, керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила інформувати про вжиті Черкаською обласною державною (військовою) адміністрацією заходи з метою визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації зазначених земельних ділянок, витребування у власність держави частин вказаних земельних ділянок лісогосподарського призначення, вказавши чи направлявся Черкаською обласною державною (військовою) адміністрацією відповідний позов до суду або чи має намір Черкаська обласна державна (військова) адміністрація звертатись до суду з відповідним позовом.

У відповідь, 03.06.2024 Черкаська обласна військова адміністрація надіслала Уманській окружній прокуратурі лист № 01/01-35/6228/01/01-35/14812, в якому зазначила, що в разі підтвердження фактів, викладених у запиті Уманської окружної прокуратури, право держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації на розпорядження землями державної форми власності у відповідності до статті 122 Земельного кодексу України, є порушеним. З огляду на вищевикладене та у зв`язку з відсутністю у Черкаської обласної військової адміністрації коштів для сплати судового збору, остання зважаючи на необхідність утвердження принципів законності на території Черкаської області та відновлення права держави не буде заперечувати щодо подання Уманською окружною прокуратурою позовної заяви в інтересах держави.

24.06.2024 Уманська окружна прокуратура звернулась до Черкаської обласної військової адміністрації з листом № 53-1856вих-24, в якому на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Уманською окружною прокуратурою будуть вжиті заходи представницького характеру на захист державних інтересів, шляхом пред`явлення до Господарського суду Черкаської області позову в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до Паланської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, ДП "Ліси України" в особі Філії "Уманське лісове господарство" про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124389500:02:000:1534 площею 7,3 га, усунення перешкоди державі в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності Паланської сільської ради.

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор в даному випадку належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Щодо судового збору, суд зазначає таке.

Прокурор заявив дві позовні вимоги немайнового характеру.

Оскільки суд задовольнив вимогу про скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, витрати зі сплати судового збору за таку вимогу покладаються на обох відповідачів порівну відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України.

Щодо вимоги про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності Паланської сільської ради, то суд стягує судовий збір за таку вимогу з Паланської сільської ради, оскільки така вимога стосується лише відповідача 1. і позов в цій частині теж задоволений судом.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Усунути перешкоди державі в особі Черкаської обласної військової адміністрації (ідентифікаційний код 00022668, бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації речового права комунальної власності Паланської сільської ради (ідентифікаційний код 26261301, вул. Грушевського, 11, с. Паланка, Уманський р-н, Черкаська обл., 20340) на земельну ділянку за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534, площею 7,3 га.

Усунути перешкоди державі в особі Черкаської обласної військової адміністрації (ідентифікаційний код 00022668, бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 7124389500:02:000:1534, площею 7,3 га, з одночасним припиненням усіх речових прав на неї.

Стягнути з Паланської сільської ради (ідентифікаційний код 26261301, вул. Грушевського, 11, с. Паланка, Уманський р-н, Черкаська обл., 20340) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, р/р UA 138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 4 542 грн.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний код 39765890, вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18008) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, р/р UA 138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 514 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 11.11.2024.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122957096
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про усунення порушення прав власника