Рішення
від 12.11.2024 по справі 927/899/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

12 листопада 2024 року м. Чернігівсправа № 927/899/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (код 19480600) 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85до Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код 41833325) 15400, м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Героїв України, 7-апро стягнення 36 708 грн 43 коп.

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2024 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго до Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про стягнення 25 631,42 грн заборгованості по оплаті електричної енергії, спожитої відповідачем у серпні-вересні 2022 року згідно Договору про постачання електричної енергії постачальником останньої надії, 3 731,99 грн нарахованого на суму боргу індексу інфляції та 7 345,02 грн п`ятнадцяти процентів річних від простроченої суми.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по оплаті спожитої електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.09.2024 постановлено:

прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановити процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив;

роз`яснити сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідачі мають подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Ухвала суду від 25.09.2024 була направлена сторонам до їх електронних кабінетів в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Електронний суд та згідно довідок про доставку електронного листа, роздрукованих з комп`ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду, доставлена до електронних кабінетів 25.09.2024 22:20.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 25.09.2024 є такою, що отримана сторонами 26.09.2024.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

02.10.2024 через систему Електронний суд до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява відповідача про визнання позову; одночасно відповідач просить вирішити питання розподілу судових витрат шляхом покладення на відповідача 50 відсотків сплаченого позивачем судового збору та повернення на користь останнього з державного бюджету 50 відсотків судового збору.

За правилами ст. 46, 191 Господарського процесуального кодексу України сторони користуються рівними процесуальними правами. Крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу. Суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує прав та інтересів інших осіб, суд вважає за можливе прийняти визнання позову Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно постанови від 06.11.2018 № 1344 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Про видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу ПРАТ АКХЗ, ТОВ ЕНЕРСВІТ, ТОВ ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНИК, ТОВ ИНТЕХСЕРВИС, ТОВ МЕГАЕНЕРГО ПОСТАЧ, ТОВ КРАМАТОРСЬКТЕПЛОЕНЕРГО, ТОВ ПЕТ, ТОВ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ДІМ ЕНЕРГОСТІЛ, ТОВ ТІС, ТОВ УКРТРАНСЛІТ, ТОВ ТД ИРБИС, ДПЗД УКРІНТЕРЕНЕРГО та МКП ХМЕЛЬНИЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО Державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються Законом України Про ринок електричної енергії (надалі Закон).

За правилами ст. 1, 64 Закону постачальник останньої надії - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.

Визначення постачальника останньої надії здійснюється рішенням Кабінету Міністрів України за результатами конкурсу, проведеного у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Постачальник останньої надії призначається на строк до трьох років.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р визначено Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго постачальником останньої надії з 1 січня 2019 р. до 31 грудня 2024 р.

З листа від 04.08.2022 № 22/5108/01-14 Акціонерного товариства Чернігівобленерго вбачається, що відповідач як споживач електричної енергії з 04.08.2022 переведений до Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго як постачальника останньої надії.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173-175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

За правилами ст. 4 Закону Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, про постачання електричної енергії постачальником останньої надії.

Постановою від 14.03.2018 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (надалі Правила), якими передбачається, що вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Додатком 7 Правил передбачається, що договір про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" (далі - Договір) є публічним договором приєднання споживача (далі - Споживач) до цього Договору і регулює порядок та умови продовження постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" (далі - Постачальник) Споживачу, у разі, якщо обраний Споживачем електропостачальник неспроможний постачати електричну енергію, до моменту обрання Споживачем нового електропостачальника або до припинення постачання у передбачених чинним законодавством чи цим Договором випадках. Цей Договір укладається сторонами, керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до цього Договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів України.

Розділом 3.4 Правил визначено, що постачальник останньої надії повідомляє споживача про умови постачання, ціну на електричну енергію, а також про право споживача на вибір електропостачальника шляхом оприлюднення зазначеної у цьому пункті інформації на своєму офіційному вебсайті. Постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: 1) банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника; 2) завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника; 3) невиконання або неналежного виконання електропостачальником Правил ринку, Правил ринку РДН та ВДР, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам; 4) необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання (припинення) договору з попереднім електропостачальником; 5) в інших випадках, передбачених цими Правилами. Постачальник останньої надії зобов`язаний постачати електричну енергію споживачам за ціною, що формується ним відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором. Постачальник останньої надії зобов`язаний повідомляти споживача на своєму вебсайті або через засоби масової інформації про зміни тарифів (цін) у строки, визначені порядком формування ціни, за якою здійснює постачання електричної енергії споживачам постачальник останньої надії. Споживачі постачальника останньої надії оплачують послуги з передачі та розподілу електричної енергії оператору системи передачі та оператору системи розподілу згідно з умовами укладених договорів про надання відповідних послуг. Ціни, за якими здійснюється постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", мають бути економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними і не повинні перешкоджати конкуренції на ринку електричної енергії. Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу. Договір, який вважається укладеним відповідно до законодавства, може бути оформлений у вигляді паперового або електронного документа. Постачальник останньої надії зобов`язаний забезпечити на своєму офіційному вебсайті можливість оформлення договору про постачання електричної енергії постачальником останньої надії за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації шляхом приєднання споживача до договору, для чого споживач подає постачальнику останньої надії відповідну заяву, яка підписується з використанням електронної ідентифікації. Договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії, укладений за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, вважається таким, що укладений у письмовій формі.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї доказів сторони уклали Договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії (надалі Договір), за умовами якого Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (Постачальник) продає електричну енергію Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (Споживач) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору, що зазначені в Додатку 1 до Договору (комерційна пропозиція).

Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з комерційної пропозицією з постачання електричної енергії постачальником останньої надії, яка є додатком до цього Договору (далі комерційна пропозиція).

Спосіб визначення ціни (тарифи) за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.

Оплата виставленого Постачальником рахунка за цим Договором має бути здійснена Споживачем в терміни, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів з дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.

Споживач має право, зокрема, отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому Договорі.

Споживач зобов`язався, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.

Постачальник має право, зокрема, отримувати від Споживача оплату за поставлену електричну енергію.

Постачальник зобов`язався, зокрема, забезпечувати постачання електричної енергії в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

З Додатку 1 до Договору Комерційна пропозиція № 5 від 08.01.2021 для постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії вбачається, що ціна, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії (далі Ціна) формується згідно Порядку формування ціни, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1179 (далі Порядок). Розрахунковий період календарний місяць, на який визначається Ціна.

Сторони Договору узгодили, що оприлюднені Постачальником Ціни на його веб-сайті є невід`ємним додатком до цієї Комерційної пропозиції.

Споживач сплачує 100% від орієнтовної вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії за розрахунковий період протягом 5 банківських (робочих) днів з моменту отримання Споживачем рахунку.

Рахунки вважаються отриманими Споживачем належним чином у разі їх направлення особистим врученням (нарочним), із застосуванням послуг пошти на адресу Споживача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та/або на адресу, надану Оператором системи розподілу (передачі) (далі ОС) або споживачем Постачальнику або засобами електронної пошти, відповідно до п. 16.2. цієї Комерційної пропозиції.

Датою отримання таких рахунків буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача на рахунку або супровідному листі, та/або реєстрацію вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим або цінним листом).

У разі направлення рахунків електронною поштою або із застосуванням інших засобів електронного зв`язку, датою отримання таких рахунків буде вважатися дата відправлення Постачальником відповідного електронного повідомлення (лист, факс та інше).

Акт купівлі-продажу електричної енергії (надалі Акт купівлі-продажу) складається на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії Споживачем.

Оригінал Акту купівлі-продажу у двох примірниках надсилається поштою на поштову адресу Споживача.

Підписаний з боку Споживача один екземпляр оригіналу Акту купівлі-продажу в триденний термін повертається на поштову адресу Постачальника.

У разі неповернення Споживачем підписаного зі свого боку одного екземпляру оригіналу Акту купівлі-продажу у встановлені строки або його не підписання з боку Споживача у встановлений термін, документ вважається узгодженим та підтвердженим Споживачем та приймається Постачальником як узгоджений.

Дана комерційна пропозиція є чинною з 01.11.2021.

На виконання зазначеного Договору, на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії Відповідачем, отриманих від оператора системи розподілу ПАТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» (ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, відповідно до постанови НКРЕКП від 13.11.2018 р. № 1434), ДПЗД «Укрінтеренерго» було виставлено Споживачу:

- за серпень 2022 року - на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за серпень 2022 року, Акт № 026933 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року та рахунок № 000041833325/24/008/34352 від 22.09.2022 року, на обсяг споживання електричної енергії: 761 кВт*год, на загальну суму 3275,04 грн (з ПДВ), які було надіслано 17.11.2022 року електронною поштою.

- за вересень 2022 року - на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за вересень 2022 року, Акт № 027207 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період вересень 2022 року від 30 вересня 2022 року та рахунок № 000041833325/24/009/34627 від 06.10.2022 року, на обсяг споживання електричної енергії - 4 650 кВт*год, на загальну суму 22356,38 грн (з ПДВ), які було надіслано 07.10.2022 року електронною поштою.

Таким чином, заборгованість Відділу культури та туризму перед Позивачем за спожиту електричну енергію (вартість спожитої (купленої) електричної енергії як товару) становить 25 631,42 грн (з урахуванням ПДВ) за періоди: серпень 2022 року, вересень 2022 року.

Відповідач, листом від 30.09.2022 року № 03-20/74, повністю визнав наявність заборгованості в серпні-вересні 2022 року в обсязі, зазначеному оператором розподілу за відповідний розрахунковий період.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки електричної енергії.

Відповідач зобов`язання щодо оплати поставленої електричної енергії не виконав, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 25 631,42 грн.

Пунктами 6.1. та 7.4. Комерційної пропозиції сторони передбачили, що нарахування пені та інших видів відповідальності, що визначені законом та цим Договором (15% річних, інфляція) за невиконання грошового зобов`язання на підставі отриманого Споживачем рахунку, починається на наступний день після закінчення терміну, встановленого Договором на оплату рахунку.

Споживач, який прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати електроенергії, на вимогу Постачальника зобов`язаний, крім оплати штрафних санкцій та збитків, сплатити суму боргу за електроенергію з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення зобов`язання, а також п`ятнадцять процентів річних від простроченої суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобов`язання.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить стягнути з відповідача 3731,99 грн нарахованого на суму боргу індексу інфляції за період жовтень 2022 року серпень 2024 року та 7345,02 грн п`ятнадцять процентів річних від простроченої суми за період з 15.10.2022 по 11.09.2024.

Перевіривши здійснені позивачем нарахування, суд, враховуючи, що оплата рахунку №000041833325/24/О08/34352 від 22.09.2022, який був направлений відповідачу 17.11.2022, повинна була проведена останнім 24.11.2024, вважає, що позовні вимоги в частині стягнення інфляційних та 15% річних підлягають частковому задоволенню, в частині стягнення індексу інфляції в сумі 3615,04 грн за період жовтень 2022 року серпень 2024 року та в частині стягнення 15% річних в сумі 7 289,83 грн за період з 15.10.2022 по 11.09.2024.

Статтями 2, 13, 73, 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Основною засадою (принципом) господарського судочинства є, зокрема змагальність сторін.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими і електронними доказами.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Враховуючи наведені вище обставини, встановлені під час вирішення даного спору, позивач належними засобами доказування довів факт існування його порушеного права та правових підстав для звернення до суду з цим позовом про стягнення грошових коштів; як наслідок позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

За правилами ст. 123, 129, 130 Господарського процесуального кодексу України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При цьому, у відповідності до ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Приписи, аналогічні за змістом вищенаведеним приписам ст. 130 Господарського процесуального кодексу України, закріплені і в ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір.

Частина 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

З огляду на подання відповідачем заяви про визнання позову до початку розгляду справи по суті суд вважає за можливе повернути 50 відсотків судового збору (1514,00 грн (3 028,00 грн/2)), сплаченого при поданні позову позивачем до Державного бюджету України платіжною інструкцією № 978 (внутрішній номер 368984142) від 17.09.2024.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 1514,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго до Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про стягнення 36 708,43 грн задовольнити частково.

Стягнути з Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код 41833325; 15400, м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Героїв України, 7-а) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85; код 19480600) 25 631,42 грн заборгованості.

Стягнути з Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код 41833325; 15400, м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Героїв України, 7-а) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85; код 19480600) 3 615,04 грн нарахованого на суму боргу індексу інфляції та 7 289,83 грн п`ятнадцяти процентів річних від простроченої суми.

Стягнути з Відділу культури та туризму Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код 41833325; 15400, м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Героїв України, 7-а) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85; код 19480600) 1 514 грн 00 коп. судового збору.

В решті позову відмовити.

Повернути Державному підприємству зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85; код 19480600) з Державного бюджету України (Отримувач: ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/22030101, код 37972475, рахунок UA098999980313121206083025739, Казначейство України (ел. адм. подат.)) 1 514 грн 00 коп. судового збору, сплаченого платіжною інструкцією № 978 (внутрішній номер 368984142) від 17.09.2024.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 12.11.2024.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено14.11.2024
Номер документу122957193
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/899/24

Рішення від 12.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні