Справа № 278/2199/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2024 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Дубовік О. М., за участю секретаря судового засідання Кравчук Д. В., розглянувши за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Дмітрієва Жанна Анатоліївна, до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Овруцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрально міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оспорювання батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, через свого уповноваженого представника, звернувся до суду з вище вказаною позовною заявою, у якій з урахуванням уточнень (а.с. 35-38) просить:
- визнати його - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- виключити з актового запису про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 за № 302 від 22.11.2018 року, вчиненого Овруцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, відомості про ОСОБА_2 як батька дитини;
- внести зміни до актового запису про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 за № 302 від 22.11.2018 року, вчиненого Овруцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: змінити прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на прізвище батька « ОСОБА_6 », змінити по-батькові дитини з « ОСОБА_7 » - за іменем батька - на « ОСОБА_8 », у графі «батько» змінити- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який зареєстрований у АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Вимоги позовної заяви мотивує тим, що влітку 2023 року його дружина ОСОБА_9 повідомила йому, що він є біологічним батьком її дитини ОСОБА_4 .
Однак, у актовому записі про народження доньки ОСОБА_4 за № 302 від 22.11.2018 року, вчиненого Овруцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, у графі «Батько» записаний ОСОБА_2 , оскільки на момент ОСОБА_10 , ОСОБА_9 перебувала з останнім у зареєстрованому шлюбі.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_11 позовні вимоги підтримала та просила задовольнити. Пояснила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_9 проживали однією сім`єю. Коли припинили шлюбні відносини, народилась донька ОСОБА_12 , батьком якої записано ОСОБА_2 , оскільки оскільки на момент народження ОСОБА_12 , ОСОБА_9 перебувала з останнім у зареєстрованому шлюбі.
Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги визнала та просила задовольнити. Зазначила, що дитина ОСОБА_12 народилась у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , однак з ним вони фактично не проживали з кінця 2015 року; десь в кінці 2016 року поїхала в Маріуполь; у червні 2017 року переїхала в ОСОБА_13 і була на той час вже вагітною. Зазначила, що у цей період вона перебувала стосунках з позивачем. Пояснила, що з ОСОБА_1 вони то проживали разом, то не проживали; не повідомляла останнього про батьківство, оскільки не хотіла сварок.
Відповідач ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи без його участі; позовні вимоги визнав, оскільки він не є біологічним батьком ОСОБА_4 .. Зазначив, що яким чином колишня дружина записала його батьком дитини йому не відомо (а.с. 46).
Представником Овруцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подано письмові пояснення (а.с. 27), у яких розгляд справи просить проводити за її відсутності; у разі наявності достатніх доказів, що підтверджують біологічне батьківство ОСОБА_1 у тому числі наявність кровного споріднення, не заперечує щодо задоволення позову.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що також встановленостаттею 12 цього Кодексу. Згідно ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_4 , батьком якої зазначено ОСОБА_2 , а матір`ю ОСОБА_14 (а.с. 12).
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11.03.2019 року (а.с. 13) шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_14 зареєстрований 13.01.2009 року розірвано.
24.05.2022 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_14 зареєстровано шлюб; прізвище подружя після реєстрації шлюбу: ОСОБА_6 (а.с. 11).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Овруцької міської ради № 7-115 від 19.02.2024 року (а.с. 14) за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживають: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_15 .
Згідно із ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до ч. 1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до змісту ч. 1 ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно п. 3 ч. 2 ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ч. 2, 3ст. 128 Сімейного кодексу України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Відповідно до ч. 1ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1, 2, 3ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Статтею 134 СК Українивизначено, що на підставі, зокрема рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Як зазначено в п.п. 4, 5, 9Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 року № 3справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. У таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3ст. 128 СК, приймаються до судового розгляду, якщо дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1ст. 135 СК). Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Враховуючи вищенаведене, та з врахуванням визнання позову відповідачами, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст.4,12,13,81,89,223,259,263-265,268 ЦПК України, ст. ст.121, 125, 128,134 СК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Дмітрієва Жанна Анатоліївна, до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Овруцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрально міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оспорювання батьківства - задовольнити.
Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Житомирська область, Овруцький район, м. Овруч.
Зобов`язати Овруцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису № 302 про народження ОСОБА_4 , здійсненого 22.11.2018 року Овруцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме:
- у графі «Батько» виключити відомості про батька дитини ОСОБА_2 та записати батьком дитини громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
- змінити прізвище дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ", змінити по батькоіві дитини - з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 ".
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 12.11.2024 року.
Суддя О. М. Дубовік
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 07.01.2025 |
Номер документу | 122958001 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Дубовік О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні