Провадження № 2/557/366/2024
Справа № 557/1276/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 року селище Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Тишкуна П.В.
секретар судового засідання Гуменюк Н.П.
за участю відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гоща в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на дитину
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
Представник -адвокат Герус Б.І., який діє в інтересах ОСОБА_2 , звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , 2014 року народження у розмірі 5000 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
ІІ. Стислий виклад позицій учасників справи.
А. Позиція позивача.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що 24.01.2014 року позивач уклала шлюб з ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 . Від шлюбу сторони мають малолітню доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 .
З березня 2024 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживають окремо. Відповідач на даний час проживає у орендованій квартирі в м. Рівне з іншою жінкою, офіційно працевлаштований в ПП «ВІЛІ».
Донька сторін проживає разом з позивачем в с.Тучин Рівненського району у будинку її батьків та перебуває на утриманні позивача. Відповідач не приймає достатньої участі в утриманні своєї малолітньої доньки та її вихованні з моменту їх окремого проживання. Згідно розрахунку позивача для утримання доньки на місяць вона потребує та несе самостійно витрати коштів у сумі від 7000 грн. до 12000 грн. У цю суму нею включено, як витрати на харчування, одяг та взуття, так і витрати на навчання, медичні препарати, вітаміни, витрати на дозвілля дитини та її розвиток.
За таких обставин, позивач, вказуючи на приписи Сімейного кодексу України, просить стягнути з ОСОБА_1 на її користь аліменти на утримання їх малолітньої доньки ОСОБА_4 у твердій грошовій сумі у розмірі 5000 грн. на щомісячно, починаючи з дня звернення до суду і досягнення донькою повноліття. При визначенні розміру аліментів просить врахувати, що відповідач ОСОБА_1 є працездатною особою, на даний час офіційно працює, інших осіб на утриманні не має.
Б. Позиція відповідача.
Відповідач своїм правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
ІІІ.Рух справита процесуальнідії суду.
Ухвалою від 23.08.2024 за позовною заявою відкрито провадження, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Протокольними ухвалами від 24.09.2024, 30.10.2024, 06.11.2024 судові засідання відкладено за клопотаннями сторін.
Інші процесуальні дії по справі судом не здійснювалися.
Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до статті 279 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) з повідомленням сторін.
У судовому засіданні 11.11.2024 суд заслухав пояснення відповідача, вийшов до нарадчої кімнати, по виходу з якої оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
IV. Пояснення учасників справи.
Позивач та її представник - адвокат Герус Б.І. в судове засідання не з`явилися. Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності. Згідно поданої заяви позовні вимоги про стягнення аліментів з відповідача на утримання малолітньої доньки підтримали у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав частково. Не заперечує щодо стягнення з нього аліментів на утримання малолітньої доньки ОСОБА_4 у розмірі 3000 грн. щомісячно з дня звернення позивача до суду і до повноліття дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із ч. 1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
V. Фактичні обставини справи, встановлені судом, зміст спірних правовідносин
Судом установлено, що сторони перебувають у шлюбі, який було зареєстровано 24.01.2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції, актовий запис №46, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 .
Також сторони є батьками малолітньої дитини- доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району.
З витягу №18-25/544 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб вбачається, що донька сторін ОСОБА_3 зареєстрована разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 .
Статтею 180СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.1 ст.181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
Абзацом 1 п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 року постановлено, що за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.
Частиною 3 ст.181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно приписів ч. ч. 1, 2 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Статтею 7 Закону України «Про Державний Бюджет України на 2024 рік» установлено, прожитковий мінімум на дитину віком від 6 до 18 років - 3196 гривень.
У відповідності до ст.12 ЗУ «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Тому і витрати на потреби дитини також мають бути однаковими.
Згідно з ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка була ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010).
Відповідач заперечує щодо стягнення аліментів у попередньо визначеному позивачем розмірі по 5000 грн. щомісячно. На обгрунтування своїх заперечень подав суду довідку про доходи, з якої вбачається, що він працює в ПП «ВІЛІС» оператором пакетоформувальних машин і офіційно загальна сума його доходу за травень- жовтень 2024 року склала 40823 грн. 74 коп.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги щодо стягнення аліментів визнає частково і не заперечує щодо стягнення з нього аліментів у розмірі по 3000 грн. щомісячно на утримання малолітньої доньки.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Ухвалюючи рішення про розмір аліментів, що підлягають стягненню з відповідача на утримання малолітньої доньки, суд виходить з вимог ст. 182 СК України і враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, матеріальне становище позивача та відповідача.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідач є працездатною особою, доказів щодо перебування на його утриманні інших осіб суду не надав, офіційно працює, а також вікову категорію дитини та звичайні її потреби, суд вважає, що розмір аліментів в розмірі 3500 грн. щомісячно, є необхідним та достатнім для утримання малолітньої доньки сторін від одного з батьків.
Відповідно до частини 1 статті 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Позов про стягнення аліментів був поданий 09.08.2024 року, а тому, за правилами ст. 191 СК України, саме з цього часу необхідно стягувати аліменти.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів.
VІ. Розподіл судових витрат
На підставі статті 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь держави судові витрати по справі. Оскільки, позивачка звільнена від сплати судового збору за вимогою про стягнення аліментів на утримання дитини на підставі норм статті 5 Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на дитину задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на неповнолітню дитину доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти у розмірі 3500 (три тисячі п`ятсот) гривень щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з наступною індексацією відповідно до закону, починаючи з 09 серпня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судові витрати по справі - судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Рівненського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повне рішення складено 12.11.2024.
Суддя П.В.Тишкун
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 14.11.2024 |
Номер документу | 122959951 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Тишкун П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні